Forum Forum prawnePracy

Dyscyplinarne zwolnienie z pracy

Dyscyplinarne zwolnienie z pracy

Money.pl / 2007-03-16 07:44
Komentarze do wiadomości: Dyscyplinarne zwolnienie z pracy .
Wyświetlaj:
Lolek073 / 79.189.110.* / 2011-11-03 16:02
Witam potrzebuje jak najszybciej odp. na te pytanie Moje pytanie wiąże się z tym, że zostałem wydalony ze służby kandydackiej w policji dyscyplinarnie za spożywanie alkoholu. Alkohol był spożywany przed przybyciem do miejsca zakwaterowania jednostki.I chciałbym wiedzieć czy zwolnienie dyscyplinarne ze służby kandydackiej inaczej zasadniczej eliminuje mnie na kandydata służby więziennej.Z tym, że w tym roku odbyłem szkolenie wojskowe 4 miesięczne i podczas ubiegania się o te szkolenie nie było żadnych problemów z wcieleniem mnie do wojska. Czy po tym wszyskim mogę ubiegać się na stanowisko fukcjonarjusz i czy jest możliwość, że takie osoby mogą przyjąć do służby ????
Dagi / 84.196.128.* / 2011-10-24 18:10
Hejcia mam do was takie pytanie bo sama juz sie w tym wszystkim gubie, wiec sytuacja wyglada tak.. pracowalam w restauracji 2 i pol roku pewnego dnia poklocilam sie strasznie z bratem szefa on mi kazal sie wynosic i powiedzial ze ja juz tu nie pracuje itd.. wyszlam z tamtad bo zaczal do mnie buchac myslalam ze mnie pobije w mojej obronie stanal kucharz, wsiadajac do samochodu napisalam smsa do szefa ze przepraszam ze to sie tak to potoczylo nie odpisal nie oddzwonil, nastepnego dnia poszlam do niego bo pieniadze ktore mi za ten tydzien musial wyplacic a on do mnei ze przygotuje papiery, myslalam ze mnie zwolni normalnie, nastepnego dnia pojechalam do niego z chlopakiem on mi powiedzial ze jutro beda na pewno papiery bo sie jego ksiegowy nie wyrobil i cos, wiec nastepnego dnia znowu pojechalam tam z kolezanka i dal mi te papiery a tam pisalo ze ja sie sama zwalniam z tej pracy ze odchodze poprostu, poszlam do zwiazkow pracy a oni napisali mu list ze ma mnie zwolnic on jednak wszystkiemu zaprzecza ze to ja sama wyszlam z pracy ze on wcale mnie nie zwolnil ze to ja bylam nieobecna, ale skoro ja sama chcialam sie zwolnic to bym sie zwolnila a nie po cholere jechala do niego po papiery ktore on mial mi dac i teraz on chce mnie zwolnic dyscyplinarnie za niestawianie sie w pracy i nie wiem co mam zrobic ale chce isc do sadu jesli mnie dyscyplinarnie zwolni...
19888 / 78.159.89.* / 2011-10-18 13:14
a czy zwolnieniu dyscyplinarnym należy mi się kuroniówka? Pracowałam w tej firmie trzy lata
szklarek / 2011-10-18 19:12
Nie kuroniówka, tylko zasiłek dla bezrobotnych. Sam fakt, że to dyscyplinarka a nie wypowiedzenie nie wpływa na prawo do zasiłku ALE wpływa na to, że jego wypłata będzie odroczona aż o 180 dni od dnia rejestracji w PUP. Co może oznaczać, że w ogóle z zasiłku nie skorzystasz, bo przed upływem tych dni znajdą Ci /znajdziesz pracę.

Podstawa- art.75 Ustawy o promocji zatrudnienia.
Brutek / 178.212.165.* / 2011-10-14 16:54
podejrzewam ze pracodawca nagral na kamere jedzenie towaru na magazynie.Czy jak pojde na chorobowe i minie miesiac od daty nagrania to pracodawca nie moze mnie zwolnic dyscyplinarnie' lecz na tej samej podstawie po okresie chorobowym moze wreczyc wypowiedzenie. jak to jest .
wiwan / 2011-10-14 20:51
Tak to jest, że zwolnienie dyscyplinarne może być dokonane nawet w czasie nieobecności pracownika. Zwolnienie lekarskie przed nim nie chroni. Ani prawdziwe ani tym bardziej lewe.
Zwolnienie lekarskie chroni zasadniczo przed wypowiedzeniem- czyli innym trybem rozwiązania umowy o pracę-
art. 41 i 52 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace
Brutek] / 178.212.165.* / 2011-10-14 16:53
podejrzewam ze pracodawca nagral na kamere jedzenie towaru na magazynie.Czy jak pojde na chorobowe i minie miesiac od daty nagrania to pracodawca nie moze mnie zwolnic dyscyplinarnie' lecz na tej samej podstawie po okresie chorobowym moze wreczyc wypowiedzenie. jak to jest .
mheinich / 153.19.205.* / 2011-10-08 23:03
witam, tak więc czy jest to mozliwe ze nie przychodzac do pracy mozna dostac nagane oraz zostac zwolnionym dyscyplinarnie jednego dnia? gdzie dzwoniac 5 razy przed rozpoczeciem pracy(lecz nikt go nie odebrał w firmie) z zamiarem wzięcia urlopu na rzadanie, lecz kierowniczka pozniej wstawiła nieobecnosc poniewaz nikt nie odebrał tego telefonu wkoncu.(chodzi o firme Mcdonald's) to bardzo pilne, z góry dziękuje za odezw!
szklarek / 2011-10-10 11:28
Nieprawne to zwolnienie- choćby dlatego, że w sytuacji, gdy pracownik zachorował i otrzymał zwolnienie lekarskie- musi o tym poinformować pracodawcę najpóźniej drugiego dnia, a na dostarczenie ZLA ma 7 dni.
W majestacie więc KP może nie być wiadomo co się z nim dzieje nawet ponad dobę.
wiczkens / 83.168.106.* / 2011-10-03 22:18
pracowalem miesiac za granica i sie nie zwolnilem to co bedzie terazdostane wypłate
olas256 / 83.8.150.* / 2011-09-30 11:24
dostałem umowę na okres próbny na miesiąc .w połowie miesiąca nie stawiłem się do pracy .dostałem świadectwo pracy art.52&1pkt1 KP
czy dostane wynagrodzenie za te pół miesiąca
szklarek / 2011-09-30 11:45
Powinieneś dostać- tryb dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę nie przewiduje kary dodatkowej w postaci pozbawienia należności za pracę. Dotyczy to również u. wypoczynkowego- jeśli rok 2011 nie jest pierwszym rokiem Twojej pracy- to należy Ci się jeszcze wypłata ekwiwalentu za u. wypoczynkowy proporcjonalny tj. 1/12.
AlutkaW / 31.61.128.* / 2011-09-08 14:41
zostałam zwolniona z pracy a po miesiącu okazało się ze jestem w ciąży... czy jest jakaś szansa na przywrócenie do pracy?
szklarek / 2011-09-09 20:23
Nie bardzo. Bo ochrona kobiet w ciąży przed zwolnieniem nie obejmuje zwolnienia dyscyplinarnego, z niuansem takim, że związki- o ile są powinny wyrazić na to zgodę.
wiwan / 2011-09-01 13:17
Mimo, że ustne- jest ważne, choć wadliwe bo niezgodne z art.30 KP.
O jego nieważności musiałby orzec sąd pracy. Wadliwość tę usuwa dostarczenie pisemnego oświadczenia o dyscyplinarce w terminie późniejszym, ale z datą zgodną z oświadczeniem ustnym.
gelewap / 83.6.47.* / 2011-09-01 12:22
Jakiś tydzień temu zaszedłem do pracy tzw"wczorajszy",około południa przebadano mnie alkomatem niestety wynik był0,25",dostałem kare porządkową pod którą się podpisałem-utrata jednodniowego wynagrodzenia w dniu stawienia się i zwolnienie na pozostałą część dnia.Jako że od dłuższego czasu nosiłem się z zamiarem odejścia z firmy,następnego dnia zaniosłem wypowiedzenie za porozumieniem,którego pracodawca nie przyjął a kazał mi na następny dzień przynieść z okresem wypowiedzenia.Gdy stawiłem się owego dnia z wypowiedzeniem to się okazało,że w zaistniałej sytuacji zostaje zwolniony dyscyplinarnie aczkolwiek nie dostałem tego na piśmie.Kazano mi jedynie rozliczyć się z powierzonego mienia i opuścić teren firmy.Teraz pytanie:czy pracodawca może w ten sposób postąpić,czy nie powinno być sporządzone jakieś pismo które powiniem otrzymać od razu do ręki???Sprawa wydaje się dla mnie zawiła i podejrzana!
soty / 90.156.101.* / 2011-08-24 10:12
Uległąm wypadkowi przy pracy (wypadnięcie dysku,przy dzwiganiu 6 paków wód mineralnych,wody po 1,5 litra),zgłosiłam to przełożonemu,ten nie zgłosił tego do działu Bhp,3 miesiące byłam na zwolnieniu lekarskim,otrzymywałam 80% wynagrodzenia,po powrocie do pracy zgłosiłam wypadek,który miał miejsce pod koniec maja,zostałam wezwana do bhp i chcą mnie zwolnić dyscyplinarnie za składanie fałszywych wniosków,załoga z którą pracuję (10 osób),zgodnie orzekła,ze takie zdarzenie nie miało miejsca,w tym dwie osoby,z których jedna była na urlopie wypoczynkowym,a druga w szpitalu po operacji nogi,co robić,???
anjaaa99 / 89.76.97.* / 2011-08-04 00:39
Witam. Mój pracodawca od kilkunastu tygodni znęca się nade mną psychicznie, obraża, krzyczy że jestem głupia, do niczego się ie nadaję, stosuje szantaż emocjonalny. Dodam, że wywiązuję się z moich obowiązków tak dobrze jak mogę. Jestem od dawna wykończona psychicznie, na lekach uspokajających. Pod koniec miesiąca otrzymałam wypowiedzenie z powodu likwidacji stanowiska pracy, które podpisałam i jest wiążace. Po kilku dniach pracodawca powiedział, że zwalnia mnie dyscyplinarnie. W tym samym dniu poszłam na L4 z powodu nerwicy, które obowiązuje do konca trwania umowy o pracę. Czy w tej sytuacji pracodawca ma prawo do dyscyplinarnego zwolnienia?
szklarek / 2011-08-04 10:47
Prawo pracodawcy do zwolnienia dyscyplinarnego jest JEDNAKOWE w trakcie normalnego trwania stosunku pracy jak i w czasie biegnącego już wypowiedzenia. Innymi słowy biegnące już wypowiedzenie jest bez wpływu.
Natomiast dyscyplinarka ( rozwiązanie bez wypowiedzenia ) w trybie art. 52 KP wymaga zajścia okoliczności naruszenia ciężkiego obowiązków pracowniczych lub popełnienia przestępstwa.
Musiałaby więc zajść sytuacja, że Pani porzuciła pracę, przyszła pijana lub znarkotyzowana, ukradła coś w zakładzie, złamała zakaz konkurencji, wyniosła tajne dokumenty itp.
Jeśli tylko dotrze do Pani takie zwolnienie na piśmie- należy z nim się nie zgodzić,również pisemnie domagać się przywrócenia do pracy. W razie braku reakcji- złożyć pozew do sądu pracy na mocy art. 56 KP.

