Forum Forum emerytalneInne

Emerytura mieszana

Emerytura mieszana

Tadek647 / 75.49.219.* / 2012-10-03 20:48
EMERYTURA MIESZANA:

Jeżeli ubezpieczona, będąca członkiem OFE, złoży wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa, to będzie mogła mieć ustalone świadczenie w tzw. sposób mieszany, a więc częściowo według starych (określonych w art. 53 ustawy emerytalnej) i częściowo według nowych (omówionych wcześniej) zasad. Taką możliwość przewiduje art. 183 ustawy emerytalnej.

Warunki otrzymania emerytury (mieszanej) obliczonej częściowo według nowych, a częściowo według starych zasad są następujące:

2. Nieprzystąpienie do OFE albo złożenie wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa.

JAKIE KROKI NALEŻY PODJĄĆ GDY PRACOWAŁEM TYLKO 10 LAT I MAM JUŻ WIEK EMERYTALNY?
CZY KWALIFIKUJĘ SIĘ DO EMERYTURY MIESZANEJ?

Tadeusz
Wyświetlaj:
wiwan / 2012-10-04 21:14
NIE. Nie kwalifikuje się Pan.
Sam Pan zacytował, że dotyczy to jedynie kobiet, ja dodam że z roczników 1949-1953.

Wynika to z owego art.183 Ustawy emerytalnej.
Jeśli jest Pan z rocznika starszego niż 1949- nie ma Pan prawa do emerytury, ze względu na za mały staż ubezpieczeniowy.
Jeśli jest Pan z rocznika młodszego niż 1948- ma Pan prawo do emerytury, ale bez gwarancji e. minimalnej.
z17 / 31.11.132.* / 2013-02-27 01:22
Te kobiety z roczników 1949-53 w zdecydowanej większości skorzystały z wcześniejszych emerytur wyliczanych w całości na starych zasadach, a ponieważ nie można przejść z emerytury wcześniejszej na emeryturę mieszaną, cała rzecz ich w rzeczywistości mało dotyczy.

Najnowsze wpisy