Forum Forum podatkoweInne

dochód w Szwajcarii

dochód w Szwajcarii

frank123 / 2009-01-18 13:38
Witam wszystkich
Dopstałem pismo z urzedu skarbowego o nierozliczonych dochodach w Szwajcarii.
Tak pracowałem tam ale legalnie i cały dochód jaki miłem został tam rozliczony.
Czy urząd skarbowy może mnieć coś do mnie z tego względu że rozliczyłem się z dochudu w Szwajcarii a nie w Polsce?
Wyświetlaj:
izalangen / 5.145.89.* / 2016-01-04 13:13
mam firme w polsce, ale zaczelam tez czasami pracowac w szwajacarii, pobieraja mi automatycznie podatek, czy wystarczy, ze go wpisze na oicie, czy musze zapalcic drugi podatek, nie wiem ile dni bede oracowac w szwajacarii, cala rodzina jest w polsce! praca w szwajacarii nie ma nic wspolnego z firma w polsce, dzieki
wiwan / 2016-01-05 13:07
Jaka jest forma opodatkowania DG w RP ?
Co oznacza "czasami" ?

Miejsce stałego zamieszkania jak rozumiem RP ...
belladonna / 2009-01-18 14:46 / Tysiącznik profesjonalny
Tylko rezydenci zagraniczni podlegają ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, czyli z dochodów szwajcarskich rozliczają się w Szwajcarii, a z dochodów polskich w Polsce. Ale żeby być rezydentem zagranicznym należy mieć certyfikat rezydenta zagranicznego (wydaje go zagraniczny US). Inaczej osoba ma obowiązek podatkowy od wszystkich swoich dochodów jako mieszkająca w Polsce (definicja zamieszkania w Polsce dosłowna nie jest, bo możesz tutaj nie być ani jednego dnia, a wystarczy że masz żonę i wówczas w Polsce mieszkasz wg ustawy).
Dochody ze Szwajcarii zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania są zwolnione z opodatkowania w Polsce i nie trzeba się z nich rozliczać jak w całym roku podatkowym miało się jedynie te dochody. Natomiast jak osoba miała w roku podatkowym dochody mieszane (np polskie i szwajcarskie, albo szwajcarskie i z innego kraju gdzie jest metoda proporcjonalnego odliczenia), to te szwajcarskie musiała wykazać do stopy w zeznaniu (bo wówczas dochód podlegający opodatkowaniu opodatkowany jest wg stopy wychodzącej od sumy dochodów, a nie skali podatkowej).
Reasumując pewnie Twój US otrzymał infor ze Szwajcarii, a w danym roku miałeś też polskie dochody, więc jak najbardziej może mieć coś do Ciebie. Jedynie posiadając certyfikat zagranicznego rezydenta nie musiałeś ich rozliczać i tylko tym się wybronisz :-))
hiiipiii / 78.8.50.* / 2013-10-29 03:29
Czy ktos moze mi pomoc? Uzyskalam pozwolenie na prace w Szwajcarii typu "L" na 4 miesiace. W Polsce mieszkam wiekszosc roku, mam tu dziecko ktorym na zmiane z moja mama sie opiekujemy, nie mamy stalego meldunku. W Polsce uzyskuje dochody-alimenty-ktore nie podlegaja opodatkowaniu (nie musialam tez skladac zeznania rocznego). Jak bedzie wygladac moja sytuacja kiedy rozpoczne prace w Szwajcarii z pozwoleniem L? Czy musze dochod ze Szwajcarii wykazywac w polskim US w zeznaniu rocznym? Dziekuje za pomoc
belladonna / 2013-10-30 22:06 / Tysiącznik profesjonalny
Jak masz dziecko w PL jesteś polskim rezydentem podatkowym. Mając w roku podatkowym jedynie dochody ze Szwecji (z pracy) nie składasz PIT w PL. Konieczność jest gdyby były również OPODATKOWANE dochody w PL (alimenty na dziecko nie są opodatkowane, wiec) :)

Najnowsze wpisy