Forum Forum inwestycyjneFundusze

Do tzw doradcow finansowo-ubezpieczeniowcyh

Do tzw doradcow finansowo-ubezpieczeniowcyh

value / 83.144.75.* / 2006-10-01 12:31
W sytuacji "doradzania" klientowi to jakie czynniki berzecie pod uwage przy rzetelnej ocenie i w konsekwencji doborze konkretnego funuduszu (-y). Chodzi mi o sytuacje w ktorej wiadomo ze klient ma np profil konserwatywny i trzeba mu dobrac teraz odpowiedni fundusz badz kilka funduszy obligacynych z palety kilkunastu i wiecej?

Dziekuje za wypowiedzi
Wyświetlaj:
Tomwic / 2006-10-01 17:51 / Bywalec forum
Najważniejszy jest horyzont czasowy inwestycji, wiek i skłonność do ryzyka osoby pragnącej inwestować i ew. dywesyfikację tego ryzyka. W dalszej częśći cel inwestycji, tzn. na przykład czy dana osoba chce tylko gromadzić kapitał na swój cel, czy chce zabezpieczyć swoich najbliższych na wypadek swojej śmierci, a może siebie na wypadek ciężkiej choroby lub inwalidztwa.
Wiem, że brzmi to okropnie, ale najwazniejsze jest by klient otrzymał to, czego naprawdę potrzebuje. Dobrze jest mieć w zasięgu swoich możliwości kilka firm które się reprezentuje (jak jest to w moim przypadku) bo wtedy posiadając "brokerską" ofertę można lepiej realizować konkretne potrzeby klienta.
Kolejną ważną sprawą jest zasobność danej osoby, waluta jaką dysponuje i to czy inwestować chce ona jednorazowo, czy odkładać systematycznie i ile (patrz zasobność).
Źle jest gdy "doradca" ma w swej ofercie tylko jeden prtodukt i stara się ten włśnie "wcisnąć" swemu klientowi. Jest to wtedy zwykła akwizycja.
pawlo / 2006-10-01 22:27 / portfel / Bywalec forum
tomwic - nie obrażaj ludzi sprzedających produkty finansowe jednej firmy, bo my nic nie wciskamy . Ja natomiast uważam że jest źle jeśli się sprzedaje produkty wielu firm ubezpieczeniowych a dlaczego to chyba wiesz?
Robert' / 83.24.129.* / 2006-11-23 16:25
Przepraszam Cię, ale pierniczysz... kolego...
Tomwic / 2006-10-02 12:39 / Bywalec forum
1.Przepraszam pawlo, nikogo nie zamierzałem obrażać. Znam jedynie liczne przypadki o których wyżej. Absolutnie to nie dotyczy wielu uczciwych i rzetelnych ludzi.
2. Nie, nie wiem dlaczego.
Pozdrawiam : )
gemil / 2006-11-08 18:16 / Góral
Jeśli nie wiesz dlaczego to już ci odpowiadam.
Tak jak można zarzucić osobie sprzedającej produkty finansowe jednej firmy chęć ,,wciśnięcia,, (co za obrzydliwe określenie) jednego konkretnego produktu tak
brokerowi chęć ,,wciśnięcia,, produktu firmy z której dostanie największą prowizję.
Tomwic / 2006-11-09 14:07 / Bywalec forum
Poza uczciwoscią brokera pozostaje prosty fakt, że prowizje są bardzo podobne
gemil / 2006-11-10 08:10 / Góral
kolego , takie rzeczy to tylko w Erze ;-)
value / 83.144.75.* / 2006-10-01 18:34
To wszystko sie zgadza ale mnie chodzi juz o dobor konkretnego funduszu. Tzn w ofercie masz np 10 funduszy obligacji czy akcji. To ktory i na jakiej podstawie mu oferujesz/rekomendujesz/sugerujesz?
Dzieki
Value
value / 83.144.75.* / 2006-10-01 23:17
Jak rozumiem Twoje "doradztwo" polega na pokazaniu tabelki z wynikami (historycznymi) i zarekomendowaniu tych ktore sa najwyzej w rankingu. Podejzewam ze bierzesz jeszcze do tego krotki okres... Co z ryzykiem? Jak oceniasz wynik w relacji do ponoszonego ryzyka przez dany fundusz?
Aha mowisz ze poprzednio arka byla najlepsza a teraz citi. W ktorym momencie przeskoczyles? I skad wiedziales ze to idealny moment? A moze przeskoczyles z opoznieniem i skad wiesz ze znow sytuacja sie nie odwroci?

