Forum Forum emerytalneZUS

emerytura w nowej wysokości

emerytura w nowej wysokości

janek67 / 2013-02-07 09:18
kto i na jakich zasadach może mieć emeryturę w nowej wysokości? Czy jako osoba pobierająca świadczenia ZUS muszę zdecydować czy wole otrzymywać emeryturę w dotychczasowej kwocie czy muszę wyrazić cheć i wystąpić o ponowne przeliczenie emerytury?. Czy w tym drugim przypadku zyskam czy stracę po ponownym przeliczeniu?
Wyświetlaj:
wiwan / 2013-02-19 13:52
Nowa wysokość jest możliwa na skutek:

1. przeliczenia dotychczasowego świadczenia na skutek;
a) doliczenia nowych okresów ubezpieczenia, które nastąpiły po uzyskaniu prawa do świadczenia, albo nastąpiły wcześniej, ale nie były uwzględnione przy wyliczeniu na skutek braku dokumentacji, dowodów.
b) zastąpienia tzw. lat zerowych uwzględnionych przy wyliczaniu latami z płacą minimalną.
c) przeliczeniem KP po nowelizacji od 23 .09.2011 r. ( naliczanie stażu z dokładnością do 1 dnia kalendarzowego ).

2. Uzyskaniu nowego świadczenia tj. normalnej emerytury w wieku powszechnym zamiast dotychczasowej e. wcześniejszej.
Zakres przeliczenia i w ogóle opłacalność zależy od rocznika ubezpieczonego oraz nabycia ( i długości ) nowych okresów ubezpieczenia w czasie pobierania e. wcześniejszej.

WW na wniosek.
bosa_stopa / 2013-06-12 10:50
a czy przeliczenie emerytur moze byc wykonywane np. cyklicznie? chodzi mi o to ze np. co iles lat spradza sie wysokosc emerytury. Czy tylko na wniosek? Czy do wniosku trzeba zalaczc uzasadnienie dlaczego chcemy dokonac ponownego przeliczenia emerytury? Co w przypadku gdy zus przeliczy i wyjdzie nam mneij niz otrzymywalismy obecnie? (jest cos takiego mozliwe wogole??)
wiwan / 2013-06-12 11:11
Można wielokrotnie, o ile przed każdym kolejnym przeliczeniem pojawiły się wymienione przeze mnie wyżej okoliczności. Bez takich okoliczności, tj. po ich wyczerpaniu nie ma podstaw przeliczenia.

Z kolei zastąpienie e. wcześniejszej e. powszechną jest jednokrotne i nieodwracalne.

Mniejsza kwota świadczenia przy przeliczeniu pozostawia świadczenie na dotychczasowej wysokości. Przy przejściu na e. powszechną- wymaga szybkiej reakcji- wycofania wniosku, przed uprawomocnieniem decyzji o przyznaniu nowego świadczenia ( 30 dni od dostarczenia ). Potem nie ma odwrotu, będzie wypłacane nowe niższe świadczenie.

Jak napisałem tylko na wniosek. Z urzędu zastępuje się jedynie r. z tyt. niezdolności do pracy emeryturą ( w chwili uzyskania powszechnego wieku emerytalnego ).

Wniosek poza przyczyną wymaga nowych dokumentów, nieuwzględnionych wcześniej. Nie trzeba nowych dokumentów do zastąpienia lat zerowych oraz do przejścia z e. wcześniejszej na powszechną.

Urzędowe coroczne waloryzacje to nie jest przeliczenie.

Najnowsze wpisy