Forum TechnologieZdrowie i medycyna

Elektroniczne papierosy też szkodzą

Elektroniczne papierosy też szkodzą

Money.pl / 2008-09-20 17:02
Komentarze do wiadomości: Elektroniczne papierosy też szkodzą.
Wyświetlaj:
Krzysiek z Warszawy / 213.161.126.* / 2012-01-17 01:05
Powiem tak, fajek to zawsze fajek ale napewno mniej szkodzi niz zwykly tyton bo wlasnie nie zawiera substancji smolistych które to sa odpowiedzialne za to np jak wygladaja nasze pluca:( a tu w e-fajku nie mamy czegos takiego tylko przyjemny niebieski dymek:) i nie smierdza tak jak zwykle:) a napewno sa fajna alternatywa dla zwyklych papierosow i pomagaja uwolnic sie z nalogu a ze to sie komus nie podoba np TUSKOWI bo za malo zarabia gdyz nie ma akcyzy to juz jego problem a nie nasz, to samo mozna powiedziec o plastrach nicoret ktore ni hu. hu nie dzilaja wiem bo sprawdzalem i nie tylko ja a z e-papierosem nie pale z przyjaciulmi juz prawie miesiac i jest coraz lepiej niedlugo wogole sie wyrwiemy z nalogu. pozdrawiam
kosmetolog / 78.10.121.* / 2012-01-15 16:18
No i należy jeszcze dodać co zwłaszcza tyczy się Pań Glikol propylene jest najważniejszym składnikiem wszystkich szminek, błyszczyków i wszelkich pomadek oraz dezodorantów w sztyfcie , kulce oraz sprayu. należy też pamiętać o wszelkiego rodzalu maściach i kremach dla niemowląt gdzie priorytetem jest nawilżanie skóry czyli aplikowanie glikolu propylenowego.
Emulgator / 78.10.121.* / 2012-01-15 16:02
"Ostatnio francuskie ministerstwo zdrowia potwierdziło, że elektroniczne papierosy mogą zawierać substancje szkodliwe dla zdrowia takie jak glikol propylenowy. " Czy to samo ministerstwo stwierdziło że krem do rąk i twarzy oraz syrop na kaszel jak i krople żołądkowe oraz produkty spożywcze sprzedawane w sklepach są tak samo szkodliwe bo zawierają ten sam glikol propylenowy??!! czy mam wymienić wszystkie lekarstwa dostępne w aptekach BEZ RECEPTY, wszystkie produkty spożywacze ze sklepów np.: intermarche zawierające E1520 czyli inaczej glikol propylenowy, a spożywane i używane od wielu wielu lat przez miliony ludzi każdego dnia ???? ale ostrzegam to będzie dłuuuuuuuuuuuuuga lista.

.
" / 31.63.119.* / 2012-01-15 10:29
Glikol propylenowy uznawany jest za związek nieszkodliwy dla zdrowia, lub o bardzo niskiej szkodliwości. Przeprowadzono wiele badań, w tym szczegółowe badania na zwierzętach, które wykazały nikłe zagrożenie glikolu propylenowego dla zdrowia[8].

nie stwierdzono by powodował uczulenia
nie wykazuje rakotwórczości
nie jest mutagenny

W odróżnieniu od glikolu polipropylenowego i glikolu etylenowego, glikol propylenowy nie jest toksyczny. W świetle polskich norm, glikol propylenowy nie jest uznawany za związek groźny dla zdrowia ludzkiego.
wolferin / 78.10.115.* / 2012-01-09 00:28
Czy e papieros jest szkodliwy ? hmm.. jeśli bateria po zużyciu zostanie z utylizowana to w 100% NIE. bo jedyne co jest w e papierosie toksyczne i szkodliwe to akumulator litowo-jonowy ale taką samą szkodliwość ma pilot do TV i latarka oraz zegarek a nawet chyba mają większą bo zazwyczaj w nich używa się baterii kwasowych reszta to nieszkodliwa elektronika trochę plastiku i metalu. Oczywiście spożycie tych elementów może być szkodliwe dla zdrowia a napewno doprowadzi do niestrawności jednak wydaje mi się że świadomość ludzka jest już tak rozwinięta że nie spożywają różnych przedmiotów metalowych czy plastikowych choć różnie to bywa. Drugą sprawą jest to czy używanie jest szkodliwe? napewno tak bo w końcu wdychamy nikotynę która jest toksyczna sama w sobie i mniejsze już o to czy pochodzi z liquidu czy tytoniu bo to jedno i to samo co do glikolu który jest drugimważnym składnikiem to jestaśmy już na niego uodpornirni pochłaniając go w ogromnych ilościach każdego dnia poprzez skórę kremując usta i ręce, przez usta zjadając posiłki kupowane w sklepach zawierające tzw. E- 1520 czyli glikol i za każdym razem kiedy przyjmujemy lekarstwa płynne syropy krople idt. Glikol propylenowy stosowany jest w farmacji jako rozczynnik, czyli płyn, który sam nie ma istotnego działania dla organizmu. No i w końcy palacze tytoniu również wchłaniają glikol który jest dodawany do tytoniu w celu jego nawilżenia. Ale zawsze zostaje opcja liquidów beznikotynowych i w takiej opcji szkodliwość skupia się jedynie na możliwości wystąpienia odcisku na palcu w wersji epapierosa z manualną baterią.
gregori / 78.10.123.* / 2012-01-09 00:08
Aha są szkodliwe bo nikotyna nie jest spalana? to znaczy że w plastrach i gumach jest spalana ?
paw87 / 91.221.89.* / 2011-12-13 03:39
Powiem TO tak Na E szluga nie moga nalozyc akcyzy wiec rzadom to nie pasi bo nie zarobia
demek / 83.1.212.* / 2011-10-19 01:53
Glikol propylenowy



Glikol to nie nazwa jednej konkretnej substancji, lecz grupy związków posiadających różne własności chemiczne i biologiczne, z których powszechnie wykorzystywane są dwa: glikol etylenowy i glikol propylenowy. Jak już wspomniano, w e-papierosach wykorzystuje się wyłącznie glikol propylenowy. Sięgając do obowiązujących przepisów i zarządzeń, w Załączniku do Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 28 września 2005 r. w sprawie wykazu substancji niebezpiecznych wraz z ich klasyfikacją i oznakowaniem jest podane, że glikol etylenowy klasyfikuje się jako substancję szkodliwą (XN) i umiarkowanie rakotwórczą (R22). W tym samym załączniku glikol propylenowy w ogóle nie figuruje, co oznacza, że w świetle polskich norm nie jest on uznawany za związek zagrażający zdrowiu.



Podobnie zresztą jak w innych krajach. Amerykańska Food end Drug Administration określiła glikol propylenowy jako „generally recognized as safe” (ogólnie uważany za bezpieczny) - dodatek do produktów spożywczych, środków higienicznych oraz kosmetyków. Z kolei Encyklopedia Britannica podaje w definicji glikolu propylenowego: „Propylene glycol, also called 1,2-propanediol, resembles ethylene glycol in its physical properties. Unlike ethylene glycol, however, propylen glycol is not toxicand is used extensively in foods, cosmetics, and oral hygiene products as e solvent, preservative, and moisture-retaining agent”, czyli: „Glikol propylenowy (1,2-propandiol) własnościami fizycznymi przypomina glikol etylenowy. W przeciwieństwie jednak do glikolu etylenowego, glikol propylenowy jest nietoksyczny i szeroko staoowany w produkcji żywności, kosmetyków i środków higieny jamy ustnej jako rozpuszczalnik, konserwant oraz nawilżacz”.



I jeszcze kilka informacji e glikolu propylenowym. Jest bezbarwną, bezwonną, oleistą cieczą bardzo dobrze rozpuszczalną w wodzie, o delikatnie słodko-gorzkawym smaku. Jest higroskopijny (chłonie wilgoć z powietrza), ma również właściwości antybakteryjne. Niegdyś jego parami odkażano pomieszczenia szpitalne. Glikol polipropylenowy nie kumuluje się w organizmie. Po jego spożyciu część zostaje wydalona przez nerki, a reszta rozkłada się do kwasów mlekowego i propionowego, które są następnie metabolizowane tlenowo poprzez cykl kwasów trójkarboksylowych, lub też beztlenowo w drodze glikolizy (Ruddick 1972). Dla wyjaśnienia: kwas mlekowy i propionowy są elementem typowych procesów biochemicznych, które zachodzą każdego dnia w naszym organizmie i dostarczają nam energii.



Według danych WHO bezpieczna dzienna dawka glikolu propylenowego w pożywieniu może wynosić 25 mg/kg masy ciała (ok. 2 g dla dorosłego człowieka o przeciętnej wadze), aczkolwiek znaczących efektów toksycznych nie stwierdzono nawet po podaniu jego większej ilości (Seidenfeld end Hanzlik 1932, Weil et al. 1971, Gaunt et al. 1972, Morshed et al. 1988). W ekstremalnych i szczególnych przypadkach (np. u pacjentów poddanych długotrwałej infuzji lorazepamem) wysoki poziom glikolu we krwi (rzędu kilku gramów/litr) może doprowadzić do silnej kwasicy mleczanowej, zaburzeń pracy nerek oraz centralnego układu nerwowego (Yaucher et al. 2003; Wilson et al. 2005; Zar et al. 2007; Morshed et al. 1994). Istnieją również opisane przypadki zatrucia po jednorazowym spożyciu znacznej ilości (nie zostało podane, dokładnie ile) glikolu propylenowego (Cavender and Sowinski, 1994; Cate and Hendrick, 1980; Lolin et al., 1988).



