Forum Polityka, aktualnościKraj

Emerytury nauczycieli - Polacy nie chcą zmian

Emerytury nauczycieli - Polacy nie chcą zmian

Money.pl / 2008-09-01 07:21
Wyświetlaj:
Agnieszka40 / 158.75.248.* / 2008-09-01 22:07
Jestem nauczycielem z 15 letnim stażem pracy, uczę matematyki i wykonuję zawód, który wymaga ode mnie zaangażowania także po lekcjach . Ale nie o tym chciałam mówić. Pomimo, że związki zawodowe walczą o możliwość szybszego przejścia na emeryturę to ja uważam, że nie jest to wcale dobre rozwiązanie. Wg mnie my nauczyciele także powinniśmy pracować do 60 roku życia ( mężczyźni dłużej, niestety). Nie mamy pracy ciężkiej fizycznie, choć psychicznie jest trudna do zniesienia, ale to laikowi, który nie ma nic wspólnego ze szkołą jest ciężkie do wyobrażenia, ale po to mamy między innymi wakacje, ferie, aby odsapnąć i złapać nowy oddech do pracy. Zresztą nie ma co rwać szat, większość nauczycieli jest już w II filarze i swój rozum mają i wiedzą, że im dłużej pracuj tym większa ich emerytura będzie. Logiczne
ja1111 / 83.3.72.* / 2008-12-10 08:34
Pani Agnieszko :) Gratuluję obiektywizmu! Szczęśliwi są rodzice, których dzieci Pani uczy. Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za wypowiedź w imieniu reszty społeczeństwa.
emmett / 83.7.236.* / 2008-09-02 09:16
jakiś normalny i zdrowy psychicznie nauczyciel? gratuluję, że się Pani uchowała :-)
Pilsener / 2008-09-01 22:19 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Racja - ale takich co nie chcą brać emerytury jest niewielu, a najgorsze przed nami - rząd chce zrobić z II filaru 2-gi ZUS. I po co była ta reforma? Jeśli Pani nie naucza matematyki tak jak mnie uczono (twierdzenie, definicja, aksjomat), to szacunek. Ja "niestety" (bo uważam, że wyszło mi to per saldo na plus) nie miałem okazji dużo czasu spędzić w szkole (od 15-tego roku życia pracuję), ale czytałem dużo książek, szkołę i maturę po n podejściach zdałem (bywało, że z polskiego miałem nawet 23 jedynki w semestrze) i rozwinąłem skrzydła na studiach. Uważam, że prywatne szkoły wyjdą nauczycielom tylko na dobre - dobry nauczyciel na pewno na tym nie straci, a może wiele zyskać, a na pewno zyskają uczniowie. Serdecznie pozdrawiam.
Maria1 / 89.79.125.* / 2008-09-01 21:59
Powiem krótko: jestem przeciw wcześniejszym emeryturom nauczycieli, a za wydłużeniem ich czasu pracy
Pilsener / 2008-09-01 22:44 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
A dlaczego w ogóle ktokolwiek ma uzurpować sobie prawo do decydowania, kto ile ma pracować i za ile? W normalnym systemie są szkoły, które płacą nauczycielom x a wymagają y - są nauczyciele, którzy się na to godzą. Skoro obie strony się zgodziły, dlaczego ktoś ma twierdzić, że:
- nauczyciele są wyzyskiwani
- szkoła jest rozkradana przez nauczycieli
Dlaczego dajemy innym ludziom prawo, by decydowali o nas? Skoro są rodzice, którzy godzą się na czesne y, a wymagają zajęć x to mamy im tego zabronić, bo ktoś (np. traktorzysta z Przewału) uważa, że to złe? Że to niemoralne? Że to hańba płacić czesne? I to dlatego mamy odbierać ludziom wolność wyboru?

Dlaczego ciągle dominuje w polsce podejście, że na transakcji jedna strona zyskuje kosztem drugiej? Przecież to absurd. Próba uregulowania tego prowadzi tylko do jeszcze większych problemów.
man13 / 2008-09-01 21:53 / Tysiącznik na forum
Podziwiam tych młodych którym chce się pracować w RP dla wspólnego dobra.
m.s. / 80.51.55.* / 2008-09-01 21:45
Niestety nie wiem gdzie i jakimi metodami przeprowadziliście sondaż - ale wydaje mi się mocno naciągany. Straciłem do Was zaufanie
Urzedas / 83.14.72.* / 2008-09-02 07:45
Popieram! poza tym chcą znów nauczyciela podnosic pensje a nam kto podniesie????ceny produktów ida w gore. jedzcie ryby -program UE heheh :P
naiwniak / 87.205.168.* / 2008-09-01 21:40
Mnie też Polska przestaje obchodzić bo jest to Polska ubecka i prezesowska.Uczciwi ludzie są oszukiwani i przymierają głodem.To ich co ukradną bo z uczciwej pracy w Polsce ma się g...o
JAW / 84.10.239.* / 2008-09-01 21:27
Ja też popieram każdy protest płacowy. Mamy ceny europejskie, podatki super europejskie a płace białoruskie. Po 19 latach wolności czas już by państwo przestało zawracać sobie głowę sobą, a zaczęło interesować się obywatelami. Mało mnie przy tym obchodzi czy Polska zbankrutuje czy nie. Jak ktoś mi dobrze zapłaci to ją sprzedam.
Jagieneczka / 83.19.248.* / 2008-11-17 10:13
Uważam , ze aby było sprawiedliwie powinno być tak -

