Forum Forum prawneCywilne

długi męża przed ślubem

długi męża przed ślubem

ammmmy / 2011-11-15 11:02
Mój mąż posiada długi, których narobił jeszcze przed zawarciem małżeństwa, obecnie jesteśmy w posiadaniu mieszkania własnościowego, które otrzymaliśmy w spadku, zastanawiam się czy jeśli rozpocznie się egzekucja, to czy mieszkanie, które należy do nas obojga będzie również nią objęte, tak samo myślę o pozostałych rzeczach w nim znajdujących się i o naszym wspólnym koncie w banku? czy to co należy również do mnie może być objęte egzekucją?
Wyświetlaj:
maja. / 79.163.80.* / 2011-11-15 20:28
Co przed ślubem to tylko męża, ale co po ślubie zgodnie z ustawą dzieli się na pół(chyba że była intercyza), także dług musi być spłacony chocoażby z majątku dorobkowego małżonków.
sonwar / 2011-11-15 13:01 / Bywalec forum
podczas egzekucji jedyny majątek jaki może zostać zajęty to ten, który należy tylko i wyłącznie do Twojego męża, nie może to objąć waszego wspólnego majątku,
szklarek / 2011-11-15 17:33
Co nie znaczy, że mieszkanie jest bezpieczne gdyż w przypadku gdy wierzyciele męża nie będą mogli być zaspokojeni z jego majątku odrębnego (
sprzed małżeństwa) obecnych dochodów i innych praw mogą doprowadzić do orzeczenia przez
sąd tej rozdzielności ( art.52 )., czyli w konsekwencji "podziału" mieszkania tj.
ustalenia w nim udziałów męża i Pani ( domyślnie po 1/2- art.43, par.1 ). Udział ten może
być ustalony w innej proporcji - z uwzględnieniem faktycznego zaangażowania jednej ze
stron w jego powstaniu.
Wtedy już z tej nie Pani części mieszkania może być przeprowadzona egzekucja- wierzyciel
stanie się jego współwłaścicielem.

By doszło do przymusowej rozdzielności wierzyciel musi uprawdopodobnić przed sądem to, że
inaczej nie jest w stanie się zaspokoić- tj. z dochodów i majątku odrębnego męża.

Przytoczyłem Kodeks Rodzinny Opiekuńczy:

http://prawo.money.pl/kodeks/rodzinny-opiekunczy

Ps. Czy aby oboje dostaliście ten spadek, czy tylko jedno z Was....

Najnowsze wpisy