Kiedy wyczuwasz ze sa spadki? W trakcie ich trwania?

Dzieki
value
pawlo / 2006-10-02 07:58 / portfel / Bywalec forum
moje " DORADZTWO' nie polega na pokazywaniu tabelki i nie jestem doradcą , jestem specjalistą d/s funduszy inwestycyjnych
pawlo / 2006-10-02 07:47 / portfel / Bywalec forum
-tabelka owszem , to co było nie znaczy że tak będzie, jednakże wszystkie fundusze w perspektywie historycznej miały podobne warunki inwestycyjne i to nam pokazuje który potrafił najlepiej zarządzać
-jak napisałem okres może być dowolny liczy się efekt końcowy
- o jakim ryzyku myślisz ? dana grupa funduszy jest obarczona podobnym ryzykiem inwestycyjnym
-arka b yła najlepsza z dostępnych mi funduszy, czas w którym przeskoczyłem (55 dni temu) jest bez większego znaczenia , ponieważ zmieniam fundusz bez uszczerbku na wartości rachunku
-jeśli sytuacja się odwroci wrócę do arki lub innego a w przypadku bessy do gwarantowanego lub obligacji
kiedy wyczuwam spadki ---- na tym też polega moja praca
pozdrawiam
value / 83.144.75.* / 2006-10-03 22:57
Napsiales ze jestes specjalista ds funduszy. W takim razie rozumiem ze wiesz:
a) czym roznia sie posczegolne fundusze np akcyjne - chodzi mi roznice w sposobie lokowania kasy przez np arke i citi (bo do nich sie odnosisz)
b) skad taki a taki fundusz osiagna takie a takie wyniki np arka lub citi
c) jakie duration maja poszczegolne fundusze obligacji.

Czy tak?

Aha > jezeli chodzi o przeczuwanie spadkow to jaki masz procentowy podzial udane vs nieudane?

Ryzyko - w przypadku funduszy obligacyjnych mysle o ryzyku stopy procentowej, zas w przypadku funduszy mieszanych o neutralnej alokacji aktywow i zakresie dopuszczalnych wahan. W przypadku akcji raczej mysle o stylu inwestycyjnym

Dzieki za informacje
value
pawlo / 2006-10-04 09:14 / portfel / Bywalec forum
ad.a ogólnie dostępna wiedza poprzez prospekty emisyjne i sprawozdania finansowe
wystarczy poszukać
ad.b - tego nikt nie wie

a tak w nawiasie to piszesz pracę na ten temat ?
pozdrawiam
value / 83.144.75.* / 2006-10-06 00:07
ad a) to troche trudne i nie wiele mozna sie zorientowac
ad b) wie. Jak sie tylko chce to sie wie

A tak w nawiasie to powodem powstania tego watku jest:

1) Chec sprawdzenia podstawowej wiedzy tzw doradcow. Wniosek: wiedza mierna, a chec do zdobywania tej wiedzy bardzo pasywna albo powierzchowna!! Az dziw bierze ze ludzie Ci osmielaja sie nazywac doradcami. Zauwaz prosze ze jak temat schodzi na obligi (juz to kilka razy testowalem) to zapada cisza a slowo duration czy ryzyko stopy procentowej dezorientuje?! Gdzie tu moze byc mowa o jakimkolwiek doradztwie. Po drugie zaobacz ile osob oferujacych tu i owdzie swoje uslugi doradcze wzielo udzial w niniejszej dyskusji? Tylko 2 z czego wiekszosc postow od Ciebie (za to Ci dziekuje!). Czy to nie jest dziwne?

2. Poprzez ten watek chcialem obnazyc prawdziwe oblicze tzw doradcow. Ze tak naprawde nic nie wiedza lub niewiele (na zasadzie fundusz akcji inwestuje w akcje :))). Brak wpisow dowodzi ze boja sie merytorycznej dyskusji. Zapytasz sie po co to wszystko . Aby przestrzec ewentulanych klientow, osoby ktore faktycznie potrzebuja rzetelnej i wieloplaszczyznowej porady. Problem polega ze prawdziwych specjalistow w zakresie funduszy inwestycyjnych jest bardzo bardzo malo.

Anyway dzieki za dyskusje
Value

PS> Pracuje w branzy asset management i TFI. Jestem dawno dawno po studiach:). Ale kto wie moze to jest temat na napisanie jakiejs pracy.

Wszystkiego najlepszego
francesco / 2006-11-08 20:55
Do Value:
Napisał Pan: "Pracuje w branzy asset management i TFI."

Czy można liczyć na jakiś mailowy, poza tym forum, kontakt z Panem?
pawlo / 2006-10-06 22:33 / portfel / Bywalec forum
napisze krótko : im wyższe(dłuższe) duratiom tym wyższe ryzyko ale w zamian możliwość otrzymania wyższych zysków dla funduszu obligacji
czym różnią się poszczególne fundusze( np. akcji) ? -właśnie sposobem lokowania
, czyli rzecz ujmując prosto składem procentowym i jakościowym portfela
proporcją akcji do instrumentów bezpiecznych, i samym portfelem akcji jak również procentowym udziałem akcji spółek do tego dochodzi jescze możliwość inwestycji na giełdach obcych temat obszerny
W zupełności masz rację ,dla wielu tytułujących się doradcą -pojęcie procentu składanego jest magią więc jak mogą cokolwiek wyliczyć nie mówiąc o innych tematach. Owszem można przewidzieć w przybliżeniu zyski a jeszcze łatwiej spadki , wymaga to ciężkiej pracy i ciągłej obserwacji m.in. LGM, DJI( dziś -0,1% zakończony wzrostem , jest szansa że w poniedziałek wig zacznie na +) itd.
Jeśli chodzi o wyczuwanie spadków -dla majowej korekty poczatek nastąpił 11-05 a już 17 maja środki klientów były w f.bezpiecznym tylko trzy dni robocze ( i to mogę w zup[ełności udowodnić) owszem były i wpadki 2.
Pozdrawiam
pawlo
pawlo / 2006-10-09 18:14 / portfel / Bywalec forum
i nie pomyliłem się wigi powyżej 1%
mikka / 217.96.27.* / 2006-10-10 08:47
Do "pawlo": Rozumiem, że pisałeś o fundaszach parasolowych. Czy mógłbyś coś doradzić jeśli chodzi o obecną sytuację? Ja niestety zrobiłam konwersję z funduszy akcyjnego na gotówkowy, za którą oczywiście nic nie płaciłam prócz podatku. Nie mam jeszcze zbyt dużego doświadczenia i w zasadzie nie wiem czy zaczekać aż będzie większa korekta i znów coś kupić czy może kupić już teraz.
value / 192.193.245.* / 2006-10-11 08:57
Mikka
spekulacja zawsze tak sie konczy. Ale pawlo podobno umie prawie zawsze przewidziec rynek wiec jako bogaty czlowiek doradzi Ci za free.
Na tym forum nikt nie wierzy w dlugi termin a dowody maja jak na reku (Graham, Buffet, Miller) ehh

value
Tomwic / 2006-10-11 10:30 / Bywalec forum
Osobiscie zalecam długie terminy inwestycji, i na ruchach "spekulacyjnych" się nie znam i ich nie polecam.
Również dysponuję bezpłatnymi transferami pomiędzy większością funduszy osiągających dobre wyniki. Transfer trwa od 2 do 4 dni robocze, co wyklucza sens gwałtownych i nieprzemyślanych ruchów.
Śledzę tendencje na rynkach papierów wartosciowych w przedziale nie krótszym niż miesiąc i wiele mi mówi wskaźnik CRX.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy