Forum Forum emerytalneZUS

Emerytura za pracę w szczególnych warunkach

Emerytura za pracę w szczególnych warunkach

M84 / 89.78.44.* / 2016-05-02 23:37
Dzień dobry,

ZUS odmówił mojemu tacie prawa do emerytury za pracę w szczególnych warunkach, część dokumentów niezbędnych do odwołania udało mi się już zebrać, jednak mam problem z dwoma przedsiębiorstwami - oba już zlikwidowane, archiwum nie może wystawić zaświadczenia o pracy w warunkach szczególnych, współpracownicy taty już nie żyją, więc nie możemy powołać ich na świadków a jedyną informacją, która mogę przywołać jako dowód (poza samym stanowiskiem, które jest wyszczególnione jako warunki szczególne) jest informacja w Karcie wynagrodzeń i umowie, że tata otrzymywał deputat węglowy.

Czy istnieje jakikolwiek przepis, na który możemy się powołać, by wskazać, że deputat węglowy był przyznawany osobom pracującym w warunkach szczególnych?

Pozdrawiam!
wiwan / 2016-05-04 12:24
Jaka branża ? Kolejowa, górnicza ?
Tak na szybko podejrzewam, że było kilka regulacji- np. układów zbiorowych pracy najpewniej.

Np. Górnicy mieli deputat na podstawie tzw. Karty Górnika czyli Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1981 r. w sprawie szczególnych przywilejów dla pracowników górnictwa - Karta górnika.

Dz. us. 1982 nr 2 poz. 13

chodzi o par. 19 ww Rozporządzenia.

Najnowsze wpisy