Forum Forum emerytalneZUS

Emerytury za 2013 ????????

Emerytury za 2013 ????????

elni / 2014-05-12 16:20
1 kwietnia 2009r skonczylam 60 lat i dostalam emeryture z Zus. W pazdzierniku 2011 roku emeryture zawieszono mi /tak jak wielu innym/bo pracowalam jeszcze. 25 lutego 2014 napisalam i wyslalam wniosek o odwieszenie emerytury i wyplacenie zaleglych swiadczen do ZUS Szczecin,jak kamien w wode,ustawowe 60 dni juz dawno po terminie i zadnej reakcji z Zusu.
Moj problem jest jednak inny. Ja nie dostalam ZADNYCH pieniedzy po pazdierniku 2011r .Gdzie sa swiadczenia za rok 2013? i biezace /mamy juz maj 2014/ 1 kwietnia skonczylam 65 lat, nie pracuje juz. Zus wyplaca tylko do listopada 2012 i nie wiem co mam robic by dostac moja emeryture, przyznana mi w 2009r, w calosci.Z gory dziekuje za kazda rade . Pozdrawiam Eleonora .
ps. Teraz mieszkam w Szwecji
Wyświetlaj:
elni / 2014-05-14 21:17
Dziekuje bardzo ,wcale sie nie gniewam,
Tak zrobie jak radzisz ,a do ZUSU juz napisalam
Pozdrawiam serdecznie ,zycze duzo zdrowia.
Eleonora
wiwan / 2014-05-13 11:50
1. kamień w wodę wynika najprawdopodobniej z tego, że jako osoba zamieszkała jak rozumiem stale w innym kraju "podlega" Pani moim zdaniem dedykowanej jednostce Zakładu. Dla Szwecji jest to:

Oddział ZUS w Szczecinie
Wydział Realizacji
Umów Międzynarodowych
ul. Matejki 22
70-530 Szczecin
telefony- niestety już zcentralizowane, tj. ogólnopolski
22 560 16 00.

2. Z kolei brak wypłaty po listopadzie 2012 może wynikać z tego, że poza kwestią którą zajął się TK (czyli zadziałaniem prawa (art.103a) wstecz) nadal obowiązuje inny, starszy przepis dotyczący zawieszania wypłaty świadczenia- z art. 104 Ustawy emerytalnej tj. w związku z osiąganiem dodatkowego oskładkowanego dochodu (etat) w wysokości wyższej niż 130% przeciętnego wynagrodzenia ogłaszanego przez GUS.

3. Może być też kwestia braku zawiadomienia ZUS o zmianie miejsca zamieszkania, a więc prób kontaktu Zakładu pod starym adresem...

Co do zasady jednak rzeczywiście nawet bez wniosku świadczenie powinno być z automatu po 22 listopada 2012 wypłacane.
elni / 2014-05-13 15:51
Serdecznie dziekuje za szybka odpowiedz.
Oddział ZUS w Szczecinie Wydział Realizacji
Umów Międzynarodowych wlasnie wyplacal i zawiesil mi emeryture. Pismo ,ktore dostalam powoluje sie na art.27 ustawy z 16 grud.2010 o zmianie ustawy o finansach publicznych a wiec to tylko chdzilo o to (o ile dobrze rozumiem) ,ze nadal bylam zatrudniona na etacie. ZUS Szczecin byl w kontaktcie z odpowiadajacym mu urzedem szweckim, nawet bylam zwolniona ze szweckiego podatku poniewaz byl on potracany w Polsce.
W szwecji mieszkam od 24 lat bez zmiany adresu ,tel. czy e- adresu czy kontabankowego. Moj dochod w Szwecji byl opodadkowany i skladkowany tu. W Polsce pracowalam 13 lat w latach 70/80-tych Jak ja moge to sprawdzic??????
wiwan / 2014-05-14 11:29
Na początek przeprosiny- tak się zafiksowałem na wyroku TK, że nabzdurzyłem w pkt. 2 - kwestia zawieszenia ze względu na dochody- przecież dotyczy ona jedynie e. wcześniejszej przed ukończeniem wieku powszechnego. To, że w 2009 była już Pani w tym wieku mi umknęło. Więc zdecydowanie żadne dochody nie są powodem braku świadczenia.

Zdaje się, że chodzi o regulację z art. 135, ust. 1 ustawy:

" W razie ustania przyczyny powodującej wstrzymanie wypłaty świadczenia, wypłatę wznawia się od miesiąca ustania tej przyczyny, jednak nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek o wznowienie wypłaty lub wydano z urzędu decyzję o jej wznowieniu"

Czyli wg. Zakładu nie złożyła Pani wcześniej wniosku o wznowienie wypłaty, choć moim zdaniem wyrok TK powinien skutkować decyzją 'z urzędu' właśnie. Inna rzecz, że złożony przed publikacją wyroku byłby odrzucony.

Więc proponowałbym odwołanie od decyzji (po jej otrzymaniu) jeśli nie będzie ona uwzględniała okresu po 21 listopada 2012.

A teraz monit w sprawie opóźnienia w Szczecinie.

Najnowsze wpisy