Forum Forum emerytalneZUS

Dlaczego listy od ZUS wysyłane sa listem NIE poleconym

Dlaczego listy od ZUS wysyłane sa listem NIE poleconym

qvejt@poczta.wp.pl / 2013-07-26 20:16
ZUS Wysyła do mnie ważne dokumenty listem zwykłym nie poleconym. np dostałem zwykłym listem na komisji lekarska. lub na dostarczenie druku Z10 w ciągu 7dni roboczych. Czy maja do tego Prawo? i Jak mogę się odwołać od decyzji? od której daty? Ponieważ list został napisany np. 15-07-2013 a wysłany 22-07-2013 a ja dostałem dopiero dziś czyli 26-07-2013.
Czekam na odp. :)
wiwan / 2013-07-29 09:40
Na podstawie art. 118 ust. 7 Ustawy emerytalnej oraz art. 83 ustawy o systemie ub. społecznych ma w tych sprawach zastosowanie Kodeks Postępowania Cywilnego.

Zgodnie z art. 477 KPC jest to 30 dni od daty DORĘCZENIA decyzji. Sąd odrzuca odwołania wniesione po upływie terminu, chyba że przekroczenie terminu nie jest nadmierne i nastąpiło z przyczyn niezależnych od odwołującego się. Należy jednak przestrzegać wskazanego terminu, bowiem w razie odrzucenia odwołania w trybie art. 4779 § 3 k.p.c. nie przysługuje prawo do wystąpienia z wnioskiem o przywrócenie terminu na podstawie art. 168 k.p.c. (postanowienie Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 6 czerwca 1994 r., sygn. akt III AUz 61/94). Jeżeli jednak ZUS skorzystał z możliwości doręczenia pisma zwykłą przesyłką listową na podstawie art. 71a ustawy o sus wówczas ciężar udowodnienia faktu wniesienia odwołania po terminie spoczywa na ZUS.

Najnowsze wpisy