Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Działalność - fotograf

Działalność - fotograf

barney007 / 81.163.203.* / 2017-07-27 22:30
Obecnie mam umowę o pracę, ale chciałem również zarejestrować działalność jako fotograf, w związku z tym, że moje hobby ma szansę przekształcić się również w zarobek.
1.Chciałbym wiedzieć jakie są koszty utrzymania takiej działalności (zlecenia przewiduję, że będą od maja do września, ale na razie w niewielkiej ilości)?
2. O czym muszę pamiętać przy zakładaniu takiej działalności?
3. Ile realnie trwa założenie działalności i jaki czas musi minąć, zanim będę mógł odliczyć sobie VAT za zakup potrzebnego sprzętu.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
szklarek / 2017-07-29 08:47
1. na to sam musi Pan sobie odpowiedzieć, bo sam wie:
- jakie są koszty mat.eksploatacyjnych
- jaki ma być zakres/rozmach działalności
- czy będzie wynajmował lokal
- jak intensywnie i jakimi kanałami będzie się reklamował
- jaki zasięg terytorialny, a więc kwestia też dojazdów/transportu
itd. itp.

2. nie wiem o czym przy tej konkretnej, ale jak przy każdej o tym, że:

- skoro to hobby, a więc jak rozumiem DG nie na rzecz obecnego czy byłego pracodawcy, więc nie jest wykluczony PIT liniowy i ryczałt ewidencjonowany jako formy opodatkowania DG

- skoro etat obecnie, to o ile zapewnia chociaż płacę minimalną, to ub. społeczne z tyt. DG będą dobrowolne

- jeśli nie było DG przez ostatnie 5 lat, to w razie przystąpienia do ww dobrowolnego ub. chorobowego dobrowolnego albo gdy na skutek nieosiągania płacy minimalnej będzie ono obowiązkowe- przez 24 mc będzie prawo do składek ulgowych.

3. realnie w sensie formalności - dwa momenty- wpis do CEIDG wraz z VAT-R i wizyta w ZUS- w celu rejestracji w roli ubezpieczonego. Nie musi minąć żaden okres karencji na odliczenie VAT, może to być już w rozliczeniu pierwszego miesiąca/kwartału (jest wybór), o ile jest od czego tj. jest pokrycie w VAT należnym tj. VAT z faktur przychodowych.

Najnowsze wpisy