emerytura

mirekdana / 2014-02-05 20:42
Pracuje od 1981roku w chlodni skladowej do obecnej chwili ,czy bede mogl przejsc na wszesniejsza emeryture Zaznaczam ze moj staz pracy zaczyna sie od 1978 roku
Wyświetlaj:
mirekdana / 2014-02-06 10:30
Uzyskanie prawa do emerytury pomostowej na szczególnych zasadach
Pracownicy wykonujący niektóre prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienione w nowych wykazach prac, mają możliwość uzyskania emerytury pomostowej na szczególnych zasadach (zgodnie z art. 5-10 ustawy).
Emerytura pomostowa na podstawie tych przepisów przysługuje na ogół w niższym wieku emerytalnym niż 55 lat dla kobiet lub 60 lat dla mężczyzn, a niekiedy również mimo posiadania niższego niż 15 lat stażu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Jednocześnie w niektórych przypadkach o możliwości uzyskania emerytury pomostowej decyduje także stan zdrowia - wówczas warunkiem niezbędnym do nabycia uprawnień jest uzyskanie orzeczenia o niezdolności do wykonywania pracy w danym zawodzie. Taki wymóg obowiązuje pracowników lotnictwa, hutników, a także maszynistów pojazdów trakcyjnych.

Wszystkie osoby, które chcą uzyskać emeryturę pomostową na szczególnych zasadach, oprócz spełnienia dodatkowych warunków wymienionych w tabeli, muszą również:

posiadać okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn,
przed 1 stycznia 1999 r. wykonywać pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wymienioną w dotychczasowych przepisach lub w nowych wykazach prac,
po 31 grudnia 2008 r. wykonywać pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienioną w odpowiednich punktach nowych wykazów prac,
rozwiązać stosunek (stosunki) pracy.
wiwan / 2014-02-06 11:34
Czemu to cytowanie ma służyć. Wskazałem Panu konkretny artykuł (49) ustawy, zgodnie z którym to, że przed 1999 r. pracował Pan w war. umieszczonych również w nowym wykazie i na dzień 1.01.2009 r. miał Pan zarówno 15 lat tej pracy jak i 25 lat stażu ogólnego zwalania z warunku pracy w war. szczególnych po 2008 r.

Nie ma tu mowy o OFE, owszem jest warunek dodatkowy- rozwiązania umowy o pracę.
mirekdana / 2014-02-06 23:36
wiec jesli bede mial szkodliwe do 2008 roku 25 lat stazu 15 lat pracy w warunkach szkodliwych to moge byc spokojny o emeryture pomostowa nie musze sie obawiac ze mi zus odmowi takiej emerytury z gory dziekuje panu za odpowiedzi i za cierpliwosc i czekam na potwierdzenie czy dobrze zrozumialem
wiwan / 2014-02-07 13:24
Tak. Taki jest obecny stan prawny.

Natomiast wracając do okresu po 2009 r. i niewywiązywania się obowiązków pracodawcy doprecyzuję zatrudniającego w war.szczególnych lub szczególnym charakterze:
- tak jak napisałem- wcześniej- samo nieopłacanie składki na FEP nie jest przeszkodą dla ubezpieczonego w uzyskaniu e. pomostowej ( o ile uzyska od niego prawidłowe zaświadczenie o warunkach pracy ). Tak jak w przypadku innych składek- ZUS je od pracodawcy wydobędzie.
- gorzej jest, jeśli pracodawca również w ogóle nie zgłosił pracownika do tego ubezpieczenia, ewidencji pracowników w war. szczególnych. Wtedy rzeczywiście ZUS pracownikowi odmawia świadczenia (jeśli praca po 2008 jest w jego przypadku niezbędna do uzyskania prawa do świadczenia). To jest pewnie ta sytuacja dotycząca kolegów , którym być może brakuje lat. Zwracam uwagę, że część z nich potrzebuje min. 1 dnia zatrudnienia w war. szczególnych po 2008 r., a obowiązki ewidencyjne i składka pojawiła się od 2010 r. Jednak obowiązek ewidencyjny objął też pracowników za rok 2009.
Czyli nawet przy niezgłoszeniu ich, warunek pracy po 2008 mogą mieć spełniony.

Tak jak też napisałem- sprawa pracodawcy powinna być zgłoszona do PIP, ZUS, sądu pracy- które to instytucje zmuszą go do wywiązania się z obowiązków, w tym wstecznego zgłoszenia i opłacenia składek z odsetkami.
Niezależnie od tego, każdy kto przez pracodawcę nie uzyskał świadczenia lub uzyskał zaniżone- w procesie cywilnym może dochodzić od niego odszkodowania i zadośćuczynienia.
mirekdana / 2014-02-07 21:15
No teraz zglupialem .czy lepiej nie robic sobie problemow i zostac przy tym czy jestem miec szkodliwe do 2008 roku ,a pozniej lepiej nie miec tego szkodliwego, mam te 15 lat szkodliwego z nawiazka no i wymagany staz pracy 25 lat do 2008 roku
mirekdana / 2014-02-10 10:35
czy moge prosic o odpowiedz
wiwan / 2014-02-10 12:31
1. Panu konkretnie pracodawca gamoń nie szkodzi w zakresie uzyskania prawa do e. pomostowej ani jej wysokości. Szkodzi innym pracownikom- obecnym i przyszłym - w zakresie niemożności jej uzyskania, albo niemożności uzyskania lub zaniżenia wysokości rekompensaty z tyt. pracy w war. szczególnych lub w szczególnym charakterze- czyli świadczenia dla osób, które nie spełniają wszystkich warunków uzyskania e. pomostowej. Jest to po prostu podwyższenie Kapitału początkowego dla takiej osoby.

2. walka o tak zasadnicze i należne prawnie kwestie jak prawo do emerytury trudno nazwać robieniem sobie problemu, jego nierobienie jest większym problemem- gdy np. w grę wchodzi praca o 7 lat dłużej..
mirekdana / 2014-02-10 20:54
Poinformuje moich wpolpracownikow na czym stoimy i o co trzeba walczyc.Tylko mam pytanie czy w moim przypadku poprzestac na szkodliwym do 2008 czy do 2009 zeby zus mi nie odrzucil prawa do emerytury pomostowej chodzi mi o ten nieszczesny jeden dzien Z gory dziekuje za odpowiedz troszke panu marudze za co przepraszam
wiwan / 2014-02-11 12:44
Postępowanie o emeryturę to nie są negocjacje z ZUS-em, a więc nie ma sytuacji, gdy ubezpieczony nie dostaje świadczenia w ogóle, bo we wniosku o świadczenie wykazuje więcej niż może poświadczyć.

Po prostu stwierdza Pan prawdę we wniosku (ZUS RP-1Epom), w tym to, że po 2008 pracował Pan w war. szczególnych bo taka jest prawda.

To, że wydane przez pracodawcę zaświadczenie/świadectwo pracy dołączone do kwestionariusza Rp-6 tego nie potwierdzi spowoduje pismo z ZUS z wezwaniem do wyjaśnienia. No to Pan wyjaśni. Nawet jeśli Pan nie wyjaśni- to jak już napisałem w Pana przypadku nie ma potrzeby pracy w war. szczególnych po 2008 r.- zatem wydanie decyzji emerytalnej będzie możliwe i zostanie wydana. Decyzja odmowna byłaby wtedy, gdyby wydanie decyzji nie było możliwe.

Oczywiście mówimy wciąż o sytuacji, że pracodawca nie wykonuje swoich obowiązków jako zatrudniający w war. szczególnych od 2009 r. tj., że prawidłowe świadectwa/zaświadczenia za okres do 2008 r. wydaje i wyda.
mirekdana / 2014-02-11 18:57
Dziekuje bardzo panu za pomoc za to ze uspokoil mnie w kwesti emerytury pomostowej Dziekuje i pozdrawiam
wiwan / 2014-02-12 21:25
Info z priva- no zacytował Pan początek właśnie art. 49, który Pana właśnie dotyczy i daje prawo do e. pomostowej "w drodze wyjątku" mimo, że ubezpieczony pracy w war. szczególnych po 2008 r. nie wykonywał. Dlatego, że na :
1 stycznia 2009 r. miał min. 15 lat pracy w war. szczególnych wymienionej w nowych wykazach oraz już niezależnie od daty uzyskał wiek 60 lat i staż ogólny 25 lat.
mirekdana / 2014-02-14 10:26
1) po dniu 31 grudnia 2008 r. nie wykonywała pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3; Napisano ze 1 i 3 a moja jest na pozycji 2 czy wiec czy 1 i 3 oznacza ze 2 rowniez
wiwan / 2014-02-14 10:56
Nie pozycja, ale ustęp.

Ustęp 2 w art. 3 'opowiada' o tym, co ustawodawca uznaje za czynniki ryzyka, o których pisz w ust. 1.
Temperatura poniżej 0 st. C jest takim czynnikiem ryzyka i dlatego jest wykazana w zał. 1 ( poz. 35 ), który po prostu jasno owe prace kwalifikujące się do ust. 1 wymienia.

Ust. 1 i ust. 2 to TA SAMA grupa prac w war. szczególnych. Pana praca, to praca z art. 3, ust. 1 wymieniona w tożsamym z nim załączniku 1.
mirekdana / 2014-02-14 11:17
Oj dziekuje bardzo teraz tylko prosze o jednoznaczna odpowiedz czy spelniam warunki na emeryture pomostowa i nie musze obawiac sie o ten jeden dzien po 2008 roku jesli dostane odpowiedz podziekuje panu za cierpliwosc i ze jest pan tak wyrozumialy
wiwan / 2014-02-14 11:26
Tak, ale musi/muszą być prawidłowe świadectwo/pracy za okres do 2008 r. włącznie. tj. takie, z którego/ych wynika praca w war. szczególnych z podaniem konkretnego stanowiska, pozycji w wykazie, w pełnym wymiarze godzin, stale.
mirekdana / 2014-02-14 11:41
rozumiem jesli tak to dziekuje duzo pan mi pomogl gnebil mnie ten jeden dzien dziekuje
mirekdana / 2014-02-05 23:18
tylko czytalem zeby przejsc na emeryture pomostowa trzeba byc w ZUS a nie w OFE
wiwan / 2014-02-06 11:26
Gdzie ? Nie jest to bowiem prawdą.
mirekdana / 2014-02-05 23:15
Nie wiem wic dlaczego koledze nie chcieli dac emerytury pomostowej musial zwolic sie i przepracowal miesiac w innej firmie bo ZUS rzadal pracy po 2010 w szczegolnych warunkach wystarczyl jeden dzien ale musial to miec bo ZUS odmawial emerytury pomostowej spelnil ich warunki i dostal to emeryture Chodzilo im o to zeby byla oplacona ta skladka I teraz mam przez to obawy
wiwan / 2014-02-05 21:15
Zakładam, że chłodnia poniżej 0 st. C. i praca jest wykonywana stale w pełnym wymiarze godzin.

Zatem- prawa do e. wcześniejszej z tyt. pracy w war. szczególnych lub w szczególnym charakterze Pan nie uzyska, bo na dzień 1.01.1999 r. staż ubezpieczeniowy był niższy niż 25 lat. No chyba, że jednak jest- bo są nieskładkowe 5 letnie studia.

Natomiast spełni Pan w wieku 60 lat warunki uzyskania e. pomostowej- bo praca w temp. poniżej 0 st. C jest w nowym wykazie tj. załączniku do ustawy o e. pomostowych- zał. 1, poz. 35.
mirekdana / 2014-02-05 21:39
Tylko jest problem bo od 2008 zaklad nie oplaca jakis skladek i zus nie chce zaliczyc pracy po 2009 roku a ponoc trzeba przepracowac choc jeden dzien co robic zwolnic sie i szukac pracy w ktorej oplacaja te skladki nie chce stracic tyle lat pracy w warunkach szkodliwych
wiwan / 2014-02-05 21:58
1. jeśli praca w war. szczególnych jest we wspomnianym już nowym wykazie, to nie jest konieczny warunek przepracowania w niej choćby 1 dnia po 2008 r. Prawo do e. pomostowej uzyskuje się na podstawie przepisu szczególnego z art. 49.

2. chodzi o to, że pracodawca nie odprowadza składki na fundusz emerytur pomostowych. Jest to składka obowiązująca od 2010 r.
Obciąża to jego- bo ZUS je w końcu wyegzekwuje, z odsetkami, może też ukarać. Ale brak składki nie wpływa na prawo pracowników do e. pomostowej, bo to nie oni są płatnikami, nie jest to ich obowiązek.

3. jeśli są problemy z emeryturami, to raczej dlatego że wraz nieopłacaniem składek pracodawca 'konsekwentnie' nie wydaje prawidłowych świadectw pracy w war. szczególnych lub zaświadczeń o pracy w war. szczególnych. Cała sprawa kwalifikuje się do sądu pracy. Natomiast zdecydowanie w sytuacji posiadania prawidłowego świadectwa pracy i spełnienia warunków ustawowych prawo do e. pomostowej jest niezależnie od tego, czy pracodawca składkę zapłacił, czy nie.
mirekdana / 2014-02-05 22:17
tzn moge liczyc ze taka emeryture dostane I jeszcze jedno pytanie jesli naleze do OFE , a nie do ZUS to czy bede tez mial przez to problemy Z gory dziekuje za odpowiedzi duzo mi wyjasnily
wiwan / 2014-02-05 22:58
Nie, członkostwo w OFE nie jest przeszkodą.

E. pomostowa jest e. okresową tj. prawo do niej ustaje w dniu poprzedzającym uzyskanie powszechnego wieku emerytalnego i po prostu składa się wtedy wniosek o e. powszechną i przechodzi z jednego świadczenia na drugie. Część kapitałowa - czyli emerytura z OFE jest wypłacana dopiero na tej e. docelowej czyli w wieku powszechnym.

Natomiast wcześniej- na potrzeby ustalenia wysokości e. pomostowej stosuje się przeliczenie składek zewidencjonowanych w ZUS w stosunku 19,52/12,22- czyli tak, jakby do OFE ubezpieczony nie przystąpił, a więc była ewidencjonowana cała składka emerytalna, a nie pomniejszona o część, która zasiliła OFE.

Najnowsze wpisy