Forum Forum emerytalneInne

Emerytura czy żebranie?

Emerytura czy żebranie?

juror / 62.182.151.* / 2011-06-26 14:17
Teściowa ma już wiek emerytalny,lecz nie pobiera emerytury. Prawdopodobnie powodem ma być krótki staż pracy(12 lat)i nie opłacanie składek emerytalnych.Ponadto jest urodzona przed 1949 rokiem. Czy ktoś może mi pomóc i wyjaśnić tą sytuację? Czy taki człowiek teraz musi żebrać żeby przeżyć?
Wyświetlaj:
juwenia / 83.10.107.* / 2011-07-05 20:59
a 35 lat przepracowanych i też bez emerytury bo wieku nie ma czy to spraiedliwe i też żebranina
juror / 62.182.151.* / 2011-06-29 21:12
Dziękuję wszystkim za swoje wypowiedzi, a w szczególności "wkurzonemu". Postaw siebie w takiej sytuacji-co byś wtedy zrobił. A pomyślałeś ile to tysięcy albo miliony emerytów dorabia do emerytury pracując nawet na pełny etat? Ile tysięcy mundurowych po przepracowaniu 15 lub 20 lat idzie na emeryturę i dorabia jeszcze do tej nie małej emeryturki.Ile miejsc pracy jest blokowanych przez takich emerytów. Pomyślałeś o tym, że moja teściowa wychowywała dzieci,pracowała na roli bez opłacania składek. Ale dość już tych narzekań. Dziękuję wszystkim za wypowiedzi.
wkurzony / 193.41.231.* / 2011-06-30 10:09
No więc jest tak jak myślałem. Twoja teściowa nie opłacała składek więc miała więcej pieniędzy niż ci którzy je opłacali. Trzeba było coś z nimi robić i myśleć o starości. Druga rzecz nie tylko pieniądze się liczą, skoro twoja tesciowa ma dzieci to ma ją kto utrzymać (nie wiem może ten nadmiar pieniędzy wkładała w swoje dzieci, może trochę wdzięczności?), to jest akurat normalne że dzieci utrzymuja własnych rodziców. Nienormalne jest to co mamy obecnie - dzieci pod przymusem utrzymują obcych rodziców.
Kolejna sprawa, teraz grasz na emocjach na potęgę. Widzisz wyraźnie że socjalizm nie działa, gdzie się nie pojawi tam bankrutuje po jakimś czasie, ZSRR - 70 lat, Grecja - 30 lat, a ty nadal myślisz na sposób socjalistyczny. Jak to emeryt "blokuje" miejsce pracy ? Widac jako socjalista chcesz zabronić czegoś co jest normalną rzeczą w normalnym świecie dla każdego - pracy. To nie pracujący emeryci blokują miejsca pracy tylko durne przepisy uchwalane przez durnych socjalistów w których wierzysz. Oraz zwiększanie podatków bo socjalizm utrzymuje się z kradzieży kasy ludziom, i oczywiście przywileje (np. emerytalne). Mogę podac milion przykładów - z Twojego "podwórka" przepisy jakim musi spełniać obora dla krowy powodują duże koszty i cena mleka oczywiście musi być wysoka. Inny: PO wprowadziła w 2009 roku akcyzę na prąd w wyniku czego wzrosły rachunki za prąd, więc ludzie mają mniej pieniędzy w kieszeni aby kupić jedzenie, w wyniku czego rolnicy mniej żywności sprzedadzą, w wyniku czego rolnicy biednieją. Albo PO zwiększyło vat do 23% więc prawie wszystkie ceny poszły w górę i ludzie znowu mają mniej pieniędzy na jedzenie i rolnicy też tracą. Godzinami możnaby wymieniać.

A jeszcze wrócę do twojej teściowej, nie protestuj przeciwko temu że ona nie dostaje emerytury, tylko przeciwko temu że Ty teraz płacisz na emerytury innych obcych ludzi, i to właśnie jest złe i niesprawiedliwe, gdyby ci ZUS nie zabierał tobyś spokojnie teściową utrzymał i byłoby sprawiedliwie.
wkurzony / 83.24.111.* / 2011-06-27 00:35
Przepracowała 12 lat i chce mieć emeryturę ? Ja też tak chcę. Hmm, nawet agent Tomek dostał co prawda w wieku 35 lat, ale przepracował 15 lat. A może większość życia przepracowała na czarno, dzięki czemu mogła więcej oszczędzić, a teraz dodatkowo wyciąga rękę po darmową dodatkową kasę ? A może w ogóle nic nie robiła tyle lat a teraz emerytury sie zachciewa ? Gdyby była niezdolna do pracy toby rentę miała. A to o żebraniu to jakiś żarcik ? Skoro nie pracowała to z czego żyła ? Kasę skądś miała skoro nawet co najmniej 1 dziecko wychowała.
zalll / 2011-06-28 11:22
a co z moją mamą, która przepracowała 20 lat, przez cały ten okres odprowadzała odpowiednie składki i niestety ale została zwolniona z banku, razem z całą jego kadrą, pod pretekstem likwidacji placówki, która jednak wciąż funkcjonuje! nie ma emerytury i nie ma pracy!
wiwan / 2011-06-27 12:30
Może odstawmy na bok takie szastanie emocjami i ocenami nieznanych osób ?

Powód jest prosty. Ubezpieczeni z roczników do 1948 włącznie oprócz wymogu osiągnięcia wieku mają ustawowy wymóg minimalnego stażu ubezpieczeniowego ( sumy okresów składkowych i nieskładkowych, ale nie więcej niż w wymiarze 1/3 tych pierwszych ). Ten staż to minimum 15 lat dla kobiet.

Jasno reguluje to art. 27 i 28 ustawy emerytalnej.

Teściowa "jurora" musi dopełnić brakujące okresy, choćby na zleceniu, albo wnioskować o rentę z tytułu niezdolności do pracy, o ile niezdolność lekarz ZUS orzeknie i spełnione zostaną inne warunki z art.57 do 58 ww Ustawy.
IINGA72 / 83.30.13.* / 2011-07-05 22:11
obowiązek opłacania składek KRUS powstał w którymś tam roku może więc te 3 brakujące lata można uzupełnić okresem pracy na roli od 16 roku życia ( zeznania świadków )?
wkurzony / 193.41.231.* / 2011-06-27 13:09
"Może odstawmy na bok takie szastanie emocjami i ocenami nieznanych osób ?"

A niby dlaczego ? Z tego co napisał jasno można wywnioskować, że utrzymanie teściowej która jeszcze tyle lat nic nie robiła ze swoich barków chce przerzucić m.in na moje i Twoje i innych barki. Ja sie z tym nie zgadzam.
I nie mów mi że jemu chodzi o utrzymanie publiczne, bo te tzw publiczne pieniądze sa najpierw mi i Tobie zabierane pod przymusem.
szklarek / 2011-06-28 09:58
Z tego co napisał 'juror' nic takiego nie można wywnioskować. Zadał pytanie o przyczynę odmowy, jak rozumiem, świadczenia z ZUS i o to, co dalej.
Ani na jedno, ani na drugie pytanie tej odpowiedzi od Ciebie nie otrzymał. Otrzymał od 'wiwana '. I nie taką, jak to ZUS oszukać, tylko co system teściowej może dać.

Być może Twoim zdaniem legalne korzystanie z prawa jest "przerzucaniem na barki.

Od siebie dodam, że już poza systemem emerytalnym...
1. teściowa może korzystać z pomocy opartej o Ustawę o świadczeniach rodzinnych ( tu słynny limit dochodu 504 zł )
2. żona 'jurora' ma kodeksowy ( KRO ) obowiązek alimentacyjny wobec swej matki
wkurzony / 193.41.231.* / 2011-06-28 13:29
Nieprawda, powiedział "Czy taki człowiek teraz musi żebrać żeby przeżyć?" . Zagrał tym pytaniem na ludzkich emocjach to emocjonalną odpowiedź ode mnie dostał.

najważniejszy jest tu pewnie p. 2 żona ma obowiązek alimentacyjny i najwygodniej jest we własnym interesie przerzucić ten obowiązek na innych. Ja to zachowanie rozumiem tylko niech nikt mi nie wciska emocjonalnej ciemnoty że "teściowa ma teraz żebrać".
Eleonora22 / 2011-06-27 12:50
Dwanaście lat przepracowanytch? To trochę za mało...

Najnowsze wpisy