Forum Forum prawnePracy

Dodatkowy urlop macierzyński a żłobek

Dodatkowy urlop macierzyński a żłobek

anatka / 84.40.254.* / 2013-06-06 19:51
Czy podczas przebywania na dodatkowym urlopie macierzyńskim mogę wysłać dziecko do żłobka? Sytuacja wygląda tak, że dziecko dostało się do żłobka publicznego, urlop macierzyński skończy mi się w styczniu 2014 r. i wtedy na żłobek publiczny nie mam co liczyć a na prywatny mnie nie stać i stąd moje pytanie, czy mogę wysłać dziecko na 2/3 godziny do żłobka przebywając na urlopie. Wiem, że na dodatkowym urlopie można wrócić na pół etatu do pracy ale ja nie mam takiej możliwości, wróciłabym na pełen etat dopiero po zakończeniu urlopu dodatkowego w styczniu 2014 r.
Wyświetlaj:
NovaMama / 89.79.129.* / 2019-09-12 11:15
Może ktoś podpowiedzieć, co zrobić w sytuacji, gdy w październiku kończy mi się urlop macierzyński, a dziecko nie dostało się do publicznego żłobka. Miejsce w prywatnym będzie mieć dopiero od stycznia. Dowiadywałam się w ZUS o zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko, ale według nich, niedostanie się do żłobka to nie to samo co "nieoczekiwane zamknięcie" i nie uznali wniosku. Na pytanie czy mogę się ubiegać o jakiś inny rodzaj "zapomogi" odpowiedziano, że nie ("proszę iść na wychowawczy"- ale jest bezpłatny a na to mnie nie stać). Nie ma też możliwości, by ktoś inny opiekował się dzieckiem (dziadkowie odpadają, na nianie mnie nie stać). Na zasiłki od państwa też nie mogę liczyć, bo tu akurat przekraczam próg dochodowy ;/ Jakieś rady?
mamabliz / 83.1.192.* / 2013-08-01 00:10
Jestem mamą bliźniaków. Mają pół roku. Ja muszę poddać się operacji (mam powikłania poporodowe). Na początku mąż mi pomoże. Jednak po zabiegu będę musiała się trochę oszczędzać. Czy na tym podstawowym urlopie macierzyńskim mogę wysłać dzieci na parę godzin dziennie do żłobka?
szklarek / 2013-08-01 10:34
Tak jak w przypadku urlopu dodatkowego- czasowe przerwanie opieki nad dzieckiem nie powoduje jego przerwania, co dotyczy też zasiłku macierzyńskiego.

Przy okazji zwracam uwagę, że w czasie pobytu w szpitalu (po uzyskaniu ZLA) ma Pani prawo do wynagrodzenia/zasiłku chorobowego co stanowi przerwę w Pani urlopie macierzyńskim, w czasie której urlop/zasiłek może wykorzystać ojciec dziecka. Chodzi o okoliczność z art. 180, par. 6'1 do 6'3 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-osmy-uprawnienia-pracownikow-zwiazane-z-rodzicielstwem/art-180
kerale / 2023-10-06 11:31
Polecam http://www.cowneciepiszczy.pl/wolne-miejsca-dla-dzieci-w-zlobku/ jestem bardzo zadowolona.
szklarek / 2013-06-06 21:38
KP nie uzależnia prawa do dodatkowego u. macierzyńskiego od tego, czy dziecko chodzi do żłobka/ matka zajmuje się nim 24h.

Uprzedzając pytanie spoza prawa pracy- bo z dziedziny ubezpieczeń społecznych- prawo do zasiłku macierzyńskiego takoż od kwestii żłobka jest niezależne.
anatka / 84.40.254.* / 2013-06-06 22:28
Dziękuję za informację. Obawiałam się, że taka sytuacja może zostać potraktowana jako chęć wyłudzenia miejsca w żłobku i dziecko może zostać skreślone z listy ponieważ mogę się nim zająć.
szklarek / 2013-06-06 22:40
Ale to jest trzecia strona tej sprawy, bardzo możliwe, że realna i do sprawdzenia w Pani gminie- regulamin przyjęć jest zdaje się aktem prawa miejscowego tj. uchwały Rady gminy.

W przypadku wielu gmin ( bo żłobki są deficytowe ) możliwość zajęcia się dzieckiem przez rodzica dyskwalifikuje dziecko w procesie rekrutacji.

Najnowsze wpisy