Forum Forum emerytalneInne

Emerytura mieszana 2012

Emerytura mieszana 2012

Roman Czar / 2012-02-03 13:33
Dowiedziałem się ostatnio że mogę być objęty emeryturą mieszaną...powiem szczerze za dużo mi to nie mówi...również nie było osoby chętnej w ZUS-ie która zechciała by mi to wytłumaczyć...więc dlatego zwraca się tutaj z prośbą o wytłumaczenie mi co to w ogóle jest emerytura mieszana?
Wyświetlaj:
kazimierz68 / 2012-02-03 14:01 / Bywalec forum
Emerytura mieszana dotyczy osób, które uzyskały wiek emerytalny w latach 2009-2013 i nie pobrały na warunkach dotychczasowych emerytury, jak i nie skorzystały z przystąienia do otwartego funduszu emerytalnego. Osoby te będą miały obliczaną emeryturę częściowo na starych a częściowo na nowych zasadach - stąd mieszana. Jeżeli wiek emerytalny osiągnął Pan w tym roku to emerytura będzie wynosiła35% starej i 65% nowej.
wiwan / 2012-02-03 14:32
Z dwoma uwagami.

1. Taki sposób wyliczenia dotyczy tylko KOBIET, bo dotyczy roczników młodszych niż 1948, więc mężczyzna z tych roczników wiek emerytalny najwcześniej uzyska w 2014 roku, czyli po stosowaniu tego art. 183 Ustawy emerytalnej.

2. Nawet jeśli ubezpieczona do OFE przystąpiła, może w celu uzyskania emerytury mieszanej złożyć wniosek o przekazanie środków z OFE do budżetu, czyli z OFE zrezygnować.

Info więc dla 'kazimierza68' jest bezprzedmiotowe.
Roman Czar / 2012-02-03 14:54
Czyli na razie nie muszę sobie zaprzątać tym głowę... no ale i tak warto wiedzieć co mnie czeka...
wiwan / 2012-02-03 20:46
Nie tylko na razie, ale w ogóle. Bo już Pan wie, że Pana emerytura będzie w całości policzona wg. nowego schematu tj. ze zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz zewidencjonowanych i zwaloryzowanych składek.

Najnowsze wpisy