Forum Forum podatkowePIT

dotacja z UE zwolniona od podatku?

dotacja z UE zwolniona od podatku?

Piotr407 / 31.174.7.* / 2012-04-15 22:05
Witam. Mam następujący problem. Żona prowadzi jednoosobową firmę – gabinet logopedyczny, w ubiegłym roku otrzymała dotację ze środków UE z POKL na zajęcia logopedyczne w przedszkolu. Do rozliczeń projektu prowadzi oddzielną książkę przychodów rozchodów, poza tym na Krajowej Informacji Podatkowej uzyskała informację, że na mocy art. 21.1 pkt 136 i 137 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku gdy otrzymała dotację i sama realizuje projekt (wyznaczyła w projekcie siebie do prowadzenia zajęć, za które otrzymuje wynagrodzenie) jest zwolniona z podatku dochodowego, podobnie zresztą jak cała dotacja, poza sytuacjami, gdy zatrudnia kogoś np. na umowę zlecenie – od takich umów normalnie odprowadzała podatki i składki zdrowotne. Pracownik Krajowej Inf. Podatk. poradził, aby dla pewności zwrócić się z oficjalnym zapytaniem o interpretację. Szczerze mówiąc wolelibyśmy tego uniknąć. W związku z tym mam kilka pytań:
1. Czy faktycznie od takiej dotacji nie płaci się podatku? – wypełniając PIT 36 oraz załącznik PIT B (rozliczamy się wspólnie) nie ma pozycji, która umożliwiałaby wpisanie tych dochodów,
2. Czy w jakiś inny sposób trzeba zawiadamiać Urząd Skarbowy o otrzymaniu takiej dotacji?
Byłbym wdzięczny za wszelkie porady, gdyż jestem przed złożeniem deklaracji PIT 36 i trochę mam obawy, żeby nie okazało się, że o czymś nie wiedziałem.

Najnowsze wpisy