Forum Forum emerytalneInne

Dwie trzecie Polaków boi się emerytury

Dwie trzecie Polaków boi się emerytury

Money.pl / 2009-12-08 08:14
Komentarze do wiadomości: Dwie trzecie Polaków boi się emerytury.
Wyświetlaj:
maksel / 89.108.229.* / 2009-12-14 13:25
ja się nie boje, darujcie sobie już tę panike, wszędzie tylko o tym. i tak nikt nie przewidzi przyszłości
kpt. j / 188.33.122.* / 2009-12-14 15:19
masz rację, że nikt nie przewidzi przyszłości, ale prognozy naprawdę nie są obiecujące: "A to nie wszystko – nie jest tajemnicą, że obecne emerytury są finansowane przez ZUS za pomocą środków pochodzących z bieżących składek emerytalnych. Tak też będzie w przyszłości – z tą różnicą, że o ile jeszcze kilka lat temu na jednego emeryta przypadało pięć osób w wieku produkcyjnym, o tyle aktualnie przypada ich tylko trzy i wiele wskazuje na to, że stosunek ten będzie ulegał dalszemu pogorszeniu. Problemem jest zatem nie tylko potencjalna wysokość emerytury, ale także kwestia przetrwania systemu emerytalnego jako całości" (za http://bit.ly/5CKkzw) tak więc gratuluję optymizmu ;)
pysio8 / 89.108.238.* / 2009-12-15 10:48
i tak wszyscy umrzemy przed emerytura... doczekaja jej tylko poslowie, gornicy, zołnierze, policjanci i straznicy wiezienni :/ reszta bedzie na nich robic cale zycie...
historyk / 89.77.150.* / 2009-12-09 10:39
i 50% popiera PO tak trzymać , to albo oszustwo albo debilstwo innego wyjscia nie ma
lezdrub / 79.185.105.* / 2009-12-08 22:55
Niekoniecznie trzeba wydawać dodatkowe pieniądze.
Prosze zobaczyć jakie są różnice w zyskach poszczególnych OFE.

Najpierw trzeba wykorzystać te mozliwośći i być członkiem tych OFE , które systmatycznie zarabiają najwięcej np OFE Generali.

Jezeli ktoś ma składać kapitał na dodatkową emeryture, to powinien to robić w IKE opartym na TFI. Małe koszty, dobre zyski i jeszcze nie zapłaci podatku od zysku.

Polsy kapitałowe sa dobre do dużych kapitałów.
Polisa na życie powinna być czystoochronna i bezterminowa.
ania 74 / 217.206.26.* / 2009-12-12 12:52
Popieram przedmowce. Boje sie o swoja emeryture w Polsce. Moja ostatnia pensja w Polsce w 2004 roku to 1000 netto.
Jestem na stale w Anglii. Tu podpisalam umowe oprywatna emeryture "private pension". Panstwo Angielskie to popiera i doplaca 25% do kazdej wplaty. W Anglii emerytura panstwowa to po wypracowaniu kwalifikowanych lat 90 funtow tygodniowo dla osoby samotnej lub dla dwojga okolo 140 funtow. Tutaj prawie kazdy anglik cos odklada -jakies 5% dochodow na emeryture, pomimo: kredytow, copiatkowego wydawania kolosalnych sum na bycie w pabach i drogich wakacji n a ktore kazdy jezdzi z cala rodzina za granice .
rysiul20 / 83.19.96.* / 2009-12-09 17:35
Róznice w wynikach OFE pokazują ktore mniej straciły a nie zarobiły - zlikwidowac to dziadostwo
rysiul20 / 83.19.96.* / 2009-12-08 21:17
nie lekajcie sie te 2-3 miesiące jakos przezyjecie a moze nawet nie doczekacie emerytury-odwagi
issael / 188.33.44.* / 2009-12-08 17:44
Poacy boją się emerytury? Naprawdę? A co robi ta emerytura? Jest szpetna? Bije?
Bernard+ / 83.22.87.* / 2009-12-08 16:55
„Tymczasem aż połowa Polaków nie myśli o kupieniu dodatkowej polisy emerytalnej. W dodatkowym tak zwanym trzecim filarze emerytalnym w banku lub w biurze maklerskim oszczędza zaledwie 800 tysięcy Polaków.” Pisze autor artykułu tonem wyrzutu.
Bo tylko 800 tysięcy polaków zarabia tyle, że może z swoich zarobków żyć na normalnym poziomie europejskim i jeszcze odkładać na bieżące potrzeby takie jak zakup samochodu, zakup mieszkania i jeszcze odkładać na emeryturę. Jeżeli młode małżeństwa musza zaciągać kredyt na 35 lat i płacić po 1500 złotych raty a zarabiają raptem 2,5 tyś netto to zostaje im 1000 zł na życie, więc, z czego mają jeszcze odkładać na przyszła emeryturę to bieda powoduje brak oszczędzania na emerytury a nie nieroztropność Polaków. Wszak mamy PKB na głowę mieszkańca stanowiące zaledwie 54% średniej w UE.
Bernard+ / 83.22.87.* / 2009-12-08 16:41
Problemy z brakiem pieniędzy na wypłaty emerytur zostały spowodowane katastrofalnie złymi nieodpowiedzialnymi ustawami o uprzywilejowaniu wcześniejszymi emeryturami wielu licznych środowisk oraz populistyczną decyzją o obniżeniu składki rentowej. Przykładem populizmu jest np. uprzywilejowanie emerytalne nauczycieli.
Jeżeli nauczyciel przed ukończeniem 65 lat nie może ze względu na stan zdrowia w tym ze względu na stan swoich nerwów nadal pracować z dziećmi lub młodzieżą, to powinien na podstawie badania lekarskiego przejść zwyczajnie na rentę inwalidzką jak wszyscy inni pracujący, bo nie każdy nauczyciel miał w swoim zawodowym życiu równo z innymi ciężką i stresującą pracę. Np. w mojej Podstawówce i Liceum, które mieściły się w tym samym budynku uczyła przez 50 lat pewna szanowana i lubiana przez uczniów Pani przedmiotu zwanego najpierw "Rysunki" a potem "Wychowanie plastyczne" Zaczęła pracę przed wojną w 1938 roku będąc wtedy absolwentką liceum sztuk plastycznych i letniej szkoły pedagogicznej i uczyła moich rodziców w szkole podstawowej, potem po wojnie uczyła mnie w szkole podstawowej, podwyższyła wykształcenie i przeszła uczyć do liceum ogólnokształcącego gdzie na koniec uczyła i mojego syna. Zakończyła pracę w 1988 roku po 50 latach pracy ogółem w tym w czasie wojny 4 lata ciężkiej pracy fizycznej a 46 lat pracy nauczycielskiej.
Więc gdy teraz słyszę od nauczycielskich związkowców, że nauczyciel języka polskiego, który studiowała do 23 roku życia i po studiach podjął pracę nauczyciela w LO, że po 25 latach pracy mając 48 lat już nie może dłużej pracować i musi iść na wcześniejszą emeryturę to mam tylko jedną radę „Chłopie lub Kobieto trzeba było przez te 25 lat pracy mniej pić mniej palić i prowadzić bardziej higieniczny tryb życia to miałbyś siły i zdrowie do pracy do 65 lat a jeżeli zniszczyłeś sobie zdrowie to idź na rentę inwalidzką i nie zawracaj całemu narodowi głowy, Twoimi problemami zdrowotnymi.” Jeżeli ktoś nie może być po 50 tym roku życia ochroniarzem, bo popsuł mu się wzrok i słuch i nie trafia z broni służbowej w tarczę to również nie dostaje emerytury tylko rentę. Po to są płacone te dwie składki jedna na emeryturę i druga na rentę. Jeżeli renty są za małe to trzeba podnieść składki rentowe to będą mogły być większe. Tymczasem poprzednia ekipa rządowa przed wyborami populistycznie obniżyła składki rentowe zamiast zostawić składki na tym samym poziomie a podwyższyć renty inwalidzkie z tytułu chorób zawodowych. I zlikwidować te wcześniejsze emerytury.
