Forum Forum emerytalneWcześniejsza emerytura

Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

Money.pl / 2007-08-09 14:30
Komentarze do wiadomości: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?.
Wyświetlaj:
ANNA88813 / 89.73.10.* / 2013-04-05 14:41
URODZILAM SIE 21 KWIETNIA 1953 ROKU KIEDY OSIAGNE WIEK EMERYTALNY I CZY MOGE WYSTAPIC DO ZUSU O ZWIEKSZENIE SWIADCZENIA EMERYTALNEGO
wiwan / 2013-04-05 15:02
Pani wiek emerytalny to wg. obecnego stanu prawnego ( art. 24, ust. 1 a ustawy emerytalnej ) nie mniej niż 60 lat i 2 miesiące. Warunek ten spełni Pani zatem 21 czerwca b.r.

Zwiększenie - jakie, z jakiego tytułu ma Pani na myśli ? Na dodatkowy wniosek przyznawane są dodatki do emerytury- związane głównie z kombatanctwem, tajnym nauczaniem itp.

No chyba, że myśli Pani o zwiększeniu z powodu podniesienia Pani wieku emerytalnego...
Zatem NIE ma takowego. W minimalnym stopniu rekompensuje to po prostu mniejsza przewidywana statystycznie liczba miesięcy dalszego Pani życia (pobierania emerytury) przyjęta do obliczenia wysokości.

W związku z Pani rocznikiem może Pani natomiast wystąpić o 'mieszany' sposób wyliczenia wysokości- czyli 20% emerytury wyliczonej wg. starych zasad + 80% emerytury wyliczonej wg. nowych zasad.
Możliwe przy rezygnacji z OFE.
emik84 / 2013-03-27 16:46
Witam, Mój tata urodził się w 1961 roku i pracuje do tej pory. Przepracował 15 lat jako pilarz i 13 lat w tartaku. Czy ze względu na szczególnie uciążliwe warunki pracy należy mu sie wcześniejsza emerytura, jeżeli tak to kiedy może się o nią starać?
wiwan / 2013-03-28 11:03
To zależy od tego, kiedy owe lata pracy jako pilarz przypadły. Inna praca w tartaku zasadniczo nie jest uznawana za pracę w war. szczególnych, chyba że była to "Obsługa urządzeń do mechanicznego rozdrabniania drewna (produkcja rębków)" lub np. w suszarni tartacznej (ponad 35 st.C).

Ojciec jest za młody, by na dzień 1.01.1999 roku miał 25 letni staż ubezpieczeniowy i 15 lat pracy w war.szczególnych.
Nie uzyska więc prawa do e. wcześniejszej z art.184 Ustawy emerytalnej.

ALE jeśli pracę pilarza wykonywał przed 1999 r. oraz te 15 lat przypadło przed 2009 r. to ma prawo do e. pomostowej w wieku 60 lat.

Chodzi o pracę pilarza jako "Prace bezpośrednio przy zrywce lub ręcznej ścince drzew przenośną pilarką z piłą łańcuchową"- poz. 34 wykazu 1 z ustawy o e. pomostowych.

Bo praca zakwalifikowana w nowych wykazach nie wymaga jej wykonywania po 2008 r- na podstawie art. 49 ustawy o e. pomostowych.

Wymogiem będzie rozwiązanie stosunku pracy
Tjall / 83.2.215.* / 2013-03-07 21:41
Proszę o odpowiedź na następujące pytanie
Czy praca pilarza i praca operatora traka są zakwalifikowane do prac w szczególnych warunkach , których wykonywanie uprawnia do niższego wieku emerytalnego. Jest w rozporządzeniu wykaz - WYKAZ A - Prace w szczególnych warunkach, których wykonywanie uprawnia do niższego wieku emerytalnego) w dziale XIV pozycja 18 jest zapisany punkt o następującej treści : - Obsługa urządzeń i narzędzi wibracyjnych lub udarowych.
Jest to na tyle nieprecyzyjne sformułowanie że nie sposób zrozumieć, jakie urządzenia i narzędzia można zakwalifikować do tej grupy.

2. Czy są jakieś parametry, które precyzują zakwalifikowanie danego urządzenia lub narzędzia ?
3. Czy istnieje dokładny wykaz takich urządzeń i gdzie można go pozyskać ?
wiwan / 2013-03-08 10:53
Nic mi nie wiadomo o takim wykazie dla celów emerytalnych- są klasyfikacje politechniczne, mechaniczne itp.

Z popularniejszych to oczywiście zagęszczarki gruntu, młoty pneumatyczne, sita wibracyjne, nitowniki, wiertarki, piły motorowe, palownice...

Zwracam uwagę, że w Wykazie jest osobny dział VI dedykowany leśnictwu i przemysłowi drzewnemu.

Na pewno pilarz ( w terenie )może być zakwalifikowany jako drwal lub prace przy zrywce (poz. 1 i 2).

Brak pracy na traku w tym dziale, a to jedna z podstawowych prac w tym przemyśle przemawia na niekorzyść - czyli raczej na niekwalifikowanie jej do warunków szczególnych.

ps. Jak na tę kwestię zapatruje się pracodawca ? Przecież nie jest Pan jedynym pracownikiem na tych stanowiskach.

Czy też chodzi o to, że pracy tej już Pan nie świadczy, a posiadane ś. pracy nie wskazuje na warunki szczególne ?
Elżbietaaaaaa / 178.56.242.* / 2013-03-01 16:01
Mam 60 lat, 6 lat składkowych, 6 lat wychowawczych nad dzieckiem i 3 lata szkoły. Czy należy mi się emerytura ? Proszę o odpowiedź, z góry dziękuję .
wiwan / 2013-03-04 10:36
Rozumiem, że rocznik 1953.
Tak, w wieku 60 lat i 1 do 4 miesięcy w zależności od kwartału Pani urodzin.
Będzie niestety symboliczna w związku z tak znikomym stażem.
U. wychowawcze przed 91 r. to kresy nieskładkowe, szkoła nie wyższa się nie wlicza.
Lata nieskładkowe mogą stanowić tylko maksymalnie 1/3 składkowych- co u Pani wyniesie więc 6 + 2= 8 lat.

Dlatego nie skorzysta Pani z gwarancji e. minimalnej.
hanna 185224 / 5.185.231.* / 2013-02-28 12:48
tak mąż w hwili smierci nie spełniał warunków zus proszę o odpowiec naco ja mogę liczyc po ukonczeniu 60 lat najaką emeryturę czy ją wogulę dostanę
wiwan / 2013-02-28 13:23
No więc upływ czasu nic w kwestii r. rodzinnej nie zmienił, nie ma i nie nabędzie pani do niej prawa.

W kwestii Pani emerytury- uzyskała już Pani odpowiedź we wtorek.
Hania 2013-22--2 / 5.185.224.* / 2013-02-27 21:02
tak orzeczenie dostałam ze mam częsciową niezdolnosc w radomiu bo tam stawałam na komisię ale zus w grójcu ciągle mi odmawia bo jak pisałam niemam pszepracowane w ostatnim 10 leciu 5 lat itd a dopracowac nic już niemogę bo jestem już wrak człowieka niewiem ile ieszczę tszeba miec horub a zeby było dostac rętę horobową mam cukszycę 4 razy dzięnie insulinę biorę jestem po 2 zawałach serca mam niedokrwienie serca horobę wiencową wyso kie cisnieniejestem juz po operacij woreczka zołciowego po operacij obu oczów zpowturną zacmą kturą tszeba operowac po operacij ciesni nadgarstka na drugą czekam po pszepychaniu tętnic w nogach czekam na koronografię serca jestem po zabiegach ginekologicznych iwiele sięczepia chorób cukszyca niszczy wszystko mam silnom depresię wkturą popadłam po smierci męza ktury zginoł wypadku samochodowym a więc co jeszcze potszebne zus czy ja nadaję się do pracy czy opierają się o ustawę a ze człowiek niemoze to dla nih jest nic ize ia sama i jestem po 19 latach pracy bez pieniędzy a leki sąbardzo drogie
Halinka72 / 46.238.212.* / 2013-07-31 10:45
Polscy emeryci, bardzo wam współczuję, bardzo współczuję też sobie, być może że własnej emerytury już nie dożyję, bo będzie od 75 roku. Pracowałam wiele lat jako opiekunka osób starszych w Niemczech dla firmy www.bonumo.pl i tam naprawdę pójście na emeryturę ma sens. Odprawa jest godna, większość od razu wybiera się w podróż życia dookoła świata i jeszcze obdaruje swoje dzieci z tego co zostanie. A potem sobie spokojnie egzystują za 2 tysiące euro... A my/wy liczymy na cokolwiek, by nie musieć wychodzić na ulicę i żebrać. Taki socjal jakby wogóle go nie było.
wiwan / 2013-02-28 10:35
No więc sprawa jasna. Decyzja odmowna NIE wynika z powodów medycznych- jest Pani niezdolna do pracy ale z powodów stażowych. OBIE grupy powodów muszą być spełnione, by prawo do świadczenia uzyskać.