Ze względu na niską prężność pary w powietrzu, inhalacja znaczących ilości glikolu propylenowego jest możliwa właściwie tylko wówczas, gdy w wyniku podgrzania lub poddaniu go działaniu ultradźwięków zostanie doprowadzony w postać aerozolu. Zarówno w przypadku zwierząt, jak i ludzi nie stwierdzono znacząco szkodliwych skutków wdychania glikolu propylenowego w takiej postaci. Zaobserwowane ujemne skutki ograniczały się do łagodnych i sporadycznych krwawień z nosa, a także wysuszania nabłonka górnych dróg oddechowych, co najprawdopodobniej związane jest z higroskopijnymi właściwościami tego związku (Cavender, F.L., et a1., 1994; Suber, R.L., et al., 1989; Robertson O. H., et al., 1947).



W zasadzie glikol propylenowy nie działa podrażniająco na skórę, nie mniej jednak są wyjątki wśród ludzi szczególnie wrażliwych, podatnych na alergie i z niektórymi schorzeniami dermatologicznymi. Żadne z dotychczas przeprowadzonych badań nie wskazują, aby glikol propylenowy był związkiem rakotwórczym, teratogennym, mutagennym bądź toksycznym dla płodu. W literaturze medycznej nie odnotowano żadnego przypadku śmiertelnego spowodowanego przez glikol polipropylenowy.
Następny rozdział >
dr haus / 83.1.212.* / 2011-10-19 01:47
mniej szkodzi niz zwykly papieros brak substancji smolistych
red81 / 46.113.241.* / 2011-10-14 21:52
MYŚLĘ ŻE DZIARUS MA RACJĘ POPIERAM TEGO CZŁOWIEKA
DZIURAS / 80.53.7.* / 2011-07-21 18:33
To jest podobnie jak z genetycznym żarciem. Dawno już udowodniono, że pomału szlak nas trafia, a za 4 pokolenia ludzie będą bezpłodni. Żeby coś niby robić wprowadza się obowiązkowe oznaczenia na produktach, lub karmi się tylko zwierzynę hodowlaną. Oczywiści tylko idiota umieściłby taką informację na opakowaniach, dlatego też producenci opierają się na deklaracjach dostawców trującego żarcia, że jest ekologiczne. I to jest podstawą (tak pozwala prawo) do nie umieszczania informacji na trującym opakowaniu. A zwierzątka? Oczywiście one są ekologiczne, tyle że całe życie żrą geny meduzy, specjalnych bakterii i płynów chemicznych zawartych w roślinach. Żadne państwo nie wycofa się z tego, bo to są krocie. Żaden rolnik (nawet Polski) nie wycofa się z tego, bo ma to w d..pie. Liczą się tylko zyski i nienażartość.

E-paierosy robią furorę i pomału doprowadzają do upadku bandytów z pewnych branż. Oczywiście oni nie upadną, bo nasz rząd z pewnością zadba o godziwe zyski poprzez podatki, plotki o szkodliwości i wiele innych pomysłów.
Gdy na rynku pojawił się tytoń i bibułki do skrętów, koszt papierosa wychodził 1/4 ceny zwykłego. Oczywiście zyski spadły więc walnęli podatek. Teraz się nie opłaca skręcać.

Już dawno opatentowano żyletkę, która się nie tępi. Czy ktoś z was ją widział? I nie zobaczy bo nikt się nie podejmie produkcji. Jeleń ma kupić zwykłą, zużyć, wyrzucić i drałować po następną.

Już dawno wymyślono szczepionkę, która w 100% uodparnia człowieka na pruchnicę. Wyobrażacie sobie co by się stało, gdyby ją podawano dzieciom w szkołach i dorosłych. To są bankrudztwa firm, lekarzy, uczelni i przemysłu liczone w niepoliczalnych miliardach dolarów.

Dlaczego zakazano produkcji zwykłych żarówek? koncerny władowały miliardy w nowe linie produkcyjne, a tu nagle pojawiła się dioda. wypadałoby przestawić produkcję, ale straty byłyby ogromne, więc jest zmowa i diody produkuje się sporadycznie. Zakaz produkcji zwykłych żarówek przyspieszy zyski i zwrot kosztów. Pomijam temat "ekologicznych", "zdrowych", energooszczędnych" i "tanich" rtęciowych narzuconych przez Unię żarówek. Ten temat wymaga dużo więcej uwagi.

