Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Dobre dane z GUS. Gospodarka rośnie szybciej od prognoz

Dobre dane z GUS. Gospodarka rośnie szybciej od prognoz

Wyświetlaj:
Wmichale / 83.147.138.* / 2010-11-30 13:28
" Obliczenia PKB i jego elementów opierają się w znacznym stopniu na tzw. szacunkach eksperckich, a nie wyłącznie na podstawowych danych statystycznych zbieranych od jednostek sprawozdawczych."
http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33211,2758008.html

Mam niejasne podejrzenia graniczące z pewnością, że te szacunki są ostatnio zawyżane dla celów PR tego wspaniale prezentującego się w mediach rządu.
: ))))))))) / 194.213.1.* / 2010-11-30 14:00
dzięki , dalej jest jeszcze ciekawiej

"co najmniej około jednej trzeciej wartości PKB jest wynikiem, jak się to określa, ryzykownych szacunków. Szacunki te – co warto podkreślić – w większości przypadków nie są prowadzone na podstawie standardowych procedur, ale opinii ekspertów, którzy biorą pod uwagę różne rozproszone informacje oraz doświadczenia z lat ubiegłych."

Około jednej trzeciej wartości PKB zależy od OPINII EKSPRTÓW, jest pole do popisu
student UW / 149.156.124.* / 2010-11-30 12:53
z dala od polityki zaglosowalismy na specjalistów od gospodarki
poprawa widoczna jest natychmiast!
EURO STUDENT / 2010-11-30 17:31
poproszę index.

uczelnia UW to skrót od Unia Wolności
BHO / 81.190.213.* / 2010-11-30 13:21
Dlatego my naród zobowiązujemy się oddać nasze ciężko wypracowane pieniądze, a przeznaczone na nasze małe bo małe, ale jednak, emerytury w OFE, w ręce specjalistów z PO! Nasze majątki też im przekazujemy, podbnie jak spzitale i szkolnictow, żeby jakiś prawicowy nurt czasami nie wypłynął w przyszłosci.

Czego was uczą na UW? Głownie PR-opagandy? Na pewno nie tego samego co Szarych Szeregów, te profesorowie umoczeniw SB juz dawno wytłukli!!!
esu / 78.8.246.* / 2010-11-30 12:34
Prawda jest taka, że jak mamy wzrost gospodarczy o 4% to z reguły 3 pkt procentowe z tego władza rozkrada. Oczywiście i tak żyje się lepiej o ten 1 pkt. procentowy, dlatego ten system znajduje aż tylu naiwniaków (sorry za szczerość), którzy widząc polepszenie swojego życia cieszą się z władzy, która "kreuje dobrobyt". Dobrobyt kreuje tym czasem ciężka praca, a nie coraz wyższe podatki i coraz większa biurokracja. Gdyby nie one gospodarka rosłaby nie 4 a 10 procent. Typowy zwolennik złodziei z okrągłego stołu ma jednak za małą wiedzę żeby to zrozumieć. Właśnie dlatego w szkole uczy się go chemii, matematyki, fizyki, ale nie uczy się ekonomii i prawa bo ktoś wykształcony w ten sposób będzie bardzo wydajny dla systemu, będzie budował nowe wynalazki, produktywnie rozszerzał dobrobyt a z drugiej strony nie będzie miał zielonego pojęcia kto zgarnia owoce jego pracy, dlaczego żyje się lepiej, kto tworzy dobrobyt (bez znajomości ekonomii nie sposób tego zrozumieć), ani nie będzie miał najmniejszej umiejętności obronienia się przed złodziejstwem i likwidacji systemu (bez znajomości prawa nie sposób tego dokonać). Tak się wychowuje niewolnika doskonałego, który odda większość owoców swojej pracy władzy i jeszcze będzie się cieszył z tego, że ona mu te pieniądze zabiera.
Floyd / 2010-11-30 14:10 / Tysiącznik na forum
To nie ekonomia, ale czysta polityka kiedyś zwana też ekonomią polityczną, a na takie rewelacyjne odkrycia, według których: jak mniej zapłacę podatku, to mi zostanie więcej w kieszeni stać każdego chłopka roztropka. Problem w tym, że życie społeczeństwa jest bardziej złożone i takie rewelacje nie załatwiają wszystkich problemów, ale to już całkiem inna nauka.
cafarus / 46.134.63.* / 2010-11-30 12:33
Reprezentuje branże budowlaną która leży i kwiczy. skoro się rozwijamy to dla czego nic się nie buduje? parę stadionów i kilka autostrad nie ruszą budowlanki.... parę lat temu nad wa-wą stało morze żurawi a teraz tylko nad stadionem....moim zdaniem statystyka jest nieprawdziwa ... odnosimy się do dolara a dolar spadł na łeb na szyje i to cały nasz wzrost. złotówka osłabła czyli za to samo dostajemy więcej i na papierze mamy wzrosty. Jak od wzrostu odjąć jeszcze wzrost dług -upublicznego i środki unijne była by klapa.
EURO STUDENCINA / 213.77.81.* / 2010-11-30 12:09
KRYZYSU, JAK KRYTYKOWALI RZĄD ŻE NIC NIE ROBI. GDYBY TE WYDATKI ZREALIZOWAĆ JUŻ BYLIBYŚMY GRECJĄ:))))
esu / 78.8.246.* / 2010-11-30 12:39
Uważasz, że PO zrobiła by inaczej gdyby rządził PiS a PO była w opozycji? Chyba nadal nic nie rozumiesz.
: ))))))))) / 194.213.1.* / 2010-11-30 12:18
Pamiętaj,że Tusk obiecał nam drugą Irlandię a nie Grecję
tesa1959 / 2010-11-30 16:13 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
I całe szczęście, że ma u nas Irlandii. Gospodarka opierająca się na funduszu socjalnym musi upaść.
zbyszek52 / 188.33.55.* / 2010-11-30 12:38
No i dobrze. Do tego cuda jeszcze. Inni obiecywali wam IVRP, walkę z jakimś ukladem, trzy miliony mieszkań. Mnie nikt niczego nie musi obiecywać. Ja zawsze wolę zaglosować np. na PO niż PIS.
: )))))))) / 194.213.1.* / 2010-11-30 12:42
Byłoby głupio gdyby członek PO wolał zagłosować na PiS
zbyszek52 / 188.33.55.* / 2010-11-30 13:03
Mylisz się. Zawsze bezpartyjny. Nie ma we mnie ciągot do zrzeszania się.
: ))))))) / 194.213.1.* / 2010-11-30 13:45
Jak na bezpartyjnego to jesteś wyjątkowo aktywny
zbyszek52 / 188.33.55.* / 2010-11-30 13:51
Bo nie chce mi się wychodzic z domu. Nie lubię zimy. Siędząc sobie tak w domu zakombinuję coś na gieldzie a przy okazji - tak dla rozrywki coś napiszę. Czasem coś mądrego a czasem ( pewnie częsciej ) coś mniej mądrego.
Jak się ociepli to będę zdecydowanie mniej mordowal na forum.
((@)) / 89.79.219.* / 2010-11-30 15:37


