Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Dziś głosowanie nad zmianami w OFE. Eksperci podzieleni

Dziś głosowanie nad zmianami w OFE. Eksperci podzieleni

Wyświetlaj:
Chcę normalności i rozsądku / 89.228.65.* / 2011-03-25 11:50
Skoro obligacje skarbowe rodzą takie problemy to zróbmy ustawowy zakaz drukowania tego chłamu i problem zadłużnia Państwa się skończy.To nasz rząd zadłuża Państwo a nie OFE. To tak jakbym miał pretensje do banku, że dał mi kredyt a w sytuacji kiedy nie mam ochoty już go spłacać żądam likwidacji banku. To jakaś paranoja. Panie i Panowie rządzący przestańcie się mazać i zróbcie porządek z finansami, za to Wam społeczeństwo płaci. Ktoś wreszcie będzie musiał zrównoważyć budżet i spłacić te 700 miliardów zł długu publicznego. Każda gospodyni wie, że nie może w nieskończoność się zadłużać i gonić dziesiąty kredyt dwudziestym. Proponuję kandytaturę mojej 85-letniej babci na stanowisko ministra finansów zamiast tego geniusza. Przy niskiej emeryturze ok 1200zł dała radę zaoszczędzić przez całe życie nie głodując kilkadziesiąt tysięcy złotych. Takiej postawy oczekuję od mojego ministra finansów a nie desperata hazardzisty. A co do ZUS-u to pieniędzy tam nie ma żadnych, jest zapis księgowy na łączną kwotę około 2 bilionów złotych. Jest to tak zwany dług międzypokoleniowy ukrywany skrzętnie przed obywatelami, a który to trzeba będzie wypłacić w postaci przyszłych emerytur Co na to prawo? Przecież piramidy finansowe są zakazane w Polsce a system ZUS ewidentnie wykazuje cechy takowej działalności. Dzięki takiej polityce będą musiały spłacić te długi Nasze Dzieci. Pytanie z czego? PTE zarządzające OFE miały ten problem zminimalizować a wygląda na to, że będzie tak jak zawsze . Czy tego życzymy naszym dzieciom?
Budyń / 89.72.232.* / 2011-03-25 11:16
Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 2008 roku ( II UK
12/08 str. 7 )
stwierdził:
[..]
W konsekwencji odprowadzana do otwartego funduszu
emerytalnego część składki na ubezpieczenie
emerytalne nie stanowi własności ubezpieczonego, co
wynika zarówno z ubezpieczeniowej konstrukcji prawa
do emerytury jak i z przyjęcia założenia, że pomimo
ustawowego podziału składki na część finansowaną
przez ubezpieczonego i płatnika,
składki na ubezpieczenia społeczne są nadal
finansowane przez płatnika (K. Antonów: Prawo do
emerytury, Kraków 2007, s. 83-84).
[..]
źródło:
http://pub.sn.pl/ow3_ia.nsf/0/3415f613c7d1af89c1257
6730055e357/$FILE/II%20UK%200012_08.pdf

Wreszcie zróbcie eksperyment:
1. ze strony własnych OFE weźcie informację o liczbie posiadanych przez jednostek rozliczeniowych
2. pomnóżcie ją razy bieżącą dzisiejszą wartość Jednostki Rozliczeniowej
3. porównajcie z sumą składek przetransferowaną do OFE

I tu najboleśniejsze: wyciągnijcie wnioski.
fajny kraj ta Polska, tylu naiwnych / 79.188.238.* / 2011-03-25 12:13
BUZEK wprowadzając OFE zapewniał, że sa to nasze środki, że będą dziedziczone i nie wzruszlane przez państwo.
BUZEK wprowadzając OFE zapewniał, że sa to nasze środki, że będą dziedziczone i nie wzruszlane przez państwo.
Budyń / 89.72.232.* / 2011-03-25 12:35
Mógł sobie zapewniać - sam reformy nie dokończył, a każdy po nim ją demontował.
To nie kwestia Buzka, tylko PAŃSTWA która
uczestnik-wydmuszka / 78.20.18.* / 2011-03-25 11:00
Na szczęście to nich pan sobie sam liczy !! Oddaje realne pieniądze i takie chcę dostać. Dzisiaj czytałem że dalej będziemy okradani i oszukiwani przez OFE i ich "doradców".
Budyń / 89.72.232.* / 2011-03-25 11:29
Okradł Ciebie Sąd Najwyższy, w 2008 roku :D
PO > PZPR / 79.188.238.* / 2011-03-25 12:16
nie było w Polsce LUSTRACJI tak jak wszędize w śr. Wschodniej Europie.

W Polsce jest największa KORUPCJA w UE !
Nick40 / 193.193.181.* / 2011-03-25 10:40
Znalazałem fajny artykuł na ten temat na stronie http://niezaleznyekspertfinansowy.blogspot.com Przeczytajcie go sobie.
niewolnik / 87.139.103.* / 2011-03-25 14:52
Jest mnóstwo dokumentalnych filmów na ten temat, jak np:
Aarona Russo - Ameryka od wolności do faszyzmu,
kolekcja filmów Alexa Jones,
jak również różne publikacje.
Jeśli komuś się wydaje, że Ameryka to kraj wolności i poszanowania prawa i własności, to się grubo myli. I obyśmy nie doświadczyli tego co się tam wyprawia od ponad stu lat.
Natomiast nasza jest podobnie zakłamana i skorumpowana.
niewolnik we własnym kraju / 212.160.172.* / 2011-03-25 10:18
Rozbój w biały dzień! Po głosowaniu okaże się ilu mamy w tym "nie"rządzie bandytów... a ilu uczciwych ludzi

Najwyższy czas, aby część ludzi sobie uświadomila, że są niewolnikami we własnym kraju... charuje jak woły i ledwie im wystarcza na podstawowe potrzeby umożliwiające utrzymanie przy życiu siebie i własnych rodzin... tak, kochani, charujemy za przysłowiową "miskę zupy"... a to jest własnie oznaka niewolnictwa, bo bez tej "miski zupy" umrzemy... niewolnikowi daje się tylko tyle, aby podtrzymać jego zdolność do niewolniczej pracy...
tak więc nasze życie w nowoczesnym systemie niewolnictwa w XXI wieku sprowadza się do działań zmierzających do pozyskania "miski zupy".... wszystkie inne nadwyżki są nam odbierane, bo przecież niewolnikom nic po nich... ale za to "Państwo" w "nie"rządzie się za te nadwyżki zabawi...

Może w końcu należy się zastanowić kto za tym stoi i kto nas tak doji?
tfu, Partii Oszustów... :/
sisley / 213.108.153.* / 2011-03-25 10:14
Wprowadzenie OFE to przyczyna kłopotów z zadłużeniem; oto w jaki sposób PO tłumaczy indolencję w rządzeniu. Ta kompromitujące tłumaczenie podtrzymują niektórzy pseudo-ekonomiści.
Alas, poor Yorick / 195.114.163.* / 2011-03-25 10:08
Bezczelność władców, bezsilność zniewolonych.
Budyń / 89.72.232.* / 2011-03-25 10:04
To kwestia zmiany JEDNEGO ZAPISU w ustawie !
marioqe / 2011-03-25 09:55 / portfel
Banda kretynów ;/ dobrze, że wyniosłem się z "ZUS'em" do Niemiec :) święty spokój chociaż i pewność, że mi nie zabiorą :)

Pozdro dla wszystkich, którzy zabierają pieniądze z Polski i odkładają gdzie indziej :D bo i tak w Polsce zawsze znajdzie się ktoś, kto Ci je zabierze :)
dco / 83.25.176.* / 2011-03-25 09:46
Jak chcę kupić obligacje to nie muszę tego robić przez OFE, płacąc im prowizję i czekać 30 lat aż mi może część z tego zwrócą. Ludzie, czy wy nie widzicie, że OFE to zwykły oscylator? Za wasze pieniądze kupujecie wasz własny dług, a potem za wasze pieniądze (podatki) ten dług odkupujecie od was samych płacąc jeszcze przy tym prowizję OFE! Czy ktoś przy zdrowych zmysłach jeszcze słucha tego marksistowskiego ekonomisty Balcerowicza?

