emerytura z anglii

endi123 / 62.252.64.* / 2007-02-19 22:25
czy ktoś może rzetelnie napisać o systemie emerytalnym w anglii, od czego zależy wysokość, drugie pytanie po ilu latach można starac sie o obywatelstwo w anglii.
Wyświetlaj:
Jurek742 / 83.23.2.* / 2018-04-05 17:47
Witam a ja mam pytanko
Pracowałem 18miesięcy w angli jaka dostanę.emeryturę za te.kilka miesięcy orientuję sie ktoś mam wiek.emerytalny
Czy sie ktoś jak to się oblicza
pozdrawiam jurek
Dorota Cukierska / 82.29.130.* / 2012-03-30 08:44
Chciałabym w poniższym artykule przybliżyć Państwu sprawę sytuacji emerytalnej w UK. Często przychodzą do naszego biura klienci z zapytaniem:

Jak wygląda moje sytuacja emerytalna?

emerytura w Anglii Mieszkam i pracuję legalnie w Wielkiej Brytanii od np. 5, 3 10 lat, płacę składki na National Insurance Contribution i nie wiem czy coś będzie mi się należało na starość? Albo z drugiej strony przychodzą klienci przekonani, że po przepracowaniu 5 lat w UK i nie płaceniu składek na National Insurance będą otrzymywać w Polsce przynajmniej 100 funtów na tydzień. Bajka. Sama bym tak chciała. Nie mam pojęcie skąd biorą się te piękne historie o cudownie zabezpieczonej przyszłości, kiedy w końcu osiągniemy błogi wiek emerytalny. Wyobraź sobie ten czas. Masz 60 kilka lat, wbrew pozorom nie jesteś jeszcze staruszkiem, nie musisz wstawać codziennie rano do pracy. Dzieci w końcu podrosły i wyfrunęły z domu. Masz przed sobą cały dzień. Żadnych obowiązków, może jedynie wyjście z psem na spacer. Poza tym czas dla siebie. Czyż to nie cudowne!!! A może poczułeś przerażenie na samą myśl o długim dniu przed sobą?
Jak chciałbyś aby ten dzień wyglądał? Może masz w głowie ukryte marzenia? Podróż dookoła świata? Banał, ale jakże cudowny banał. A może wspinaczka w Himalajach, albo nauka nurkowania? A może tak jak ja marzysz o wolnym czasie, aby w końcu iść do dobrej restauracji, spotkać się z przyjaciółmi i po prostu nic nie robić cały dzień.
Jedno jest pewne, kiedy osiągnę wiek emerytalny, który wcale nie kojarzy mi się ze starością i końcem świata, a wręcz przeciwnie, mam zamiar właśnie wtedy zrealizować moje marzenia o totalnym lenistwie i może dla urozmaicenia podróżach po świecie. Oczywiście chciałabym podróżować raczej w dobrych warunkach. Wbrew pozorom nie sądzę aby mi się chciało mieszkać pod namiotem lub jeździć autobusem, kiedy będę w świetnej formie Panią w średnim wieku. Wychodzę z przekonania, że pracując ciężko całe życie zasługuję na trochę luksusu na starość.
Co mogę zrobić, aby wizja mojego podeszłego wieku nie była tylko mrzonką? Co potrzebuję, aby żyć godnie na starość? Czy emerytura wypłacana w UK czy w Polsce może zapewnić mi realizację mojej wizji starości?

Państwowa emerytura w UK tzw State Pension

Może zaczniemy od faktów: Państwowa emerytura w UK tzw State Pension. Czego mogę się spodziewać? Na początek krótka definicja: State Pension to inaczej renta państwowa w Anglii i Walii. Szkocja ma trochę inne prawo. State Pension należy do zasiłków (benefits). Przyznawana jest na podstawie składek National Insurance Contribution, tzw contribution benefit.

Jakie muszę spełnić warunki, aby otrzymać State pension?

Przede wszystkim muszę płacić składki National Insurance Contribution przez minimum 30 lat. Innymi słowy muszę pracować przez minimum 30 lat, aby zdobyć prawo do otrzymywania emerytury. Dotychczas wymóg przepracowanych lat dla mężczyzn wynosił 44 lata, a dla kobiet 39 lat. Od 6 kwietnia 2010 roku 30 lat pracy wystarczy (dla kobiet i mężczyzn tyle samo), aby starać się o emeryturę w UK.
Następnie muszę osiągnąć wiek emerytalny. W chwili obecnej wiek emerytalny to 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Zgodnie z reformą emerytalną Pension Act 2007 wiek emerytalny zostanie wydłużony. W fazie początkowej wiek mężczyzn i kobiet zostanie wyrównany, a następnie zostanie podwyższony do 68 roku życia.
Kiedy już przeżyję 68 lat będę musiała wystosować odpowiednie pismo z prośbą o przyznanie mi emerytury. Niestety emerytura nie jest przyznawana automatycznie.

Jakiej kwoty mogę się spodziewać?

Czy ktoś ma ochotę zgadnąć? Ile otrzymuje dzisiejszy emeryt w UK, który przepracował 44 lata, płacił składki na National Insurance Contribution i ma 65 lat? Otóż w roku podatkowym 2008/2009 wysokość emerytury wynosi 95.5 tygodniowo. I pomyśleć, że niektórzy z klientów naszego biura spodziewają się otrzymywać taką kwotę po 5 latach pracy w UK!
Warto również pamiętać, że State Pension jest opodatkowana i niezależna od wysokości zarobków oraz od wysokości płaconych składek National Insurance Contribution. Oznacza to, że jeśli ktoś zarabia L110.00 na tydzień, to po osiągnięciu wieku emerytalnego, dostanie taką samą State Pension jak osoba, która zarabiała L1,100.00 tygodniowo.
Jak myślisz, czy 95.00 na tydzień wystarczy, żeby zrealizować marzenia? Oczywiście wiem, co powiesz: Nie będę teraz o tym myśleć. Nie wiadomo czy dożyję wieku emerytalnego. Mam jeszcze czas. Ale co będzie, jeśli dożyjesz a nic nie zrobisz w tym kierunku? Czy 95.5 funta na tydzień wystarczy nie na szaleństwa, ale na godne życie. Ile wydajesz tygodniowo teraz? Czy uważasz, że kiedy będziesz miał 65 lat wydatki nagle ulegną cudownej transformacji?
Jeśli 95.5 wydaje ci się „trochę” za mało i chcesz się dowiedzieć czegoś więcej na temat sytuacji emerytalnej Polakow w UK zadzwoń do nas i umów się na bezpłatne spotkanie informacyjne. Czas mija niepostrzeżenie i może być już za późno, żeby m
JANKO381 / 92.29.66.* / 2015-06-05 22:23
CO ZA DURNY, UKIERUNKOWANY NA WPROWADZANIE LUDZI W BŁĘDNE MYŚLENIE I PODEJSCIE DO TEGO TAK WAŻNEGO TEMATU DLA WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH - CIEKAWE PRZEZ KOGO SPONSOROWANY! CHCESZ WIEDZIEĆ O SWOJEJ SYTUACJI EMERYTALNEJ NIE PYTAJ NA DURNYCH FORACH TYLKO OTWÓŻ ODPOWIEDNIĄ STRONĘ INFO. GOV.CO WPROWADŻ SWOJE DANE DOTYCZACE POBYTU W UK I TO PRAKTYCZNIE WSZYSTKO POWODZENIA
Pablo Picasso. / 62.148.70.* / 2012-08-26 10:31
Chciałem sie tylko ustosunkować nie do zarobków i emerytur w Anglii, chociaż zapomniano, że
przepracowane lata w Polsce liczą się też na Wyspach Brytyjskich tylko już o innym przeliczniku...
Faktem też jest jednak , że Anglia ma jeden z najgorszych systemów Emerytalnych, gdzie emeryt otrzymuje
emerytury miesięcznie około 40,1% byłego wynagrodzenia.
jedynie jak sie nie mylę gorszy jest od niej Meksyk i Japonia. Skąpcem w tej dziedzinie były Stany Zjednoczone
a jednak stoją wyżej bowiem mają 50 % od wynagrodzenia miesięcznego, Niemcy około 64 % , Włosi w przybliżeniu 75 % ,
Hiszpania przeszło 80 % ,najlepszy przelicznik jednak systemów emerytalnych jest w Grecji bowiem wynosił dokładnie 111 %
emerytury od pensji, więc tam emerytura jest wyższa niż miesięczne zarobki i jest to chyba jedyny kraj o takim systemie.
Lecz chciałem się ustosunkować do tej wypowiedzi - "Nie mam pojęcie skąd biorą się te piękne
historie o cudownie zabezpieczonej przyszłości, kiedy w końcu osiągniemy błogi wiek emerytalny".
Otórz te Historie biorą się dlatego, że wiele osób widzi jak w naszym kraju innym żyje się dostanio
oraz, jak szybko są niektórzy na wysokich emeryturach, bądź jeszcze wczesniejszych i dobrze płatnych.
Żeby się nie zestarzeć i dożyć emerytury w młodym wieku,nie potrzeba nigdzie wyjeżdzać,
wystarczy przepracować 15 lat w mundurówce bynajmniej jak do tej pory, lecz jak wiadomo nie każdemu to odpowiada, bądź nie ma do tego predyspozycji.
Coraz jednak częściej w naszym kraju młodzi ludzie na gwałt chcą się dostać do Armi, Policji czy Straży
i pójść sobie na emeryturę. Mam 35 lat i po 15 latach w mundurówce właśnie
to zrobiłem, choć sobie dorabiam bo zbyt dużo mam czasu wolnego z którym
nie wiem co zrobić. Nie musiałem wyjeżdzać w Himalaje na wycieczke i robić podróż dookoła świata[...}

