Forum Forum prawnePracy

emeryt a dodatkowa praca

emeryt a dodatkowa praca

bveniu / 2013-05-27 11:12
Jestem emerytem od 3 lat na emeryturze. Moj syn chce wykorzystać moje mozliwosci i zdolnosc we własnej firme. Chce mnie zatrudnic. Czy w takim razie pobierajac emeryture moge pracowac normlanie na etat z umowa? Czy skladki wtedy znow musza byc odkladane?
Wyświetlaj:
wiwan / 2013-05-27 11:23
Co do prawa do emerytury NIE ma to znaczenia, co do wypłaty emerytury ma to znaczenie, o ile jest Pan na e. wcześniejszej lub pomostowej ORAZ nie osiągnął Pan swojego powszechnego wieku emerytalnego.
Wtedy bowiem podlega Pan limitom przychodu (np. z etatu właśnie) których przekroczenie powoduje zmniejszenie lub zawieszenie wypłaty świadczenia emerytalnego.

Od czerwca jest to odpowiednio 2618,10 zł i 4862,10 zł brutto/mc.

Mimo statusu emeryta etat podlega 'oskładkowaniu' na normalnych zasadach.

Uwaga- jeśli jednak pozostaje Pan z synem we wspólnym gospodarstwie domowym, to na potrzeby ubezpieczeń będzie pan traktowany jako osoba współpracująca, składki będą odprowadzane od podstawy takiej dla osoby prowadzącej DG (bez 24 mc. ulgi) bez względu na wynagrodzenie z umowy o pracę. A wtedy nie dochodzi do przekroczenia nawet owego niższego limitu, e. nie jest zawieszana bez względu na wiek.
bveniu / 2013-05-27 13:29
o to fantastycznie jak nie jest to liczone do limitu i nie jest zawieszana emerytura :) rozumiem ze po zakończeniu pracy mogę wnioskować o ponowne przeliczenie emerytury tak? Z drugiej strony czy nie lepiej było by na umowę o dzieło lub zlecenie?
wiwan / 2013-05-27 14:05
Dzieło lub zlecenie podlegałoby zasadom ogólnym ubezpieczenia,bez względu na koligacje rodzinne.
Tj. Dzieło byłoby w ogóle od ubezpieczeń wolne,
zlecenie- podlegałoby ub. obowiązkowo poza ub. chorobowym- dobrowolnym i to już proprocjonalnie do rzeczywistego wynagrodzenia.

Tak, nabycie nowych okresów składkowych uprawnia do przeliczenia emerytury z ich uwzględnieniem.
Zwracam uwagę, że często myli się je z wnioskiem o nowe świadczenie- tj. emeryturę powszechną po e. wcześniejszej- od 2013 to już zupełnie się nie kalkuluje, bo odlicza się sumę świadczeń już wypłaconych emerytowi wcześniejszemu.

Najnowsze wpisy