Forum Forum prawneCywilne

dług w rodzinie a us

dług w rodzinie a us

nowobogacka / 2013-04-17 08:56
Czy pozyczajac pieniadze od moich rodzicow na zakup samochodu nalezy zglosic do urzedu skarbowego taka pozyczke? Kwota to 20tysiecy i mam ja im oddac w 4 ratach po 5 tysięcy złotych, czy urzad skarbowy musi o tym wiedziec ?
Wyświetlaj:
szklarek / 2013-04-17 09:42
TAK. M.in z powodu takiego, że udzielenie pożyczki podlega podatkowi PCC obciążającemu pożyczkobiorcę. W przypadku najbliższej rodziny jest możliwość zwolnienia z tego podatku, pod warunkiem odpowiedniego właśnie zgłoszenia i udokumentowania.

Stawka 2%, kilka zasad przeniesionych z ustawy o podatku od spadków i darowizn.
lizak_lizak / 2013-07-05 08:19
czy taka pożyczkę w rodzinie trzeba wcześniej najpierw zgłosić do us w celu uniknięcia zapłacenia podatku? czy to jest tak ze trzeba to wcześniej zgłosić najpierw? Czy można już po dokonaniu faktu? czy można za nie zgłoszenie dostać dodatkowa kare jakaś? mam taka sprawe na 10tysiecy zł prawie w rodzinie
szklarek / 2013-07-05 10:15
Trzeba PO jej zaciągnięciu, a przed upływem 14 dni. Nie można wcześniej, bo należy ją udokumentować kopią/potwierdzeniem przelewu, przekazu pocztowego.

Przy czym tak jak w przypadku darowizn, pożyczka w kwocie niższej nie wyższej niż 9637 zł ŁĄCZNIE z pożyczkami od tej samej osoby z 5 ostatnich lat jest zwolniona z PCC z mocy ustawy, tj. bez zgłaszania.

Zwolnienie to dotyczy tzw. I grupy podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn. Należą do niej: małżonek, dzieci, wnuki, prawnuki (zstępni), rodzice, dziadkowie, pradziadkowie (wstępni), rodzeństwo, pasierbowie, ojczym
i macocha, zięć i synowa, teściowie.

Najnowsze wpisy