Dzień świra

Money.pl / 2007-05-11 07:02
Komentarze do wiadomości: Dzień świra.
Wyświetlaj:
superman / 2007-05-11 07:44 / Tysiącznik na forum
07:30 11.05.2007 Nr 3330, kolumna 2
Skorzysta nie tylko Polnord
Krzysztof Woch
Przedstawiciele Zachodniego NFI i Progressu będą mieli nie lada zadanie, aby przekonać inwestorów, że transakcja z Polnordem była dla nich bardzo zyskownym krokiem

Zachodni NFI i Progress, fundusze z grupy Supernovej Capital, zdecydowały, że nie będą samodzielnie realizować projektów deweloperskich, które znajdują się w ich portfelach. Przejmie je - zgodnie z doniesieniami "Parkietu" - Polnord, który jest centrum deweloperskim grupy Prokom. Wczoraj strony podpisały umowę inwestycyjną w tej sprawie.

Spółki w zamian za akcje
Polnord stanie się więc właścicielem m.in. 100 proc. udziałów w spółce Praga z Okna, posiadającej 8,2-hektarową działkę przy ul. Mińskiej w Warszawie, na której planowana jest budowa (w latach 2008-2011) osiedla mieszkaniowego obejmującego 138 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Dzięki transakcji z funduszami Polnord będzie mógł wybudować jeszcze jedno, większe osiedle w stolicy (145 tys. mkw. PUM) przy ul. Kasprzaka. Do Polnordu trafi też Fabryka PZO, która planuje przeprowadzenie adaptacji poprzemysłowych zabudowań na luksusowe apartamenty (lofty). Spółka przejmie również atrakcyjne nieruchomości we Wrocławiu.

Szacuje się, że wszystkie przejęte projekty umożliwią budowę około 573 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Bank ziemi, jakim będzie dysponować Polnord, pozwoli mu wybudować około 1,7 mln mkw. powierzchni do sprzedaży. - Dzięki kolejnej udanej akwizycji stajemy się bezsprzecznym liderem na rynku deweloperskim w Polsce - twierdzi Wojciech Ciurzyński, wiceprezes zarządu i dyrektor generalny Polnordu.

Zarząd Polnordu ocenia, że przejęte od funduszy projekty pozwolą spółce uzyskać w latach 2007-2012 około 3-3,5 mld zł przychodów. Zakładana rentowność brutto tych przedsięwzięć to 20-25 proc., co oznacza 700-800 mln zł zysku brutto w ciągu najbliższych pięciu lat. - Są to ostrożne szacunki. Zakładamy, że koszty budowy wyniosą 5-5,5 tys. zł za metr kwadratowy, czyli znacznie więcej niż obecnie. Szacując wpływy ze sprzedaży mieszkań, przyjęliśmy natomiast aktualne ceny osiągane w tych lokalizacjach: od 7 do 10,5 tys. zł. Tymczasem spodziewamy się, że będą one nadal rosnąć - wskazuje W. Ciurzyński.

Inwestorzy bez optymizmu
Pierwszą reakcją inwestorów na zapowiadaną transakcję był wzrost kursów - zarówno Polnordu, jak i funduszy. Później jednak ich notowania zaczęły spadać. Akcje Polnordu zakończyły dzień na poziomie 280,4 zł, o 1,6 proc. niższym niż w środę. O wiele większej przeceny doświadczyli posiadacze walorów Zachodniego NFI i Progressu, których kursy spadły odpowiednio o: 23,5 proc. i 25,6 proc.

Giełdowym graczom, którzy wyceniali ostatnio fundusze łącznie na ponad 1,5 mld zł, mogły nie spodobać się parametry zapowiedzianej transakcji. Polnord, w zamian za przejęte aktywa, ma wydać ponad 3,37 mln swoich akcji (papiery będą pochodzić z marcowego podwyższenia kapitału spółki w ramach kapitału docelowego). Cenę emisyjną nowych papierów ustalono na 157,93 zł, co odpowiada średniemu kursowi Polnordu z ostatnich trzech miesięcy. Wartość rynkowa tych papierów jest o około 80 proc. wyższa i sięga łącznie 1 mld zł. To jednak i tak zdecydowanie mniej niż obecna (biorąc pod uwagę środowy kurs) łączna kapitalizacja funduszy, które przecież "oddają" Polnordowi wszystkie najcenniejsze aktywa.

Z dużym łatwiej osiągać cele
Maciej Wandzel, współwłaściciel Supernovej Capital, zapewnia tymczasem inwestorów, że transakcja jest atrakcyjna dla obu stron. Twierdzi, że jest lepszym rozwiązaniem niż samodzielna realizacja projektów znajdujących się w portfelach funduszy. Wartość Zachodniego NFI i Progressu będzie teraz silnie uzależniona od notowań Polnordu, a ten - w ocenie przedstawiciela Supernovej - ma ogromny potencjał wzrostu. Atutem Polnordu jest m.in. strategiczna współpraca z Pol-Aquą, firmą wykonawczą powiązaną z Prokomem.
Jarg / 2007-05-11 07:58 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Witam wszystkich

Maciej Wandzel - ma chłopisko głowę do geszeftów. Naprawdę. A do spółki z Zientarą to już big brothers.
Ciekaw jestem jaki numer wykręcą na PPWK.
Eres / 2007-05-11 07:44 / portfel / Wieczny debiutant
Dzień dobry wszystkim.
Pożiwiom, uwidim. Udanego dnia.
samuraj jack / 2007-05-11 07:43 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy/ Bloguje na bblog.pl!
Witam wszystkich

tak na spokojnie zgadzam się z Panem Daniele co do Zachodniego NFI i PROGRESS NFI. Fundamentalnie rzecz biorąc. Inna rzecz, że gdyby nieruchomości były w rękach funduszy, mniej paliwa by potrzebowały, aby poświrować w kosmos.

Co do Chin... Ostatnie wzrosty odbywają się bez ruchów na walutach. Mam odczucie, że to jest ich miejscowe szaleństwo (coś jak my w 1994), a właściwie finałowe sceny tego świrowania. Niemal cały naród wprzęgli we wzrosty. Czytałem, że przekazują sobie sparafrazowane teksty hymnu Chin, w których wszyscy mają dzielnie iść kupować akcje. Ich wzrosty nie przekładały się na nasze.
Natomiast jak tam łupnie, co niechcący oberwiemy...