Skandalem natomiast jest utrzymywanie KRUS, jako systemu emerytalnego dla posiadaczy ziemi. System ten istnieje, bowiem tylko z powodu kłamstwa o rzekomej biedzie rolników i ich niemożliwości do opłacania sobie normalnych składek emerytalnych. Korzystają na tym posiadacze setek hektarów i wielkich hurtowni prowadzonych, jako działalność dodatkowa w gospodarstwie rolnym osiągający wysokie dochody wielokrotnie wyższe niż większość Samozatrudnionych rzemieślników, drobnych handlowców i usługodawców zmuszonych do płacenia składek ZUS nawet wtedy, gdy nie osiągnęli żadnego dochodu. Kłamstwo szerzone przez zawodowych kłamców zwących siebie specjalistami od PR od marketingu politycznego od kształtowania wizerunku publicznego lub lobbystami szerzy się i psuje stosunki gospodarcze w narodzie polskim premiując różnej maści cwaniaków i oszukiwaczy oraz pasożytów społecznych kosztem coraz mniej licznych uczciwie pracujących podatników niemających żadnych ulg ani przywilejów, ale mających wszystkie obciążenia fiskalne. Uważne przestudiowanie danych statystycznych GUS za 2008 rok uwidacznia, że cały 38 milionowy naród Polski jest obecnie utrzymywany przez zaledwie 4,5 miliona pracowników rentownych przedsiębiorstw prywatnych utrzymujących swoimi podatkami i parapodatkami całą 38 milionową populację Polaków za wyjątkiem tych 1,5 miliona pracujących za granicą oraz okradanych przez państwo podatkami przeznaczanymi na dotowanie około jednego miliona pracowników nierentownych przedsiębiorstw państwowych takich jak kopalnie, huty, stocznie, PKP, przemysł zbrojeniowy, wodociągi, ciepłownictwo, itp. od wielu lat niezdolne powodu fatalnych ustaw do samofinansowania się przedsiębiorstwa państwowe i samorządowe. Pieniądze publiczne są mieszane kilkakrotnie wkoło pomiędzy równymi instytucjami i za każdym obrotem uszczuplane o pobrane dla urzędników rządowych samorządowych i bankowych oraz ubezpieczeniowych i innych prywatnych finansistów takich jak właściciele i pracownicy OFE niewspółmiernie wysokie do wartości tej pożal się … „pracy” wynagrodzenia.
To, dlatego 9 milionów Szwedów wytwarza rocznie PKB takiej samej wartości jak 38 milionów Polaków. Bo na utrzymanie 9 milionów Szwedów pracuje przy wytwarzaniu PKB Szwecji 3 miliony Szwedów i 4 miliony pracowników innych narodowości w tym 2 miliony Polaków zmuszonych do kupowania polskiego prądu elektrycznego od Szwedzkiego koncernu Vattenfall. A na utrzymanie 38 milionów Polaków
nocny marek / 89.77.144.* / 2009-12-08 23:57
nic dodać nic ująć,sama prawda,tylko kto z rządzących się tym martwi,oni maja swoje gierki i następne wybory.Poczytaj artykuł na www.gazeta finansowa.pl co pisze niezależny analityk gospodarczy Janusz Szweczyk o numerach obecnego Min.Fin.w celu utrzymania mocnego zlotego i komu to służy,włos się podnosi.Pozdrawiam
Bernard+ / 83.22.87.* / 2009-12-08 16:47
To, dlatego 9 milionów Szwedów wytwarza rocznie PKB takiej samej wartości jak 38 milionów Polaków. Bo na utrzymanie 9 milionów Szwedów pracuje przy wytwarzaniu PKB Szwecji 3 miliony Szwedów i 4 miliony pracowników innych narodowości w tym 2 miliony Polaków zmuszonych do kupowania polskiego prądu elektrycznego od Szwedzkiego koncernu Vattenfall. A na utrzymanie 38 milionów Polaków pracuje tylko 4,5 miliona Polaków, którzy muszą jeszcze utrzymywać kilka milionów akcjonariuszy zagranicznych inwestorów, do których należą działające w Polsce banki, sieci elektroenergetyczne, huta Katowice, fabryki samochodowe i sieci hipermarketów.
Marek W. / 83.28.11.* / 2009-12-08 11:41
Jestem trenerem i za 10 lat emerytura! Ale mam sposób na zarabianie jako emeryt bo gram System! Zarabiam 40000zł w 2 miesiące i muszę być trenerem! Gram System z stronki: bogaty-typy.entro.pl To inwestycja całej mojej rodziny! obracam kasę i odkładam codziennie wygraną! Możecie mówić co chcecie też myślałem, że to oszustwo a jednak zarabianie jest super!
Bernard+ / 83.22.87.* / 2009-12-08 16:59
Marek W. reklamuje zwykłą piramidę finansową dla naiwnych
rumowisko / 79.188.238.* / 2009-12-08 10:45
nie ma co sie bać platforma zdąży do tego czasu uchwalić eutanazję. Ciekawe kiedy skasują święta Bożego Narodzenia ?
socjalizm rządzi / 88.199.162.* / 2009-12-08 11:53