Nauczyciel , który ukończył 55 lat i ma przepracowane 30 lat w zawodzie nauczycielskim czyli nauczyciel przy tablicy, bibliotekarz, pedagog szkolny, wychowawca internatu - może w tym czasie przejść na emeryturę., na starym portfelu . Jesli czuje się na siłach i che pracować do 60 roku życia - w przypadku kobiet i 65 roku - w przypadku mężczyzn - niech pracuje dalejj.

I tak wg mnie byłoby w porządku .

Trzeba by było takze przypatrzeć sie emeryturom mundurowych , bo mojej koleżanki syn - mający w tej chwili 34 lat jest już na emeryturze wojskowej- czy to nie jest paranoja???
Tatuś / 85.222.39.* / 2008-10-31 17:25
Nauczyciele to lenie .Ale cudowni korepetytorzy ,spełniają swoją role za dodatkową kase
zdeterminowana / 79.163.116.* / 2008-09-02 13:01
Nauczyciele powinni dostać podwyżki płac, bo uczyć cudze dzieci to nie jest prosta sprawa. Trzeba zauważyć jak wygląda zawód nauczyciela w unii czy na zachodniej półkuli, gdzie planują aby nauczyciele mieli broń, praca z dziećmi, czy młodzieżą nie jest łatwa. Czasem lepiej jest pracować w kamieniołomach niż uczyć cudze dzieci.Moja opinia wynika tylko z obserwacji, nie jestem powiązana ze środowiskiem nauczycielskim.
Zawód nauczyciela powinien być zawodem prestiżowym, nie może być tak, że nauczyciel przychodzi uczyć dzieci pieszo o lasce w starym pocerowanym ubraniu ( bo za obecną jałmużnę wystarcza mu tylko na słabe jedzenie) a uczeń przyjeżdża do szkoły najnowszym jaguarem w ciuchach kosztujących 3-krotną miesięczną pensję nauczyciela.
a320 / 83.27.31.* / 2008-09-01 21:04
i prawa do emerytury po ukończeniu zawodówki.

A rząd, normalnie, nic nie robi. A mógłyby choć Rosję postraszyć.

