Drobne zlecenia

Milennium / 178.235.41.* / 2012-07-25 09:13
Witam w książce GPW I Marcina krzywdy znalazłem zdanie "jeżeli wzrost kursu akcji opiera się na drobnych zleceniach zakupu jest to sygnał, że nie ma on silnych podstaw i jest krótkotrwały." i tu jest moje pytanie czy można jakoś sprawdzić czy dominują drobne zlecenia?

Pozdrawiam
Wyświetlaj:
Gosc1001 / 82.24.148.* / 2012-07-29 13:34
Tak, możesz to sprawdzić teoretycznie obserwując arkusz zleceń ale tam jest tyle podpuch, że Ci się mózg zlasuje zanim nauczysz się to czytać. A nie ma potrzeby zaorać sobie głowy i się zniechęcić. Polecam Ci obserwację ruchów cen tego, co Cię interesuje. Każdy walor czy to będzie akcja, derywat czy indeks mają swoje zwyczaje. Obserwując zmiany oraz SPOSÓB w jaki poruszają się ceny, po pewnym czasie (chciałbym być bardziej precyzyjny ale to może być miesiąc a mogą to być lata) zaczniesz po tym, w jaki sposób dokonują się ruchy cen czytać z tego jak z alfabetu morse'a. Jednostką ważną jest czas, notabene często ignorowaną. Niejednokrotnie ważniejszą niż sam wolumen transakcji. Odnośnie przytoczonego zdania: jest to bardzo ważna informacja dla spekulanta. Jeśli coś jest skubane drobnymi zleceniami, tzn, że insiderzy nie są zainteresowani zakupem, a popyt jest wygenerowany poprzez zalew informacjami bądź inne huśtawki emocjonalne tłumu. A takiej informacji nie można zbagatelizować. Podkreślam: po sposobie, w jaki budują się ceny, poznasz kondycję rynku!, zamiary insiderów! i wyciągniesz z tego wiele innych cennych informacji nawet, jeśli cena na tablicy notowań będzie Ci wciskać sciemę niezgodną z Twoimi podejrzeniami. Jeśli nauczysz się tego czytać, będziesz miał najmocniejsze narzędzie w głowie, jakiego potrzebuje spekulant sukcesu. I będziesz miał gdzieś raporty spółki czy biuletyny informacyjne, bo cena powie Ci o wiele więcej i to na czas. Raport zawsze przeczytasz za późno. Jako przykład podam Ci (znowu usa, nie handluję w pl) index s&p 500 i kontrakty na niego. W wiadomościach od czwartku czytamy, że wszyscy podniecają się na świecie decyzją ECB, który udaje Matkę Teresę. I to było w czwartek! To dlaczego w usa insiderzy kupowali kontrakty już we wtorek? Przed zamknięciem wykonali pewien numer psychologiczny, dzięki któremu dostali spore pakiety futków po dobrej cenie. Wiedzieli, że będą mieli mocną podstawę do wywindowania indeksu i to powinno czytającemu wykres wystarczyć. Charakter ruchu pokazuje właściwą stronę rynku. Dobra, starczy, bo znowu się rozpiszę. Ogólnie można sprawdzić ale jest to bardziej wyczucie, czyli doświadczenie niż schematyczny układ ruchów, chociaż i na tym polu spotykam się z ogromną ilością analogii. Jeśli się sprężysz, to podstawowe wnioski z ruchów ceny jesteś w stanie wyciągać po tygodniu, dwóch regularnych obserwacji. Kliknie Ci coś nagle w głowie i zaczniesz to widzieć coraz wyraźniej. Przestaniesz dostrzegać kreski a zaczniesz rozpoznawać, która do kogo należała, kto ją wygenerował i jak. Temat rzeka.
Jak ktoś chce to w wolnej chwili mogę dokładniej opisać schemat, który wykorzystali spece w usa do nabycia tanio kontraktów i po czym można rozpoznać, że wtedy je kupowali. I zupełnie mnie nie interesowało, że nie widzę do tego podstaw, w końcu index i tak polegnie jako ostatni. A nigdy, chociażbym się zagotował nie będę mieć dostępu do informacji, do których mają oni więc po co męczyć głowę? Jeśli duży coś robi, to ma do tego podstawy!
Pozdrawiam
Milennium / 178.235.41.* / 2012-07-29 11:53
Dzięki..
Ciułacz / 2012-07-29 13:23 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Milenium witaj !
Widzę że jesteś rozczarowany brakiem odpowiedzi. Jak forumowicz nie jest zalogowany to najczęściej po zadaniu pytania nawet tu nie wraca.
Pytasz :
moje pytanie czy można jakoś sprawdzić czy dominują drobne zlecenia?