Ciekawe kiedy skasują święta Bożego Narodzenia ?

no co ty? a czym rozbujają konsumpcję?
wędrowiec / 79.188.238.* / 2009-12-08 12:36
dziadia moroz im wystarczy no i goloneczka !
Pilsener / 2009-12-08 10:21 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Problemem na pewno nie jest tak zwany "wiek emerytalny" - to typowa dla polski manipulacja polityków i mediów, wiek emerytalny 67 a średnia długość życia 71 - emerytura powinna wynosić 200-300% przeciętnej pensji. Problemem jest:
- brak systemu emerytalnego, w którym każdy oszczędza na swoją emeryturę a jej wysokość zależy od składek a nie klucza partyjnego
- olbrzymia grupa młodych emerytów, którym ona przysługuje po 15 i 20 latach pracy oraz emerytura dla osób, które nie odprowadzały lub odprowadziły znikome składki (choćby KRUSowcy)
- niska liczba pracujących, tylko co drugi polak w wieku produkcyjnym pracuje z czego aż 50% dla sektora publicznego, skąd zatem ma się brać dochód dla emerytów?

Przypominam swoje postulaty i domagam się, aby w końcu zreformowano w polsce system emerytalny:
1. Pieniądze, które pochodzą z mojego dochodu są wolne od JAKICHKOLWIEK bezpośrednich podatków - zostały już przecież opodatkowane
2. Emerytura KAŻDEGO zależy TYLKO I WYŁĄCZNIE od wypracowanego kapitału
3. Kapitał emerytalny jest WYŁĄCZNĄ własnością tego, który go odłożył i może być dziedziczony etc.
4. Każdy obywatel sam decyduje KIEDY przejść na emeryturę, może ją też w dowolnej chwili zawiesić lub pobierać emeryturę i pracować
5. Każdy obywatel ma prawo wyboru wysokości składki i funduszu merytalnego
6. Pracodawca nie może ponosić ŻADNYCH kosztów związanych z systemem emerytalnym lub rentowym.

Niestety mieszkając w polsce należy się liczyć z brakiem jakichkolwiek demokratycznych czy kapitalistycznych reform.
andy2024 / 213.199.195.* / 2009-12-08 10:53
Tak się zastanawiam czemu słusznych postulatów nikt nie uwzględnia - przecież majątku do prywatyzacji powinno wystarczyć na emerytury obecnych emerytów, podobnie jak dopłat z budżetu, a niestety potem będzie naprawdę ciężko wysupłać te pieniądze z budżetu lub podatników. Wkrótce też dojdziemy do paradoksu że będziemy placić 50% wynagrodzenia na emerytury które dostaniemy po ukończeniu stu lat życia...
squun / 77.114.23.* / 2009-12-08 10:45
Wszystko się zgadza !

