emerytura?

re.wa / 87.99.14.* / 2013-09-18 10:49
Witam, mam pytanie ad. mojej mamy, żyjącej na wsi która w grudniu skończy 60 lat. Pracowała czynnie w jednym zakładzie pracy po szkole od 1.09.1976 do 10.07.1977, kiedy to urodziłam się ja, potem przebywała na urlopie macierzyńskim i wychowawczym, aż do listopada 1980r (za ten czas ma świadectwo pracy z ww. zakładu). Następnie wychowywała mnie i pracowała w swoim gospodarstwie rolnym (w zakładzie pracował tata na umowe o pracę). 02.1981r. urodziła się moja siostra. Nastepnie wychowywała nas i pracowała w gosp. rolnym; w grudniu 1988r. urodziła mojego brata i znów pracowała w swoim gosp. rolnym. Od połowy 2006r.do tej pory opłaca za siebie KRUS.
Czy ma prawo do jakiejś, choćby minimalnej emerytury? i co w tym przypadku powinna zrobić, tzn. gdzie się zgłosić i z jakimi dokumentami? Tata obecnie jest na emeryturze, żyją we wspólnym gospodarstwie rolnym.
Dziękuję za odpowiedź.
wiwan / 2013-10-09 10:27
Najkrócej:

Powszechny wiek emerytalny mamy to 60 lat i 4 mc, więc osiągnie go w kwietniu 2014.
Jeśli łącznie uzyska 25 lat okresów ub. rolniczego- uzyska prawo do e. rolniczej. Niezależnie od niej- prawo do znikomej emerytury z ZUS. Znikomej, bo z takim stażem ZUS- bez gwarancji e. minimalnej.
Występując natomiast do ZUS o emeryturę bez posiadania owych min. 25 lat ub. rolniczego- uzyska ją powiększoną, uwzględniającą okresy ub. rolniczego.

Okresy ub. rolniczego to nie tylko okres KRUS, ale również przypadające przed powstaniem KRUS (1991) okresy podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników indywidualnych i członków ich rodzin w latach 1983-1990,
prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16 roku życia, przed dniem 1 stycznia 1983 r.

Najnowsze wpisy