Forum Forum dla firmKsięgowość

Działalność gospodarcza - pierwsze kroki

Działalność gospodarcza - pierwsze kroki

jan.zygfryd / 83.21.116.* / 2013-04-21 20:02
Witam. Otrzymałem ofertę pracy w pewnej firmie, jako serwisant (dział utrzymania ruchu) maszyn do produkcji. Praca polegałaby na tym, iż co 3-4 dni zjawiałbym się w w/w firmie w celu kontrolowania i bieżącego serwisowania maszyn. Uwzględniono również przyjazdy na telefon (np. nagłe wstrzymanie procesu produkcji z powodu awarii). Jest jeden warunek: własna działalność. Wszelkie narzędzia pracy udostępnia pracodawca i to on również pokrywa koszty części zamiennych. Moje usługi ograniczałyby się tylko i wyłącznie do napraw i bieżącego monitorowania maszyn pod względem technicznym. Wystawiałbym jedną fakturę. Będę wdzięczny, jak ktoś mi w łopatologiczny sposób wytłumaczy, co z czym się je. O ile samo założenie DG nie należy do zadań trudnych (przewertowałem wiele stron w sieci) o tyle trudności już sprawia mała księgowość. Załóżmy, że zakładam DG i jako formę opodatkowania wybieram opodatkowanie na zasadach ogólnych. I teraz tak: wystawiam fakturę miesięczną na kwotę 2500 zł netto. Z tego muszę opłacić ZUS (414 złotych). Posiadam fakturę za paliwo w kwocie np. 200 zł netto (prywatny samochód, założona książka eksploatacji pojazdu) Jak obliczyć podatek, który muszę wpłacić do US (podatek dochodowy i VAT)? Jakie deklaracje muszę wypełnić i wysyłać w związku powyższym do US? Chcę zobaczyć, czy prowadzenie DG mi się opłaci, czy też lepiej nadal siedzieć na bezrobociu i wyciągać łapska po zasiłki :(

Najnowsze wpisy