Bo nie chce mi się wychodzic z domu. Nie
lubię zimy. Siędząc sobie tak w domu

Czyli cieniutka wczesna emerytura ?.No trudno po 15 latach służby w MO nie ma co liczyć na dobrą emeryturkę .A o uczciwej pracy też trzeba zapomnieć, bo na ręce nawykłe do pałowania obywateli nie ma już takiego zapotrzebowania jak w PRL-u.
velandil / 2010-11-30 16:12 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Nie oceniaj innych swoją miarą
tesa1959 / 2010-11-30 16:16 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Zwykle tak jest, że jak ktoś czyni bezpodstawne zarzuty w stosunku do innej osoby, nie ufa jej, to sam nie jest czysty.
velandil / 2010-11-30 12:33 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Póki co Irlandia nadal ma się lepiej od Grecji :P
robikcobik / 193.138.110.* / 2010-11-30 11:32
To skoro jest tak dobrze, to czemu jest tak źle?
zbyszek52 / 188.33.55.* / 2010-11-30 12:22
A masz gorzej niż mialeś.
robikcobik / 193.138.110.* / 2010-11-30 12:37
Tak, mam gorzej. Ceny rosną, podatki mają iść w górę, a u mnie w firmie nie było podwyżek od 3 lat, bo ponoc jest kryzys. Więc chyba coś jest nie tak. Relatywnie moc nabywcza tego, co zarabiam spadła w ciagu 3 lat o około 12-15 procent (inflacja plus wzrost cen artykułów, których nie wlicza się do koszyka).
Binarek / 2010-11-30 12:58 / Tysiącznik na forum
Masz rację robikcobik.
Załóż własną firmę, bo wszyscy oprócz Ciebie się bogacą
ha -ha / 81.190.213.* / 2010-11-30 13:17
Binarek, a ty w ktorym kole PO się udzielasz? Może ty od Niesiołowskiego jesteś - ten sam język.
zbyszek52 / 188.33.55.* / 2010-11-30 13:23
Język bez zarzutu. Dlaczego się czepiasz? Teraz już biale jest biale a czarne czarne. Dzięki PO i nam sympatykom PO.
jedynie słuszna PO / 81.190.213.* / 2010-11-30 13:28
Czarna dziura finansów publicznych jest rzeczywiście czarna, głosy w wyborach samorzadowych sfałszowane (aż 12% glosów nieważnych - przypadek? I don't think so!

Poczytaj inne posty Binarka będziesz wiedział dlaczego zarzucam mu przynalężnosć do PO ;).
PS Wara Tuskowi od moejej emerytury w OFE. Komuniści okradli moich rodziców z emerytur teraz POje**ni robią to samo!
Binarek / 2010-11-30 15:07 / Tysiącznik na forum
Różne rzeczy o sobie czytam
Raz jestem urzędnikiem, raz policjantem, kiedy indziej pisano że jestem prywaciarzem.

Teraz dowiaduję się że należę do PO :)

Nawet gdybym się zapisał to czy to świadczyło w jakiś sposób o mnie?

Rozumiem, że rozróżniasz organizacje na te, w których sa sami genetyczni patrioci oraz inne gdzie należą sami zdrajcy narodu?
zbyszek52 / 188.33.55.* / 2010-11-30 13:45
Jeszcze nic nie zrobili a Ty już wściekly.
zbyszek52 / 188.33.55.* / 2010-11-30 12:57
Ale trzy lata temu zarabialeś prawdopodobnie relatywnie zbyt dużo. Wtedy my, przedsiębiorcy musieliśmy placić ile sobie tylko pracownicy brani z lapanki życzyli. Bylo wtedy wasze. Nie piszę, że dzisiaj jest nasze ale trochę pod tym względem odetchneliśmy.
robikcobik / 193.138.110.* / 2010-11-30 13:15
I tu jestes w błędzie. W tym roku zarząd mojej firmy, mimo kryzysu i strat(duża spółka akcyjna), wypłacił sobie pensje po kilka milinów każdy (spora podwyżka w odniesieniu do poprzednich lat)!!! Rozumiem, że ja zarabiałem za dużo (w granicach średniej krajowej),a w tym samym okresie mój zarząd zarabiał relatywnie za mało??? Nie optuję ani za PIS, ani za PO, ale to co piszesz zalatuje mi platformianą, dość prostą niestety, propagandą. Nie mam nic przeciwko wysokim zarobkom włascicieli/zarządów, ale tutak ewidentnie roni się ludzi w balona. Niestety, polscy pracodawcy często tak własnie postępują, więc nie pisz mi, że Wy musieliście płacic. Po prostu szukaliście pretekstu żeby nie płacic. I znaleźliście-kryzys. niestety ta wymówka działa tylko w jedną stronę.
zbyszek52 / 188.33.55.* / 2010-11-30 13:33
Nie wiem czym to zalatuje. Ja przelalem jedynie wlasne doświadczenia. I mogę myślę powiedzieć, że doświadczenia moich kolegów. Jak jest czy bylo w twojej firmie nie wiem. Ale Ty też możesz nie wiedzieć jaka jest sytuacja twojej firmy.
Wymodliliśmy sobie ten kryzys. I to tylko po to, żeby nie placić. Uwazam siebie za znośnego pracodawcę dla ludzi. Czy pracownicy są tak samo cacy w stosunku do pracodawców? Nie zawsze. Zapewniam Cię. Gdyby bezrobocie spadlo do powiedzmy 5% to by chyba trzeba zamknąc firmę.
Rokkk / 193.138.208.* / 2010-11-30 15:35
No - trzeba by. Bo normalne pensje by trzeba było płacić, a nie ochłapy rzucać.

Jakoś są kraje gdzie jest bezrobocie poniżej 5% i nie zamykają firm.

No ale - jaka firma takie i zasady.
robikcobik / 193.138.110.* / 2010-11-30 13:45
Oczywiście, że po obu stronach są ludzie wartościowi i beznadziejni. Trudno znaleźć dobrego pracownika, ale nie o tym tutaj mowa. Tym bardziej uważam, że przerzucanie piłeczki na zasadzie kto więcej zarabia, a kto powinien, nie sensu. Natomiast przykre jest to, że w tym kraju mało jest pracodawców, którzy potrafią docenić dobrego pracownika. Za to jest dużo pseudo cwaniaków i zwykłych oszustów. Ni z tego ni z owego napisałeś, że pewnie trzy lata temu zarabiałem za dużo, czyli przyjąłeś apriori, że teraz jest ok, bo zarabiam mniej (nie wiedząc wtedy tak naprawdę ile zarabiałem-o średniej wspomniałem później). I to jest często typowo polskie myslenie. Gdybym teraz napisał, że zarabiam 1000 zł, to tez uważałbyś, że to była za wysoka pensja? Moja firma ma obowiązek publikacji wyników, wiec znam je dobrze.
zbyszek52 / 188.33.55.* / 2010-11-30 14:05
Ciekawy paradoks że pisząc o czymś co bylo wytykasz, że przyjmuję apriori. Mogę przyjąć, że cechuje mnie polskie myślenie.Jestem pewny, że nie zarabiasz 1000zl. A życzę Ci, żebyś zarabial dużo. Nie ulega wątpliwości, że w Polsce ludzie zarabiają zbyt malo. Na prawdę chcialbym, żeby to się wreszcie zmienilo. Chcialbym, żeby ludzie zastanawiali się czy kupić droższy czy tańszy samochód, dom czy mieszkanie a nie czy stać ich na szynkę czy mielonkę.
I nie oceniaj tak surowo przedsiębiorców. Oni teraz są przedsiębiorcami a kiedyś byli pracownikami. To ci sami ludzie.
robikcobik / 193.138.110.* / 2010-11-30 14:25
O średniej napisałem wczesniej, zanim Ty napisałeś, że zarabiałem za dużo 3 lata temu:) Ale mniejsza z tym. Nie mam nic przeciwko przedsiebiorcom i sam zamierzam nim być. Rzecz w tym, żeby umieć znaleźć (dotyczy to chyba całego kraju) złoty środek. Niech przedsiębiorca zarabia miliony-to tylko dobrze dla wszystkich, ale jeśli zarabia, to niech nie zapomina, że na jego sukces pracuje zespół ludzi. Niestety w naszym kraju najlepiej zarabiający mają podobne stawki do stawek w zachodniej Europie, a zarabiający najmniej zarabiają 10 razy mniej niż analogiczni pracownicy w krajach zachodnich. W tej rozpiętości dawno już prześcignęliśmy Zachodnią Europę i zbliżamy sie do USA, a to juz nie jest dobre.
zbyszek52 / 188.33.55.* / 2010-11-30 14:49
Nie wiem czy tak dobrze być przedsiębiorcą. Nie wszystko zloto co się swieci.
Binarek / 2010-11-30 11:00 / Tysiącznik na forum
Tytuł w money obecnie na 5 miejscu.
Redakcja cierpi gdy się Polsce powodzi, podobnie jak PiSowcy, którzy tu piszą.

