Forum Forum inwestycyjneFundusze

dywesyfikacja portfela

dywesyfikacja portfela

husar / 89.76.232.* / 2010-01-31 12:06
Witam wszystkich. W 2006 roku odziedziczyłem w spadku trochę pieniędzy i oczywiście znalazł się ktoś z TFI kto chętnie się nimi zajął. Wtedy byłem zielony z inwestowania, teraz już trochę łapie o co chodzi i chcę samodzielnie inwestować bez udziału zbędnych pośredników (którzy oczywiście kosztują). Nie chcę żadnych doradców instytucjonalnych bo po moich doświadczeniach wiem że dla nich liczy się tylko ich prowizja a nie zysk klienta. gdyby było odwrotnie to odradzili by mi inwestowanie w akcje pod koniec 2006 r znając sytuację na rynku.
Moim celem jest zarabiać min ok 15-20% rocznie. Doradźcie jak zbudować portfel aby to osiągnąć. Czy stosunek 60% funduszy akcji do 20% funduszy obligacji i 20% funduszy rynku pieniężnego będzie ok? Czy może wystarczy bardziej defensywnie tylko 40% akcji a 60% w fundusze bezpieczne?
Proszę o pomoc i z góry dzięki
Wyświetlaj:
Daxik / 83.22.250.* / 2010-01-31 13:21
Twoj cel jest na dluzsza mete nieosiagalny tak wiec chyba obojetne jak zbudujesz portfel.
Pamietaj jednak, ze dywesyfikacja oznacza nie tylko podzial na akcje i obligacje ale rowniez rozlozenie kapitalu na rozne kraje. Biorac pod uwage znaczenie polskiej gospodarki nie powinienes inwestowac w polskie akcje /obligacje wiecej niz 2%.
husar / 89.76.232.* / 2010-01-31 13:39
a ile można tak średnio osiągnąć w skali roku na przestrzeni około 25 lat? i ile tak mniej więcej zwrotu w normalnej sytuacji na rynkach dają rocznie poszczególne rodzaje funduszy? interesuje się inwestowaniem stosunkowo niedawno i w tym czasie były bardzo fajne stopy zwrotu choć wiem, że ostatnie dwa trzy lata były nieco zaburzone przez spory kryzys i następnie w miarę szybko rosnące wskaźniki.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy