Forum Forum emerytalneInne

Dlaczego warto mieć IKE?

Dlaczego warto mieć IKE?

Money.pl / 2006-03-16 18:33
Komentarze do wiadomości: Dlaczego warto mieć IKE?.
Wyświetlaj:
zizzu / 5.173.59.* / 2019-03-04 13:38
na investpedia.pl fajnie opisali cały SZWINDEL Z FUNDUSZAMI!!!
Artur Klimek / 31.134.55.* / 2018-12-26 16:21
Po roku oszczędzania na emeryturę w Nationale Nederlanden IKE jestem 106 zł w plecy. Jedno wielkie oszustwo, odradzam!
cxz / 178.42.7.* / 2013-12-15 21:26
Może to być jakaś ostatnia deska ratunku na starość, żeby nie iść pod most albo być na utrzymaniu dzieci jak ich będzie na to oczywiście stać:p
Tylko jeszcze trzeba wybrać takie, które dobrze sobie radzi i jest w czołówce.
drazeta56 / 2012-12-21 23:46
Produkt III filaru IKE jest uprzywilejowane podatkowo, a do tego na IKE mogą już wpłacać osoby, które ukończyły 16 lat.
Witold01 / 2012-12-22 13:39
Ja się obawiam że z IKE będzie tak samo jak z OFE...miało być dobrze a wyszło jak zwykle... no coż to tylko możliwe w naszym kraju!!
tańczacy_z_fundami / 95.49.207.* / 2012-12-24 11:48
Słusznie się obawiasz, jeśli tylko skumuluje się na IKE czy IKZE odpowiednia kwota zostana one zajumane przez Tuska. W końcu zajmuał 2/3 kasy na OFE, facet zdolny jest do wszystkiego. pieniądze trzeba trzymac z daleka od rządu!
drazeta56 / 2012-12-10 22:35
Mam pewne rozeznanie w tym temacie, ale chciałabym się zapoznać z opiniami innych, jaki fundusz jest najlepszy w III filarze.
jodełka / 83.5.246.* / 2012-12-20 11:49
Jeśli decydujemy się na III filar to wybrać wybrać instytucję finansową, która plasuje się w czołówce rankingów sporządzanych przez KNF.
drazeta56 / 2012-11-25 16:52
Zawsze można inwestować w dwa produkty, jest większa gwarancja, że jak jeden produkt nie osiągnie oczekiwanych wyników, to zrobi to drugi.
metaphorical / 2009-04-13 12:58
W takim razie czym się różni IKE od zwykle Funduszu Inwestycyjnego? Prócz podatku Belki, który ma nieobowiązywać dopiero od naszej emerytury i nieprzekroczenia progu.

Inwestycje emerytalna łączyłbym z pieniędzmi na czarną godzine, a co gdy sytuacja mnie przerośnie, a IKE zamrożone...
lezdrub@interia.pl / 79.185.78.* / 2010-10-17 19:02
A jaki masz problem. Wybierasz kapitał, jak z funduszu inwestycyjnego. Instytucja IKE odprowadza podatek od zysku i wypłaca kapitał.

Nie ma żadnej zamrazarki.
jurek,s. / 79.163.116.* / 2009-02-18 18:12
Mam IKE ,ale zastanawia mnie dlaczego przy wypłatach transferowych / zamiana IKE/
o stanie zgromadzonych środków powiadamia się ZUS , co ta firma ma do tego .
wolny człowiek / 83.27.7.* / 2009-02-18 14:23
To ja napiszę dlaczego nie warto mieć IKE:
1. Bo nie odliczam składek na IKE bezpośrednio od podatku np przy rozliczeniu rocznym PIT, a zwolnienie z podatku Belki za x+1 lat to zwykła ściema dla "ciemnego ludu".
2.Bo jest sporo ograniczeń odnośnie sposobów inwestowania składek (za mała możliwość dywersyfikacji portfela)
3. Bo większość IKE ma mało sprawny sposób dokonywania konwersji między funduszami.
4. Bo zmieniające się ustawy regulujące III filar budzą moją głęboką nieufność do całego systemu. (Polisy ubezpieczenia na życie z funduszem kapitałowym też przez pewien czas były zwolnione z podatku Belki)

I każdy z osobna z tych powodów jest dla mnie wystarczającym, aby nie brać udziału w tej szopce.
Na przyszłą emeryturę inwestycji dokonuję sam i robię to o wiele skuteczniej niż wszystkie IKE razem wzięte.
lezdrub@interia.pl / 79.185.78.* / 2010-10-17 18:53
Wolny człowieku. Ja wole to IKE na tych zasadach, które jest obecnie.
Zwolnienie z podatku od zysków dla mnie jest korzystniejsze niż odliczenie wpłat od podatku.

Ja poprostu umie liczyć.

Polis można bylo mieć nieograniczona ilość i nałożono podatek.
IKE można mieć tylko jedno i jest ograniczona suma wpłat, która jest zwolniona z podatku belki.

Sa IKE, które nie maja żadnych kosztów i transfery mozna robić przez internet.

Jak wolny człOWIEK lubi płacic podatek, to może sobie inwestowć w inne instrumenty finansowe, ale aby nie stracić muszą one pracować z zyskiem o wiele większym.
Na całej inwestycji musisz osiagnąć zysk wiekszy o tyle ile bedziesz musiał oddać fiskusowi.(19%)

Powodzenia życzę.
audi43 / 2010-10-12 12:40 / portfel / Bywalec forum
...żeby było jasne...podzielam Twój pogląd Wolny Człowieku ale zastanawiam się dlaczego taki znawca IKE jak oborowy vel lezdrub nie skrytykował Twojej wypowiedzi? Przecież wg niego to najlepszy system do odkładania kasy na emeryturę...wręcz idealny, nie wymagający poprawek...a może jednak Ty się mylisz w swoich poglądach na IKE?...jesteś przekonany o swoich racjach?
Machoni6 / 2009-02-18 21:43
I tu masz rację.Zrobiłem błąd i weszłem w IKE .Mam wpłacone 2500zł, moje aktywa spadły do 1700zł i bardzo powoli odrabiają straty.Jak się to wyrówna to akurat będę na emeryturze ,jeszcze zostalo mi 10 lat.
ziutka 102 / 89.77.111.* / 2009-02-17 20:30
Roczna kwota wolna od podatku belki w roku 2009 wynosi 9579 zł a to juz jest ciekawsze niz jakies małe kwoty.
izi / 213.25.133.* / 2006-03-16 18:33
nie wiem
Żanuś / 78.30.71.* / 2008-03-26 20:46
Bardzo dobrze sprecyzowała to Gorgia...
Gorgia / 2008-01-15 11:43
Izi można to ująć tak :
pieniądze zbierane w IKE pracują przez lata, by właściciel konta mógł na starość powiększyć swoją emeryturę o co najmniej kilkaset złotych. Jednak wciąż niewielu Polaków decyduje się na tę formę oszczędzania.
Obecnie istnieje niespełna 900 tys. tego typu rachunków. Tymczasem, jak pokazują obliczenia przygotowane dla "Polski" przez firmę doradczą Open Finance, samodzielne oszczędzanie na starość warto zacząć jak najszybciej. Emerytura z pierwszych dwóch filarów, czyli z ZUS i OFE, wyniesie w przyszłości tylko 60 proc. naszych średnich zarobków. O resztę musimy zadbać sami. Ja osobiście wybrałam ofertę Uniona i jestem z niego zadowolona ;)
marmy / 213.156.98.* / 2009-01-29 02:31
czyli jest to inwestycja połączona z ubezpieczeniem jak sądzę... czy w takim razie wiesz, że ubezpieczenie przejada sporą cześć Twojej składki (coraz większą z upływem kolejnych lat), a tylko około 50% lub mniej sumy wpłaconych składek jest inwestowana i pracuje na Twoją emeryturę?
Kaczuszka / 95.41.54.* / 2009-09-03 15:49
co Ty wiesz o tym wszystkim? Pracujesz w tym? Szkoliłeś się?
To nie jest tak że ubezpieczenie przejada dużą część składki i to tendencja wzrostowa.Niestety, a raczej stety jest odwrotnie, gdyż ubezpieczyciel ponosi mniejsze ryzyko wypłacenia sumy gwarantowanej( na ogół wysokiej) gdy suma składek wzrasta.
Przecież wpłacając składki suma ich wysokości rośnie, a więc z każdą składką ubezpieczyciel ma mniejsze ryzyko.
Nic nie wiesz...ale pozdrawiam
Marcin_GDY / 91.94.55.* / 2010-08-12 15:24
No to weź sobie pierwszą lepszą umowę ubezpieczenia z funduszem kapitałowym i zobacz jakie są wypisane koszty. Proponuje np. Strategię Lwa> Pozdrawiam
iHS / 62.29.160.* / 2009-02-18 15:12
Nigga, pliz, poczytaj OWU albo umowę zanim skomentujesz produkty których nie znasz. Takie produkty o których piszesz były i sa, ale są też polisy inwestycyjne bardzo dobre (Aegon, AXA, Generali).
dorisa / 81.190.245.* / 2006-05-09 20:01
aby inwestowac,oszczedzac...
Wapniak / 83.28.136.* / 2006-03-17 15:41
....żeby dać utrzymanie pośrednikom!
lezdrub / 79.185.104.* / 2009-02-18 15:04
Wapniak. Jesteś prawdziwy Wapniak IKE w Arce nie ma żadnej oplaty wstępnej jak również po 12 miesiącach likwidacyjnej.

Tylko ty Wapniak malo wiesz a dużo dyskutujesz.
adiego / 83.11.20.* / 2006-04-06 22:43
Do Wapniak: Zrób sobie profesjonalną analize finansowo-emerytalną to zobaczysz czy warto. Załużmy że masz 30 lat i rozpocząłeś odkładanie na emeryturę po 150 zł miesięcznie na IKE. Na emeryturę przejdziesz w wieku 65 lat. Odkładając na IKE przypisanego do Funduszu Inwestycyjnego(zrównoważonego, który osiąga wyniki na poziomie 12% rocznie) zgromadzisz kapitał w wysokości 302400 zł!! Potem wypłacasz sobie całośc i wrzucasz to na lokatę oprocentowaną powiedzmy na 3% w skali roku. Z IKE plus emerytura z pierwszego i drugiego filaru to żyjesz sobie jak król na emeryturce i stac ciebie na podróże i luksusy na miarę prawdziwego europejskiego Emeryta!! I co dla kogo jest to korzystne??? Ludzie warto miec IKE. Jeżeli sami nie zadbacie o swoją emeryturę to możecie nieźle się rozczarowac tym co dostaniecie z Zusu i drugiego filaru.
kaczuszka / 89.231.103.* / 2009-04-16 21:55
Do adiego.
Dzięki za ten komentarz...naprawdę jeden ma pojęcie i umie policzyć.
Ludzie proszę Was, schowajcie tę swoją pustą mądrość i zaufajcie ludziom którzy zajmują się tym profesjonalnie i mają dużą wiedzę. Tak to prawda że z ii filaru będziemy mieć tyle co kot napłakał , i trzeba myśleć o tym jak najwcześniej. Szkoda tylko że tak mało młodych ludzi się tym interesuje , nie mają bladego pojęcia tylko wygłupy, a potem będzie płacz i bieda. Ja jestem w ING...
Obudźcie się!!!!
tempUser / 77.79.222.* / 2009-01-26 21:42
no i gdzie te 12%? Jaki myślisz był zysk w IKE globalnie przez ostatnie 3 lata?
Jedno wielkie ściemnianie!
Ubezpieczajacy / 87.206.220.* / 2007-12-26 14:15
Nierzetelnie jest zakladac 12% sredniego zysku w skali roku nawet w ciagu tak dlugiego okresu. Powinno sie robic symulacje przy zalozeniu max 5% (nawet w przypadku agresywnych funduszy). Niech nikogo nie łudzą ostanie lata hossy na gieldzie, gdzie UFK zarabiały srednio w okolicach 100% w ciagu 3 lat. Takie eldoradu raczej sie juz nie powtorzy, a nalezy sie liczyc ze sporymi stratami w niedalekiej przyszlosci w przypadku wyboru funduszy agresywnych. Mozliwosci wyboru jest wiele, osobiscie nie mam zaufania do IKE gdzie proponowany jest min zysk 3% i dozywotnie wyplacanie emerytury (za duza analogia tutaj z praktyka ZUS), lubie jasne i przejzyste zasady - zgormadzilem tyle i tyle, taki i taki zysk.... Oczywiscie jaka forme IKE kto by nie wybral i tak przegrani sa ci ktorzy w ogole nie mysla o indywidualnym zabezpieczeniu swojej emerytury - przypominam,ze srednia emerytura wyplacana obecnie w przypadku prowadzenia wlasnej dzialalnosci (przy placeniu min ZUS) wynosi ok 840zl, w przypadku umowy o prace wspolczynnik proporcji wyplacanej emerytury do zarobkow netto wynosi (w duzym uogolnieniu!) 50% OBECNIE, a w ostroznych szacunkach mowi sie,ze za lat 20 - 25 moze wyniesc 35% lub mniej... i jeszcze jedna rzecz "emerytura to przywilej":) Jesli ktos bylby zainteresowany uzyskaniem bardziej szczegolowych informacji na ten temat prosze pisac na mojego mejla.
paszczen / 83.29.147.* / 2007-10-12 21:08
mam taką drobną uwagę - załużmy pisze się przez "ó"
littlephobos / 2006-06-17 00:21 / Gracz Giełdowy - III miejsce w Konkursie giełdowym
taki mały zarzut - to 12% to już ponad inflacje? jeśli tak to ciężko będzie 12% wyciągnąć (przy założeniu inflacyjnym na poziomie 2,5% (pośrednio sugerujesz nawet około 3% na koniec) musiałbyś mieć zwrot ok 15% co jest mało realne średnia kilkuletnia wynosi ok 8%/9% powiedzmy z uwzględnieniem inflacji, więc zwrot będzie o 1/3 mniejszy..., a pytanie na ile CI to starczy jeszcze poważniejsze...
Zuzanna / 83.5.111.* / 2006-06-16 23:56
Rentierem z 300 tys zł miernie można być.
Jest to jakiś dodatek do emerytury na pewno
Bez IKE też mozna oszczędzać w Funduszach i w każdej zyciowej tragedii natychmiast z nich skorzystać.
Ktoś, kto doyżje 100 lat na emeryturze i tak zdechnie z glodu o ile wnuki i pranuki go nie dofinansują.
angelikaaa / 83.5.147.* / 2009-03-01 15:30
Mało kto rozumie założenia IKE i możliwości jakie ten program daje. Ike wcale nie trzeba traktować jako programu ubezpieczeniowego. Może to być inwestycja długoterminowe na dowolny cel. W każej chwili można się wycofać z programu nic nie trcąc a jedynie zyskując. Pokażcie mi ubezpieczenie z którego mozna sie wycofać przed terminem zapadalności i nie ponosić kosztów wyjścia, pokażcie mi ubezpieczenie gdzie program jednej firmy ubezpieczeniowej mogę zamienić na program drugiej nie płacąc kosztów likwidacji polisy. Nie ma takiej polisy!!
IKE ma swoje wady, jak dla mnie niewiele instytucji ma ten program, więc mozliwości wyboru nie ma tak wiele.
drazeta56 / 2012-12-23 22:06
To prawda, IKE daje duże możliwości, tak jak mówisz może to być zabezpieczenie na przyszłość dla nas, ale także dla naszych bliskich. W przypadku śmierci oszczędzającego pieniądze nie przepadają, są dziedziczone przez osoby upoważnione.
kozyk / 77.114.26.* / 2009-02-19 08:12

