Forum Forum inwestycyjneFundusze

Długoterminowa Inwestycja juz rozpoczęta, ale przebudowa portfela.

Długoterminowa Inwestycja juz rozpoczęta, ale przebudowa portfela.

PaoloVinc / 83.22.103.* / 2007-09-05 23:04
Cześć..
Jestem "anonimowym" czytelnikiem ciekawego forum oraz małym jeszcze inwestorem.
Od początku roku systematycznie dokładam po 600zł (100zł na każdy fundusz) w: DWS TOP50 MISS Plus, Legg Mason Akcji, Pzu Akcji Krakowiak, PZU MISS, Skarbiec Akcje Subf, Unikorona Akcje Subf. Tak więc jak widzicie bardzo agresywny portfel i bardzo duże ryzyko. Chcę zmienić obecny portfel. Głownie po lekturze forum i Waszych bardzo pobudzających rozważan.. ;)
Inwestycja trwac będzie co najmniej 5 lat a docelowo jeszcze kilka nastepnych miałaby trwać.. Pytanie czy Bóg pozwoli. Ufam, że tak. Jestem w stanie przez mysle 1-2 lata przeznaczać na wpłaty miesięczne od 600-1000zł. Obecnie na rachunku funduszy w mbanku mam ponad 6000zł.
Po kilku dniach lektury chetnie zakupie certyfikaty Investors Fiz (zapisze się na emisje LBO lub Investors FIZ).
Pójde też do ING założyc rachunek po ING Selektywny. Zaufam polecającemu. Część portfela chce podzielić pomiedzy Akcje i rynek piweniężny oraz ewentualnie obligacje. St. Wzrostu lub Zrównoważone nie bardzo mnie przekonują i od nich RACZEJ będę stronił.
Z Obecnycg funduszy mam zamiar zrezygnować z Skarbca, Pzu Krakowiak.
Legg Mason, Unikorone oraz Miss pozostawiłbym z "przywiązania". Choć czasem nowe jest bardziej świeże.
Chetnie jednak przysłucham sie Waszych pomysłów. Sposobu rozdzielenia środków obecnych jak równiez dalszemu miesięcznemu inwstowaniu w/w kwot.
Przyznam, że myslałem tez o akcjach na dłuższy termin... Mam otworzonego emaklera... Z giełdą jednak niewiele mam wspólnego prócz dziennego spogladania na kursy Wigów i spółek.

Pozdrawiam serdecznie i bardzo sie uciesze na pomocne materiały Uzytkowników forum...

Paolo
Wyświetlaj:
PaoloVinc / 83.22.95.* / 2007-09-09 22:31
Cześć.
Dzis zdecydowałem sie na taki oto portfel:
30% (1800zł) Legg Mason Pieniężny i Unipieniężny.
30% (1800zł) UniAkcje NE, Legg Mason Akcji oraz Unikorona Akcji
40% (2400) Skarbiec ochrony kapitału i Allienz Aktywnej Alokacji.
2 certyfikaty Investors LBO FIZ (2000zł) oraz zakup przez emaklera 1 certyfikatu Investors FIZ.(ok. 2500zł).
Co miesiąc mam zamiar dopłacać. Problemem może byc kwota wpłaty do Skarbca ochr. kapitału (500zł) oraz All. Aktywnej alokacji (200zł)... Tutaj albo zwiększę udział od początku tych dwóch funduzy albo dopłace raz na kwartał... Jeśli Mielibyście jakąś podpowiedź jak najlepiej te 2 fundusze "ugyść" byłbym wdzięczny.
Chetnie też jeszcze poczytam ostatnich podpowiedzi i uwag dot. całego portfela jak i doboru funduszy i %%% rozdzielenia ich w portfelu...
Pozdrawiam serdecznie
Paolo
krzysiek29 / 2007-09-09 22:44 / Uznany Gracz Giełdowy
porfel calkiem niezly tylko jeszcze wedlug mnie nalezy poczekac teraz mamy spadki i akcyjne powinne poleciec w dol a pozostale to spoko alokacja ok akcyjne tez spoko europa tez mozesz cos wziac z unimaksa np dluzne
mkotowicz / 83.16.54.* / 2007-09-07 10:49
Paolo, a co skłoniło Cię do przebudowywania portfela? Od samego mieszania herbata nie robi się słodsza!
kiler1 / 2007-09-06 20:00 / Bywalec forum
wg mnie za duzo tu funduszy, wogole nie jestem milosnikiem rozdzielania tak malych kwot na tyle funduszy ,ale jak kto woli,

