Forum Forum prawnePracy

Dyscyplinarne zwolnienie z pracy

Dyscyplinarne zwolnienie z pracy

Money.pl / 2007-03-16 07:44
Komentarze do wiadomości: Dyscyplinarne zwolnienie z pracy .
Wyświetlaj:
N. / 83.12.151.* / 2012-04-13 12:48
Jestem kierowcą Tira. Moja współpraca z szefem się nie układała i postanowiłem odejść. W obecności świadka dnia 11.04.2012r. złożyłem wypowiedzenie pracy za porozumieniem stron bez okresu wypowiedzenia jednak mój szef go nie przyjął nawet nie chciał przeczytać więc wysłałem pismo pocztą. Dziś otrzymałem listem z wypowiedzenie dyscyplinarnym z pracy. W uzasadnieniu było napisane że nie chciałem dnia 6.04.2012r. przyjąć wypowiedzenia za porozumieniem stron (nic takiego nie miało miejsca) i powołujac się na art52.kp mnie zwalnia. Dopiero po rozmowie telefonicznej dowiedziałem się ze chodzi o ładunek, który dostarczyłem lecz nie podbiłem dokumentów CMR i teraz rzekomo szef może mieć problemy z odzyskaniem należności za transport. Czy to podstawa do takiego zwolnienia?
szklarek / 2012-04-16 11:02
Podany powód zwolnienia dyscyplinarnego musi być prawdziwy w świadectwie pracy i informacji podanej pracownikowi.

Brak zgody na porozumienie stron jest prawem każdej strony i nie jest żadną podstawą nawet zwykłego wypowiedzenia.

Dyscyplinarka ta ma więc wady prawne- jest więc nieprawna i przysługują Panu kroki z art. 56 KP:


http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-56
heniek549 / 83.5.179.* / 2012-04-01 11:46
witam jestem kierowcą tira zawoziłem towar do firmy 990 którą ta firma transportowa obsługuje i dostałem zakaz wiazdu do tej firmy990 za przekroczenie duzej predkości Czy pracodawca moze mnie zwolnic dyscypliniarnie
karolina447 / 2012-03-30 07:44
Zostałam zwolniona dyscyplinarnie dzień przed wypłatą. Mój problem polega na tym że szef nie chce mi wypłacić pensji, ani za m-c luty ani za polowe przepracowanego marca. Jak mogę się starać o odzyskanie wypłaty, bo z tego co tu przeczytałam może mnie ukarać karą pieniężną ale nie w postaci wypłat z 2 m-cy.
szklarek / 2012-04-02 11:30
Z reguły nie stosuje się jednocześnie obu sankcji tj. kary z art.108 KP i zwolnienia dyscyplinarnego. Zastosowanie kary wymaga wysłuchania wcześniejszego pracownika- co ma na swoją obronę i pisemnej informacji o zastosowaniu kary.

Tryb dyscyplinarny nie pozbawia Pani prawa do wypłaty- powinna być ona zrealizowana w dniu rozwiązania, ewentualnie w najbliższym dniu, w którym normalnie kadry dokonują wypłat.

Jeśli jest po tym terminie- należy za potwierdzeniem odbioru dostarczyć mu "przedsądowe wezwanie do zapłaty" wynagrodzenia o czym już w tym wątku było.
malincia2 / 79.188.136.* / 2012-02-25 11:23
co zrobić jak moja ciocia dostała dyscyplinarne wypowiedzenie umowy o pracę bez podania przyczyny?gdzie można się zwrócić o poradę?jesteśmy z warmińsko-mazurskiego..
kkwwee / 82.160.131.* / 2012-02-15 11:19
co możemy rozumieć albo co może znaczyć ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych
szklarek / 2012-02-15 11:43
Przemoc fizyczna w miejscu pracy, kradzież, dewastacja, porzucenie pracy, spowodowanie strat przez niedbałość, spowodowanie realnego zagrożenia zdrowia i życia innych pracowników.
f / 82.160.131.* / 2012-02-10 12:44
Bedonc w pracy pilam alkohol szef mnie widział ale nie zbadał alkomatem i powiedział że mnie zwalnia dyscyplinarnie i wysłał do domu czy przynosząc zwolnienie L4 z wczorajszą datom mnie uratuje jeszcze nic nie otrzymałam od szefa i czy moge liczyć na zasiłek
wiwan / 2012-02-10 13:03
Nie, takie zwolnienie wsteczne przed tym nie uchroni. Pracodawca ma nawet miesiąc od zajścia, na wręczenie dyscyplinarnego zwolnienia, które musi być na piśmie.
W razie rejestracji w PUP prawo do zasiłki będzie odroczone aż o 180 dni od dnia rejestracji.
chudyy / 164.127.188.* / 2011-12-22 14:25
Witam pracuje w niemczech i niedawno dowiedzialem sie ze stalem sie rasista. Ta sytuacja trwa juz dobre kilkanascie dni jestem gnebiony w pracy przez kolegow ktorzy mowia ze slyszeli jakobym ja nazywal czarnoskorych pracownikow tej samej firmy w ktorej pracuje wulggarnymi epitetami typu ty czrnuchu czy inne tego rodzaju kilkakrotnie zglaszalem moja sytuacje koordynatorowi to ze jestem ponizany i gnebiony w pracy. Pracodawca prawdopodobnie bedzie chcial mnie zwolnic co moge zrobic . Nadmieniam ze glownym sprawca i osoba ktora jakoby slyszala ze niby nazywam czarnuchem swojego bylego kolege jest niestety polak. Prosze powiedzcie co mam zrobic bo boje sie ze strace ta prace na ktorej naprawde mi zalezy.
Obrońca Polskości / 2011-12-22 14:36
Czy takim osob mależy się jakaś odprawa?
wiwan / 2011-12-22 18:36
Jeśli firma nie jest firmą polską, oddziałem firmy polskiej, albo pracownik oddelegowany z kraju to NIE ma zastosowania polskie prawo pracy.
_qz / 89.79.190.* / 2011-12-18 13:43
A co z sytuacją gdy w jednostce budżetowej kierownik - członek zarządu związków - był w posiadaniu informacji o wycieku danych o pensji pracowników, co więcej zrobił zrzut ekranu z tego pliku na swoim komputerze służbowym i rozpowszechniał te dane dalej. Są oświadczenia pracowników potwierdzające ten fakt no i wyniki kontroli bezpieczeństwa informacji. W dniu ujawnienia tego faktu otrzymał i przyjął naganę.
wiwan / 2011-12-21 11:10
Najkrócej: prawo pracy na stosowanie kar i zwolnienia dyscyplinarnego POZWALA pracodawcy, a nie zmusza go do tego.
W tej sytuacji uznał, że kara porządkowa jest wystarczająca.
Jeśli pracowników ta sytuacja bulwersuje, to pozostaje im droga cywilna/karna dotycząca konkretnego czynu tegoż pracownika taka sama, jakby nie miało to miejsca w miejscu/czasie pracy.

Pomocna może być infolinia GIODO. Zakładając nawet, że zostanie skazany będzie to miało wpływ na stosunek pracy tylko wtedy, gdy np. do zajmowania stanowiska niezbędna jest niekaralność.

Innymi słowy- raczej nie ma możliwości w prawie pracy, by pracownik X zmusił pracodawcę do udzielenia dyscyplinarki pracownikowi Y, gdy pracodawca nie ma takiego zamiaru.
problem / 85.222.105.* / 2011-12-17 13:42
Z tego, co znalazłam w sieci, zwolnienie dyscyplinarne grozi również za: "lekceważące i aroganckie wypowiedzi" wobec pracodawcy. Zdaję sobie sprawę, że trudno o ścisłą kwalifikację w takim przypadku, a więc za lekceważące i aroganckie pracodawca może uznać najróżniejsze wypowiedzi, byle dopatrzył się w nich najmniejszego śladu podważania jego autorytetu. Problem w tym, że mój pracodawca "lekceważąco i arogancko" zwraca się do mnie. Ośmiesza mnie i obraża, w dodatku przy innych pracownikach. Czy w takim przypadku nie mogę się bronić "słownie"? Czy jedyną drogą jest sąd? Nie chcę wytaczać tak ciężkich dział, a z drugiej strony nie mam ochoty być obrażana i wydaje mi się, że - tak po ludzku - mam prawo bronić swojego dobrego imienia. Sądzić go za to nie będę, bo nie chcę wytaczać tak ciężkich dział, a świadków nagle nie znajdę, bo to przecież pracownicy tego samego pracodawcy.
szklarek / 2011-12-19 12:23
Najkrócej- może Pani, a sytuacja może być zakwalifikowana jako mobbing i podstawa "dyscyplinarki" udzielonej przez Panią pracodawcy- w trybie art. 55 par.1'1 KP.

