Forum Forum prawnePracy

do kiedy zaległy urlop?

do kiedy zaległy urlop?

beaciunia / 2012-09-11 10:21
Do kiedy można wybrać zaległy urlop? mam jeszcze chyba z 7 dni z zeszłego roku i w sumie to nie wykorzystywałam, bo nie miałam takiej potzreby, ale też nie chcę żeby mi pzrepadł jakoś.
Wyświetlaj:
łukasz leon / 2012-09-11 14:32
zdaje się, ze do końća września, przy czym wystarczy chyba, zeby zaczął się we wrześniu, tzn że możesz rozpocząć ostatniego września i wykorzysta ć resztę w październiku
szklarek / 2012-09-11 18:58
Termin wrześniowy dotyczy powinności pracodawcy do UDZIELENIA urlopu zaległego ( art. 168 KP), a nie dla pracownika jego WYKORZYSTANIA.
\Bo z różnych względów, jak choćby długotrwałe zwolnienie lekarskie, czy choćby niedopełnienie ww obowiązku przez pracodawcę może spowodować, że pracownik posiada urlop dużo bardziej zaległy.

Jednocześnie pracodawca może zmusić pracownika do wykorzystania urlopu zaległego zgodnie z terminem z art. 168, o ile nie ma przeszkód w postaci np. usprawiedliwionej nieobecności pracownika.

Prawo do wykorzystania urlopu trwa natomiast 3 lata, przy urlopie- zasadniczo licząc od końca roku za który ów urlop jest należny lub od końca marca roku następnego (dotyczy urlopów z lat starszych niż 2011) lub od końca września roku następnego- urlopy za lata późniejsze niż 2010) jeśli zostały one na rok następny przesunięte.

Podstawa- art. 291 KP i Sąd Najwyższy w Wyroku Izby Administracyjnej, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z 11 kwietnia 2001 r., I PKN 367/00,

Najnowsze wpisy