Ja bym do tego dodał "mieszanie w kółko" jednym kapitałem. OFE to złodziejstwo, ZUS bierze za przelew do OFE, OFE bierze za kupowanie obligacji. Pieniądze z kupionych obligacji idą do ZUS na przelewy do OFE !!!!!!
I jedna kasa płynie w kółko i każdy bierze prowizję.

Rostowski miał rację trzeba było zabrać te 4% z OFE i zostawić w ZUS.(FUS) ALE pozwolić OFE na 100% lokowania kapitału w akcje itp.
squun / 77.114.23.* / 2009-12-08 10:08
mundurowy 35 lat i 15 lat pracy i 40% emerytura.
Ja zwykły robotnik(ma być) 67lat i 47 lat pracy i 40% emerytura.

TO JAK MAM SIĘ NIE BAĆ ?!!!

Młodzi emeryci zjadają nas żywcem, nasze dzieci i wnuki też !!!
małgosia1972 / 194.242.62.* / 2009-12-08 09:12
I nie boję się emerytury, tata co ciężko pracował w SB dostaje 6tyś już od 17 lat a straszyli go już od 1991. Moja emerytura może nie jest tak wysoka ale przez 50 lat dostanę i tak ponad 1mln złotych. Mam zniżki na komunikację i darmową służbę zdrowia (jak wszyscy dzisiejsi funkcjionariusze) I nikt jej nie ruszy. Dzięki wysokim emeryturą udało się wyjść z kryzysu bo napuchamy konsumpcję (wakacje na majorce itp).TK ,Kwaśniewski obronili nas juz nie raz nawet obecna władza nie zamierza naruszyć naszych praw nabytych.
nocny gość / 89.77.144.* / 2009-12-09 00:08
widać,że Twój tata pracował w SB,on nie znał gramatyki i Ciebie ni nauczył j.polskiego,może znał tylko rosyjski?młoda emerytko,myślę,że jesteś w l.pojedynczej i powinnaś pisać "emerytką" Bredzisz jak nasz rząd.
nocny gość / 89.77.144.* / 2009-12-09 00:07
widać,że Twój tata pracował w SB,on nie znał gramatyki i Ciebie ni nauczył j.polskiego,może znał tylko rosyjski?młoda emerytko,myślę,że jesteś w l.pojedynczej i powinnaś pisać "emerytką" Bredzisz jak nasz rząd
pan władek / 89.231.102.* / 2009-12-08 08:14
to ciekawe a tak lud kocha buzka - jakiś dziwny brak kojarzenia przyczyny ze skutkiem
wolny człowiek / 83.27.21.* / 2009-12-08 11:28
Panie Władku, kto kocha? LUD W SWEJ MASIE JEST CIEMNY!!!. Niestety, ale Kurski miał rację. Lud dał się zapędzić do harówki po 12 godzin dziennie i 2 etatach (bo nabrał kredytów na apartamenty m-2) i jest tak zajęty codzienną gonitwą, aby "zafundować sobie odrobinę luksusu", bo przecież "jest tego wart", że na chwilę refleksji brak czasu i łyka jak pelikan jedynie słuszne prawdy objawiane przez "ałtorytety" w wszelakiej maści telewizorni.
Elendir / 2009-12-08 08:30 / Łowca czarownic
Chętnie zapoznam się z tym Twoim sposobem kojarzenia przyczyny ze skutkami. Mógłbyś go przedstawić?
m53 / 83.24.31.* / 2009-12-08 11:29
reforma emerytalna
Elendir / 2009-12-09 07:43 / Łowca czarownic
Czy zatem dobrze rozumiem, że uważasz iż reforma emerytalna spowodowała iż emerytury będą niższe?

Najnowsze wpisy