Forum Forum emerytalneWcześniejsza emerytura

Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

Money.pl / 2007-08-09 14:30
Komentarze do wiadomości: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?.
Wyświetlaj:
Ryszard W. / 83.19.243.* / 2012-01-11 17:27
Proszę o radę lub wyjaśnienie??? Od roku 2002 jestem na częścioewj rencie z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.Do roku 2011 chodziłem na każdą kontrolę i wezwanie komisyjne Z.U.S. w celu przedłużania renty.Na ostatniej komisji wydano mi potwierdzenie o kontynuacji renty do wieku emerytalnego 65 lat tzn.do 27.09.2014r. Ponieważ,posiadam dwa orzeczenia 1.Z.U.S. z terminem j/w. 2. Z.U.S. z tytułu niepełnosprawności -narządu ruchu - na stałe od roku 2008.Jak mam to rozumieć, kiedy jedno orzeczenie jest do wieku emerytalnego 65 lat a drrugie na stałe?Które jest brane pod uwagę przy przejściu na emeryturę i dlaczego są dwa różne orzeczenia? Dziękuję za wyjaśnienie.
wiwan / 2012-01-11 21:15
Na pewno oba z ZUS ?- pytam, bo orzecznicy ZUS orzekają o niezdolności do pracy- całkowitej lub częściowej. 'Stopnie niepełnosprawności' orzekają Powiatowe Zespoły ds Orzekania Niepełnosprawności dla celów pozarentowych, na podstawie innej ustawy niż emerytalna. Orzeczenia te nie są podstawą świadczeń ZUS, ale oczywiście przyczyna zdrowotna orzeczenia stopnia jest brana pod uwagę przy orzeczeniu niezdolności.

Na ostatniej komisji musiano orzec na okres do 65 urodzin, bo pozostało do nich mniej niż 5 lat- to wynika z ustawy emerytalnej ( art.13, ust. 3a )
Tak czy inaczej-dla Pan emerytury nie ma to znaczenia- bo wraz z 65 urodzinami Pana renta zostanie z urzędu zamieniona na emeryturę ( art. 24a ) to, czy orzeczenie było bezterminowe, czy czasowe nie przekłada się na sposób wyliczenia i na samą wysokość emerytury.
n_el / 83.5.201.* / 2012-01-05 18:46
Witam, mam do Państwa dwa pytania.
Mam 53 lata i pracuję 33 rok w szkole jako nauczyciel. Nie korzystałam z urlopów zdrowotnych ani wychowawczych. Wójt gminy, w której pracuję postanowił od września następnego roku zlikwidować 4 szkoły, w tym naszą. W związku z tym nie mam szans na zatrudnienie w innej szkole. Czy w takiej sytuacji mam możliwość uzyskania wcześniejszej emerytury albo przynajmniej świadczenia kompensacyjnego, mimo, że 55 lat skończę dopiero w czerwcu 2013 roku?
Jeżeli nie, to będąc na zasiłku dla bezrobotnych i nie będąc czynnym nauczycielem, gdy uzyskam wymagany wiek 55 lat, to będę mogła skorzystać z tego świadczenia?
Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.
Ryszard W. / 83.19.243.* / 2011-12-29 12:10
Czy może mi ktoś poradzić ? Mam 62 lata jestem z rocznika 1949.Przepracowanych 46 składkowych 45 lat.Od 1971r.pracowałem jako kierowca na samochodach ciężarowych i autobusach ponad 15 lat.Pierwsze i ostatnie świadectwo pracy to potwierdza żądanym wymogom wg.pracy w szczególnych warunkach.Z okresu zatrudnienia w firmie na budowie w Czechach posiadam angaż o zatrudnieniu jako kierowca I kat.oraz operator koparki.Świadectwo pracy posiadam tylko z wpisem -"zatrudniony jako kierowca od...do bez wzmianki {nad 3,5T i na pełny etat)Ponieważ zatrudniony byłem na terenie Czech w Polskiej Firmie,która jest od kilkunastu lat w upadłości a umowa o pracę była podpisana przez pełnomocnika Budimexu to na dzień dzisiejszy nie mam innego świadectwa pracy i nigdzie mi nikt innego nie jest w stanie wystawić a ZUS mi tego też nie uznał mimo,że na pierwszym i ostatnim świadectwie jest to ewidentne.Jestem już naprawdę wyeksploatowany,po poważnej operacji kręgosłupa,po bajpasach aorty ibiodrowych,mam poważne problemy z chodzeniem,cukrzycę i.t.p. Widział bym się naprawdę już na zasłużonej emeryturze bo jestem już 10 lat na rencie ale muszę jaszce pracować? Kto poradzi -bardzo dziękuję.
wiwan / 2011-12-29 12:35
Rozumiem, że:
1. obecnie Pan do renty z tyt. niezdolności do pracy dorabia
2. że w czasie pracy w szczególnym charakterze były 3 umowy, ale tylko 2 świadectwa pracy odpowiadają wymogom § 2 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.
3. to "środkowe" nie, a bez niego brakuje lat do 15 lat pracy w war. szczególnych.

Niestety- okres ten nie może być udokumentowany zeznaniami świadków, tak jak inne, "zwykłe" okresy ubezpieczenia.

Jeśli wyczerpał Pan możliwość zdobycia dodatkowego "świadectwa wykonywania pracy w szczególnych warunkach" dopełniającego posiadane świadectwo pracy- to niestety musi Pan doczekać do 65 urodzin.

Może jeszcze Pan "powalczy";

"Dane z akt osobowych pracownika może potwierdzić w formie zaświadczenia:

-pracodawca,
-prawny następca pracodawcy, jeżeli zakład pracy został przekształcony (np. przedsiębiorstwa państwowe, które powstały w wyniku zmian organizacyjnych, spółki prawa cywilnego lub handlowego, które powstały po sprywatyzowaniu przedsiębiorstwa),
-organ założycielski albo organ nadrzędny pracodawcy, którymi najczęściej byli wojewoda albo właściwy minister, w razie braku prawnego następcy pracodawcy. Organy te, na podstawie przejętej dokumentacji osobowej, mogą wystawiać zaświadczenia stwierdzające okres zatrudnienia,
-związek rewizyjny, w którym była zrzeszona spółdzielnia, jeżeli pracodawcą była spółdzielnia lub organizacja spółdzielcza, a jeżeli takiego związku nie ma albo w razie jego likwidacji - Krajowa Rada Spółdzielcza, mieszcząca się w Warszawie, przy ul. Jasnej 1,
archiwum państwowe (w nielicznych przypadkach) lub firma (prywatna) zajmująca się przechowywaniem akt,
archiwa rotacyjne Stowarzyszenia Archiwistów Polskich,
archiwa przejściowe podległe wojewodom.


Jako środki dowodowe dopuszczalne są również kserokopie dokumentów potwierdzające okresy pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze sporządzone przez archiwa na podstawie posiadanej przez nie pracowniczej dokumentacji osobowej"

Tyle ze strony ZUS.
Ryszard W. / 83.19.243.* / 2011-12-29 14:16
Bardzo dziękuję za radę{jestem zaskoczony bardzo mile) to pierwsza odpowiedż po tylu pisaninach a co do tego konkretna jeszcze raz bardzo dziękuję ale mam w związku z tym pytanie :równierz po bardzo długim czasie udało mi się odnależć osobę(czecho-polak),który pracował u nas jako zaopatrzeniowiec na budowie w Czechach,czy taka osoba będzie wiarygodna i jak się w takich przypadkach postępuje bo nigdy nie miałem z tym do czynienia ? Jeszcze raz bardzo dziękuję za radę składam ukłony w Pańską stronę.
wiwan / 2011-12-29 16:44
Niestety- jak napisałem wyżej- zeznania świadka nie mogą być dowodem na to, że praca odbywała się w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze. Mogą być dowodem na to, że w ogóle Pan pracował. Czyli mogą potwierdzić jedynie samo istnienie okresu składkowego- a to ma Pan potwierdzone.

Inne ograniczenia są takie, że świadków powinno być dwu, i że zeznania świadków mogą jednak dotyczyć tylko okresów zatrudnienia przypadających przed dniem 15 listopada 1991 r.lub okresy zatrudnienia osób, których dokumenty uległy zniszczeniu na skutek powodzi, która miała miejsce w lipcu 1997 r.

W Pana przypadku dalsze "powalczenie" o wcześniejszą emeryturę dotyczy raczej ww archiwów lub następcy prawnego pracodawcy.
Ryszard W. / 83.19.243.* / 2011-12-30 06:51
Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedż.Może jeszcze jedna rada:Mieszkając i pracując w Czechach 26 lat ,przechodzę wg.czeskich przepisów 27.01.2012r na pełną emeryturę majac 62 lat i 4mc.jak się mają nasze Polskie przepisy w stosunku równoprawności UE np.do mojej osoby zamieszkującej obecnie w Polsce?Może tu jakieś rozwiązanie?-Dziękuję i życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku.
wiwan / 2011-12-30 10:49
To zależy od tego, czy w tamtym czasie podlegał Pan czeskim ubezpieczeniom społecznym (tamtejszemu ZUS-owi). Przyznam, że nie wiem jakie były wtedy uregulowania. Obecnie jest tak, że pracownik wysłany przez polską firmę może podlegać ZUS-owi tylko przez 12 miesięcy. Potem obligatoryjnie, a wcześniej wg. decyzji pracodawcy podlega ubezpieczeniom kraju pracy.
Teraz rozumiem, że pracuje Pan w Czechach już na własną rękę.
Tak, czy inaczej obowiązuje "wspólnotowa koordynacja rent i emerytur".
Sprowadza się ona do tego, że osoba posiadająca okresy ubezpieczenia w przynajmniej 2 krajach Unii lub w państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do Unii Europejskiej (Islandia, Liechtenstein, Norwegia) lub w Szwajcarii do okresów ubezpieczenia potrzebnych do świadczenia w jednym kraju, może zaliczyć okresy ubezpieczenia w drugim. I odwrotnie. Nie może jednak wliczyć zarobków z drugiego kraju do zarobków mających wpływ na wysokość świadczenia. I na koniec, na mocy tego porozumienia emerytura z jednego kraju może być wysyłana na konto w drugim.

W Pana przypadku oznaczałoby to, że lata pracy w Polsce byłyby zaliczone do czeskiej emerytury, a czeskie do polskiej jako okresy składkowe- ale przy wykazywaniu zarobków ( z 10 lat kolejnych, lub 20 dowolnych) na potrzeby polskiej emerytury lata czeskie są pomijane.

Innymi słowy- lata składkowe się sumują bez względu na kraj ich zaliczenia, ale zarobki z kraju obcego są bez wpływu na wysokość świadczenia.
Czyli za miesiąc przechodzi Pan na czeską emeryturę, wyliczoną tylko z czeskich zarobków/składek ale z sumy lat pracy w Czechach i Polsce, a za 3 lata na emeryturę polską, liczoną z polskich zarobków/składek, ale uwzględniającą sumę lat ubezpieczenia polskiego i czeskiego.
I jedna z nich jest przesyłana do kraju aktualnego Pana pobytu.

Dla koordynacji z Republiką Czeską jest wyznaczony :

Oddział ZUS w Nowym Sączu
Wydział Realizacji
Umów Międzynarodowych
ul. Węgierska 11
33-300 Nowy Sącz
telefony:
+48 (18) 449 84 06 do 13
+48 (18) 449 84 15 do 70

Udzielą dużo więcej informacji.
Ryszard W. / 83.19.243.* / 2011-12-30 13:28
Oczywiście przepraszam nie podałem podstawowych wiadomości: 1. od 1966r - 1972 pracowałem w polskich firmach w Polsce. 2. od 1972r - 1978 polska firma na terenie Czech(polskie warunki) 3.. od 1978r - 1983 polska firma na terenie Czech(czeskie warunki) 4.. od 1983r - 1999-Czeskie firmy (na czeskich warunkach) 5.. od 2000r - do dzisiaj mieszkam w Polsce i pracuję w polskiej firmie. Od 2002r.jestem na częściowej rencie po operacjach(kręgosłupa i bajpasów aorty oraz biodrowych-dorabiam na leki) Nadmieniam,że mam przepracowanych ponad 46 lat z tego 45 składkoeych.Dodam,że wszędzie odprowadzałem wszystkie należne z tego tytułu opłaty i zachowywałem ciągłość pracy.Chodzi o to,ze dostaję równierz rentę częściową z czech jak i z polski ale z tytułu wieku przechodzę na czeską pełną emeryturę w Styczniu 2012r -pytanie: czy Polski kodeks przewiduje z tego tytułu równierz dostosowanie się do emerytury?-dziękuję
wiwan / 2011-12-30 20:53
Ostatniego zdania nie rozumiem. Jaki kodeks ?
jeśli chodzi Panu o to, czy fakt że przechodzi Pan na czeską emeryturę spowoduje również analogię w polskim systemie- to NIE. Jak napisałem wcześniej- w wieku 65 lat dopiero ( no chyba, że jednak wejdzie to zapowiadane podwyższanie wieku ) przejdzie Pan na polską emeryturę, zresztą z urzędu- czyli bez wniosku na podstawie art. 24a ustawy emerytalnej.

Systemy ubezpieczeniowe obu krajów pod tym względem są zupełnie odrębne. Mają swoje limity wieku, swoje wymagane staże itp.

Bo chyba jednak nie uzyska Pan za czeskie lata pracy w szczególnych warunkach odpowiedniego świadectwa pracy, które wraz z tymi wymaganymi pozwoliłoby Panu przejść na polską emeryturę wcześniejszą.
Tahir / 80.216.233.* / 2011-12-25 11:18
Moja mama urodzila sie w 1943 roku. Urodzila i wychowala 3 dzieci i nigdy nie pracowala. Ojciec pracowal. Czy mama ma prawa do emerytury?
wiwan / 2011-12-26 10:37
Nie ma. Ale będzie miała prawo do renty rodzinnej po ojcu w razie jego śmierci.
jaba55 / 2011-12-22 18:00
już tu pisałem...w koncu praca na czas okreslony została bez sądu pracy uznana na podstawie ustawy antykryzysowej na pracę na czas nieokreślony..,ale dostałem 3 miesieczne wypowiedzenie skrócone do 1 miesiaca z odszkodowaniem i odprawą , z przyczyn pracodawcy.....pracuję do konca stycznia i zostaję bezrobotnym....
mam 37 lat pracy
24 lata w szczególnych warunkach (stare przepisy),
zwolnienie z przyczyn pracodawcy,

na co mogę liczyć.....co w przepisach jest ,
jaba55 / 2011-12-22 18:02
zapomniałem dodac ze mam prawie 57 lat (mar.2012)
wiwan / 2011-12-22 19:02
Odgrzebałem tamten wątek. Zmiana polegająca na wydłużeniu stosunku pracy o ten dodatkowy miesiąc w stosunku do sytuacji z listopada niestety nic w Pana przypadku nie zmieniła...

Jedyną nadzieję widziałem wtedy w emeryturze wcześniejszej tj. w wieku 60 lat z art.184 ustawy emerytalnej. Proszę się temu raz jeszcze przyjrzeć.

Wcześniej- jedynie świadczenie przedemerytalne jeśli z kolejnej pracy znów Pana zwolnią z przyczyn po stronie pracodawcy, a popracuje Pan minimum 6 miesięcy. I jeszcze warunek stażu/wieku- jest kilka takich "kompozycji".
eeemilka / 83.9.38.* / 2011-12-08 21:10
Witam.Moja Mama urodziła się w 1959r pracowała 29lat jako nauczyciel z szkole specjalnej, następnie była została przeniesiona na opiekunkę(pomoc nauczyciela). Ma teraz przepracowane 34lata pracy i nie otrzymała dalszej umowy o prace. Czy może liczyć na emeryturę? czy musi ten rok dopracować?
wiwan / 2011-12-08 22:09
A skąd to pytanie o jeszcze 1 rok ?

Jeśli Pani mama straciła zatrudnienie ""z inicjatywy dyrektora szkoły z powodu całkowitej lub częściowej jej likwidacji albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania, które uniemożliwiają dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć. Prawo do emerytury nauczycielskiej bez względu na wiek może również nabyć nauczyciel w przypadku wygaśnięcia jego stosunku pracy wskutek upływu okresu pozostawania w tzw. stanie nieczynnym (np. z powodu częściowej likwidacji lub zmian organizacyjnych w szkole) lub w razie wcześniejszego rozwiązania stosunku pracy przed upływem stanu nieczynnego"" to spełnia warunki już wcześniejszej emerytury nauczycielskiej na podstawie art.47 ustawy emerytalnej i art.88 Karty Nauczyciela.
Dodatkowo musiałaby wystąpić z OFE, jeśli przystąpiła.

Jeśli umowy nie przedłużono z innych powodów - mam spełni za 3 lata (wiek 55) warunki zarówno emerytury pomostowej jak i e. wcześniejszej z art. 184 ustawy emerytalnej.
eeemilka / 83.9.30.* / 2011-12-09 10:49
Ale Mama straciła stanowisko nauczyciela ponieważ weszła ustawa o szkolnictwie wyższym o wykształceniu, Mama nie miała studiów, dlatego dostała wypowiedzenie (4lata temu) i od tamtej pory otrzymywała umowę co rok na 10mieciecy na pomoc nauczyciela. W tym roku z powodu zmniejszenia nakładów na szkolnictwo Starostwo/ Szkoła zrezygnowała z zatrudniana Mamy.
I teraz pytanie co Mama powinna zrobić? Czy musi dalej pracować do 55roku życia czy może już należy jej się coś?
U nas w Zusie niestety nie są chętni do pomocy...
wiwan / 2011-12-09 11:33
Więc tak jak napisałem- musi poczekać do 55 urodzin- wtedy spełni warunki bądź emerytury wcześniejszej z tyt. pracy w szczególnym charakterze bądź emerytury pomostowej.
Nie musi do tego czasu być na etacie.
Nie spełnia niestety warunków do otrzymania świadczenia przedemerytalnego- więc rejestracja w PUP da jej jedynie zasiłek i ub. zdrowotne.
maciekwp / 2011-12-02 16:21
Czy służba wojskowa wliczana jest w staż pracy na warunkach nieskładkowych?.Ja służyłem w O.T.K. i pracowałem płatnie na kolei bo takie były zasady służby wojskowej no i na pewno były odprowadzane składki na ZUS.Nie wiem czy była również zaliczana praca w szkodliwych dla zdrowia.Pracowałem dla PRK Pyskowice.
wiwan / 2011-12-02 21:02
Na mocy art. 6 ust.1, pkt. 4 okres "czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim lub okresy jej równorzędne
albo okresy zastępczych form tej służby" są okresami SKŁADKOWYMI.
Dokumentuje się zaświadczeniem Wojskowej Komendy Uzupełnień lub książeczka wojskowa (lub poświadczona kserokopia tej książeczki).
By wykonywana w tym czasie praca mogła być uznana za wykonywaną w warunkach szczególnym lub szczególnym charakterze czy kolejową na potrzeby wcześniejszej emerytury- potrzebne już jest świadectwo pracy lub inne dokumenty z archiwum, z których jasno to wynika. Ale jeśli nie ma Pan poza tym okresem innych okresów uprawniających do e. wcześniejszej- to okres w wojsku jest po prostu za krótki.
wiwan / 2011-12-02 21:03
Przywołałem oczywiście zapis Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r.
o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
gosia1990 / 83.29.235.* / 2011-11-25 22:09
Moja mama urodziła się w 1953 roku. Ma przepracowanych około 17 lat, później opiekowała się dziećmi stąd też nie pracowała... Za 2 lata skończy 60 lat. Czy przysługuje jej emerytura? Jeśli tak to minimalnie jaka to byłaby kwota? Aha moja mama pracowała do roku 1990, a zatem składki odprowadzane były tylko i wyłącznie do ZUSu. Bardzo proszę o odpowiedź.
wiwan / 2011-11-28 11:24
Nabierze ona prawa do niej za 2 lata właśnie- wraz z ukończeniem 60 lat.

Wysokość spodziewaną przesyła ZUS w corocznym raporcie. W związku z niskim stażem nie skorzysta ona z gwarancji najniższej emerytury- czyli świadczenie będzie mogło być niższe.

Chyba, że opieka nad dziećmi była w ramach u. wychowawczego- ten zalicza się do okresów nieskładkowych. Wtedy przy uzyskaniu łącznego stażu tych okresów i o pracy 20 lat- mama skorzysta z gwarancji minimalnej emerytury z art.87 ustawy emerytalnej.
lesia / 95.160.134.* / 2011-10-03 13:13
Moja ciocia ma 10 lat pracy rocznik jej to 1956.Czy ma szansę na jakąkolwiek emeryturę lub rente?Prosze o pomoc.
wiwan / 2011-10-04 11:14
Tak. Za 5 lat, wraz z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego- nabędzie prawo do emerytury. Będzie ona skromniutka z art. 24 ustawy emerytalnej.
Renta z tyt. niezdolności do pracy wymaga uzyskania orzeczenia o choć czasowej i częściowej niezdolności do pracy. Co więcej najprawdopodobniej Ciocia i tak nie spełniłaby warunków upływu czasu od ostatniego ubezpieczenia i warunku 5 lat ubezpieczenia w ciągu ostatnich 10 lat przed wnioskiem o rentę. Chyba, że aktualnie pracuje i większość z tych 10 lat jest latami bieżącymi, ostatnimi.
Chodzi o warunki z art. 57 i 58 ustawy.
zosiam60_ / 2011-09-19 18:06
zapomniałam dodać, że mąż ma staż pracy 33 lata w tym 6 lat bezskładkowe (rolnicze).
j 23 / 78.131.143.* / 2011-11-01 19:24
to jest najbardziej złodziejskie państwo na świecie zwłaszcza ostatnie 20lat tej niby demogracji
+aga+ / 93.105.217.* / 2011-09-19 18:00
Moja babcia ma 73lata i 13 lat pracy,wychowala troje dzieci,czy przysluguje jej emerytura?Pracowala jako panna i pozniej dopiero wrocila do pracy jak dzieci poszly do szkoły
zosiam60_ / 2011-09-19 17:57
Na jakie świadczenie może liczyć mąż, który ma 55 lat. W październiku 2005 r. zakład pracy upadł, mąż został zwolniony. W warunkach szkodliwych przepracował 14 i pół roku -do 1999r. ( wg ustawy z 1983 r.) W w/w warunkach szkodliwych pracował do końca zatrudnienia. Od stycznia 2006 r. przebywał na zasiłku dla bezrobotnych przez pół roku. Obecnie jest zarejestrowany w Urzędzie Pracy jako bezrobotny bez prawa do zasiłku.
zosiam60_ / 2011-09-19 17:47
Mam 51 lat. Staż pracy ponad 20 lat ( w tym ponad 15 to okresy składkowe). Ubezpieczenie w ZUS i OFE. Od 2009 r. nie pracuję i nie jestem zarejestrowana w Urzędzie pracy. Czy otrzymam emeryturę w wieku 60 lat jeżeli nie będę już podjmować pracy zawodowej.
madzia00553 / 83.25.123.* / 2011-09-12 15:35
Moja mama ma 52 lata, pracowała tylko 10 lat. Czy po osiągnięciu 60 lat ma szansę na emeryturę?

Najnowsze wpisy