pozdrawiam
TaS / 2007-09-06 00:46 / Tysiącznik na forum
Drogi Paolo,

Twoj portfel nie jest ryzykowny - on jest MEGA ryzykowny. Oczywiscie przy takiej kwocie (6k zł) łatwiej jest ponosic duze ryzyko, zwlaszcza jesli doplacasz po 600zl miesiecznie jednak w tym wypadku sugerowałbym stopniowe przechodzenie na fundusze bezpieczne, nawet tak wysmiewane gotówkowe. Im bedziesz dysponował większą kwotą tym bardziej powinieneś ją szanować. Co do konkretnych fundów pisał nie będę - Sebastian D. (teraz modna taka pisownia:D) na pewno Ci wiecej i ciekawiej napisze. Wspomne tylko o ing selektywnym - dla mnie to jest pic na wode fotomontaż, ta "nietypowa strategia", te promocje... to po po prostu fundusz zrównoważony i tyle.

ja standardowo polecę zmniejszenie stopnia ryzka i dywersyfikację geograficzną, choć Uni pare procent kaski w region pakuje.
sebastian.drutowski / 2007-09-06 12:43 / "Uznany doradca inwestycyjny"
No właśnie, chyba przyjdzie pora skończyć z polecaniem Selektywnego, bo zostanę w końcu wzięty za agenta (to jest też dzisiaj modne słowo :))) ING. Z tymi funduszami bezpiecznymi (obligacyjno-gotówkowymi) jest dokładnie tak jak pisze TaS - wyśmiewać je mogą tylko ludzie, którzy nie znają reguł rządzących rynkami kapitałowymi. A były już takie lata, że te fundusze zarabiały nawet do 20% rocznie, a bidoki siedzące w akcjach... mieli, ale kilkudziesięcio procentowe spadki. Zrezygnował bym z obu Misi i zastąpił je Investorem FIZ oraz jakąś "bliską" zagranicą - ten UNI NE to bardzo dobry pomysł. Zainteresował bym się też dodatkowo jakimś fundem aktywnej alokacji.
I na koniec powiem Panu - jest to bardzo budujące, że zaczyna Pan podchodzić bardziej odpowiedzialnie do swojej inwestycji. Pozdrawiam
PaoloVinc / 83.22.91.* / 2007-09-06 20:10
Cześć...
Ciagle kombinuje jak ułożyć ten mój portfel i coraz to nowe pytania i uwagi mam sam do siebie... Kupie prawdopodobnie 2-3 certyfikaty Investors LBO FIZ. Do portfela trudno go "wcisnąc" jeśli mam zamiar dopłacać co miesiąc.
Zastanawiam się na przydziałem % f.akcyjnym oraz pozostałym. Myślę, że przy stałym dopłacaniu akcyjne będą mieć udział ok. 30-40%...
Przejrze raz jeszcze kilka interesujących mnie funduszy w mbanku oraz poczytam bliskie mojemu tutaj na forum tematy.
Trudno mi zrezygnować z Misiów... Jeden pewnie zostawie.. Postaram się też zrobić i przygotować dla Was wyniki moich 6 funduszy za okres od 2.01 do obecnych dni... A troszkę się zaskoczyłem w tego co widze. ;)
Pozdrawiam serdecznie i mam ufnośc w jeszcze kilka opini i "indywidualnych reakcji"...
Paolo
40 latek / 83.7.126.* / 2007-09-06 18:29
Dla mnie nie bardzo przemawiają Uni NE, bo porównując ten papier z Uni Zrównoważonym to za okres od czerwca 2006 do obecnej chwili Zrónoważony wyszedł ok. 35% a NE ok 22%. Podobne proporcje są przy 6 m-cach. Jedyny (chyba?) plus to dywesyfikacja geograficzna.
Jeśli chodzi o selektywny to zupełnie zgadzam się z TaSem. Mam go ale w ostatnim okresie tj. 3 m-cy też wychodzi gorzej niż Zrównoważony ING Parasol. Wybór Twój - ale się zastanów i przemyśl. Pozdrawiam.
sebastian.drutowski / 2007-09-07 14:18 / "Uznany doradca inwestycyjny"
Już wchodzę w polemikę, choć z mojej strony już miało nie być o Selektywnym. Jeżeli fundusz akcyjny, a dla mnie Selektywny jest mimo wszystko funduszem akcyjnym zachowuje się przez ostatnie trzy miesiące (z czego dwa są wyraźnie spadkowe) jak fundusz zrównoważony to chyba jest to zaleta, a nie wada. Jeśli już rozmawiamy tylko o historycznych stopach zwrotu to niech sobie Pan zerknie na dłuższy okres, chociażby 1.07.2006 - 1.07.2007 (ING Zrówn. +28,15%, Selekt. +38,35%) - chyba nie ma wątpliwości co wybrać. Poza tym jeszcze ważne jest spectrum inwestycji. Fundusz zrównoważony to właściwie powtórzenie portfela większości portfeli funduszy akcji polskich, czyli w przeważającej części jest to indeks WIG, z domieszką WIG 20. W Selektywnym jest to trochę inaczej. Tam są najlepiej rokujące spółki praktycznie ze wszystkich warszawskich indeksów plus jeszcze z oferty IPO. Dlatego moim skromnym zdaniem jest to fund ciekawy - nawet jeśli by go nazywać zrównoważonym.
Co do UNI NE. Stopa zwrotu może nie poraża, ale niech Pan sobie zerknie jakie papiery ma ten fund - m.in. Norylsk Nikiel Abramowicza, Gazprom, Lukoil, Unified Energy SYS (rosyjskie sieci przesyłowe energii), jeden z większych operatorów komórkowych w Rosji (Vimpelcom), paliwowy węgierski MOL, czeski CEZ (energetyka). To oznacza jedno - stabilność. Jestem przekonany, że te papiery w przypadku jakiegoś permanentnego kryzysu mają szansę dużo lepiej się obronić, niż np. akcje z państw bałkańskich, czy innych młodych rynków. Taka np. Arka nie tak całkiem dawno popłynęła na akcjach w Turcji. Pozdrawiam
cortez / 2007-09-06 22:42 / Bywalec forum
Jak już o produktach Uni, to może rozwiązaniem byłaby inwestycja w UniMaxAkcji?Całkiem przyzwoite wyniki. Co sądzisz?
TaS / 2007-09-06 20:04 / Tysiącznik na forum
hmmm 40latku, przeciez wiesz,ze poza wynikiem % liczy sie dywersyfikacja... :)
40 latek / 83.7.125.* / 2007-09-06 21:02
Dywersyfikacja tak ale z uwzględnieniem % - zgadzasz się TaS.
TaS / 2007-09-06 21:56 / Tysiącznik na forum
hmm nie poznaje Cie :)

jakby Ci tylko zależało na stopie zwrotu... a przeciez wazne jest tez bezpieczenstwo. Kupujac same misie tez masz "jakąś" dywersyfikacje... a % do tej pory najwyzszy...
40 latek / 83.3.115.* / 2007-09-07 08:12
Tas - nie zrozumiałeś mnie. Jeszcze raz napisze jasno . Wchodzę w fundusze bezpieczne z jakąś cześcią portfelu. Więc w jaki sposób je wybierzech np z setki. Zwracam uwagę na ich stopę zwrotu czyli % - czyż nie tak? I o to mi chodziło a nie na siłe iść tylko w % niezwracając co kupuję.
mkotowicz / 83.16.54.* / 2007-09-07 10:47
Wybieranie funduszy o najlepszej stopie zwrotu daje statystycznie gorszy wynik niż średnia rynkowa. Liczy się przyszłość, a nie przeszłość. Dla mnie bardziej wiarygodne od % danego funduszu jest nazwisko zarządzającego (no ale korzystając z tylko z supermarketu, a nie mając swojego doradcy ma się niepełny zakres informacji).
Patrząc historycznie np. na wyniki funduszy bezpiecznych to co być wybrał, fundusz pieniężny czy obligacyjny?
PaoloVinc / 83.22.142.* / 2007-09-08 20:12
... no właśnie. Tutaj chuba ostatnia niewiadoma dla mnie.
Czy inwstować tylko w pieniężne czy tylko w obligacyjne... Ja bardziej skłaniam sie do obligacji bardziej z racji dobrego zysku przed dwoma laty. Przeszłośc, archiwum. Wiem.
Na chwile obecna (sobota, g. 20) zdecydowałem zakupić 3 ceryfikaty Investors Fiz LBO Fiz, 3tys do akcji i troszke ponad 3tys do bezpiecznych (obligacje lub pieniężne). Funduszę juz też praktycznie dobrane, choć skreśle z listy 3 lub 4.
Dla pytania wyżej o ilośc funduszy: Lubie mieć po prostu kilka w portfelu (6-8). Wybaczcie, ale dla mnie nie ma żadnych ścisłych przykazań, reguł i innych "musów" jeśli chodzi o sposoby inwestycji prywatnych.... Przyszłośc i tak pewnie pokaże kto co zyskał i jak inwestując.

Paolo
PaoloVinc / 83.22.91.* / 2007-09-06 20:12
Myślę, że dla mnie liczy się Finansowa Wolność... Za jakiś czas ;)))
TaS / 2007-09-06 20:38 / Tysiącznik na forum
ale wolnosc to tez stabilizacja :)
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy