Forum Forum prawneCywilne

Długi po rodzicach

Długi po rodzicach

potomek2014 / 93.176.232.* / 2014-04-03 12:24
Witam serdecznie,czy mógłby ktoś napisać co nalezy zrobic aby nie odziedziczyc długów po rodzicach,z gory bardzo dziekuję!!!Pozdrawiam
Wyświetlaj:
PW0712 / 195.85.249.* / 2014-04-08 09:15
Czy to dotyczy wszystkich długów także tych z US, ZUS? Mój ojciec ma 80 tys. zadłużenia wobec skarbówki (od lat nie płaci VAT), ma też sporo innych długów.
Rozumiem, że nie muszę teraz zrzekać się dziedziczenia, wystarczy że w razie czego odrzucę spadek później?
szklarek / 2014-04-08 10:39
Tak, dotyczy to również zaległości ZUS i US, tyle że np. podatkowe dziedziczy się nie stricte na podstawie KC, ale Ordynacji podatkowej.

Zrzeczenie się dziedziczenia jest odwołalne tj. ponowną umową można je uchylić.
Natomiast zwracam uwagę, że jeśli spadkobierców będzie przynajmniej dwu, to oświadczenie jednego o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza 'rozciąga' się na pozostałych spadkobierców, chyba że w ciągu 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy złożą oni swoje inne oświadczenia.


Czekanie do śmierci spadkodawcy z jednej strony zwiększa długi spadkowe (odsetki, ewentualne nowe zaległości) więc zwiększa szansę, że osiągną one wartość spadku, a więc nawet przy dziedziczeniu z dobrodziejstwem nic dla spadkobiercy ie pozostanie. Z drugiej jest jakaś szansa, że w międzyczasie część zaległości ulegnie przedawnieniu
potomek2014 / 93.176.232.* / 2014-04-03 12:33
Chciałbym tylko dodac ze rodzice żyją,ja rezem z siostrą jesteśmy już pełnoletni,ale wszystko wskazuje ze lada chwila ''wciagną'' się w zadłuzenia, a z przyczyn oczywistych ,nie chce razem z siostrą spłacać ich ''błędów życiowych''.
szklarek / 2014-04-04 11:13
Kodeksowo:

- obecnie- zrzec się dziedziczenia na podstawie art. 1049 KC- w formie umowy notarialnej.
- po ich śmierci- odrzucić spadek lub przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza.

Rodzinnie- uświadamiać im zagrożenie, studzić zapały pożyczkowe, udzielić pożyczki rodzinnej.
potomek2014 / 93.176.232.* / 2014-04-08 06:57
Jestem bardzo wdzieczny,dziekuje za pomoc,pozdrawiam!!!

Najnowsze wpisy