Forum Forum emerytalneZUS

dobrowolnie opłacane składki ZUS

dobrowolnie opłacane składki ZUS

samotna44 / 2012-12-10 09:00
O co chodzi z tym dobrowolnym opłacaniem składek ZUS od nowego roku? czy mam rozumeić, ze w momencie kiey nie mam obowiązku opłacania tych składek, np pracując w oparciu o umowe o dzieło, mogę sobie tak czy siak opłacać te składki dobrowolnie?
wiwan / 2012-12-10 13:03
Zmiana dotyczy ubezpieczenia emerytalnego i rentowego, zasady dobrowolnego u. chorobowego i zdrowotnego nie zmieniają się.

Chodzi o nowelizację art. 7
Ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która obecnie daje prawo do dobrowolnego ub. e-r. tylko pewnym grupom ubezpieczonych (np. studentom, małżonkom ambasadorów ) oraz- na zasadzie kontynuacji- tym, którzy utracili tytuł ub. obowiązkowego z powodu pracy za granicą.( z art. 10 ).

Od 2013 KAŻDY, kto nie ma i nie miał tytułu do ub. obowiązkowego może przystąpić do niego dobrowolnie. Podstawa wymiaru- nie niższa niż płaca minimalna ( w 2013- 1600 zł).

Czyli wykonawca umowy o dzieło również. Tyle, że należy pilnować terminów przelewów do ZUS i odpowiednio złożyć wniosek ZUS ZUA.

Stawka jak dla wszystkich- 19,52 % u. emerytalne i 8% u. rentowe. Tyle, że 'obie' części pokrywa ubezpieczony . Czyli 440, 32 zł miesięcznie.

Najnowsze wpisy