Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Dlaczego warto kupować produkty polskie

Dlaczego warto kupować produkty polskie

bardzo_niezalogowany / 85.89.170.* / 2011-06-09 18:21
Zdaję sobie sprawę, że prawdopodobnie mój wpis na forum zostanie skomentowany negatywnie, mimo wszystko chciałbym swoją wypowiedzią zachęcić do tego aby robiąc zakupy wybierali produkty wyprodukowane w Polsce, najlepiej firm z polskim kapitałem. Idealnie byłoby także kupować te produkty w sieciach dystrybucyjnych z polskim kapitałem. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób przyczyniamy się do rozwoju gospodarczego Polski, ale przede wszystkim przyczyniamy się do utrzymania, a nawet powstawania nowych miejsc pracy w naszym kraju, a w dłuższej perspektywie także do wzrostu płac.

Jak to możliwe? Mechanizm jest bardzo prosty. Jeśli produkty wyprodukowane w Polsce mają zbyt, jest na nie popyt to fabryki ulokowane w naszym kraju będą produkować a nawet zwiększać produkcję, a zatem miejsca pracy w tych fabrykach nie będą redukowane, a być może ich ilość się zwiększy. Kupując produkty importowane powodujemy że to fabryki ulokowane w innych krajach mają co robić zamiast fabryk w naszym kraju. Zdaję sobie sprawę, że w całej Europie występuje zjawisko przenoszenia produkcji na wschód gdzie płace pracowników są mniejsze. Kupując tylko produkty wyprodukowane w Polsce, ostentacyjnie rezygnując z produktów importowanych jako konsumenci pokazujemy, że nie warto przenosić produkcję poza Polskę, bo nie będzie w Polsce zbytu na produkty importowane.

Dalej, jeśli fabryka posiada kapitał polski, to zysk wypracowany przez tą fabrykę pozostanie w Polsce. Jakiś człowiek stanie się dzięki temu bogatszy, kupi sobie nowy samochód, wyremontuje dom, czy cokolwiek innego, ale kapitał pozostanie w kraju. Im więcej kapitału w kraju tym więcej z niego skapnie nam, zwykłym ludziom. Jeśli kupujemy produkty firm zagranicznych, to cały zysk wypracowany przez te firmy wyjedzie sobie za granicę i zamiast bogatszego Jana, Piotra czy Michała, bogatszy będzie John, Pierre albo Mikael. Podobnie ma się sprawa z siecią dystrybucji. Wiem, że w sklepach sieciowych spod znaku sympatycznego owada jest wyjątkowo tanio, ale zysk wypracowany przez tą sieć wyjeżdża do Portugalii.

Zachęcam więc to robienia świadomych zakupów i kupowania polskich produktów, o ile oczywiście nie są rażąco droższe i gorszej jakości. Te kilka groszy więcej mogę zapłacić, wiedząc, że dzięki temu być może rynek pracy w Polsce będzie bardziej atrakcyjny bo nigdy nie wiadomo kiedy trzeba będzie na tym rynku się odnaleźć.

Pozdrawiam i jeszcze raz zachęcam do czytania etykiet i opakowań tego co kupujemy.
alicjjja / 2011-06-10 09:51
ostatnio kupiłam produkt z naklejką dobre bo polskie, a później czytam że wyprodukowane w UE i poza UE, więc o co chodzi? niby polskie, a kraj pochodzenia tak naprawdę nieznany...

Najnowsze wpisy