Natomiast my biedaki nie mając żadnych perspektyw w naszym kraju, w którym jak dotąd
nie dba się o zwykłego obywatela musimy wyjeżdzać szukając lepszego życia.
Pozostają jednak jeszcze ci którzy będą pracować tutaj, bo przecież ktoś musi z podatków
utrzymać tych Europosłów najlepiej zwiększając wiek emerytalny do 67 lat, gdzie przez kilkanaście
jeszcze lat statystyczna emerytura dla przeciętnego obywatela w naszym kraju nie przekroczy nawet 1000 zł .

Pozdrawiam: Pablo Picasso

[...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum MONEY.PL ###
Meeg / 83.218.103.* / 2014-02-01 19:53
To trzeba powiedziec GŁÓŚNO !!! Ale nie ma chetnych
wiewiora / 86.144.150.* / 2012-09-03 11:37
przykre ale prawdziwe ...
ksiegowyuk[...] / 92.26.0.* / 2011-11-08 22:10
14 miesiecy pracy nie daje zbyt wielkich mozliwosci jesli chodzi o emeryture. Mozna ten okres zatrudnienia przeniesc do polski jako lata bezskladkowe lub dopracowac w uk jeszcze troche.

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum MONEY.PL ###
Krystyna Mucha / 78.145.233.* / 2012-04-29 13:11
Witam serdecznie mam ogromną prośbę a zarazem zapytanie skończyłam 60 lat otrzymuje State Pension w UK.Mam wypracowane w Polsce lata pracy czy mogę pobierać emeryturę Polską i Angielską, za informację z góry serdecznie dziękuję przesyłam pozdrowienia Krystyna Mucha
Donna / 79.71.162.* / 2017-02-11 09:52
Dostaniesz w pl emeryturę i w angli . W pl za przepracowane lata i w uk tez
szklarek / 2017-02-11 15:41
Z możliwością wypłaty tej polskiej przez organ brytyjski - koordynacja wspólnotowa obejmuje również samą techniczną wypłatę świadczenia.
Tyle GB z unii wychodzi.
wiwan / 2011-11-09 11:07
Można zaliczyć je jako lata SKŁADKOWE, ale nie można w obliczeniach uwzględnić ich do wyliczenia podstawy emerytury, czyli wysokość wynagrodzenia za ten czas jest bez wpływu na wysokość świadczenia polskiego.