Dlaczego nie ma rozpowszechnionych samochodów na wodór lub napęd elektryczny. Zapewniam was, że jest wiele patentów wręcz doskonałych, które pozwoliłyby zaoszczędzić zwykłemu śmiertelnikowi 90% wydatków. Kto te patenty wykupuje? Nie muszę chyba mówić.

Dlaczego nie rozpowszechnia się odnawialnych źródeł energii. Termalnych, słonecznych itp. Dlaczego postawienie wiatraka w gospodarstwie jest tak drogie i opodatkowane, że nikt tego nie robi? A jak już ktoś postawi, to nie może korzystać z tej energii, tylko musi ją sprzedać elektrowni, a potem od nich kupić.

Dlaczego rolnik, nie może korzystać z własnego oleju rzepakowego? To znaczy może, ale musi postawić dystrybutor, rozliczać się z tego i ma określony limit tankowania.

Dlaczego rolnik, nie może z własnych nasion zasiać pola? Są za to potężne kary finansowe. Nasionko musi kupić w centrali nasiennej i mieć na to glejt.

Przykładów można mnożyć w nieskończoność. I jak mi ktoś powie, że Unia czy państwo dba o obywatela, to dostanę bólu brzucha ze śmiechu i pójdę do gastrologa, który przez eko żarcie ma zapewniony vicht przez 4 pokolenia. Niestety piątego już nie będzie.

Tak, że możecie wierzyć w szkodliwość e-papierosów, o której mówią firmy tytoniowe i zaraz do nich dołączy rząd.
Idę do gastrologa.

DZIURAS
bober910 / 83.24.210.* / 2012-05-05 12:21
wszystko w temacie tak wlasnie jest wiec niech niektórzy przestaną p******** o szkodliwosci e papierosow
GOSCIOWA / 2.220.236.* / 2012-04-28 13:02
BRAWO !!!!!!!! DLA CIEBIE DZIURAS
naczelnik:) / 178.101.15.* / 2011-08-23 21:16
temat jest o papierosie a ty wyjerzdzasz o całym swiecie chyba w dziecinstwie wypadłes mamusi z rąk musiało bolec :)
yo / 83.15.22.* / 2011-07-28 20:41
Bravo Ziom! Dawaj na bis:)
Misiaczek141 / 83.25.43.* / 2011-06-17 12:10
Papieros to papieros. Nie ważne jaki. Zawsze szkodzi. Polecam obejrzeć filmik o nałogach : http://www.youtube.com/watch?v=55xVPMEvSrs&feature=channel_video_title

Po tym filmiku można trochę się nad tym zastanowić.
Grzegorz Czapla / 83.3.231.* / 2011-06-14 17:18
Jeszcze dodam że zaskakujące odkrycie ministerstwa zdrowia Francji jest podane na każdym opakowaniu liqidów "92% Glikol propylenowy" ... hahahaha to news prawie jak Odkryli że e-papierosów używają palacze unikając płacenia akcyzy więc trzeba to ukrócić :P
Grzegorz Czapla / 83.3.231.* / 2011-06-14 17:15
Prawie poważnie potraktowałem ten artykuł, puki nie przeczytałem: "Ostatnio francuskie ministerstwo zdrowia potwierdziło, że elektroniczne papierosy mogą zawierać substancje szkodliwe dla zdrowia takie jak glikol propylenowy. "
Więc dla nie zorientowanych Glikol propylenowy – organiczny związek chemiczny z grupy alkoholi dwuhydroksylowych czyli dioli. W temperaturze pokojowej jest bezbarwną, bezwonną, oleistą cieczą, o słodkawym smaku i wysokiej lepkości. Znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle i medycynie. W odróżnieniu od glikolu etylenowego glikol propylenowy nie jest toksyczny.

To podważa wiarygodność tego artykułu w całości. Gratuluje Nieudolności Autorowi.
aaaaaassssss / 193.107.212.* / 2011-06-13 16:20
Palę e – fajki od trzech miesięcy i czuję się coraz lepiej. Na początku spalałem 1 buteleczkę 24 na tydzień. Teraz spalam 1 liquid 11 na tydzień i zamierzam przejąć w niedługim czasie na liquid 0. Chyba nie zdążą mnie opodatkować, jak nałożą podatek to wiem że dam rade teraz rzucić palenie bez większego problemu. Nie będę wspominał jak kiedyś mordowałem się z paleniem analogów, o zadyszkach, przyśpieszonym tętnie i o bólu zamostkowym. Teraz widzę że jak ja przestaję palić to boli to kogoś innego.

Najnowsze wpisy