Tu więcej:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/jak;bronic;sie;przed;mobbingiem,22,0,645398.html


http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-55
problem / 85.222.105.* / 2011-12-21 00:36
Dziękuję :)
threediamonds / 195.68.192.* / 2011-12-08 11:23
Witam,
Małżonka po urodzeniu dziecka planowała urlop macierzyński, potem wypoczynkowy i na końcu wychowawczy.
W trakcie wypoczynkowego otrzymała L4 od lekarza. No i się zaczęło.
Poniżej chronologia pism do pracodawcy:
1. Urlop macierzynski 23.04 - 9.09 złożony osobiście + rozmowa o dalszych urlopach. Czyli pracodawca ma wiedzę o zamiarach pracownika aż do końca 2012.
2. macierzynski dodatkowy 10.09 - 23.09
3. Wysłany 19.09 pocztą - urlop wypoczynkowy 26.09 - 08.11
4. Wysłane 3.11 pocztą - L4 - na 3.11 - 10.11 (więc 4 dni urlopu za 3+4+7+8.11.2011 przechodzi na później).
14+15+16+17.11.2011 małżonka dodała za urlop wypoczynkowy, ale nie wiedziała, że to nie przechodzi automatycznie i trzeba jeszcze raz złożyć podanie.
Złożony 17.11 pocztą+mailem - wychowawczy - 18.11 - 31.12.2012

14.11 - 17.11 uznane przez pracodawcę nieusprawiedliwione, wypowiedzenie wystawione 1.12.2011 (czyli przy okazji akceptacja
wychowawczego mimo, że złożony dzień przed planowanym rozpoczęciem 18.11, a powinno być chyba 30 dni przed)

Pytanie: Czy pracodawca ma podstawy, aby za dni 14-17.11 które małżonka wskutek braku wiedzy sama doliczyła za niewykorzystany urlop wypoczynkowy bez powtórnego wniosku, zwolnić ją dyscyplinarnie?
Pozdrawiam,
szklarek / 2011-12-08 12:09
Od końca- na złożenie wniosku o wychowawczy jest termin "co najmniej 2 tygodnie przed jego (wnioskowanym)rozpoczęciem". Gdy tak nie jest pracodawca może go udzielić dopiero z upływem 2 tygodni od wniosku. Czyli w tym przypadku 1 grudnia właśnie.
Zresztą nie ma to w sumie żadnego wpływu, bo w czasie wychowawczego można dokonać zwolnienia dyscyplinarnego. Tak na 100% to czy urlopu udzielił wynika ze zgłoszenia wysłanego do ZUS, choć jeszcze jego termin nie minął.

Faktem jest, że żona bez wymaganej informacji nie pojawiła się w pracy na kilka dni. Jednak dla ciężkiego naruszenia ob. pracowniczych uzasadniającego dyscyplinarkę wymagana jest również świadomość ze strony pracownika, narażenie na szkody pracodawcy.

Sprawa dyskusyjna- co zresztą opisuje artykuł przewodni do wątku.(http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/dyscyplinarne;zwolnienie;z;pracy,28,0,229916.html) Osobiście uważam, że w kontekście u. macierzyńskiego i u. wychowawczego powinna się sytuacja ograniczyć do pozbawienia wynagrodzenia za 4 dni.

Właściwie nie ma nic do stracenia- jest 14 dni na odwołanie- pouczenie o jego możliwości musi być w piśmie rozwiązującym od pracodawcy.Jeżeli w zakładzie pracy istnieje komisja pojednawcza pracownik może według swego wyboru wszcząć postępowanie przed tą komisją lub etap ten pominąć i od razu wnieść odwołanie do sądu. Jeżeli postępowanie przed komisją nie zakończy się ugodą sprawa i tak trafi do sądu. Więcej o komisji pojednawczej znajdziesz a art. 244 i n. Kodeksu Pracy.
threediamonds / 195.68.192.* / 2011-12-08 15:38
Dziękuję uprzejmie za info. Prawniczka z którą żona rozmawiała mówiła, że sprawa jest skomplikowana (hmmm, bo ja wiem...) no, ale może nie do końca orientowała się w prawie pracy... Tak czy owak odwołać się do sądu będzie musiała. Firma niewielka, nie ma komisji pojednawczej. W ogóle sprawa dotyczy działu księgowości, który już jakiś czas temu został zamieniony na biuro rachunkowe, więc pracodawca nie będzie w stanie udowodnić, że ta kilkudniowa nieobecność spowodowała jakiekolwiek straty. Moim zdaniem zrobili dziewczynie zwyczajnie krzywdę, traktując w ten sposób. Idziemy walczyć.
Pozdrawiam.
anonim1234 / 86.10.241.* / 2011-12-07 18:30
Witam.
Dostałem zwolnienie dyscyplinarne.
Boje się że przez to już nigdy nie dostane pracy. Pracowałem w firmie przez 3 lata i to jest główne doświadczenie zawodowe. W tym roku ukonczyłem studia, lecz nie mam możliwości załatwienia pracy po znajomości. Nie wiem co robić... proszę o radę
anonim1234 / 86.10.241.* / 2011-12-08 21:16
Przyczyną tego zwolnienia jest porzucenie pracy, próbowałem rozwiązać umowe za porozumieniem stron lecz pracodawca się na to nie zgodził.
Byłem solidnym pracownikiem awansowałem w tej firmie.
A teraz mam problem...
Wiem, że źle zrobiłem, ale poszukuje teraz pracy i nie wiem co jest lepszym rozwiązaniem. zataić że tam pracowałem???
bardzo prosze o rade..
E-mail:
 
alnium / 46.205.69.* / 2011-12-04 21:08
zwolnilam pracownika z art.52.poz2.par1 a on odwołał się do sądu czego mogę się spodziewać w sądzie , mam dowody ,ale pracownik odwołał się
szklarek / 2011-12-05 12:34
Spodziewać się z jego strony tego, na co przede wszystkim zezwala mu KP- czyli wystąpienia z żądaniem z art.56 w powiązaniu z art.45 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace

Jeśli sąd nie uzna mocy dowodów trzeba liczyć się z próbą przywrócenia go do pracy. Należy wtedy podeprzeć się utratą zaufania do niego- czyli Niemożnością przywrócenia go do pracy. Zawsze jeszcze potem, po ewentualnym przywróceniu- zaistniała sytuacja może być podstawą normalnego wypowiedzenia z powodu ww utraty. Tu już oczywiście z kodeksowymi terminami.
bolo82 / 31.60.247.* / 2011-12-03 10:11
witam.pracowalem w firmie motoryzacyjnej 6 lat.1.12.2011 zlapano mnie w pracy pod wplywem alkoholu.wezwano policje i zwolniono mnie dyscyplinarnie.czy mam prawo do zasilku dla bezrobotnych?wkonywalem prace na stanowisku magazynier wozkowy.czy moge w zwiazku z tym stracic prawo jazdy ?pozdrawiam.
dzakubi / 178.56.199.* / 2011-12-01 23:34
zostałem zwolniony dyscyplinarnie z pracy po 5 latach od 17 10 2011do 31 10 2011 bylem nieobecny w pracy i nie dostarczyłem zwolnienia L4 18 11 2011 otrzymałem wypowiedzenie co moge zrobic by odzyskac prace lub zmienic swiadectwo pracy
szklarek / 2011-12-02 11:41
Wypowiedzenie, czy rozwiązanie bez wypowiedzenia ?
Jeśli to drugie, czyli tzw. dyscyplinarka- w trybie art. 52, par. 1 ust.1 KP- to nic, zwolnienie jest prawne a świadectwo zgodne z faktem.
malgorzata28 / 77.4.211.* / 2011-11-07 19:03
Mam pytanie.
Jak jest liczony miesiąc na zwoelnie nie pracownika dyscyplnarnie.
Jeśli pracodawca dowiedził się o wykroczeniu27 IX, a w świdectwie jest napisana data rozwiązania stosunku pracy 27 X, to czy jest już przekroczony miesiąc?
szklarek / 2011-11-07 22:24
Liczy się według kodeksu cywilnego ( art.112 KC), bo w tym zapisie ( art. 52 KP) Kodeks Pracy tego miesiąca nie definiuje inaczej jak ma to miejsce np. w terminach wypowiedzeń umów o pracę.
Zatem pracodawca zmieścił się w terminie.
Inna rzecz, że przez pracodawcę należy rozumieć tu osobę lub organ zarządzający firmą albo też osobę uprawnioną do czynności prawnych, a nie np. kierownika zmiany (por. wyrok SN z 13 kwietnia 2000 r., I PKN 604/99, OSNAPiUS 2001, Nr 19, poz. 577. Czyli gdy przekazywanie informacji o wykroczeniu "wyżej" trwało ponad jeden dzień- opóźnia to bieg terminu.

Co więcej, musi być czas na sprawdzenie takiej informacji-"O rozpoczęciu biegu jednomiesięcznego terminu, o którym mowa powyżej, decyduje zatem uzyskanie stosownej wiadomości na temat przewinienia pracownika. Samo „uzyskanie wiadomości” to jednak za mało- musi ona być na tyle wiarygodna, aby szef mógł nabrać uzasadnionego przekonania a nie tylko domniemywał, że jego podwładny postąpił w niewłaściwy sposób (por. np. wyrok SN z 17 grudnia 1997 r., I PKN 432/97, OSNAPiUS 1998, Nr 21, poz. 625).

Najnowsze wpisy