dywidenda

muzyk181 / 2011-01-13 17:52
mam pytanie, od czego zalezy należna dywidenda, czy od ilości posiadanych akcji czy może od ceny po której akcja chodzi
Wyświetlaj:
robertkajzer / 2011-01-17 21:17 / Bywalec forum
Dywidenda jest zalezna od tego czy na walnym zgromadzeniu postanowipno czesc zysku przeznaczyc na wyplaty akcjonariuszom czy tez nie. Dany inwestor otrzymuje dywidende w zaleznosci od liczby akcji.


---
http://www.growandgo.pl ---> DARMOWY kurs: Jak skutecznie inwestować na giełdzie?

http://abcinwestowania.wordpress.com ---> porady inwestycyjne
Ciułacz / 2011-01-14 01:55 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Muzyk witaj !
Trochę Ci zazdroszczę umiejętności grania na instrumencie muzycznym.
Ale zrobimy układ Ja Ci przystępnie wytłumaczę na czym polega dywidenda a Ty w zamian tego to wytłumaczysz mi jak się gra na saksofonie ,bo taki przez przypadek mam w domu ;-)
.......................
Zacznę od historyjki jak to 5-ciu kolegów postanowiło kupić hotel za sumę jednego miliona. Franek miał 100tys ,Jacek 300tys, Zbyszek 500tys, Jurek 50 tys, Izabela 150tyś.
Po roku czasu hotel wypracował 200tys zysku i po małej dyskusji przegłosowano projekt Zbyszka że zatrzymają w kasie 50 % zysku na inwestycje ( basen ) a resztę wypłacą inwestorom czyli sobie. To co sobie postanowili wypłacić to się nazywa dywidenda.
Czy wszyscy dostali po równo ? Nie , dostali proporcjonalnie ile wnieśli do spółki ( na zakup hotelu).
Teraz na giełdzie jest podobnie , jedna akcja to tak jak udział w tej historyjce powyżej, czyli czym masz więcej akcji to masz większy udział w danej spółce.
Nie wszystkie spółki wypracowują zyski , aby przeżyć ciężki rok to się posiłkują kredytem albo zwlekają z płatnościami.Nawet jak spółka robi zyski to nie koniecznie musi wypłacić dywidendę. Na walnym zebraniu akcjonariuszy różne propozycje mogą być głosowane.
Piszesz :


czy może od
ceny po której akcja chodzi

Wartość dywidendy nie zależy od ceny po której akcja chodzi, zależy tylko i wyłącznie ile zysku wypracują i ile przeznaczą na wypłatę oraz ilości posiadanych akcji.
Podaję ci link do dywidend za rok 2009 co były wypłacane w 2010
http://mojeinwestycje.interia.pl/gie/narzedzia/dywidendy?y=2009
Pozdrawiam
Wiesław 1967 / 79.190.82.* / 2011-01-14 10:59
super wytłumaczono ale ja jednego nie rozumiem ,hotel miał kosztować 1 mln..chłopaki mieli 1,1mln związku z tym mam pytanie gdzie się podziało 100 tysi no chyba nie przepłacili za ten hotel
Ciułacz / 2011-01-14 12:56 / portfel / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
Wiesław witaj i brawo !
Zacznę od historyjki jak to 5-ciu kolegów postanowiło kupić hotel za sumę jednego
miliona. Franek miał 100tys ,Jacek 300tys, Zbyszek 500tys, Jurek 50 tys, Izabela 150tyś.


Muszę przyznać że zrobiłem błąd matematyczny na poziomie trzeciej klasy .
Wobec powyższego muszę to zmodyfikować : Zbyszek miał 500tys ale zainwestował tylko 400tys. Muszę przyznać że nie przykładałem się do liczenia a chciałem aby kwoty były zróżnicowane aby było łatwiej zrozumieć że dywidendę dzielimy według wniesionego wkładu.
Pozdrawiam
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy