Forum Forum emerytalneZUS

Do kiedy będę miał wypłacaną rentę rodzinną.

Do kiedy będę miał wypłacaną rentę rodzinną.

mailto / 86.111.114.* / 2013-06-10 12:48
Witam, mam następujące pytanie, mianowicie: pobieram od kilku lat rentę rodzinną, jest ona wypłacana do 20-stego każdego miesiąca, w tym miesiącu kończę studia (bronię dyplom, czyli oficjalnie przestaje być studentem) 25 czerwca. W związku z tym mam pytanie kiedy ostatni raz przysługuje mi renta? ta wypłacona w czerwcu? czy za lipiec jeszcze też? Z góry dzięki za odpowiedź.
Wyświetlaj:
wiwan / 2013-06-10 13:14
Ostatnia należna będzie wypłata świadczenia ZA czerwiec. W pełnej wysokości, bez względu na to, w którym dniu miesiąca ustaną warunki do jej uzyskiwania. Czyli w Twoim przypadku- świadczenie wypłacone 20 czerwca.

Ewentualnie wypłacone za lipiec, czy kolejne miesiące będzie już świadczeniem nienależnym, podlegającym zwrotowi.
mailto1 / 86.111.114.* / 2013-06-10 13:20
Dzięki za odpowiedź. Ale rozumiem że sam muszę zgłosić w ZUS, że już skończyłem studia? czy mam na to jakiś ustawowo określony termin?
wiwan / 2013-06-10 13:38
Tak, zgodnie z pouczeniem na decyzji rentowej- o każdej istotnej okoliczności dla prawa do świadczenia lub jego wysokości.

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 22 lipca 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad zawieszania lub zmniejszania emerytury i renty mówi o terminie ..."bezzwłocznie".

Co zresztą jest w interesie świadczeniobiorcy- brak zawiadomienia np. o skreśleniu z listy studentów już na początku roku akademickiego przy decyzji opiewającej na okres aż do końca września- koniec roku akademickiego skutkuje obowiązkiem zwrotu nie dość, że pokaźnej kwoty to jeszcze z odsetkami za wiele miesięcy.
siak / 89.74.55.* / 2015-03-16 12:34
Mam taką samą sytuację jak wyżej, zastanawiam się czy przekładając obroną pracy na wrzesień mam prawo na pobieranie świadczenia do września?
wiwan / 2015-03-16 14:35
Od tamtego czasu zmieniła się ta kwestia- nie tyle ustawowa, co w podejściu Zakładu. Innymi słowy renta należna jest też za wakacje, nawet dla kończących studia. W Twoim przypadku więc ( i pewnie taka jest decyzja Zakładu) renta będzie należna do września włącznie, nawet gdy obrona odbędzie się w czerwcu.

Najnowsze wpisy