Forum Forum nieruchomościBudowa

Ekogroszek - czy to się opłaca?

Ekogroszek - czy to się opłaca?

Money.pl / 2009-01-29 12:28
Komentarze do wiadomości: Ekogroszek - czy to się opłaca?.
Wyświetlaj:
jozek_r1965 / 2016-03-22 11:47
Oczywiście że ekogroszek się opłaca, przede wszystkim najlepiej wychodzi się na dobrze dobranym ekogroszku- zazwyczaj to wysokokaloryczny
witak / 195.189.230.* / 2016-02-16 14:55
Opłaca się ale tylko przy dużych mrozach.
Gdy temperatury wchodzą na plus z ekonomicznego punktu widzenia ciągła praca kotła nie ma sensu. Można próbować z nowoczesnym sterowaniem zbierającym wiele parametrów do sterowania piecem. Mam stary piec href wyłączam go przy +4 stopniach i przechodzę na zwykły wystarczy napalić dobrze 2 x dziennie jest ciepło i ekonomicznie no może nie komfortowo ale coś za coś...
AniaKamii / 88.199.173.* / 2015-10-08 13:29
No. i jestem zadowolona! :) Domówiłam jeszcze na całą zimę. Tak małej ilości popiołu jeszcze nie miałam w piecu i jednocześnie baaaardzo ciepło mam w pokojach.
Ania Kami / 2015-09-07 12:44
Uważam że się opłaca palić ekogroszkami tylko trzeba jeszcze wiedzieć jakimi. Doczytałam się wyżej że ekogroszek ma mieć wysoką wartością opałową ok. 26-28 MJ/kg siarkę do 0,6% popiół do 10% a Liczą Rogi poniżej 10. Ale znalazłam coś nad czym bardzo się zastanawiam co ma takie parametry 27MJ/kg; popiół 7; siarka 0,7; Liczą Rogi 15-20. Szukam opału na zimę -czy to będzie dobry wybór?
PromGrzegorz / 178.235.146.* / 2017-06-26 15:24
W skali rogi 10 to spiekalność w której już sobie Pani nie popali w piecu. Ekogroszek w tej skali powinien mieć mniej niż 10.
Kaloryczność powinna być dobrana z piecem, a nie jak w wielu wypadkach jak najwyższa, bo tym sposobem przepłacamy i większość ciepła ulatnia się wraz z dymem. Dla domu 150m2 docieplanego, piec o mocy 18KW wystarcza i w tym wypadku powinno się szukać czegoś 26-28 MJ/kg.
Problem w tym że większośc osób ma przegabaretowany piec i mimo to zamiast kupić słabszy węgiel, kupują mocniejszy. Dla 150m2 ocieplanego często spotykam się z piecem o mocy 25KW a to już jest o wiele za dużo. W takich wypadkach dobrałbym węgiel o mocy 22-24 MJ/kg.

Pamiętajmy również że im węgiel bardziej kaloryczny tym większa spiekalność. Co do samych węgli mogę szczerze polecić firmę o ciekawej nazwie "Kup Pan Wyngiel". Grzeje ich węglem już drugi sezon, nie zawiodłem się jak do tej pory. Na dobe zużywam nie więcej niż ok. 30KG. Wrzuciłbym zdjęcie jak się pali, ale niestety nie mogę ;).
Pozdrawiam.
Karol765 / 83.6.185.* / 2014-01-28 20:34
Jeszcze kilka miesięcy temu żałowałem że zdecydowałem się kupić piec na ekogroszek. Takiego dziadostwa to co się nakupowałem to nikomu nie życzę. Kupiłem próbkę węgla od B&E Energy i teraz mam święty spokój i oszczędności mam spore.
