Forum Forum emerytalneWcześniejsza emerytura

Do wiwan-trudna sprawa z zusem.

Do wiwan-trudna sprawa z zusem.

emeryt. / 79.184.92.* / 2014-11-08 20:46
W 2008r przeszedłem na wcześniejsza emeryturę, z braku dokumentów Rp-7 niezbyt wysoka,pracowałem nadal ale osiągane zarobki nie podnosiły wskaźnika wwpw wiec nie mogłem starać się o przeliczenie podstawy wymiaru świadczenia, wwpw miałem obliczony z 20 lat z całego okresu ubezpieczenia który wyniósł 96%,po zakończeniu pracy złożyłem do Zus wniosek o przeliczenie podstawy wymiaru emerytury z uwzględnieniem zarobków z innych lat gdyż otrzymałem z archiwum Rp-7 za dwa lata z okresu przed emerytura dość korzystne zarobki i wskazałem również jeden rok pracy na emeryturze licząc na przeliczenie z nowa kwota bazowa, zus przeliczył świadczenie ale ze stara kwota bazowa twierdząc ze zarobków na emeryturze nie może przyjąć gdyż znalazł w zarobkach przed emerytura korzystniejszy rok o 10 % co dzieląc na 20 daje wyższy wwpw o 0,5%mimo ze gdyby przyjął wskazane zarobki na emeryturze tez spełniałem warunek wyższego wwpw,gdyż ze wskazanych moich zarobków wwpw wynosi 98,5% i nowa kwota bazowa a obliczone przez zus wwpw 99% i mniej korzystna stara kwota bazowa, czy działanie Zus jest prawidłowe gdyż tracę ok 250 złotych, stara bazowa 2275,nowa bazowa 3191 a zgodnie z uchwala SN zus powinien wydawać zawsze korzystniejsza decyzje. Proszę o opinie-pozdrawiam.
Wyświetlaj:
emeryt. / 79.184.92.* / 2014-11-12 13:00
Otrzymałem tylko decyzje ze starej kwoty bazowej przeliczonej wraz z waloryzacja ale jakby wsiąść tylko część socjalna 24% to jest różnica ponad 200 złotych miedzy stara kwota bazowa a nowa. Dziękuję za zainteresowanie tematem, mam jeszcze czas do odwołania które zamierzam złożyć,tylko może ZUS jest na prawie i nie może uwzględnić roku z mniejszym wskaźnikiem który ja wskazuje tylko musi wsiąść rok z większym wskaźnikiem, ważne jest czy prawnie Zus musi brać do wyliczenia wwpw lata które ja wskazuje, czy to reguluje jakiś przepis.
wiwan / 2014-11-12 21:02
Tak, jest przepis że to ubezpieczony wskazuje owe lata brane do wpw- jest to art. 15 ustawy do którego odsyłają art. 110 - 112 ustawy emerytalnej.
Owszem Zakład powinien wskazać ubezpieczonemu lepszą opcję, niż wnioskowana, ale nie może do niej zmusić- chyba, że w efekcie miałoby dojść do obniżenia świadczenia w stosunku do już pobieranego (art. 109, ust.2) W Pana sytuacji obie opcje dają świadczenie wyższe, niż obecnie pobierane.

Sprawa jak najbardziej na odwołanie.

Najaktualniejszy stan ustawy:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2013,000,1440.html
emeryt. / 83.23.65.* / 2014-12-18 20:53
Dzisiaj sprawa została załatwiona przez sad pozytywnie,Zus ma przeliczyć wg.art. 110 ustawy o FUS czyli w wersji najkorzystniejszej dla mnie.Wiwan dzięki za podpowiedzi i życzę zdrowych, spokojnych świąt.
wiwan / 2014-12-18 20:57
Cieszę się, że coś się przydało. Nawzajem.
emeryt. / 79.184.74.* / 2015-01-16 20:26
Jak pisałem wcześniej, sad ogłosił korzystny dla mnie wyrok ale ja mam pytanie czy w tej sprawie mam jeszcze cos zrobić gdyż na ogłoszeniu wyroku nie było nikogo z Zusu, czy mam tylko czekać na prawidłowe wyliczenie zgodnie z wyrokiem, jestem po prostu zielony w takich sprawach i nie wiem czy wyrok mój trafi do Zusu wraz z cala dokumentacja w mojej sprawie.
wiwan / 2015-01-16 20:57
Skoro nikt z ZUS, tzn. że na posiedzenie sądu mieliście nie wezwania, a zawiadomienia. Wydaje mi się, że pozytywny wyrok sądu w tej sprawie, czyli zmiana całkowita lub częściowa pierwotnej decyzji Zakładu jest mu wysyłana do wykonania. Pan ze swej strony może wystąpić z wnioskiem o przesłanie wyroku sobie, również o jego uzasadnienie- co ma sens w sytuacji wyroku negatywnego, po to by mieć jak stworzyć pismo apelacyjne.

ZUS też miał termin na apelację. Jeśli z nią nie wystąpił- wyrok się uprawomocnił- i jak zawsze jest 30 dni od uprawomocnienia na jego praktyczne wdrożenie- wydanie nowej decyzji emerytalnej ZUS, a w końcu wypłatę świadczenia z wyrównaniem.

Uprawomocnienie- po 21 dniach od ogłoszenia, jeśli ZUS nie wystąpił o uzasadnienie, jeśli wystąpił- to po 14 dniach od uzasadnienia otrzymania.

Tak to mniej więcej wygląda. Czyli ok. 50 dni po ogłoszeniu wyroku i braku nowej decyzji ZUS- można zacząć się dopiero niepokoić.
emeryt. / 79.184.74.* / 2015-02-20 08:39
Jednak Zus złożył apelacje, nie kwestionuje wyroku co do zasady korzystniejszej wersji czyli art. 110 tylko w części okresu wyrównania, sad nakazał wyrównać od dnia złożenia wniosku który badał i którego decyzja była przedmiotem oceny sadu a Zus chce od dnia wydania tej drugiej swojej decyzji, czyli rok krócej która nie była ocena sadu i została wydana w trakcie trwania sporu sadowego, mam zamiar podważyć apelacje tym iż Zus nie powinien wydawać decyzji w sprawie w trakcie trwania sporu, powinien zaczekać do wyjaśnienia wszystkich wątpliwości,czyli podniosę zarzut nie zachowania należytej staranności,art 118 ustawy o FUS mówi iż Zus wydaje decyzje w terminie 30 dni od wyjaśnienia ostatnich wątpliwości w sprawie. Może się uda.
wiwan / 2015-02-20 12:45
Trzymam kciuki.
Najwyraźniej w Zakładzie ostatnio wydano jakieś zalecenie dotyczące składania apelacji- bo to jest już trzecia taka sprawa na forum w ciągu ostatnich 3 tygodni.
Wszystko w rękach sądu.
wiwan / 2014-11-12 12:37
Czy decyzja wskazuje ostateczne kwoty brutto świadczenia w owych opcjach, albo innymi słowy skąd owe 250 zł różnicy.

Czy nie jest tak, że jednak owa emerytura z obecnej kw. bazowej i wpw 98,5% jednak ostatecznie byłaby niższa niż ta wyliczona ze starej kw. bazowej i wpw 99%, ale uwzględniająca wstecznie wszystkie dotychczasowe waloryzacje zgodnie z art. 111, ust, 3 ustawy ?

Najnowsze wpisy