Forum Forum emerytalneZUS

Emerytura pomostowa

Emerytura pomostowa

kubus52 / 2013-11-05 14:24
Prowadzę DG prawie o 0 dochodzie,mam 45 lat pracy razem z wojskiem i szkołą przyzakladową.Wiek mój to 12.01.2014 roku skoncze 62 lata.Na koniec grudnia tą jednoosobową dzialalnosc chce przekazać na zonę ,która jest na emeryturze pełnej.Ja będę miał zatrudnienie nie wiem na jak długo od 02 stycznia 2014 roku.Gdybym był zwolniony z przyczyn likwidacji etatu po 6 miesiącach ,czy mam prawo do pomostówki ,a jezeli tak to na jakich warunkach.

Pozdrawiam wacław koza
Wyświetlaj:
wiwan / 2013-11-05 17:12
Myli Pan e. pomostową ze świadczeniem przedemerytalnym.

Tak. Gdyby doszło do likwidacji Pana etatu po min. 6 mc zatrudnienia spełniłby Pan warunek wyjściowy uzyskania ś. przedemerytalnego z art. 2, ust. 1 pkt. 2 oraz 5 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych.

Drugim warunkiem jest rejestracja w PUP, uzyskanie zasiłku dla bezrobotnych i utrzymanie go przez min. 6 miesięcy. Czyli w praktyce musi to oznaczać brak ofert odpowiedniej pracy ( odmowa przyjęcia skutkuje utratą statusu bezrobotnego ) i Pana zdyscyplinowanie tj. stawianie się na wyznaczone wizyty.

Świadczenie wynosi obecnie 975,78 zł brutto, od marca 2014 zostanie zwaloryzowana.

Jest to kwota zryczałtowana, a więc niezależna od stażu, składek ubezpieczonego.

Prawo do niego ustaje z chwilą przejścia na emeryturę ( w Pana przypadku e. częściową w wieku 65 lat ), rentę. Bez przejścia na nie- świadczenie ustaje z chwilą uzyskania powszechnego wieku emerytalnego- czyli wg obecnych przepisów w wieku 66 lat i 5 mc.
kubus52 / 2013-11-05 18:35
Dziękuje bardzo,a w przypadku świadczenia przedemerytalnego można dorabiać jakąś kase ,czy nie wolno.

Pozdrawiam Waclaw K
wiwan / 2013-11-05 18:55
Można, ale z ograniczeniami- na zasadach podobnych jak w przypadku rencistów i emerytów wcześniejszych. Tyle że progi dodatkowego przychodu ( podlegającego ub. społecznym ) to 25% i 70% przeciętnego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do celów emerytalnych, zwaną dalej „dopuszczalną kwotą przychodu”,

Przekroczenie pierwszego powoduje zmniejszenie kwoty świadczenia, drugiego- zupełne zawieszenie wypłaty.

Obecnie (marzec 2013- luty 2014) ww progi to odpowiednio 880,50 zł i 2 465,20 zł brutto/mc

Najnowsze wpisy