W giełdowym żargonie może często słyszałeś o płynności, obrotach czy o wolumie ?
Albo : jak niema płynności to nawet emeryt pykając po jednej akcji kreski wyciągnie pod sufit.
Zobacz tu i doszukaj sie gdzie jest na spółkach wolum i obroty.
Następnie kliknij na pierwszą lepszą spółkę np .
http://stooq.pl/q/?s=06n&d=20120727
i zobaczysz pod wykresem pionowe kreseczki co nam obrazuje wolum w danym czasie.
Jak to załapiesz to resztę się domyślisz i sam znajdziesz wiele innych detali.
Dobrze że pytasz bo to niby proste ale przez to trzeba przejść.
Książkę
Marcina krzywdy

miej zawsze pod ręka co teraz nie zrozumiesz to kiedyś do tego wrócisz.
Pozdrawiam
Gosc1001 / 82.24.148.* / 2012-07-29 13:43
No i proszę, spotkało się znowu dwóch starych znajomych na jednym podwórku :). Ciułacz, dodajmy koledze, że wolemen szajsu, który kosztuje powiedzmy 1 coś i tego co kosztuje 130 coś, zawsze będzie taki sam, jeśli ktoś zrobi operację na tej samej liczbie. Dlatego wolumen jest dość śliskim wskaźnikiem i zawsze jak zaczynam sesję, wnikam co go dzisiaj najchętniej buduje. Wolumen jest bardzo często używany jako wskaźnik siły rynku a moim skromnym zdaniem - nie ma do tego podstaw. Jest nim o 90% łatwiej manipulować niż samą ceną. Natomiast uwaga należy się obrotowi. Tu jest inna bajka.
Pozdrawiam
Gosc1001 / 82.24.148.* / 2012-07-29 13:57
a sorry, rozpędziłem się. Na pojedynczych akcjach wolumen jest ważny ale tu też dochodzi kolejny problem. Dlaczego jest np podwyższony? Jeśli dana akcja, np za moich czasów w pl KGHM był perełką używaną do majstrowania wig20. Wtedy trzeba być ostrożnym w czytaniu wolumenu. Zwłaszcza kiedy buduje się efekt euforii, nawet tej malutkiej.
Czyli należy wniknąć czy zwiększony wolumen waloru, który obserwujesz mógłby w jakiś sposób wpłynąć na coś innego, np na index, jaki ma w nim udział, z jakiej grupy pochodzi dana akcja i czy grupa zachowuje się podobnie, czy grupa również należy do indexu. Ojej, za każdym razem jak próbuję coś wyjaśnić, to łapię się na tym, że tylko liżę temat... Trzeba zawsze kojarzyć powiązania i skutki ruchów.
Pozdrawiam
Ciułacz / 2012-07-29 14:22 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
LL witaj !
Dla forumowicza Milenium to bym radził aby to co napisał Gość1001 skopiować i do tego powrócić jak już dobrze przerobisz podstawy,bo jak na razie to nie wiemy

czy można jakoś sprawdzić czy dominują drobne zlecenia?

Do powyższego dodam wklejke z prostym arkuszem zleceń;
http://www.konkomp.pl/wgpw/index.php?page=stocks&stockName=111&sortMethod=all
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy