Forum Forum podatkoweInterpretacje

Dochody z podnajmu, kilka osób na umowie najmu, jaki podatek

Dochody z podnajmu, kilka osób na umowie najmu, jaki podatek

Tomek Sz / 89.68.16.* / 2013-02-18 13:10
Witam,

Od 2013 dzierżawie w ramach umowy z Administracją Budynków Komunalnych w Gdyni pawilon handlowy w Zespole Miejskich Hal Targowych w Gdyni. Na wcześniejszej umowie, do końca 2012, znajdował się mój brat i matka, którzy albo prowadzili w nim działalność handlową, albo wynajmowali go(ostatnie kilka lat). Teraz, w nowej umowie jesteśmy wyszczególnieni wszyscy troje, z tym, że jest tam także mój REGON i NIP. Osoba prowadząca działalność gospodarczą była wymagana do podpisania nowej umowy. Brat i Matka podpisali również oświadczenie, iż faktury obciążają mnie, jest na nich moje imię i nazwisko i NIP.

Nie prowadzę w wspomnianym pawilonie działalności gospodarczej, chce go wynajmować zainteresowanym kupcom. Czy mogę rozliczać dochody z wynajmu/podnajmu tego pawilonu w ramach ryczałtu 8.5% poza działalnością gospodarczą?

Moja działalność zawiera się praktycznie całkowicie w PKD, 62.01.Z(działalność związana z oprogramowaniem), 63.12.Z(działalność portali internetowych), w dokumencie rejestracyjnym jest jeszcze wyszczególnione 47.91.Z(sprzedaż wysyłkowa, domy wysyłkowe, internet), ale nigdy w tym zakresie nie prowadziłem działalności.

Pozdrawiam,
Tomek
belladonna / 2013-02-18 20:13 / Tysiącznik profesjonalny
Ustawa:
"Art. 10. 1. Źródłami przychodów są:
6) najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą;"

Jak to nie jest składnik majątku związany z DG oraz wybierając ryczałt opodatkowany zostanie przychód, to ja nie widzę przeciwwskazań do zagadnień w ramach najmu/ podnajmu prywatnego :)

Najnowsze wpisy