Forum Forum inwestycyjneFundusze

Dlaczego Arka akcji Fio jest taka beznadziejna?

Dlaczego Arka akcji Fio jest taka beznadziejna?

grzegorz56 / 89.228.150.* / 2008-12-09 19:25
Teraz są dołki i na pewno warto zainwestować . Ale odradzam Arkę są beznadziejni w ciągu 2 lat wartość moich jednostek zmalała o połowę a nie kupowałem po 58zł tylko po 43,55. Obserwując Wig 20 wyniki Arki są beznadziejne np. wzrost wig-u o 4,72% a Arki 2,44% ; spadek wigu o 2,06% a Arki o 3,85%. Reasumując 22.10.2008 wig 20 miał 1617 pkt a wartość jednostki w Arce wynosiła 23,59 zł teraz wig ma 1814pkt a jednostka w arce 22,68zł czyli mocno spada a słabo rośnie, Proponuję znaleźć lepsze fundusze .
Wyświetlaj:
Pilsener / 2008-12-10 23:05 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
A to niby czemu beznadziejna? Jeden z lepszych funduszy - świetnie sobie radził podczas hossy, a podczas bessy stracił więcej niż średnia - ale bez przesady - zresztą tego należało oczekiwać, gdyż jak coś dużo rośnie, zazwyczaj potem dużo spada. Żeby poczuć, co to jest zły fundusz polecam np. BPH Dynamicznych. I funduszu akcji nie można oceniać w perspektywie dnia czy nawet miesiąca - choćby ze względu na różnice w wycenie.

I w ogóle kto trzyma fundusz hossy w czasie bessy? Jak już to trzeba było jaki fundusz aktywnej alokacji albo chociaż jakiś bezpiecznych akcji - np. Allianz.
grzegorz56 / 213.20.229.* / 2008-12-11 06:54
Ja ten fundusz oceniam z perspektywy prawie dwóch lat. Wiem że na rynkach światowych jest teraz bessa jednakże patrząc na spadek o ponad 10% jednostki Arki w czasie gdy Wig 20 praktycznie sie nie zmienił to moze człowieka trafić. Porównując z innymi funduszami to tylko te które inwestują na ruskim rynku są gorsze. ja gdybym dzisiaj umarzał jednostki to byłbym w plecy ponad 20 tys. ciekawy jestem o ile spadły zarobki "fachowców " od inwestowania w tym funduszu. jak jest hossa to każdy umie zarabiac fachowość mozna sprawdzic w trudnych czasach za to im płace, ale nie zasługuja na te pieniadze, dlatego w przyszłosci sam zajme sie kupowaniem akcji przynajmniej bedę mógł szybko reagować na ruchy indeksów a stracić kazdy potrafi.
Pilsener / 2008-12-11 14:17 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Przecież Arka nie inwestuje w spółki W20 - pisałem, że w czasie bessy lub stagnacji jak inwestować, to tylko w duże spółki i stabilne branże, wybierać fundusze inwestujące w W20. Świetny wynik Arki sprzed 2 lat to zasługa małych, dynamicznych spółek w portfelu - w czasie hossy jest to polecane, jednak w czasie bessy takie spółki tracą najwięcej, więc nic dziwnego, że wypada gorzej od W20 - zdziwiłbym się, gdyby było inaczej. W20 to kiepski benchmark dla tego funduszu, gdyż nie oddaje jego portfela akcji.

Zazwyczaj zarządzający nie mówią, w jakie spółki inwestują - możesz to jednak sprawdzić nakładając na wykres jednostek wykresy W20, Wig, Wig-surowce, sWig itp. - wtedy masz mniej więcej pojęcie, w co fundusz inwestuje i czego się po nim spodziewać, widac to wyraźnie na wykresie za minus 2 lata:
http://wgrajfoto.pl/pokaz/img1208/chart_inwestycyjne_pe02f.png
- czerwony to Allianz akcji, zielony - Arka. W ciągu 2 lat mieliśmy większe spadki, niż wzrosty, więc zaznaczyła się przewaga Allianza, który prowadzi bezpieczną politykę inwestycyjną. Oczywiście idealny byłby fundusz taki, który dużo rośnie, a mało spada - ale w przypadku tradycyjnych, otwartych funduszy akcji jest to niemożliwe, takie rzeczy tylko w erze :)
grzegorz56 / 89.228.150.* / 2008-12-10 18:32
Ostatni miesiąc wig 20 zyskał 0,07% a Arka ponad minus 10%.
Miii / 193.201.167.* / 2008-12-10 09:22
Niestety niewiele jest na naszym rynku funduszy, które zachwują się lepiej od rynku -kiedyś to sprawdzałem i z tego co pamiętam, to jedynie Legg Mason Akcji był lepszy od WIG'u.
mariuszorlowski / 2008-12-09 20:11
Czy ktoś jest w stanie wyjaśnić mi dlaczego, pomimo znaczących wzrostów giełdy chińskiej i innych azjatyckich, jednostka AIG Subfunduszu Akcji Chińskich i Azjatyckich wciąż spada??? Z jakim opóźnieniem podają wycenę?
antyING / 86.132.126.* / 2008-12-10 22:46
Wyjasnienie jest tylko jedno. Ci panowie zwani "zarządcami" (łatwo pomylić ze złodziejami) wypacają sobie dobre pensje z twoich cięzko zarobionych pieniędzy. Więc na wzrost wartości jednostki pozostaje niewiele. Do tego zatrzymał się strumień pieniędzy napływający od nieswiadomych emerytów i rezultacie pomimo bardzo dużych wzrostów indeksów azjatyckich (Hang Seng >30%, Sensex i SSEC>20% od max dołków) wartośc twoich jednostek stoi w miejscu.
Co do dnia wyceny , opóznienie jest max dwudniowe więc nie to jest przyczyną. Nie spodziewaj się ze podzisiejszym wzroście HangSeng>5% i Sensex prawie 10% twoje jednostki za dwa dni wzrosną o tyle samo
antyING / 86.132.113.* / 2008-12-09 19:55
Wyglada na to ze nie tylko fundusze ING okradajá swoich klientów. Czyzby Arka też?. Jedyna rada to samemu inwestowac na giełdzie. Nie dawać forsy szakalom. Z tego co piszesz jasno widać ze małpa inwestowała by lepiej. Moje doswiadczenia z ING są takie same
wilkw / 2008-12-10 14:35 / Bywalec forum
Zgadzam się mam fundusz Lukas Akcji to jest zarządzane przez Arkę, w poniedziałek W20 prawie +5, WIG ponad 4,5 a fundusz +2, żenada, dziady, czuje sie oszukany,
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy