Forum Forum podatkoweInne

Działalność wykonywana osobiście.

Działalność wykonywana osobiście.

Pytająca / 31.61.136.* / 2015-08-06 13:07
Dzień dobry,

Zamierzam udzielać korepetycji z języka obcego i doczytałam się w kodeksach i w internecie, ze mogę założyć działalność wykonywaną osobiście i do 20 dnia każdego miesiąca płacić 18% od tego, co zarobię. Chciałam zapytać, czy dobrze to rozumiem i przede wszystkim, jak mam zacząć? Mam po prostu robić przelewy do ZUSu, albo prowadzić jakśs książkę rachunkową? Będę wdzięczna za odpowiedź!
wiwan / 2015-08-07 13:01
DWO to nie jest byt prawny, ale klasyfikacja źródła przychodów. Nie zakłada się jej więc. Nie rodzi ona tytułu do ub. społecznych ani zdrowotnych- bo jak rozumiem korepetycje będą udzielane na rzecz osób fizycznych NIEprowadzących dz. gospodarczej. Czyli np. synowi sąsiada.

Przysługują zryczałtowane koszty uzyskania przychodu (20%) a więc do opodatkowania wchodzi 80% uzyskanych kwot za korepetycje.

Zaliczki wg. skali podatkowej narastająco od początku korepetycji, a potem każdego nowego roku kalendarzowego. Czyli to trochę bardziej skomplikowane niż po prostu 18%.

Na potrzeby jakiejś kontroli fiskusa warto mieć dowody wpłat- co zresztą też jest bezpieczne dla płacących. A więc po prostu wszelkie przychody przyjmować na konto bankowe. Jakaś namiastka książki przychodów może pomóc, jeśli płatności jest wiele.

http://www.money.pl/forum/dzialalnosc-wykonywana-osobiscie---zaliczki-t3631265.html?_rfr=1

Świadczenie korepetycji na rzecz podmiotów gospodarczych zmienia postać rzeczy.

Najnowsze wpisy