mozna oszczędzać w Funduszach i w każdej zyciowej tragedii
natychmiast z nich skorzystać.


fakt tylko że w czasie bessy - tak jak teraz - może to być to skrajnie nie opłacalne
dana22 / 77.253.169.* / 2009-02-18 21:35
przeciez kazdy w tym kraju moze miec wlasny pomysł/jesli ma/na sposob inwestowania i pomnazania pieniędzy na jesień zycia.Juz jest tak oczywiste,ze będziemy starzy i biedni.gratuluje wnukow i prawnuków ktorzy na utrzymaniu będą miec starców.Pod most wyslalabym staruszków jesli w swojej mlodosci czy srednim wieku nie potrafili zadbac o środki finansowe bo podobno mieli niedożyć.Lepiej wnukom pomagać niz na nich Zerować.Szybko Was usmiercą.
przeciez kazdy w tym kraju moze miec wlasny pomysł/jesli ma/na sposob inwestowania i pomnazania pieniędzy na jesień zycia.Juz jest tak oczywiste,ze będziemy starzy i biedni.gratuluje wnukow i prawnuków ktorzy na utrzymaniu będą miec starców.Pod most wyslalabym staruszków jesli w swojej mlodosci czy srednim wieku nie potrafili zadbac o środki finansowe bo podobno mieli niedożyć.Lepiej wnukom pomagać niz na nich Zerować.Szybko Was usmiercą.
Żelipapą665 / 217.153.72.* / 2014-04-29 14:04
Całkiem spoko porównanie wszystkich ofert - wszystko się wyjaśni .
http://marketmoney.pl/sekcje/trzeci-filar/?rfguidfo

Najnowsze wpisy