Czyli żaden nowy powód medyczny niczego w tej kwestii nie zmienia POZA sytuacją, gdyby uzyskała Pani orzeczenie o :
- całkowitej niezdolności do pracy
ORAZ
- o tym, że niezdolność ta jest wynikiem naruszenia sprawności organizmu, która powstała
# przed ukończeniem 18. roku życia albo
# w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia albo
# w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Innymi słowy- przyczyna niezdolności powstała bardzo dawno.

Po prostu spełniłaby Pani wtedy uzyskania INNEGO świadczenia- mianowicie renty SOCJALNEJ.

Nawet do 'renty w drodze wyjątku'- czyli przyznawanej przez Prezesa ZUS w wyjątkowych sytuacjach wymagana jest całkowita niezdolność do pracy.

Oczywiście może Pani odwołać się do sądu od owej decyzji jeśli nie minęło jeszcze 30 dni od jej otrzymania wskazując na względy medyczne Pani zdaniem nie uwzględnione.

UWAGA- wspomina Pani o śmierci męża- co z rentą rodzinną po nim ?
- nie były spełnione warunki ?
- była Pani przyznana, ale okresowo ?
- nie składała Pani wniosku ?
Hania 2013-22--2 / 5.185.233.* / 2013-02-22 23:16
mam 59 lat mam okresów składkowyh i nie składkowyh 19lati 7 miesięcy od 15 lat zus nie pszyznał mi ręty horobowei hociasz mam stopien nie pełno sprawnosci umiarkowany pobieram tylko p z asiłek z opieki kiedy mi się nalezy emerytura proszę o odpowiedz ka
wiwan / 2013-02-25 10:58
Pani wiek emerytalny to 60 lat i 5 do 8 miesięcy w zależności od kwartału urodzin.

Posiadanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności z orzecznictwa pozarentowego (powiatowy/miejski zespół do spraw orzekania) nie jest wiążący dla orzecznika ZUS. Poza tym nie napisała Pani, czy decyzja odmowna jest ze względów medycznych- orzecznik nie uznał Pani za niedolną do pracy, czy formalnych- tj. niespełnienia warunku np. tego, by niezdolność do pracy powstała nie później niż 18 miesięcy od ostatniego ubezpieczenia lub tego, że w ostatnim 10cioleciu miała Pani mniej niż 5 lat ww okresów ubezpieczenia.
Hania 2013-22--2 / 5.185.255.* / 2013-02-26 12:36
orzecznik uznał mnie częsciowo niezdolną do pracy jak ruwnierz niezdolnosc powstała 18 miesięcy od ostatniego ubespieczenia jak ruwniesznie nie miałam w ostatnim 10 leciu 5 lat ubespieczenia i ze względow medycznych równiesz horub mam bardzo dużo pszewlekle nieuleczalnych ale komisia mi napisała ze zamało pszebywałam w szpitalu naco ja mogę liczyc wmoiym wieku na jaką emeryturę czy ja wogulę dostanę hanna ciąg dalszy
wiwan / 2013-02-26 12:47
1. tak, uzyska Pani emeryturę najwcześniej w wieku jaki już wskazałem, nawet jeśli do tego czasu nie nabędzie już Pani żadnych okresów składkowych/ nieskładkowych.

2. warto jednak jeszcze dopracować, pozyskać zlecenie itp. by okres ubezpieczenia uzyskał 21 lat- wtedy skorzysta Pani z gwarancji, że emerytura będzie nie niższa niż e. minimalna.

3. to jak ostatecznie z tą decyzją rentową odmowną jest ? skoro orzecznik uznał częściowa niezdolność- co jest w decyzji, jaki artykuł- bo odmowa jest z powodów pozamedycznych- braku owych 5 lat w ostatnim dziesięcioleciu ?
Skąd komisja ? Składała Pani sprzeciw do pierwotnego orzeczenia lekarskiego ?
lidas / 2013-02-20 21:23
Czy ktoś, kto wychował tylko dziecko i poza tym nie pracował (na utrzymaniu męża) może mieć prawo do emerytury?
wiwan / 2013-02-21 10:18
NIE, nie może. Skazana taka ubezpieczona jest na dalsze przez niego utrzymywanie, a w razie jego śmierci- na rentę rodzinną po nim, o ile zostaną spełnione warunki renty dla wdowy z art. 70 Ustawy emerytalnej.
Tereska58 / 91.234.67.* / 2013-02-08 18:45
Witam
Urodziłam się w październiku 1958 roku, mam składkowych 30 lat 9 miesięcy oraz nieskładkowych 4lata 1 miesiąć i 24 dni- urlop wychowawczy i 4 lata praca w rolnictwie, na koniec stycznia dostałam wypowiedzenie z uwagi na likwidacje zakładu pracy. jestem współwłaścicielem gospodarstwa rolnego o powierzchni 13ha. w jakim wieku bede mogła skorzystać z jakiegokolwiek świadczenia oraz jak bedzie naliczana wysokość świadczenia.
Pozdrawiam
wiwan / 2013-02-19 11:50
Wielkość gospodarstwa nie pozwoli Pani na rejestrację w PUP, w więc na nie uzyska Pani zasiłku dla bezrobotnych, więc w konsekwencji i świadczenia przedemerytalnego.

Nie wspomina Pani o szczególnych okolicznościach pracy/zawodu ( warunki szczególne, kolej, górnictwo itd. ) - więc Pani wiek emerytalny to dopiero 62 lata.
Bozena667 / 79.175.195.* / 2013-01-30 09:23
jezeli jestem urodzona w 1961 roku pracowałam od 1979 roku i w szkodliwych warunkach do 2004 jak mi sie nalezy emerytura
wiwan / 2013-01-30 10:03
Jakie konkretnie warunki szczególne- opis lub pozycja w wykazie A lub B ?

W jakich latach konkretnie trwała praca w ww warunkach ? Były 'po drodze' u. wychowawcze, bezpłatne ?

Jedno zdanie to za mało na całą historię ubezpieczeniową.
Tom283 / 2013-01-29 13:26
Jeżeli jestem urodzona w roku 1953 i pracowałam od1974do 1980 i od 1980 byłam na zasiłkach macierzyńskich i wychowawczych do roku 1990 i pózniej płacę ubezpieczenie do KRUS od 2010 do teraz czy należy mi się emerytura z ZUS i kiedy.
wiwan / 2013-01-29 18:31
Pani wiek emerytalny to 60 lat i 1 do 4 miesięcy w zależności od kwartału urodzin.

I w takim wieku wg. dzisiejszych przepisów uzyska Pani prawo do emerytury z ZUS.
Okres ubezpieczenia w KRUS jest zbyt krótki, by uzyskać świadczenie z Kasy.

