Forum Forum emerytalneZUS

Emerytura po rencie chorobowej a RP-7

Emerytura po rencie chorobowej a RP-7

robo33 / 91.218.211.* / 2013-03-01 19:26
Witam.
Na wstępie powiem, że urzędniczka ZUS stwierdziła, że nie ma konieczności składania druków RP-7. Do przeliczenia emerytury.
Kobieta ur. styczeń 1953. Praca od r. 1970 z przerwami na urlop wychowawczy 3 dzieci do 1980r. Następnie okresy składkowe W KRUS do 1990r. W tej chwili informacja pisemna z ZUS, że w ewidencji nie ma informacji o 1 dziecku oraz brak informacji o zarobkach z dwóch zakładów pracy od 1970 do 1972 oraz 1975-1977 W związku z tym że obliczona emerytura jest poniżej najniższej zostaje podwyższona do minimalnej. Co z tym zrobić czy złożenie RP-7 podwyższy emeryturę. Kto ma obowiązek składania RP-7 pracownik czy pracodawca? Co jak zakład pracy już nie istnieje?
Z góry dziękuję za pomoc
wiwan / 2013-03-04 11:34
Rozumiem, że to emerytura z urzędu tj. nie składała Pani wniosku, nowe świadczenie jest przyznawane z powodu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego- czyli jest to świadczenie z art. 24a Ustawy emerytalnej.

1. co do zasady RP-7 składa wnioskujący o świadczenie- więc dotyczy to pracodawcy w przypadku świadczeń na starych zasadach, gdy na emeryturę przechodzi jego obecny pracownik, oraz w rzadkich sytuacjach gdy jest pełnomocnikiem-zwłaszcza wnioskowania o r. rodzinną dla uprawnionych członków rodziny zmarłego pracownika.

2. na stronie ZUS jest wyszukiwarka/baza zlikwidowanych firm/zakładów wskazująca na miejsce przechowywania i zakres dokumentacji pracowniczej. W przypadku przejęć/połączeń zakładów- zawsze dokumentację przejmuje następca prawny.

3. efekt finansowy oczywiście byłby zauważalny dopiero, gdyby za lata bez zarobków uzyskała Pani RP-7 lub równoważne zaświadczenia wskazujące na wynagrodzenie wyższe od minimalnego i na tyle wysokie, że obliczone świadczenie przekroczyłoby wysokość e. minimalnej.
4. uwzględnienie u. wychowawczego za 3 dziecko nic nie da, bo maksymalnie można uwzględnić 6 lat u. wychowawczych sprzed 1991 r.- czyli za okres, kiedy były one o. nieskładkowymi.

5. dodatkowo teoretycznie może Pani wystąpić z wnioskiem o przeliczenie emerytury w sposób mieszany ( z art.183 ) tj. obliczając świadczenie jako sumę 20% e. wyliczonej na starych zasadach i 80% e. wyliczonej na zasadach nowych, zamiast obecnego wyliczenia tylko na nowych zasadach, tyle że przy braku okresów ubezpieczenia po 1998 r. efekt jest identyczny - kapitał początkowy wylicza się jak e. na zasadach starych.

Najnowsze wpisy