mogilanin / 83.13.194.* / 2014-04-06 09:44
Ja kupilem tej zimy dwa razy od Polski Wegiel Dystrybucja 3t ekogroszku. Wiec moge polecic ich wegiel a szczegolnie ich Inforlinie - kurcze kobietka na telefon ustawila mi piec - zapytala tylko jaki piec, co dokladnie kupilem i pare innych rzeczy podalem a ona: to tak a to tak i REWELACJA, Obsluge wiec mają swietna, nie wiem czy gdzies jeszcze ww taki sposob pracuje zeby na telefon umiec ustawic sterownik. Wynika z tego jedna najwazniejsze skoro wiedza jak ustawic kotly to wiedza co sprzadają - i to do mnie przemawia, ze nie sypia do worów byle czego. NO i Panowie kobieta takie rzeczy fachowe opowiada do mnie! - BEZCENNE az bylem zażenowany ze mam tak malo wiedzy a strasznie palic chce w piecu z podajnikiem. Transport tez szybko - chyba ok. 3 dni, fajnie zapakowane, i przede wsyztskim czysto. Uwazam ze warto i polecem.
Samantas / 178.42.145.* / 2014-02-12 21:04
Polski Węgiel Dystrybucja ma wysokiej jakości opał. Ja akurat nie korzystam bo grzeje gazem ale moja rodzina zamawia od nich,
Mesjasz1974 / 192.109.140.* / 2013-08-26 17:12
Witam.
Widzę że wielu tu drobnych ciułaczy chcących szybko zarobić (widziałem takich co na starze mieszali miał z piaskiem), ale nie o nich tu mowa. Palę dwa lata w piecu DEFRO DU0 15KW,alternatywnie kominek 16 KW, powierzchnia ogrzewania 180m2, dom posiada piwnice pod całym domem (piwnice nieocieplone) obsypane ziemią z trzech stron. Dom pustak Porotherm P+W 44cm, elewacja 5 cm styropianu, siatka tynk akrylowy, okna 5 komorowe k 1,0 dla całego okna, okien dachowych brak, wełna 20 cm + dodatkowo 5 cm pod każdą krokwę, kryte blachodachówką.
Mieszkam trzeci rok, palę dwa sezony. Kupuję węgiel od lokalnych dostawców (ten droższy) w tym roku 1050 zł tona, w zeszłym 950 zł tona EKORETU. Węgiel bardzo twardy trzeba dodatkowo siać bo grubsze kawałki zrywają zawleczki. Czas postoju to 85 sekund, praca 7 sekund, nadmuch 55%, histeryza 3 stopnie. Jest bardzo kaloryczny i się spieka. Polecam na mróz wtedy wszystko OK nie żużli się. Natomiast gdy temperatura do -5 porażka, niedopala się do końca. A na piecu nie mam możliwości wydłużyć czas postoju. Można jeszcze zwiększyć nadmuch do 70% ale wtedy to już palnik :). Dzisiaj kupiłem 3 tony workowanego z KWK Kazimierz Juliusz, podobno nie ma spieków i ma mniejszą kaloryczność a mnie o to chodzi. Z pieca jestem bardzo zadowolony. Śmieci w nim nigdy nie paliłem od tego są kosze i segregacja. Palę drewnem(na górnym ruszcie) do tego można dorzucić parę brył miekkiego węgla i ciepło do przedpołudnia.

Pozdrawiam Wszystkich Palaczy!!!
adrian768 / 37.47.218.* / 2012-12-31 18:23
Pewnie, że się opłaca, chociaż może to też zależy od pieca, a nie tylko od opału. Tak czy siak, u mnie eko groszek się sprawdza. Piec, jaki posiadam, to KJG Piecbudu, na eko groszek, z podajnikiem - jestem z niego zadowolony, opału także nie idzie dużo.
arek66 / 2012-12-05 21:51
Witam, jetem z Będzina od kilku lat kupuje ekogroszek w Wojkowicach. Firmę ktoś oszukał, ale sobie poradzili z tym problemem. Jestem zadowolony z jakości. Polecam. Moge podać nr telefonu.
korekkk / 5.184.73.* / 2012-11-30 20:09
Palę eko groszkiem, palę pelletem, węglem, drewnem - zależy, co akurat wychodzi taniej (mam kocioł na paliwo uniwersalne, z firmy Kotły CO Witkowski) i bardzo odpowiada mi różnorodność opału, jaki mogę zastosować. Kocioł dobrze spala wszystko, tak samo wydajnie się pali - chociaż może to zalezy od firmy, ja akurat trafiłem na taką, której kocioł jest naprawdę porządny.
aaudytor / 2012-12-17 10:07 / Bywalec forum
Kocioł jest kluczowy co by nie mówić
kszyszztof / 83.9.196.* / 2012-08-26 16:48
Czy mógłby mi ktoś z Was poradzić co jest bardziej opłacalne: ekogroszek czy Pellety?
Wojkt / 79.186.201.* / 2013-11-02 14:40
Niestety musisz sam wypróbować.Ale warto wiedzieć, że pelet daje niskie temperatury na kotle bo jest mniej kaloryczny.Ta kaloryczność wystarczy gdy masz w domu ogrzewanie podłogowe.Jeśli w domu jest większość kaloryferów to tylko palić ekogroszkiem nawet tym 25 MJ.Spalisz go mniej w tonach a będzie znacznie cieplej.Przy ogrzewaniu podłogowym temperatura na piecu wystarczy 40 stopni.Przy kaloryferach jeśli jest mróz na zewnątrz na kotle musi być nawet 65 stopni.Ekogroszkiem trudno będzie uzyskać taką temperaturę. Pelet jest w podobnych cenach jak ekogroszek.Ale jest znacznie czyściej przy pelecie.
Wojkt / 79.186.201.* / 2013-11-02 14:44
Male sprostowanie do poprzedniej opinii.Peletem będzie trudno uzyskać taką temperaturę.
obserwato / 83.29.6.* / 2013-01-25 20:35
Mam kocioł firmy "Kostrzewa" na ekogroszek i pelety(jestem średnio zadowolony, choć ostatnio działa bezawaryjnie). Pelety są droższe (z drzew iglastych, mieszanych lub słomy) lub dużo droższe (dobrej jakości) od ekogroszku (w przeliczeniu na wartość energetyczną). Tymi tańszymi nie polecam palić w lecie. Smoła zaczęła mi się wylewać się z pieca. Przy wszystkich peletach jest kłopot z nagarem, ponadto gdy komin nie jest dobrze zabezpieczony lub pelety wilgotne rwie się zawleczka przy podajniku. Do pelets nie wrócę, choćby kosztowały 2 razy taniej. Z ekogroszkiem też bywa różnie. Na początku kupowałem w workach, ale nauczony smutnym doświadczeniem kupuję luzem retopal (jadę do składu, widzę co kupuję i jestem przy ważeniu). Retopal bardzo dobrze sprawdza się w lecie (długo trzyma ciepło), trochę gorzej w zimie (ma małą wartość kaloryczną, ale i tak wolę nim palić, niż eksperymentować). Drewnem palę czasem w kominku zamkniętym. Drewno w przeliczeniu na wartość opałową ma podobną cenę co retopal, ale jest niewygodne w użytkowaniu. Za każdym razem trzeba sprzątać, częściej się brudzą ściany i sufit. Taniej niż ekogroszek wychodzi drewno, jeśli samemu się go potnie lub ma znajomości. Taniej niż ekogroszek (w przeliczeniu na wartość energetyczną wychodzi miał węglowy lub węgiel brunatny), jednak te paliwa są pracochłonne i czasami występują inne niegodności (węgiel brunatny może śmierdzieć, miał brudzić i być zbyt niskiej jakości). Jeśli nie ma się własnego pola (można wtedy rozważyć uprawę robini lub topoli na drewno kawałkowane) ekogroszek jest najlepszym rozwiązaniem.
mk01 / 89.174.214.* / 2012-03-08 16:49
Polecam Wam ekogroszek "Pieklorz" Bobrek z Piekar Śląskich, bardzo dobry - pali się do końca i osiąga wysoką temperaturę, nie pozostaje wiele po nim popiołu, choć muszę przyznać, że się spala troszkę szybciej niż te mniej kaloryczne i bardziej zanieczyszczone groszki, ale za to szybko dochodzi piec do zadanych temperatur i przechodzi w stan podtrzymań.
adam1231456 / 46.204.58.* / 2012-02-12 11:34
kujawsko-pomorskie kupuję u stalego dostawcy cena za tone na dzien dzisiejszy 600 zł, czeski oczywiscie bo wtej cenie raczej ciezko o inny, ogrzewam 250 metrow + woda dla 3 osob przy aktualnej temperaturze 50 kg dziennie, temperature trzyma dobrze, tylko czyszczenie pieca co dwa dni + codziennie usuwanie dosc duzej ilosci popiolu. Podkreslam ze piec jest ustawiony.
Mam jednak pytanie czy moge dosypac na przyklad do tego zboze na tym samym palniku, czy ktos probowal i jak wychodzi cenowo.
12131456789 / 46.204.57.* / 2012-02-12 11:41
zapomnialem dodac temperatura 23 stopnie przez 24 na dobe, mam male dzieci
Gerg / 83.30.24.* / 2012-02-09 13:46
Ja na sezon 2011/2012 kupiłem ekogroszek w firmie „Rafbud” Myszków – Mrzygłód , masakra!!!! Popiołu cała fura, nie dopala się groszek, w ogóle słabo się pali, nie może dojść do odpowiedniej temperatury, ustawianie pieca nic nie daje, groszek ponoć z kopalni Kazimierz Juliusz. W trakcie 6 letniego ogrzewania domu to najgorsze paliwo jakie kupiłem. Gdzie kupić ekogroszek, który będzie miał odpowiednia kaloryczność i będzie się spalał? Myślałem o Prestige ale po przeczytaniu opinii zrezygnowałem.
Magda z Gdańska / 77.253.164.* / 2012-10-05 12:12
Z mężem zamówiliśmy ekogroszek prestige ten droższy w czerwonych workach, też się wahaliśmy ale na szczęśćie ładnie się spała. Napewno jeszcze zamówimy na zimę.
ttomekk75 / 86.63.66.* / 2011-12-11 19:53
W naszym kraju przestaje się opłacać palić ekogroszkiem. Cena 1 tony to koszt ok 800pln. Na sezon zimowy wychodzi 6-7 ton na dom 150m2. Co daje koszt 4800- 5600pln.
Nie ma się czym przejmować bo od nowego roku 2012 podrożeje akcyza na węgiel,który jest i tak bardzo tani dla fajansiarzy z rządu którzy za darmo biorą grube pieniądze.
Absurdem jest że w 2007 roku tona kosztowała 370pln a w roku 2011 doszła do 800pln. Prprprcjonalnie do zarobków wzrost cen węgla jest nieadekwatny, jak wszystko w naszym kraju.
Nie będę polemizował za rządów jakiej partii tak wzrastają ceny paliw stałych i na cpn, Ale widocznie naszemu społeczeństwu odpowiada popadanie w skrajną biedę. Ale co się przejmować za 7 miesięcy wakacje i zapomnimy o srogiej zimie, Wybierając się na urlop na rowerach gdyż samochodem dojedziemy tylko w jedną stronę za 8pln /litr.
Niech żyje Tusk i jego partia - byle krótko!!!!
mark02 / 2012-01-07 22:34
a ja zacząłem palić owsem, właśnie w piecu na ekogroszek, jak na razie jest za szybko zeby mowic o efektach ale za jakis czas sie odezwe i wam powiem, czy sie bardziej placa.
leszek59 / 87.206.232.* / 2011-11-28 21:21
witam ja polecam ekogroszek pieklorz ORGINAŁ WORKOWANY NA KOPALNI !!! brak jakis meiszanek typu czeski z c.. wie czym od dwóch lat kupuje pieklorza od www.zwyzki.bytom.pl i jestem zadowolony....

Najnowsze wpisy