Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Ekonomiści zalecają niepowiększanie deficytu

Ekonomiści zalecają niepowiększanie deficytu

Wyświetlaj:
Elendir / 2009-02-19 22:35 / Łowca czarownic
Kto wierzy że rząd wyda złotówkę lepiej niż on sam by potrafił? Czy ktoś by chciał zaciągnąć indywidualny kredyt by dać rządowi pieniądze do wydawania? W czym zbiorowy kredyt będzie lepszy od indywidualnego (może poza kwestią marży, ale i to może być dyskusyjne)? W tym że bank nie będzie przedstawiać indywidualnie rachunku do zapłaty?
marek 19.53 / 83.24.34.* / 2009-02-20 01:06
Istotnie jest spora różnica w efektywności gospodarowania. Sądzę, że ja wydaję efektywniej.
. Ale jest również jeden problem. Sfery państwa nie podlegające prywatnemu działaniu. Bezpieczeństwo, sądy, podstawowa opieka zdrowotna, infrastruktura krajowa.
Nawet w prymitywnie zorganizowanych społecznościach zwierząt pojawia się element obrony dobra wspólnego i słabszych.
Mrówki i termity nie są przykładem liberalizmu. Pigmeje i Eskimosi też nie. Stado antylop też.

Infrastruktura Niemiec, USA (prócz linii kolejowych) czy Włoch nie została zbudowana w oparciu o model liberalny lecz ściągane podatki.

Problemem jest społeczna kontrola sposobu i efektywności wydatkowania części wspólnej.

P.S.
Proszę mi wskazać kraj (rozwinięty), który w wydumanym systemie PPP zbudował sensowną infrastrukturę drogową. Ja nie znajduję.

P.S. 2

Ja chętnie wykupię 10 m drogi Janki- Warszawa. doprowadzę do klasy autostrady i będę pobierał kopytkowe. Złotówka od łebka. A jednocześnie Pawlak z Tuskiem zagwarantują, że nie zbudują drogi alternatywnej.
Elendir / 2009-02-20 07:29 / Łowca czarownic
Sam napisałeś, że dochody były z podatków. A umiesz wskazać przykład z sukcesem przeprowadzonych tego rodzaju inwestycji z powiększającego się deficytu budżetowego bez mieszania do tego okresu w okolicach wojny?

Jeżeli nie, to czemu popierasz powiększanie deficytu budżetowego?
marciss / 98.227.153.* / 2009-02-20 03:06
Jak ktos jest zadluzony to czy dalbys mu jeszcze jeden kredyt tak ot? nie zadluzajmy wlasnego panstwa bo nawet jak sie '' rozwiniemy'' to bedziemy w kieszeni u innych. poza tym nikt nie chce kupowac polskich obligacji to raczej nie beda nic wydawac. ( nie drukuja tak zwawo jpapieru ak usa) jeden plus - mocna zlotowka. kupie sobie taniej kawalek litwy. heh albo usa. szkoda mi tylko bedzie exporterow , ale ci zawsze maja jakies OPCJE wiec nie wyjda na tym zle. to co Kupujemy zlocisze ?? ja uznaje PL ja jeden z niewielu zdrowych organizmow.a PO PIS niech sie po prostu nie wtracja i bedzie git. Amen

Najnowsze wpisy