Oczywiście zakładam, że żadna z ww okoliczności Pani winy nie nastąpiła.
Artykuł przewodni do tego wątku traktuje o tym szerzej.
Kodeks:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace
rartek / 77.223.227.* / 2011-07-27 13:22
Witam! Od trzech tygodni przebywam na L4, z powodu wypadku w domu i problemami z kręgosłupem. W przyszłym tygodniu wyjeżdzam na urlop, mam nadzieję dojść do zdrowia w tym okresie. Tym czasem pracodawca chce cofnąć mi urlop, ponieważ uważa że przez 3 tygodnie byłem na L4 i teraz nie należy mi się urlop. Jednocześnie poinformował mnie że jest niezadowolony z moich wyników ( przedstawiciel handlowy) i może to skutkować zwolnieniem, dał mi też do zrozumienia że istnieją dowody na moje nieuczciwe podejście do pracy. Mam pytanie, czy jest to podstawa do dochodzenia swoich praw? Dodam tylko,że do tej pory żadko chorowałem, jedynie opieka nad chorym dzieckiem. Nie wiem też jak roztrzygnie się sprawa mojego urlopu.
szklarek / 2011-07-28 10:39
1.Niezdolność do pracy z powodu choroby ( oczywiście udokumentowana ZLA dostarczonym pracodawcy ) jest w relacji do u. wypoczynkowego normalnym okresem pracy. Co więcej KP jasno każe udzielać urlopu w innym terminie, jeśli został przerwany lub nie zaczęty zwolnieniem lekarskim ( art. 165 i 166 KP ). NIE może więc być powodem zmiany terminu urlopu fakt, że przed jego rozpoczęciem pracownik był na chorobowym.
2. Co więcej KP jasno zawęża możliwość zmiany terminu uzgodnionego już urlopu przez pracodawcę TYLKO do sytuacji nieprzewidzianych w czasie urlopu udzielania, szczególnych, awaryjnych, wymagających obecności akurat tego pracownika. Reguluje to art. 164, par. 2, orzecznictwo dodatkowo pozwala stosować uregulowania analogiczne do odwołania z już trwającego urlopu, czyli z art. 167, ze zwrotem kosztów włącznie.
3. Widzę, że stosuje on soft mobbing. Bo albo ma wiedzę o Pana nieuczciwości i stosuje ostrzeżenie, naganę czy inną kodeksową karę, albo zwalnia dyscyplinarnie nie później niż 1 miesiąc od zdobycia wiedzy o tej nieuczciwości.

Zarówno przesunięcie urlopu "za karę", bez obiektywnych przesłanek jak i takie pogrywanie kwalifikuje się do PIP.
ogrodek84 / 80.72.37.* / 2011-06-07 12:18
witam jesli bylem zwolniony dyscyplinarnie za nie wstawienie sie w miejscu pracy, czy jest szansa na powrot do tej samej firmy??tzn czy jest to mozliwe?
szklarek / 2011-06-08 11:15
Zależy, czy chodzi o przywrócenie do pracy czy o ponowne ( kiedyś ) przyjęcie.

Pierwsze wymaga sądu pracy i wykazania pracodawcy, że zwolnienie w tym trybie było nieprawne. Skutkuje to, o ile taki był wniosek pracownika, przywróceniem do pracy zgodnie z art. 56 KP.

Drugie- teoretycznie możliwe, prawo oczywiście tego nie wyklucza, ale nie znam takiego pracodawcy, no chyba, że zwolniony jest niezastąpionym fachowcem a pracodawca wykaże kontrolowaną amnezję :-)

Najnowsze wpisy