I zabrać tym co majom bo to złodzieje. A ućciwy nic nie ma tylko na papierosy i flaszke.
A wogóle to cały świat chce Polaków oszukać, a masoni to jeszcze okraść, a Niemcy nam germanić
nauczyciele_hipokryci / 81.219.10.* / 2008-09-01 20:58
Jacy Polacy, wszystich co znam , mówią że to ogromna niesprawiedliwość, hipokryzja, niby tylko nauczyciele ciężko pracują?????? Ja też i też chce iść wcześniej na emeryturę!!! Dlaczego mam dopłacać do czyjejś emrytury????????!!!!!!!!!!!
rownosc_spoleczenstwa / 81.219.10.* / 2008-09-01 20:57
Kuźwa hipokrytyzm, a ludzie innych zawodów nie pracują ciężko??? Dlaczego oni mają mieć wcześnie emeryturę? słyszałem nauczycielkę "wyobrażacie sobie Państwo 55 letnią nauczycielkę trzymającą kredę? jak ja to zrobię..."
A ja mówię jej ... " a widziała Pani 60 letnią sprzątaczkę co ledwo chodzi, 60 letniego informatyka co ledwo widzi klawiaturę, 60 letnią szwaczkę bo nie umie rękami nic podnieść... mogę wyliczać w nieskończoność...
Nauczyciele to HIPOKRYCI!!! Gdzie tu sprawiedliwość!!!!!!!!??????? To niech wszyscy mają wcześniejsze emeytury, 15 mln społeczeństwa jest robiona w bambuku przez 1.5 mln ludzi!!!!!!!!!!!
A inne zawody to nie pracują???? ludzie dorabiają żeby związać koniec z końcem, biorą drugi etat w nocy!!!!! I cos harując na dwóch mają po 1600 brutto i ZERO szansy na wcześniejszą EMRYTURĘ!!!
RÓWNOŚĆ WOBEC KONSTYTUCJI!!!
Podać te emerytury do TK!!!!!
jan kowalski / 2008-09-01 20:56 / Tysiącznik na forum
Jeśli ten sondaż jest choć po części prawdziwy, to zdecydowanie wynika z braku wiedzy i bardzo małym doinformowaniem spoleczeństwa o rzeczywistej pracy nauczycieli. Jednak bardziej skłaniałbym się do stwierdzenia, że Money.pl próbuje manipulować faktami, bo jakoś nie chce mi się wierzyć, by ludzie aprobowali lenistwo, nieróbstwo nauczycieli. Praca na pół etatu - płaca za pół etatu, dość proste i sprawiedliwe. Skoro Wam się to nie podoba, poszukajcie sobie innej pracy, tylko co Wy biedacy będziecie robić i kto zechce Was zatrudnić?
xxx12378 / 83.4.175.* / 2008-09-01 20:38
Ja chcę by nauczyciele pracowali dłużej, zarobią więcej proste. Po drugie zlikwidować emerytury pomostowe i wcześniejsze badziewie i to już!!!! Jak już tak PIS-owcy to krytykują to powiem że jest to niezgodne z konstytucją bo uprawnienia dotyczą określonej grupy społeczeństwa i dają jemu przywileje w postaci odejścia na emeryturę w wieku 55 lat. Popieram pakiet PO i doradcy premiera Boniego.Ja nie będę płacił za lekarzy, nauczycieli, kasjerów na pkp i pks bo co to ma być ciężki zawód prowadzący do uszczerbku na zdrowiu??? Czas PRL-u się skończył i czas zmyć pozostałości po tym systemie!!!
MC40 / 94.42.31.* / 2008-09-01 20:36
Pracowałem w szkole prywatnej na godziny. Zarabiałem dobrze i nikt nie pytał ile godzin w etacie i kiedy emerytura. Ale tam trzeba było pracować – gazety w czasie lekcji nie poczytałem. Dobrze zarabiałem, ale zrezygnowałem, bo teraz lepiej zarabiam. Mój wybór. I taką możliwość ma każdy.
Ale poparcie społeczeństwa dla emerytur wcześniejszych dla mnie świadczy tylko o tym, że społeczeństwo nie ma świadomości skąd biorą się pieniądze.
Zapewne „ONI” dadzą.
Agnieszka40 / 158.75.248.* / 2008-09-01 21:58
ja także jestem nauczycielem i w trakcie 15 lat pracy jako nie przypominam sobie abym czytała gazetę na lekcji, w której szkole jest tak dobrze?
jaś / 195.136.179.* / 2008-09-01 20:21
nauczyciele narzekają na słabe zarobki... hmmm... wg men stażysta zarabia 1701zł brutto za 18 godz pracy, czyli gdyby pracował tyle ile powinien pracować (40h) to zarobiłby 3780 zł brutto. Mało? Ja też skończyłem studia a o takich zarobkach mogę pomarzyć.

Weźcie się wreszcie do roboty i pracujcie jak reszta 40h/tydz a dopiero później zacznijcie strajkować!!! Mało wam? To się zwolnijcie! Idźcie pracować do innych zakładów pracy. Ciekawe czy z 2000 zł brutto za 40h/tydz i widmo pracy do 65 roku życia będziecie zadowoleni.
**__** / 77.254.183.* / 2008-09-03 10:05

Ja też skończyłem studia a o takich zarobkach mogę
pomarzyć.

a jakie skończyłes studia? Jakieś zaoczne? Jakbyś był absolwentem przyzwoitej uczelni, nie narzekałbyś.
ZOFIA15 / 83.30.238.* / 2008-09-01 20:41
Nie wiem kim jesteś z zawodu skoro dajesz taki komentarz, ale moja siostra jest nauczycielką i nie ma jej w domu od 7 rano do 18 wierczór.A to zebranie, a to dzień ziemi, a to kółko przyrodnicze, a w domu są klasówki, przygotowanie we własnym zakresie np. kserówek na testy, i za nędzne grosze. Jest nauczycielem ze wszystkimi mianowaniami itp. i ma na rękę z dodatkami ok. 1500 zł.Dziękuję za taką pracę, niby są wakacje ale tylko 6 tygodni, po pozostałe dwa to już jeżdzi do szkoły.Uczy matematyki. Wiem co to jest i w tym zawodzie sprawdza się porzekadłó - " podaj byś cudze dzieci uczył"
ZOFIA1 / 83.30.238.* / 2008-09-01 20:40
Nie wiem kim jesteś z zawodu skoro dajesz taki komentarz, ale moja siostra jest nauczycielką i nie ma jej w domu od 7 rano do 18 wierczór.A to zebranie, a to dzień ziemi, a to kółko przyrodnicze, a w domu są klasówki, przygotowanie we własnym zakresie np. kserówek na testy, i za nędzne grosze. Jest nauczycielem ze wszystkimi mianowaniami itp. i ma na rękę z dodatkami ok. 1500 zł.Dziękuję za taką pracę, niby są wakacje ale tylko 6 tygodni, po pozostałe dwa to już jeżdzi do szkoły.Uczy matematyki. Wiem co to jest i w tym zawodzie sprawdza się porzekadłó - " podaj byś cudze dzieci uczył"
lool / 83.5.123.* / 2008-09-01 20:20
A ja podejdę do sprawy od strony ucznia. Nie cierpię starych , zgrzędliwych bab, które od 100 lat uczą tak samo, nie zmieniając nic w swoich lekcjach. Na zajęciach wieje nudą, a niektórzy nawet nie pamiętają swoich uczniów. Dlatego właśnie nauczyciele powinni obowiązkowo przechodzić na wcześniejsze emerytury. Młodzi nauczyciele mają zapał, ciekawiej prowadzą lekcje i jeszcze im się chce. Potem robią jakieś tam awanse, więc muszą się starać, a dalej to już ich nic nie rusza, albo mają pozdzierane gardła, albo sklerozę, albo nerwicę, albo ie wiadomo co jeszcze. Sio !!! na emerytury i dajcie uczniom żyć!!!
Pilsener / 2008-09-01 22:34 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Zacznij starych rozliczać z efektów, to zobaczysz jaki mają zapał! Ja chętnie zatrudnię osoby starsze tam, gdzie potrzebne są relacje między-ludzkie i zaufanie. Starsza osoba cieszy się większym szacunkiem, dysponuje życiowym doświadczeniem i jest emocjonalnie zrównoważona, co na niektórych stanowiskach jest wręcz bezcenne.
nauczyciel 31lat - od 6 lat w zawodzie / 87.205.174.* / 2008-09-01 18:34
Jak stanowisko bardzo odpowiedzialne, to powinno byc oplacane.
>Wysoko zarabiają dyrektorzy (a zwykla kadra 'psioczy' ze ma 2-3 razy wiecej),
>Wszyscy wieszają koty na politykach ze nic nie robią a duzo zarabiają(a to chyba najbardziej odpowiedzialne stanowiska). Wg mnie powinni zarabiac jeszcze więcej, ale pociągani do odpowiedzialności za niekompetencje i nie wywiązywanie się z obowiązków i zwracac kasę wyplaconą im jako pensje).
>Prezes firmy musi nieporównywalnie więcej zarabiac od zwykłego pracownika, bo od jego decycji (choćby ich bylo 1 sztuka na kwartał) zależy kondycja całej firmy

Również odpowiedzialnymi zawodami są np: policjant, nauczyciel, lekarz, zatem i oni zasługują na wyższe zarobki i pewne przywileje.
Wczesniejsza emerytura dla pewnej grupy zawodowej jest przywilejem, ale również wynika własnie z faktu, że pewnych odpowiedzialnych zawodów PO PROSTU NIE DA SIĘ DOBRZE WYKONYWAĆ BĘDĄC JUŻ STARSZYM (65letnim) CZŁOWIEKIEM !!!

Tylko nauczyciel wie w pełni jak wygląda jego praca, ile trzeba z siebie dać by 'przerobić' te 18 godzin (to jest praca intelektualna, nie da się zmierzyć na 'godziny' tak jak fizyczna, gdzie liczy się jedynie czas 'roboty' i fizyczne,materialne efekty). Nikt oprócz policjanta nie wie w pełni co ON musi wykonywac w ramach swych obowiązków. Zatem mam prośbę: WYPOWIADAJCIE SIĘ LUDZIE NEGATYWNIE NA TEMAT PRACY NAUCZYCIELA Z PEWNĄ DOZĄ POCZUCIA, ŻE MOŻECIE NIE MIEĆ RACJI - bo inaczej stajecie się 'przekupkami stojącymi za winklem i smarującymi równo wszystkich przechodniów'.

Wyniki pokazane w tym artykule napawają optymizmem - społeczeństwo zaczyna szanować i doceniać rangę nauczycielstwa (nie dziwi mnie że zaczyna się to od ludzi bardziej dojrzałych, a nie od 18-24latków: z całym szacunkiem dla WAS) Niestety dla rządu liczy się kasa i oszczędność, a nie optymizm... Trzeba walczyć, a jak sie nie uda: zagryźć zęby lub...rzucić swe powołanie i iść 'zasuwać' gdzie indziej. POZDRO

Najnowsze wpisy