To zasadnicza różnica.
PEDRO6967 / 194.220.138.* / 2018-07-11 16:14
Czesc. Skad wiesz ze nie ma wplywu na wysokosc polskiej emerytury?
PEDRO6067 / 2018-07-14 18:00
Czy znasz jakies przepisy prawne ?
Best Accountant / 81.100.164.* / 2010-07-02 20:43
Przepisy emerytalne uległy zmianie od kwietnia 2010 r. Obecnie do emerytury uzyskuje się prawo już po przepracowaniu i opłacaniu składek przez rok. Więcej informacji www.ksiegowyuk.co.uk
rolcia81 / 2010-08-11 23:57
Jezeli pracowalam legalnie w Angli od czerwca 2006 (placac podstawowy NI) i teraz chce wrocic do Polski lczy lata te beda mi zaliczone jako lata skladkowe w ZUS (w jakim procencie). Czy po tych 4 latach mam prwo do jakichkolwiek praw emerytalnych w Angli albo dodatkow finansowych od rzadu angielskiego do emerytory w Polsce? Jakie jest najlepsze rozwiazanie zeby nie stracic tych lat?
mirka703 / 37.249.133.* / 2020-11-12 13:16
Witam, mam podobną sytuację.
Czy ktoś może odpowiedział na Pani pytanie?
jull202821 / 2009-11-02 15:12
Mam 48 lat i 27 lat pracy.Do 09 maja 2005 pracowalam w Polsce a od maja 2005 w Anglii.Jak maja sie przepisy prawne w UK do mnie.Czy w wieku 50,55 czy 60 moge skorzystac z emerytury jak mam nadzieje laczonej Polska i Anglia.Od 2006 roku place dodatkowo Pension z zakladu pracy.A w Polsce rowniez od powstania OFE do wyjazdu placilam skladki.Pozdrawiam
spod londynu / 89.243.214.* / 2007-04-28 12:15
Państwowa emerytura w Anglii to ok 75 funtów tygodniowo. warto więc wpłacać na prywatny fundusz
aspen1 / 212.2.100.* / 2007-04-16 13:25
Wysokosc panstwowej emerytury w Angli zalezy od przepracowanych lat. Po roku opłacania składek dostanie się 1/44 emerytury, czyli na pełną trzeba przepracować 44 lata i mieć 65 lat zeby dostać. Na prywatną mozna wkładać chyba 3600 GBP rocznie z czego rząd zwraca ok 20%. Prywatna emeryture można pobierac od 50 roku.
Na panstwowa emeryture warto nawet wplacac po powrocie do Polski , sa to tzw Class 3 voluntary contributions ok 32 GBP miesiecznie i za to miec pozniej pełna emeryture!!!
wiem lepiej / 94.170.86.* / 2010-04-30 13:22
Nie do konca prawda, pocwicz
Funek / 213.199.225.* / 2007-04-16 13:30
a prywatną emeryturę otrzyma się po przepracowaniu ilu lat ?
Magic78 / 217.171.129.* / 2008-05-02 22:08
...nie do konca jest to tak jak napisal przedmowca...
obecnie maksymalna emerytura wynosi 87,3 GBP na tydzien. Minimalna emeryture mozesz juz otrzymac po przepracowaniu 11 lat (mezczyzni) lub 9 lat 9 mies (kobiety) ale wtedy otrzymasz jedynie 21,8 GBP/tydz.
Jesli chodzi o prywatne emerytury to nie jest tak rozowo. Dlaczego? Bowiem aby uzyskac emeryture rzedu 800GBP/mies musisz wplacac w granicach 100-150GBP/mies. Ale jesli bedziesz zbierac krocej niz minimalny okres czyli 11 lat mezczyzni i 9,9 kobiety bo np nie bedzie Cie stac placic, lub stwierdzisz ze juz poprostu nie chcesz placic, to niestety stracisz wszystkie wplacone pieniadze. Poza tym nie masz zadnej gwarancji ile dostaniesz.
Czyli reasumujac:
prywatna emerytura-mozna otrzymac juz w 50 roku zycia ale jesli nie bedziesz zbieral minimum 11 lat (m) lub 9,9 (K) to stracisz wszystko. Jesli zrezygnujesz z prywatnej emerytury po tym minimalnym okresie (np po 15 latach) pieniadze zostana przekazne po kosztach manipulacyjnych na Twoje panstwowe konto emerytalne ale w kwocie nie wiekszej niz 50%. Warto tu powiedziec ze majac prywatna emeryture tracisz prawo do State Pension i wszystkich benefitow gdyz rzad brytyjski traktuje ta prywatna emeryture jako oszczednosci.
Zaleta natomiast jest to ze do kazdego wlozonego przez Ciebie funta rzad doplaca Ci 22p.

emerytura panstwowa-wyplacana w 65 roku zycia mezczyzny i 60 kobiety. Po 2021 wiek emerytalny ma byc zrownany do 65 lat. Bez wzgledu czy byles prezesem czy sprzataczka, jesli wypracowalac wymagane lata otrzymujesz max 87.3 GBP/tydz.

...jest tez inna opcja oferowana polakom mieszkajacym na wyspach. W moim mniemaniu rewelacyjna!
Jesli chcesz uzyskac wiecej szczegolowych informacji na ten, jak rowniez inne tematy ,to chetnie odpowiem.
Moj numer 07738782627
Jurek742 / 83.23.2.* / 2018-04-05 21:11
A ja pracowałem 18miesięcy w angli to jak sie to oblicza ile dostanę funtów , mam wiek emerytalny i wysłać musze papiery o ta emeryturę angielska ile mogę.dostać za 18miesięcy.pracy jak to się oblicza pozdrawiam Jurek
ryszard503 / 79.186.184.* / 2019-01-26 12:13
JA, po 18 miesiącach mam ciut ponad 29 funtów tygodniowo.
mirka703 / 37.249.133.* / 2020-11-12 13:19
A jak mogę sprawdzic jaka i czy wogóle będę miala emeryturę? Przepracowałam ponad 5 lat w uk
andrzej422 / 94.254.169.* / 2019-07-06 15:15
dobry Jak długo pan czekal
Guenos / 79.162.34.* / 2010-07-14 20:55
Mam do Pana pytanie mimo, że mam dopiero 16 lat zainteresowałem się tym ponieważ patrze w przyszłość. Chcę w przyszłości zostać policjantem coś pod oddział kryminalny ale teraz właśnie pytanie o tą emeryturę czy nie lepiej opłaca się np oszczędzać sobie samemu pieniądze np na jakimś koncie oszczędnościowym i w wieku 65 lat korzystać z tej emerytury zwykłej państwowej i jeśli np do czegoś będzie mi brakować pieniędzy wyciągnę sobie z konta, wiem, że pisze już za późno ale jeśli ktoś odwiedzi ten temat proszę o odpowiedź.
pip / 84.13.172.* / 2009-10-10 10:58
mam 50 lat i pracuje w Polsce chce otworzyc sklep w uk na 5 lat czy to mi pomorze w wiekszej emeryturze i czy te 5 lat zliczaja sie do stazu pracy?dell
bobjar / 2008-07-13 12:41
no to troche sie dowiedzialem na temat emerytury ale mam male pytanie jestem na sis czyli jestem samozatrudniony,oplacam od 5 lat skladki ,czy cos mi sie nalezy z tego tytulu, czy jeszcze nie bo nie mam 11 lat skladek?czy ktos moze wie w co moge zainwestowac np. 2000 funtow by miec z tego jakis zysk , oczywiscie mowie o zysku po latach ?
no to troche sie dowiedzialem na temat emerytury ale mam male pytanie jestem na sis czyli jestem samozatrudniony,oplacam od 5 lat skladki ,czy cos mi sie nalezy z tego tytulu, czy jeszcze nie bo nie mam 11 lat skladek?czy ktos moze wie w co moge zainwestowac np. 2000 funtow by miec z tego jakis zysk , oczywiscie mowie o zysku po latach ?
endi123 / 2008-05-08 18:30
ja opłacam dodatkową emerytur z pracodawcą w sumie ok 80 funtów miesiecznie to też strace benefity?
Magic78 / 217.171.129.* / 2008-05-14 01:37
Witam,
...nie wiem dokladnie jaka jest ta umowa z pana pracodawca ale jesli jest forma "privet pension" to tak jak juz pisalem wczesniej rzad brytyjski traktuje takie miesieczne skladki jako oszczednosci i w tym momencie gdy bedzie pan np odnawial zeznanie na working tax credit czy tez inne tego typu benefity jest duze prawdopodobienstwo ze je pan straci. Zalezy to tez oczywiscie od tego ile pan tych oszczednosci posiada i czy sie pan do nich przyzna ;-) . Z doswiadczenia jednak nie radze zatajac tego typu informacji bo np jesli za pare H.M Revenue dopatrzy sie ze mial pan pieniadze ktorych nie wykazal w zeznaniu to bedzie pan musial oddac wszystkie te pieniadze ktore pan otrzymywal przez te wszyskie lata i dodatkowo zostanie nalozona na pana kara pieniazna.Osobiscie znam pania ktora musi oddac za nadplacony working tax credit za 3 lata wstecz.
Nie wiem w jakim pan jest wieku ale gdyby pan odkladal w pewnej firmie ubezpieczeniowej jedynie 50 funtow/mies to prawdopodobnie mialby pan wieksze swiadczenie emerytalnie anizeli moze pan otrzymac. Dodatkowo nie stracilby pan zadnych benefitow a wszystkie zebrane pieniadze plus zyski sa zwolnione od podatku. Moglby pan rowniez dodatkowo pobierac state pension oraz jakies drobne z polskiego ZUS jesli pracowal pan zawodowo w w kraju.
Dla przykladu podam tylko ze np 25 mezczyzna odkladajac w tej firmie tylko przez 30 lat 60 funtow/mies moze otrzymac swiadczenie emerytalne rzedu 4300 PLN/mies czyli zakladajac ze funt kosztuje 4 PLN to otrzyma 1075 funtow/mies. Kalkulacja jest prosta. Do tego jesli doliczy pan sobie state pension wraz z benefitami ktore mozna otrzymac (max 588 funtow/mies) to wyjdzie panu kwota rzedu 1660 funtow/mies. Jest to czesto duzo wiecej anizeli przecietny polak na wyspach zarabia pracujac na full time.
W razie jakichkolwiek watpliwosci lub pytan jestem dostepny pod numerem tel 07738782627.
MNACIEJ / 78.88.68.* / 2010-02-10 14:58
CZESC.KOLEŻANKI , KOLEDZY JEDEN PISZE TAK DRUGA PISZE NIE A TRZECI PISZE GŁUPOTY. PROSZĘ O PRAWDZIWĄ ODPOWIEDZ. MAM 30 LAT JADE ZA TYDZIEN DO ANGLII DO LEGALNEJ PRACY. PO PRZEPRACOWANIU 6 LAT W ANGLII, BĘDE MNIAŁ EMERYTURE JAK PRZYJADE DO DOMU DO POLSKI TAK CZY NIE
inny Anglik / 213.208.85.* / 2008-05-09 08:31
Zobacz sobie temat na www.direct.gov.uk i poczytasz tam o wszystkim,obywatelstwie itd.
Prywatna emerytura to nie tak do końca prawda,że jest lepsza,zależy to od kompanii,w której inwestujesz i pierwsze (średnio) 2 lata składek idzie na wszelkie opłaty za plan emerytalny(czyli nie jest zainwestowane dla ciebie).Państwowa emerytura;musisz opłacać minimalną !pełną!stawkę NIC(national insurance contributions),a jeśli pracujesz na pół etatu,to możesz sobie dopłacać do pełnej (minimalnej stawki wymaganej do uzyskania emerytury).Moja żona zapłaciła (na własne żądanie)za 5 lat wstecz i było to jakieś F360 na rok.Stawki i przepisy się zmieniają,dlatego zamiast pytać innych,poszukaj w internecie,na stronach rządowych,oficjalnych informacji,ponieważ nie ma uniwersalnych przepisów dla każdego i każdy należy do innej kategorii przypadków.
DWP(to department for work and pensions) itd,mozesz też zatelefonować i poprosić o przysłanie ci "predictions" emerytury,robią to za darmo,ale jeśli nie masz minimum 9lat składek NIC(National Ins Contrib.)to nic ci nie przyślą.Planuje się też przedłużenie wieku emerytalnego do 68lat,czyli nie będzie tak łatwo uzyskać pełnej emerytury.Prywatne plany teraz nie oferują ci "final salary schemes"czyli gwarantowanej kwoty emerytury, powiększanej corocznie o inflację itd.Teoretycznie po 44latach pracy i pełnej składki NIC masz pełną emeryturę,22 lata to 50% emerytury itd.
Nushy / 91.125.9.* / 2008-09-15 22:55
Co dzieje sie z moimi skladkami emrytalnymi (placonymi w Anglii - prywatny fundusz), gdy wroce do Polski?

Dziekuje za odpowiedz!

Agnieszka
Pati77777 / 79.69.67.* / 2008-09-18 01:08
Właśnie, również jestem tym tematem zainteresowana, gdyż od niedawna odkładam pieniądze na prywatny fundusz w Anglii. Czy będę mogła starać sie o nagromadzone pieniądze na Wyspach po powrocie do Polski?
Dziękuję
mikimiki / 83.7.129.* / 2009-08-28 17:13
Będziesz mogła przechodząc na emeryturę mieć cześć emerytury brytyjskiej a część polskiej.
Oczywiście trudno filozofować co bedzie za 40 lat, ale raczej praca w GB bedzie Ci obniżała emeryturę (te 300 funtów miesięcznie - to co prawda 1500 zł, ale to już blisko średniej polskiej emerytury).
Brytyjczycy mają po prostu system bardzo niskiej emerytury (w zasadzie przy tym samym stażu emerytury brytyjskie są identyczne), a w Polsce masz olbrzymie składki, no i w porównaniu z płacami w Polsce - wysokie emerytury....
Gorąco nie polecam też różnych dziwacznych produktów ubezpieczeniowych, tym bardziej, ze TEORETYCZNIE masz do zapłacenia polski podatek od ewentualnych wzrostów....
więc raczej zbierajcie kasę na własną firme, a nie na cudotwórców, którym wpłacicie kasę na 5 mieszkań, a na starość oddadzą wam góra 1/5
Slawek!!!! / 195.173.199.* / 2010-05-27 22:58
Sami widzicie jak kiepsko wyglada sprawa z ta emerytura, a na ZUS w Polsce tez nie ma co liczyc, dlatego proponuje wam NIEMIECKA EMERYTURE DLA POLAKOW(PO PROSTU REWELACJA!!!)


[...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum MONEY.PL ###
Misiaczek14 / 83.21.190.* / 2010-06-08 11:54
Kochani emerytura z Anglii to fajna rzecz. Przede wszystkim płacone są mniejsze składki. Po drugie już po przepracowaniu 7 lat a po 3 jest wyższa niż u Nas. Oczywiście wiek emerytalny obowiązuje. Jest możliwość mieszkania i prowadzenia swojej działalności a zbieranie na emeryturę z Anglii. Jaki ? Firmy taka jak OPTIGEN się tym zajmują. Zatrudniają Nas jako konsultanta telefonicznego, który musi być min. przez 5 godzin dostępny pod telefonem (w miesiącu). Świetne rozwiązanie i oszczędne. Więcej szczegółów na www.zuswuk.pl
PHX / 77.8.43.* / 2011-04-23 12:05
czy 14 miesiecy legalnej pracy w Anglii bedzie mialo jakis wplyw na moja przyszla emeryture?? pracodawca odprowadzal tylko tax i NI

Najnowsze wpisy