W związku z tak krótkim ( mniej niż 20 lat ) stażem ubezpieczeniowym nie skorzysta Pani z gwarancji e. minimalnej- czyli jeśli świadczenie wyliczone będzie niższe niż e. minimalna - nie zostanie do wysokości minimalnej podniesione.
Urlopy wychowawcze przed 1999 r. stanowią okres nieskładkowy i mogą być zaliczone w wymiarze maksimum 6 lat, ale nie więcej niż 1/3 okresów składkowych. Macierzyński- to okres składkowy.


Okres KRUS zostanie wliczony -część składkowa emerytury rolniczej. Oblicza się ją, mnożąc: 1 proc. najniższej emerytury z dnia powstania prawa do tego świadczenia przez każdy rok podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników, za który opłacano składki na to ubezpieczenie. Lata niepełne z dokładnością do kwartału.
Tom283 / 2013-01-30 11:12
to jak jestem urodzona 25 czerwca to kiedy mogę składać papiery do ZUS i na jak wysoką emeryturę mogę liczyc
wiwan / 2013-01-30 18:06
Wiek emerytalny Pani wynosi zatem 60 lat i 2 miesiące. Wniosek można składać na maksimum 30 dni przed jego uzyskaniem czyli najwcześniej 27 lipca.
Aner / 83.11.23.* / 2012-11-24 16:03
W 2003 roku w wieku 51 lat przeszłam na świadczenie przedemerytalne , z powodu likwidacji etatu, przepracowując w sferze budżetowej 32 lata 2 m-ce i 2 dni.Zgromadziłam wszystkie dokumenty jak do emerytury i obliczono mi wskaźnik podstawy wymiaru 105,41 % .Warunkiem przejścia było otrzymywanie 80 % emerytury i nie podejmowanie żadnej pracy.W 2007 roku ZUS wezwał mnie ,gdyż osiągnęłam wiek 55 lat i kazał podpisać dokumenty do ponownego przeliczenia podstawy wymiaru.W decyzji nie było już 32 lat pracy lecz 27 lat pracy składkowej oraz 3,5 roku pracy nieskładkowej, pomimo iż na urlopie wychowawczym, zdrowotnym czy macierzyńskim nie byłam. Wskaźnik podstawy wymiaru się zmniejszył do 103,5 % a lata które wcześniej wybrałam do kapitału/1986-95 / ZUS zamienił bez mojej zgody na 1987-1996 .Napisano mi także,że ponieważ nie dostarczyłam ZUS-owi książeczki ubezpieczeniowej , /co nie jest prawdą /, za 11 lat pracy /1971 -1982 r/liczyli mi najniższą krajową pensję, chociaż zarobki miałam dobre gdyż pracowałam w doradztwie rolniczym /Wpisy w książeczce mam i ją wraz z dokumentami dostarczyłam do ZUS-u i mojego zakładu pracy nawet kilka razy .Przecież to był mój interes a nie ich.W 2012 roku otrzymałam decyzję,że mój staż pracy wynosi 27 lat .Wskaźnik podstawy wymiaru spadł do 97,5 % a okresy nieskładkowe gdzieś zginęły. ZUS potraktował mnie jak nowego emeryta tj,że od nowa w 2012 roku przechodzę na emeryturę i zastosowano wobec mnie najmniej korzystne przepisy emerytalne/np.paragraf 26,/.Proszę o poradę co mam dalej robić i jak się bronić przed coraz to nowymi przepisami,które to dostosowywane są do emerytury na moją niekorzyść.
wiwan / 2012-11-26 12:04
1. Z jakiego powodu w wieku 55 lat doszło do przeliczeń ? Była Pani uprawniona do wcześniejszej emerytury ?
2. Od każdej decyzji o świadczeniu można się odwołać w ustawowym terminie i trybie podanym na decyzji o przyznaniu świadczenia.
Jeśli termin taki się przegapiło- decyzja się uprawomocnia i można złożyć wniosek o przeliczenie świadczenia i gdy ono pozostawia świadczenie bez zmian- odwołać się dotrzymując terminu.
3. W momencie przechodzenia na emeryturę powszechną podlega Pani zasadom właściwym dla Pani rocznika- 1952, czyli art. 24 do 26 właśnie obowiązującym w chwili przechodzenia, chyba że jakaś nowelizacja w międzyczasie zawiera przepisy przejściowe o zasadach specjalnych dla konkretnych grup ubezpieczonych/świadczeniobiorców.
4. świadczenie przedemerytalne, e. wcześniejsza i e. powszechna to trzy różne świadczenia, stąd każdorazowo należy spełnić warunki ich uzyskania.
barbara730 / 84.38.91.* / 2012-11-17 13:31
urodziłam się w marcu 1955 r. mam 41 lat pracy składkowych, chciałbym się dowiedzieć czy mam szansę przejścia na wcześniejszą emeryturę i na jakich zasadach.
pozdrawiam
wiwan / 2012-11-21 20:10
Niestety NIE. Pani rocznik nie spełnia już warunków wcześniejszej emerytury tzw. pracowniczej z art. 46 ustawy emerytalnej, czyli takiej, do której prawo wynika jedynie z wieku i stażu, bez warunków dodatkowych- np. pacy na kolei, w górnictwie itd.