A w te bajki że w OFE są "wasze pieniądze" to uwierzę w momencie, gdy będę mógł pójść do banku i je sobie w dowolnym momencie wypłacić. Jeśli nie mogę tego zrobić to to nie są moje pieniądze tylko zwykłe zapisy księgowe na jakimś wirtualnym koncie.
dlug państwa nie jest moim dlugiem, / 195.117.255.* / 2011-03-25 09:51
dlug państwa nie jest moim dlugiem, bo nie mam wplywu na jego ograniczanie, bgdyby był mój to przestałby narastać 10 lat temu
dCo / 83.25.176.* / 2011-03-25 09:57
W tym rzecz, że nie masz wpływu na jego wysokość ale spłacać go musisz w formie podatków albo podwyższanych składek. Kupując sam obligacje masz dowolność czy chcesz ten dług poprzez swój zakup powiększyć, natomiast OFE jest przymusowe i twój dług przyrasta niejako automatycznie bez twojej zgody, co jest dodatkowym argumentem na zlikwidowanie tego egzotycznego tworu rodem z Ameryki Południowej.
OF nie rodzi długu, bo jest finansowne skladkami / 195.117.255.* / 2011-03-25 10:46
nieprawda, składki OFE nie mają nic wspólnego z długiem budżetu. Wpłacam składki - realne pieniądze - ZUS ma jedynie 7% i to jedynie części składek przekazać na inwestycję. Nikt nic nie musi pożyczac bo ja przeslalem realne pieniądze a nie zpiasy ewidencyjne. Odrębnym problemem jest jak sfinansować kupowane glosy wyborcze poprzez PRZYWILEJE dla wybranych SEKT jak Górnicy , Rolnicy, Milicjanci, Służby bezpieczeństwa, Sedziowie, Ludzi, którzy mają 50% k.u.p.
Budyń / 89.72.232.* / 2011-03-25 10:29
@dCo

Zarabiasz w obligacjach skarbowych czy w złotówkach ? OFE nadają się do remontu co najmniej (albo likwidacji i zamiany na IKE) ALE TO NIE OFE generują dług, tylko 1. PAŃSTWO DRUKUJE OBLIGACJE NA ŻYCIE PONAD STAN 2. PAŃSTWO NAKAZUJE OFE ZAKUP OBLIGACJI !!!
dco / 83.25.176.* / 2011-03-25 10:42
To prawda, państwo musi wyemitować obligacje czyli zadłużać podatników (bo rząd nie ma swoich pieniędzy) i sprzedawać je OFE, bo jakiś bandzior stworzył takie prawo. Prawo to należy zmienić, bandziora, którego tak broni Balcerowicz, wsadzić do kryminału, OFE zrobić dowolnymi, nie przymusowymi i niech sobie inwestują w co chcą, nawet w fabryki skarpetek w Indiach.
Budyń / 89.72.232.* / 2011-03-25 11:17
@dco
NIE MUSI. CHCE. Bo wyprzedaż mebli z domu jest łatwiejsza niż walka z nałogiem.
Dco, jesteś emerytem? / 195.117.255.* / 2011-03-25 10:49
nieprawda, składki OFE nie mają nic wspólnego z
długiem budżetu. Wpłacam składki - realne pieniądze -
ZUS ma jedynie 7% i to jedynie części składek
przekazać na inwestycję. Nikt nic nie musi pożyczac bo
ja przeslalem realne pieniądze a nie zpiasy
ewidencyjne.
dco / 83.25.176.* / 2011-03-25 11:04
Na tym właśnie polega przekręt - odsyłam do mojego pierwszego postu: ty wpłacasz pod przymusem realną gotówkę, którą uczciwie zarobiłeś, po czym za tą gotówkę pomniejszoną o prowizję kupowane jest twoje zadłużenie, które następnie musisz sam spłacić znowu transferując do budżetu żywą gotówkę pod postacią podatków. Wszystko to dzieje się pod przymusem w zamkniętym obiegu, przy czym przy każdej transakcji potrącane są prowizje i koszty obsługi czy to urzędniczej czy finansowej. Im więcej i częściej pieniędzy trafia do tego systemu, tym mniej "żywej gotówki" w nim pozostaje. W oscylatorze doskonałym z miliarda złotych pozostanie nawet 0,01zł. 0,01zł, bo mniej już się nie da. Nie kumasz jeszcze?
Moze założymy SA - OFE, której wlaścicielami będa sam przys / 195.117.255.* / 2011-03-25 11:16
wpłacam składki i chcę, aby przekazano chociaż drobną ich cześć na inwestycje do OFE. Wolę to niż całą skladkę PATRIOTYCZNIE dać na uprzywilejowane emerytury górnicze, lub styranemu życiem. Agentowi Tomkowi. Chcialbym by prowizja byla mniejsza, na razie nie mam na to wplywu. Nie mam tyle kasy aby założyć własne OFE . Moze założymy SA - OFE, której wlaścicielami będa sam przyszli emeryci???
dco / 83.25.176.* / 2011-03-25 11:29
Wytłumaczę jeszcze raz, bo widzę, że lud pracujący miast i WSI ciężko dochodzi do oczywistych wniosków:

Wpłacasz do ZUS - zostaje ukradzione.
Wpłacasz do OFE - zostaje ukradzione, przy czym dodatkowo twój dług jako podatnika się zwiększa.

Zrozum wreszcie - w OFE nie ma żadnych pieniędzy, tam też są tylko zapisy księgowe, jak w ZUS-ie.
ddss / 178.37.71.* / 2011-03-25 13:56
brawo... jakiś ekonomista po podstawówce zabrał głos... w OFE masz zapisy księgowe... taaa chyba u ciebie... dalej idąc za twoimi myslami akcje też są zapisami ksiegowymi? ciekawe i naprwdę nowatorskie podejscie do tematu... debil z ciebie i tyle
lud pracujący / 195.117.255.* / 2011-03-25 12:37
myśle jednak, że oprócz zapisów księgowych są tam jeszcze prawa do papierów wartościowych takich jak akcje i obligacje, Akcje, które można ew. sprzedać ,obligacje z konkretną datą wykupu i konkretnym oprocentowaniem.
dco / 83.25.176.* / 2011-03-25 15:39
Prawa do akcji nazwałem umownie zapisami księgowymi, bo jak wszystkie fundusze zaczną się pozbywać akcji żeby wypłacić emerytury to jak myślisz jaka będzie cena tych śmieciowych papierów, skoro największymi ich posiadaczami są właśnie fundusze? To będzie totalna giełdowa panika, zostanie z tego mniej kasy gdyby OFE wpłaciły do banku i kasy nie ruszały.
paulbociek / 2011-03-25 16:24 / Bywalec forum
skąd przyszedł Ci pomysł, że wszystkie fundusze nagle będa się pozbywać wszystkich akcji???? Nawet jak zaczną wypłacać emerytury to przecież na miejsce odchodzący członków przyjdą nowi i ich składki to się będzie mniej więcej bilansować!!!! A ta część, której się będą wyzbywać będzie dla rynku ułamkiem procenta.
Towarzysz Wiesław Gomółka / 195.117.255.* / 2011-03-25 09:44
PRL żyje i umacnia się
Józio z Róskiej Bódy / 83.4.20.* / 2011-03-25 09:31
Płacić od razu OBLIGACJAMI i nie tylko emerytom, po jasna cholere jeszcze te dodatkowe koszta, prowizje, procenty RZĄD jest od tego by EMITOWAĆ TYLE OBLIGACJI ile trzeba - w końcu mamy to perr..do...one państwo obywatelskie czy nie. Nikomu już nawet przez gardło się nie przeciśnuie że jest Polakiem, tylko że jest obywatelem. Dobrze że Prezydent zaczyna wielką akcję UOBYWATELNIANIA. ŁOBywatele Wszystkich Krajów Łączcie się.
jola222 / 188.147.249.* / 2011-03-25 09:20
I znowu chce nam sie wmowic, że pracujacy generuja dlug!!! Moze i tak ale pracujacy oplacani z budzetu! Ja nie pracuje w sferze budzetowej, moja skladka do OFE jest z moich zarobionych pieniedzy ( 7,3%) brutto i prosze nie pisac bzdur, ze ja generuje dlug!! Place ZUS i podatki i w ten sposob utrzumuje panstwo. Jezeli rzad za duzo wydaje to proponuje zmniejszyc te wydatki, ale nie moim kosztem !!!
ubezpieczony / 194.113.59.* / 2011-03-25 09:08
"Składki przesunięte z OFE do ZUS-u zostaną zaksięgowane na indywidualnych kontach i będą dziedziczone tak samo jak w OFE."

Super!!! Może przy okazji jak już będziemy mieli indywidualne i dziedziczone konta to nasze składki ZUSowskie też się tam znajdą i też będą dziedziczone.

Według starej zasady jesli coś działa to się tego nie rusza. Nauczony doswiadczeniem obawiam się że jak każda tzw "reforma" będzie kolejny bublem, niedoróbką i tymczasowym rozwiązaniem "byle do wyborów", a potem niech się martwi następna ekipa bo ta NA PEWNO już nie wróci i są tego świadomi..
Wodzu prowadź!! niech żyje prawdomówny i dotrzymujący wyborczych obietnic Tusk!! (zwłaszcza tych o NIE podnoszeniu podatków)

Zdrowia życzę bo będzie nam potrzebne
jola222 / 188.147.249.* / 2011-03-25 09:27
W ZUSie sa tylko zapisy ksiegowe. Tam nie ma anigrosza a nawet wrecz przeciwnie tam sa MINUSY, bo ZUS ciagle pozycza na emerytury. Ciekawa jestem z czego wyplaca te dziedziczne 5% ??? OFE pozmarlych wyplacily 500 milonow zlotych, niestety duzo ludziumiera zanimosiagnie wiek emerytalny. Teraz ZUS zgarnia 2/3 tych pioeniedzy wiec musialobywyplacic po zmarlych przez 10 lat 2/3 * 500 milionow czyli 333 miliony zlotych, skad ZUS na to wezmie? Pozatym pobierze mniejsza prowizje ( tak tak ZUS pobiera prowizje za przeslanie pieniedzy do OFE) czyli nastepne zobowiazanie, a potem przyjdzie do placenia emerytur....wtedy zobi sie ciekawie...oj ciekawie
laweta / 195.117.255.* / 2011-03-25 10:54
Chyba nie jest tak do końca. Zobowiązania ZUS-u to zobowiązania konstytucjne w przeciwieństwie do zapisów OFE. Gdybym miał w OFE żywy pieniądz, to mógłbym go dotknąć (dysponować nim), a tak obracać nim mogę tylko OFE. Dla mnie to bez znaczenia.
niewolnik / 87.139.103.* / 2011-03-25 15:14
Tak czyli dostaniesz ich tyle co wpłaciłeś podatku.
Obligacja jest papierem toaletowym jeśli rząd nie ma pieniędzy na ich wykup. Obligacje w rękach rządów są rolowaniem długu.
Jeśli ty zadłużysz się tak, że odsetki i zwrot pożyczki wynosić będą równowartość twojego wynagrodzenia, to za co będziesz żył?
Oddasz bankowi, który ci znowu pożyczy, ostatecznie będziesz spłacał tylko odsetki, a dług pozostanie długiem. I o to tu chodzi. Amerykanie są już w tej sytuacji, że odsetki przekraczają ich dochód narodowy. Państwo wraz z obywatelami są niewolnikami bangsterów.
klozetowa / 213.17.138.* / 2011-03-25 08:56
Balcerowicz jako twórca tego systemu nie może dostrzedz w nim mankamentów. To normalny mankament homo sapiens.
jola222 / 188.147.249.* / 2011-03-25 09:32
Klozetowa a jakiz to mankament ? Ze ludzie dostali z OFE po zmarlych pol miliarda zlotych?? Moze z ZUSu by cos dostali?? Moze napisz jaki to ten mankament?
Adam222 / 77.88.138.* / 2011-03-25 15:11
O tyle zmniejszył się kapitał z którego będą wypłacane emerytury.

Najnowsze wpisy