Forum Forum podatkowePIT

dochód zza granicy

dochód zza granicy

alamala / 2013-03-27 08:29
w jaki sposob mam sie rozliczyc z urzedem skarbowym w przypadku pracy w dwoch roznych panstwach innych niz polska? mianowicie pracowalem we wloszech i w norwegi, oraz w polsce. Prosze o pomoc
Wyświetlaj:
iza 35 / 83.10.83.* / 2013-11-30 18:40
Witam,mieszkam w USA i pobieram emeryturę w USA i w Polsce.Teraz chcę zamieszkać w Hiszpanii,zastanawiam się gdzie będę płacić podatki od swoich emerytur .?
Grazyna 78 / 217.212.230.* / 2013-06-02 03:02
Jestem emerytka i dotychczas mieszkałam w USA przyjechałam do corki niedługo bo w lipcu minie mi te 183 dni pobytu w Polsce i niestety zdrowie mi nie pozwala na powrot do ameryki bo tam po smierci meza nie mam nikogo , a corka jest na rencie i nie chce jechac tam ze mna W zwiazku z tym mam prosbie aby ktos mi podpowiedział jak mam rozliczyc sie z fiskusem w Polsce od emerytury otrzymywanej na konto w banku amerykanskim .Mam wypracowana emeryture z social security i druga emeryture prywatna .Czy od tych dwuch emerytur mam odprowadzic podatek i od jakiego momentu, od momentu wjazdu do Polski ? Bardzo prosze o podpowiedz czy doradce ktory za mnie to obliczy gdyz corka takze sie na tym nie zna bo jest na rencie polskiej i ZUS wszystko oblicza.
zuzkameduzka / 2013-05-28 12:29
moze sie przydac w rozliczaniu za rok :)
Zgodnie z przepisami polskiej ustawy o podatku (pit) za polskiego platnika podatku uznaje sie osobe ktora przebywa w polsce dluzej niz 183dni w roku badz prowadzi interesy zyciowe w polsce. Natomiast w przypadku wloch jest to troszke inaczej bo osoba uznawana za rezydenta podatkowego tego kraju musi co najmniej 183 dni w roku kalendarzowym. byc zarejestrowana w specialnym rejestrze wloskich rezydentów badz jej miejsce zamieszkania lub centrum interesow jest zloklalizowane na terenie wloch.

Tyle na temat wloch a w polsce rozlicza sie za pomoca:

PIT36 i do tego PIT/ZG
belladonna / 2013-03-27 19:19 / Tysiącznik profesjonalny
PIT-36 plus 2 x PIT/ZG (polskie do opodatkowania wg stopy wyliczonej od sumy dochodów - zagraniczne plus polskie) :)

Najnowsze wpisy