Uzyska więc Pani prawo do emerytury dopiero w wieku 60 lat i 9 miesięcy.
aga54 / 2012-11-15 22:45
Dziękuję za odpowiedź.Co do tego mojego K.P.:w jaki sposób będą korygować ten niepełny rok? A tak nawiasem mówiąc, to jest śmieszne, że pochylają się nad niepełnym rokiem, a każą się wpasować w 10 lat, kiedy, jeśli chodzi o kobiety, to wiadomo, że ze względu na dzieci zazwyczaj są przerwy w latach składkowych.Przed 1999 rokiem mam stażu składkowego prawie 17 lat, a z powodu przerwy nie wpasowałam się w te 10 lat, więc zaniżono mi wskaźnik wynagrodzenia o 50 procent.
wiwan / 2012-11-16 08:54
Jak pisałem wcześniej- jest też ( i była od początku ówczesnej reformy możliwość wyliczenia KP z dowolnych 20 lat- może w Pani przypadku o wiele korzystniejsze jest policzenie wskaźnika z 17/20 ( 3 lata zerowe ) niż 6,5/10.


KP nie różni się niczym właściwie od naliczenia emerytury dla osoby przechodzącej na emeryturę w dniu 31.12.1998 r. Zawsze są ubezpieczeni, którzy z jakichś względów uważają swoje naliczenie za niesprawiedliwe.

Wracając do najnowszej zmiany - korekta niepełnego roku dotyczy pierwszego roku ubezpieczenia- przed nowelą stosowano w takim roku miesiące zerowe (analogicznie do lat zerowych), obecnie zarobki z pierwszego roku są odnoszone do rzeczywistej liczby miesięcy- czyli wskaźnik za pierwszy rok jest taki, jakby ubezpieczenie i zarobki trwały od stycznia, a nie od rzeczywistego maja albo listopada.

Przeliczenie KP możliwe już teraz na wniosek, albo rzeczywiście dopiero przy wniosku emerytalnym- o ile za te 7 lat w ogóle jeszcze będą dotychczasowe zasady ustalania wymiaru świadczenia.

Polecam wniosek teraz- choćby po to, by w corocznych raportach z ZUS mieć wyliczaną bardziej prawdopodobną wysokość przyszłej emerytury.
aga54 / 2012-11-16 18:56
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.Do emerytury zostało mi 1 rok i niecałe 7 miesięcy. Jeśli mogę jeszcze skomentować nowy wiek emerytalny kobiet (67). Byłam niedawno w przychodni , lekarka po 60-tce. Zrobiła mi USG , a do obsługi komputera, gdzie trzeba było nanieść wyniki, miała młodą kobietę, która jej tłumaczyła m.in., że są dwa klawisze Enter.
wiwan / 2012-11-18 22:12
Wg. noweli tegorocznej- zostało Pani więcej- 2 lata i 1 miesiąc- uzyska Pani swój wiek emerytalny dopiero w grudniu 2015 r.
aga54 / 2012-11-21 19:58
Nie wiem, jak Pan to wyliczył. Ja liczyłam tak:60 lat skończę 7.01.2014 roku.Od 2013 roku dolicza się za każdy kwartał, który pozostał do 60 lat - 1 miesiąc, więc za 2013 rok - 4 miesiące, za 2014 rok - 1 miesiąc, razem 5 miesięcy. Dodając do 7 stycznia 2014 roku 5 miesięcy - wychodzi: 7 czerwiec 2014 roku. Chyba, że jeszcze jest jakiś ukryty kruczek prawny.
wiwan / 2012-11-21 20:06
Przepraszam najmocniej-