udanych transakcji życzę
grzeg0rz / 2007-05-11 07:36 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Chyba mamy jakiś przemycony sygnał w dzisiejszym komentarzu. U góry w przeglądarce pokazuje się Dzień świra, 04N - czyżby chodziło o 4 NFI ??? :)))) (ale będzie rosło czy spadało?) :)
warren buffet / 2007-05-11 07:42 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
oooo. kod ukryty... chyba trzeba kupowac :)
needle / 2007-05-11 07:33 / Bez rangi
2007-05-10 20:10:23 | *.*.*.* | needle [ "Bez rangi" ]
już wychodzę z tej strony i nigdy nie wrócę :-(
``````````````````````````````````````````````````````````````````````````````
2007-05-11 00:31:21 | *.*.*.* | bebe [ Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi) ]
...needle, jak rzadko pamietam nazwy, nazwiska, to Ciebie zapamietalam, oj
Ty... oj Ty..dobrze grasz..., przeczytalam pobieznie, ale uchwycilam, ze sie
gdzies przenosisz, powiedz, czy to prawda? skomentuj
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
2007-05-11 02:44:27 | *.*.*.* | needle [ "Bez rangi" ]
no, ja sobie Was zapamiętam: ...Życzliwy, Jarek_maks i marbo...
bardzo miło...
...ale chodziło mi o to, że piszemy pod wieczornym komentarzem!!! :-)
no i oczywiście sam też nie dotrzymałem słowa - ale to przypadek; miałem niezamkniętą stronę, a bebe wzywała pomocy!!!
zatem to nie brak logiki czy konsekwencji
kobiecie trzeba pomóc, tego się od nas, facetóew oczekuje
wybaczycie zatem?

Niby język ten sam, a porozumienie nie zawsze przychodzi od razu
Wszystkich wymienionych w powyższych wklejkach serdecznie...itd
IGłą
Eres / 2007-05-11 07:53 / portfel / Wieczny debiutant
Witaj Igło. Siemanko.
Urządziliśmy sobie wczoraj z frendem mały "kawalerski wieczór" (jego żonka wyjechana). Wróciłem dość późno i w stanie wskazującym nie chciałem wchodzić na forum.
Odnośnie kwestii smakowych - lubię wina australijskie, im kwaśniejsze tym lepsze (taki jestem p****). Wczoraj natomiast w ramach promocji nabyłem Chille ISLA NEGRA, tyż dobre .Many premium Shiraz-based wines are at their best after some considerable time aged in a cellar (10-15 years). In Australia, Shiraz is also used to make the unique "sparkling Shiraz", a deep-red sparkling wine which also ages well. There is also a small amount of rosé wine produced from the Syrah grape. Before the popularity of Australian Shiraz wine it was very often used to make port.[6] A number of Australian winemakers also make a full-bodied sparkling dry shiraz, a red bubbly, that contains the complexity and sometimes earthy notes that are normally found in still wine.[7]
Tyle donośnie enologii.
Wczoraj sprzedałem Ciecha po 112.10 i nabyłem getecka po 47.02. Stosowne info podałem o 10.45, pewno nie zauważyłeś.
Maszynkę kupisz dzisiaj, czego Ci serdecznie życzę.
needle / 2007-05-11 08:14 / Bez rangi
a) spółka na F 12%, a na Q 14% up...
...i starczy na figaro do końca życia
b) z winami: kto by tyle czekał?
...no kilka razy postało u mnie po kilkanaście lat...mam i teraz takie...
...ale to aż szkoda wypić...
c) wpis zauważyłem, choćby daltego, że o Ciechu mało kto pisał
jak wpisałem 1,5 msc temu, że wzrośnie i niedroga to ...niezalogo za gardło...
czytelnik forum / 217.113.228.* / 2007-05-11 07:30
witam chyba będzie dobrze nie będzie zielono ale będzie lekko czerwono powodzenia
superman / 2007-05-11 07:29 / Tysiącznik na forum
Polnord: właśnie stajemy się liderem
Krzysztof Woch
Transakcja z Supernovą ma przynieść spółce dodatkowe 700-800 mln zł zysku brutto

Potwierdziły się informacje "Parkietu": Polnord przejmie wszystkie projekty deweloperskie Zachodniego NFI i Progressu, czyli funduszy z grupy Supernovej Capital. Chodzi głównie o atrakcyjnie położone nieruchomości w Warszawie i we Wrocławiu, które o połowę zwiększą bank ziemi dewelopera. Polnord szacuje, że dzięki tej akwizycji będzie mógł wybudować łącznie około 1,7 mln mkw. powierzchni mieszkaniowej i komercyjnej, co daje mu pozycję lidera.





Projekty wniesione przez NFI istotnie zwiększą też zyski Polnordu - o 700-800 mln zł w ciągu najbliższych pięciu lat.





Inwestorzy obawiają się jednak, że transakcja nie jest korzystna dla Zachodniego NFI i Progressu. Kursy funduszy mocno wczoraj spadły (ich akcje potaniały o 1/4). Dlaczego? NFI, wyceniane dotychczas łącznie na ponad 1,5 mld zł, przekazują Polnordowi wszystkie najcenniejsze aktywa. W zamian otrzymają walory, których obecna wartość rynkowa nie przekracza 1 mld zł.
flugo / 2007-05-11 07:27 / portfel / Dziecko hossy
witam,
mam propozycję tytułu kolejnego komentarza
"Milczenie Owiec".
Warren - pls pilnuj Zdzicha- drugiego - 23% mogę nie przeżyć w zdrowiu psychicznym a stopów nie ustawiam....
do jutra
needle / 2007-05-11 07:36 / Bez rangi
ej, dziś to chyba coś mocniejszego będzie
tylko muszę się trochę wyspać (pewnie14 - 16) - spójrz na godziny moich wpisów z poprzedniego komentarza
flugo / 2007-05-11 08:13 / portfel / Dziecko hossy
jak się ogarnę i poplanuję dzwonię:)
na 3 osoby 1 samochód w Warszawie i spotkania w kilku miejscach oraz final na okeciu o 20.00
zobaczymy jak to zgram:)))))))
superman / 2007-05-11 07:25 / Tysiącznik na forum
dzien dobry
Shanghai +2,40%
warren buffet / 2007-05-11 07:14 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
ponoć parkiet huczy od nfi zach.... ktos moze wkleić ?
valjean / 2007-05-11 07:19 / Galernik
jeszcze nie ma w archiwum dzisiejszego wydania, jak sie pojawi wkleję ;)
warren buffet / 2007-05-11 07:21 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
thx
needle / 2007-05-11 07:13 / Bez rangi
http://wiadomosci.onet.pl/1409601,2677,1,kioskart.html
needle / 2007-05-11 07:39 / Bez rangi
oczywiście innym też do wglądu..
wyświetlił się post, zanim skończyłem uzupełniać treść jego
na zajawkę rzucę...
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Czy jest możliwe, by pokonać dążenie do bezpieczeństwa kosztem wolności?

Większość ludzi nie chce wolności, a w demokracji ta większość narzuca swoje zdanie mniejszości. Musimy zlikwidować demokrację, wtedy wszystko wróci do normy.

Póki będzie demokracja, póty będzie socjalizm?

Oczywiście. Głupich jest dużo więcej niż mądrych. Karol Marks powiedział, że jeżeli chcemy zbudować socjalizm, wystarczy wprowadzić demokrację. Demokracja to ustrój totalitarny, w którym większość narzuca swoje zdanie mniejszości.~

Miłej lektury
IGła
samuraj jack / 2007-05-11 07:46 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy/ Bloguje na bblog.pl!
Dzięki...;:)

Cóż, Marks był europejczykiem...
Co do demokracji i socjalizmy (ograniczania wolności) to chyba miał rację patrząc na pogłębianie demokracji w UE...

pozdrawiam
needle / 2007-05-11 07:57 / Bez rangi
ja się na ustrojach nie znam
niepodległości mi brakowało - przyłączyłem się...jest lepiej;
wolnego rynku mi brakowało - przyłączyłem się... ... ... (wg uznania czytelników)
to było kiedyś...teraz się nie przyłączam...do mnie się przyłączają :-)
warren buffet / 2007-05-11 07:02 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
pozdrawiam i powodzenia =)
needle / 2007-05-11 07:08 / Bez rangi
pozdro przyjmuję...
...a powodzenie mi się nie należy :-(
piciu / 2007-05-11 07:08 / "Nikt" i Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
czesc
21 22 23 24 25 26
na koniec starsze
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy