Forum Forum podatkowePIT

Dochody uzyskane w Holandii

Dochody uzyskane w Holandii

ona25 / 79.184.85.* / 2014-05-28 08:31
Uzyskałam dochody z wakacyjnej pracy w Holandii. Nie uzyskałam żadnych dochodów w Polsce. Czy mam obowiązek rozliczania się z dochodów zagranicznych?
Wyświetlaj:
wiwan / 2014-05-28 09:24
TAK. Dla dochodów holenderskich obowiązuje w zakresie unikania podwójnego opodatkowania metoda odliczenia proporcjonalnego. Zatem nawet brak dochodu Polskiego z rozliczenia rocznego w Polsce nie zwalnia.

Jeśli więc rzecz dotyczy roku 2013 - należy pospieszyć się rozliczeniem, bo już przecież po terminie. Wskazane pismo do US w celu wyrażenia 'czynnego żalu' czyli dokumentu powiadamiającego urząd o popełnieniu czynu zabronionego. Prawidłowo złożony czynny żal uwalnia od odpowiedzialności karnej. Warunkiem jest to, by doszło do tego, zanim fiskus sam się zorientuje, rozpocznie kontrolę no i oczywiście zapłata wynikającego z rozliczenia podatku.
ona25 / 79.184.85.* / 2014-05-28 11:22
Jaki kurs waluty powinnam zastosować? Mam też na karcie podatkowej informację o zapłaconej zaliczce podatku ale jest ona podana łącznie ze składkami społecznymi, jak powinnam to rozliczyć?
wiwan / 2014-05-28 11:45
Zasadą (art. 11 a ustawy o PIT) jest przyjmowanie średniego kursu NBP ogłaszanego na ostatni dzień roboczy przed dniem uzyskania przychodu, poniesienia (zaliczki) podatku.

Jeśli było więcej niż jedna wypłata- dochód/zaliczki należałoby rozbić i przeliczyć wg. osobnych kursów.

Co do składek- nie mam pojęcia czy system holenderski jest na tyle prosty (matematycznie), że po prostu da się je wyliczyć z posiadanych danych, czy też potrzebne będzie zwrócenie się do pracodawcy.

Może wieczorem 'belladonna' w wątku coś podpowie.
belladonna / 2014-05-30 17:21 / Tysiącznik profesjonalny
Jak są dochody tylko z Holandii zabawa ze składkami sensu nie ma, bo w PIT-36 i tak podatek wyjdzie zero. Podatek wyliczony wg skali minus zagraniczny, jak coś zostanie na plus, to to plus jest ulga abolicyjną. Odliczanie czegoś innego, aby zmniejszyć zobowiązania podatkowe ma sens przy dochodach mieszanych :)

Jak masz ten jarocośtam, to przychód pomniejszasz o diety i przeliczasz wg jakiegoś kursu, bo czy wykażesz dochód 99 tyś., czy 105 tyś. to finał i tak podatek zero mając tylko dochody z Holandii :-))
wiwan / 2014-05-30 22:19
No i proszę jak fachowo. Zaniedbujesz nasze forum na rzecz innego, nazwy nie wspomnę, od emerytur muszę się odrywać :-)))

Najnowsze wpisy