ale rozbiła Pani swój wątek pytaniem z godziny 22.45 z 15 listopada, a "nad" nim pojawiło się pytanie 'barbary730' urodzonej w marcu 1955 r.- i tak ciągle wisi. Stąd moje wyliczenie błędne dla Pani.

Pani wiek emerytalny to 60 lat i 5 miesięcy tak jak Pani wskazała.
aga54 / 2012-11-22 12:04
Rozumiem, dziękuję za odpowiedzi.

Dla Pani Barbary to wiadomość kiepska, a dla mnie dobra.
aga54 / 2012-11-14 11:28
Moja data urodzenia :7.01.1954. Mam 30 lat stażu pracy (składkowe+nieskładkowe). Zostałam zwolniona z pracy z powodu długotrwałej choroby - art.53 par.1 pkt 1b. Czy mogę skorzystać ze świadczenia przedemerytalnego?
Drugie pytanie mam odnośnie kapitału początkowego. ZUS wyliczył mi wskaźnik wys. wymiaru k.p. przez podzielenie sumy wskaźników z sześciu i pół roku przez 10. (W latach 1989-1998 pracowałam 6 i pół roku).Moje wynagr. stanowiło ok. 140 procent średniej, a przez ten zabieg Zusu zrobiło się 90 procent. Czy to wyliczenie jest prawidłowe i ostateczne? W ZUSie powiedziano mi, żeby się nie przejmować, bo przy przejściu na emeryturę będzie wszystko przeliczane na nowo.
wiwan / 2012-11-14 18:39
Ogólnie- nigdy nic nie jest ostateczne, również w kwestiach ZUS-owych- co roku są jakieś zmiany, które dają możliwość niektórym grupom ubezpieczonych przeliczenia świadczenia, albo uwzględniania innych okresów/stawek przy wniosku o jakieś świadczenie.

Nie tak dawną zmianą ( jesień 2011 ) dotyczącą KP właśnie było zniesienie granicy roku 1981 dla lat do obliczenia KP wskazywanych, oraz zaokrąglania niepełnych lat wskazywanych do jego obliczenia.

Są i zmiany niemiłe, jak to że wg. ostatniej noweli Pani wiek emerytalny to już 60 lat i 5 miesięcy.


Jeśli więc miała Pani KP naliczony przed 23.09.2011 r. to już jest możliwa korekta- wniosek o przeliczenie KP, jeśli swoją karierę ubezpieczeniową zaczęła Pani w trakcie roku kalendarzowego, a nie 1 stycznia.

Tryb rozwiązania Pani umowy o pracę wyklucza niestety możliwość uzyskania obecnie świadczenia przedemerytalnego, co wynika z art. 2 Ustawy o świadczeniach przedemerytalnych w powiązaniu z art. 2, ust. 1, pkt. 29 Ustawy o promocji zatrudnienia- chodzi o to, że przyczyna zwolnienia nie leży po stronie pracodawcy.

Wracając do KP- co do konkretów/wskaźników się nie wypowiadam. Co do zasady- ZUS postąpił zgodnie z ustawą- nie spełnia Pani warunku (urodzenie po 30.12.1968 r.) by móc uwzględnić nie 10 lat, a okres faktycznego podlegania ubezpieczeniom. Z kolei uwzględnianie dowolnych 20 lat tym bardziej nie ma w pani przypadku sensu.

Zasada generalna, że uwzględnia się lata 'zerowe' - wynika z art. 174 w powiązaniu z art. 15 i 16 ustawy emerytalnej.

Najnowsze wpisy