Zasklepiacie się w swojej zawiści do Polaków, którzy codzienną pracą pokazują, że Polska jest dla nich Najważniejsza.
Boimy się krytyki co? / 81.190.213.* / 2010-11-30 11:23
Man, ty tu nie mieszaj Money do POlityki, którą odradza nam POkemonowy rząd, skup się na cyfrach i danych, bo ten portal głownie o tym jest! Czytaj ze zrozumieniem. Co z tego ,ze jest 4%PKB, skoro parę dni temu podano gorsze daneo sprzedaż ydetalicznej - prognoza mówiła o *5 wzroście, a było 4%. T opokazuje zagrożenia, a jeszcze rząd Ryżego chce zabrać kasę podatnikom POdnosząc PO-datki, składkę rentową, dodaj do tego podwyżki energii i wywozu smieci i w kieszeniach podatników niewiele pozostanie. Wtedy pisz na tym forum swoje spostrzeżenia - jak pobudzić na nowo popyt zgaszony przez rząd PO? Myślisz, że to przypadek termin wyborów na wiosnę? POkemony wiedzą, że ludziom zacznie się gorzej żyć, stąd ucieczka na przód - szybko wygrać wyboy i kolejne 4 lata budować z Sobiesiakiem wyciągi, a z Sawicką prywatyzować służbę zdrowia, a raczej majatej pozostawiony na pastwę deweloperów!!!

Boli was POkemony, że jeszcze nie wszystkie media jak w Korei Północnej są na jedną nutę, tego nie możecie znieść, przecież wy jesteście JEDYNIE SŁUSZNI!!!

Ostatnie pytanie do cię POorwellowany bracie: co z tego ma szary Polak, z tego 4% wzrostu PKB, skoro w jego portfelu coraz mniej pieniędzy?
zbyszek52 / 188.33.55.* / 2010-11-30 13:13
Nie lubisz jeździć na nartach?
zbyszek52 / 188.33.55.* / 2010-11-30 12:28
Zeby skupić się na liczbach to trzeba znać się na ekonomii. A na tym forum takich orlów nie ma albo prawie nie ma. To nie zarzut. Ekonomiści mają co innego do roboty niż dyskutowanie na forum internetowym. No może jeden tu jest geniusz. Euro Student. Wybitny ekonomista i znawca procesów gospodarczych. A także socjolog, politolog itd i itp.
tesa1959 / 2010-11-30 16:29 / Tysiącznik na forum i pełna kultura

No może jeden tu jest geniusz. Euro
Student. Wybitny ekonomista i znawca procesów gospodarczych. A także socjolog,
politolog itd i itp.

Nie zauważyłeś, że zniknął?
((@)) / 89.79.219.* / 2010-11-30 23:05
Znudziło Ci się sprawdzanie ortografii i zaczynasz teraz sprawdzać obecność ?
Binarek / 2010-11-30 11:42 / Tysiącznik na forum
Ale jesteś pasywny i smutny
Energię i wywóz śmieci przecież możesz sam sobie ustalać.
Nikt Ci nie nakazuje podpisać umowy, której nie akceptujesz.

Płaca realna systematycznie rośnie, sprzedaż detaliczna także więc Twoja teza o ubożeniu Polaków nie jest do końca prawdziwa.
Jedynie słuszne poglady - co? / 81.190.213.* / 2010-11-30 12:01
Kto jest pasywny i smutny? Ja jestem bardzo wesoły ,zwłaszcza oglądajac kabaret i "idziemy grać w gałę".
Gdzie mogę ustalać - pokaż mi to? O ile mi wiadomo konkurencji na polskim rynku energii nie ma - jest oligopol, a śmieciami zająl juz się rząd PO i od nowego roku będzie rada gminy ustalać która firma "śmieciowa" ma zarabiać - czytaj: zaproszenie do korupcji.
Sugerujesz więc wyrzucanie śmieci do lasu? Ale przecież lasy zaraz będą sprywatyzowane i w rękach deweloperów, to gdzie ja mam te śmieci wyrzucać?
Komu rośnie? Tym 5% wybranym ponad stan chyba, a reszce rośnie wolniej niż koszty życia.

No widzisz POkemonie, tu używasz ksiegowej manipulacji, czy jak woli JACK Rostovski-kreatywnosci, bo niby rośnie sprzedaż o 4% ,ale w stosunku do tego co było miesiące wcześniej spada i powiem ci jedno - POmyje POpłyną wraz PO-datkami i PO-dwyżkami! Dosć okłamywania narodu - taśmy Gyurcsanyego to nie pan pikuś przy tym co wyprawia rząd Tuska!
Binarek / 2010-11-30 12:57 / Tysiącznik na forum
Coś wiesz ale nie do końca choćby jak w przypadku śmieci.
To gmina będzie decydować czy przejąć śmieci czy nie.

Jeżeli nie przejmie to OK segreguję śmieci i oddaje je firmie, z którą podpisałem umowę.

Jeżeli przejmie to ogłosi przetarg i uzyska cenę jakiej ja indywidualna osoba bym nie uzyskał. Mam nadzieję że będzie to umowa na segregowane śmieci. Jeżeli nie to mam niedalego punkt skupu surowców wtórnych, który skupuje wszystkie rodzaje materiałów.

Jeżeli jesteś taki optymistyczny to dlaczego w swoim poście stek wyzwisk.
Gyurcsany nie jest w obecnym polskim rządzie, to socjalista taki jak Kaczyński
Rokkko / 193.138.208.* / 2010-11-30 15:41
Tak, tak - bo PO to liberałowie - od zakazów i podnoszenia podatków
lezdrubinter / 79.185.98.* / 2010-11-30 11:58
Wszystko rośnie i dług rośnie. Skoro jest wzrost, to czego nie ma wzrostu przychodu z podatków ?? Sobiesiaki nie płacą ??
Binarek / 2010-11-30 12:48 / Tysiącznik na forum
Ponieważ rozliczanie inwestycji, amortyzacje zakupów i zasady rozliczania zysku decydują o tym, że przypływy są opóźnione względem koniunktury.

Podstawy ekonomii
tade / 83.2.33.* / 2010-11-30 11:11

Redakcja cierpi gdy się Polsce powodzi,

gdzie Ty żyjesz
Mam pracę w serwisie
jeżdżę po całej Polsce
do wielu zakładów z różnych branż
Wiesz jaka cisza panuje w tych zakładach.
Czasami parę maszyn pracuje!!!!
Koniec roku przez ostatnie lata
zakłady na okrągło pracowały
nadgodziny, za soboty i niedzielę płacili.

a w tym roku
Binarek / 2010-11-30 11:56 / Tysiącznik na forum
Nie jest to spowodowane tym, że 2008 rok to było maksimum bąbla konsumpcyjnego?

Pamiętam jak ludzie zadłużali się na setki tysięcy złotych za obiecane M2.
Całe szczęście, że i tak nie narobiliśmy sobie problemu jaki obecnie ma Hiszpania lub Węgry
edek345345 / 194.242.62.* / 2010-11-30 10:35
Kolejna sztuczka księgowa. Pytanie do zorientowanych - Czy da się tak dobrać koszyk by cyferki wypadały na rządanie ?. Znając prestigitatora Vincenta myślę że to możliwe.
tesa1959 / 2010-11-30 16:37 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Nie
rządanie

lecz żądanie.

Czy da się tak dobrać koszyk by
cyferki wypadały na rządanie

Da się. Po prostu można ukryć niektóre koszty, Przeksięgować zbyt duży dochód na rezerwy lub odwrotnie (z poprzedniego roku na dochód). Jest wiele księgowych możliwości i to zgodnie z jej zasadami.
jliber / 2010-11-30 10:33 / Tysiącznik na forum
Jeszcze gdyby znieść płacę minimalną to możnaby zlikwidować bezrobocie.
tesa1959 / 2010-11-30 16:41 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Wtedy ludzie byliby zmuszani do przyjęcia pracy za 500 zł miesięcznie, byle nie było mniejsze od minimum socjalnego. Spadłyby wszystkie lub prawie wszystkie wynagrodzenia. Trzeba budować miejsca pracy, a nie umożliwiać powstawanie ukrytego bezrobocia, jak to było za komuny.
1 2 3
na koniec starsze

Najnowsze wpisy