Forum Polityka, aktualnościKraj

Episkopat nie chce podatku kościelnego. Woli odpisy

Episkopat nie chce podatku kościelnego. Woli odpisy

Wyświetlaj:
Ateista 34 / 193.243.147.* / 2012-02-27 13:04
Odciąc kościół od państwa raz na zawsze...
może teraz w "$" ? / 81.190.72.* / 2012-02-27 00:28

Episkopat nie chce podatku kościelnego. Woli odpisy.


Jakie znowu odpisy ???
Przecież my wszyscy utrzymujemy kościół i wszystko co z tym związane w wyniku podpisania porozumienia z Watykanem ,zwanym konkordatem !!!
Jeszcze kościół chce odpisy ?
odwrócony / 164.126.25.* / 2012-02-26 22:19
Kiedy wreszcie nadejdzie ten czas że Polacy będą rządzić swoim krajem i nie będą zastanawiać się co myślą i co chcą urzędnicy podlegli obcemu i wrogiemu państwu.Przez 2 wieki w Polsce rządzili i decydowali urzędnicy 3 państw zaborczych Na początku XX wieku okupacja hitlerowska, potem sowiecka przez 50 lat decydowali urzędnicy okupanta sowieckiego.W XXI wieku z własnej woli mamy okupanta watykańskiego jego urzędnicy decydują jak mają żyć Polacy i jak mają Polacy składać im hołd i daniny i w jakiej wysokości. Polacy czas się wyzwolić od wszelkiej okupacji i być nareszcie naprawdę wolnym narodem!!!!!
sondor / 93.105.27.* / 2012-02-26 17:08
Episkopat na wzór państwa powinien wprowadzić u siebie tzw.podatek janosikowy, który obejmował by
wszystkie jednostki administracyjne kościoła-instytucji. Może to by ukruciło "rozpasanie się" niektórych
biskupów i przywróciło by siaki taki ład gospodarczy w poszczególnych parafiach.
Czy są to mżonki - pożyjemy zobaczymy.
pic-na-wodę... / 83.26.154.* / 2011-11-20 17:54
Bo episkopat woli zawsze 100.000.000.000 razy więcej niż wymagała by zwykła ludzka przyzwoitość i głoszone przez firmę Kościół nauki przekazywane podobno od sprawiedliwego "BOGA"...
Kazik wiecie skad / 2011-11-20 22:12 / Tysiącznik na forum
Na temat wiary tak jak na temat gustu trudo się dyskutuje jednak czysta ludzka przyzwoitośc wymaga by dzielić los opodatkowanych wiernych. Brak przejżystości w rachunkach kościelnych itp. siłą rzeczy sprzyja lewym interesom , które z racji ,że są lewe - są przecież grzechem. Więc jak to się ma do głoszonych nauk o sprawiedliwości a także innych nauk bożych?
Wielu ludzi widząc ewolucję chrześcijaństwa może uważać ,że to niezły interes :
od stajenki do bogactwa Watykanu.
Smutne jest to ,że przez tyle wieków interes opierał się zawsze na ,,bogu ducha winnych,, zwykłych ludzi.
jacob7800 / 2011-11-20 14:31
Myślę, że takie ryczałt byłby niesprawiedliwy. Pewnie po prostu rzuciłeś liczbę bez przemyślenia. Taki podatek powinnien byś ustalany na podstawie wielkości miasta czy gminy, na której znajduje się parafia, no i ilości wiernych w parafi, pewnie będzie to tego trzeba dodać jeszcze kilka elementów różnych. Niech bogate parafie płacą wiecej, te biedne, wiejskie mniej
tesa1959 / 2011-11-20 15:09 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Nie wiem, czy wiesz, ale parafie płacą od dawna podatek od ilości mieszkańców, a nie wiernych. Jest to bodajże 1 czy 2 zł od osoby zameldowanej w danej gminie, mieszkających na terenie parafii.
Podatek ryczałtowy miesięczny bez względu na dochody / 79.185.178.* / 2011-11-20 14:22
Podatek powinien być. Szczególnie od gruntów i nieruchomości. Dochody księży trudno jest udowodnić. Dlatego proponuję ryczałt 1000zł miesięcznie od każdego księdza z parafii. Będzie to z pewnością niewiele i na pewno nie przekroczy 10% ich dochodów.
moodyspekula / 2011-11-20 12:59
W niektórych krajach jest podatek kościelny. Polski Kościół nie chce iść tą drogą.

A to dlaczego?

Wierni poza normalnymi obciazeniami podatkowymi powinni jesli im tak zalezy na kosciele powszechnym dodatkowo sie opodatkowac jednym procentem i dotyczyc to powinno wszystkie zwiazki wyznaniowe.

Ilu by wiernych sie wtedy ostalo?

A KK z ,,odpostow,, i figorek wszelkiej masci swietych i innych dewocjonali niech utrzymuje swoje inicjatywy spoleczne.
tesa1959 / 2011-11-20 13:01 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
i purpurowych grubasów? :(
nie kosztem państwa / 89.69.193.* / 2011-11-20 12:20
Decyduje państwo nie kościół katolicki ani żaden inny. Kościół katolicki może jedynie wyrazić opinię.
Nie może być tak, że podatki, które idą na szkoły, szpitale, drogi, etc. będą teraz pomniejszone o darowizny na kościół. Na kościół niech każdy płaci (nawet ile chce) po uregulowaniu swoich zobowiązań podatkowych wobec państwa czyli nie z dochodu ale z przychodu po opodatkowaniu.
Odpowiednia rubryka w PIT by wystarczyła. Podatnik zapłaciłby dodatkową kwotę a państwo przekazałby ją kościołowi. To powinno oczywiście dotyczyć wszystkich kościołów działających w Polsce czyli możnaby przeznaczyć odpowiednią kwotę na dowlony kościół.
Przypominam o konstytucyjnym rozdziale kościoła od państwa. Kościoł nie może być finansowany przez państwo.
Lewa,lewa,lewantyńczyk spolegliwy / 81.219.114.* / 2011-11-20 12:36
Obłożyli podatkiem szkoły szpitale i inne obiekty użyteczności publicznej a teraz płaczą,że zadłużone.Ludzie nie dajcie się zapętlić w myśleniu.Toż kopalnię złota można tak deficytową uczynić.
tesa1959 / 2011-11-20 12:32 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
A przeczytałeś artykuł ze zrozumieniem? Fundusz Kościelny powstał w wyniku odebrania dóbr Kościołowi Katolickiemu (z funduszu korzystają wszyscy), a miały tam wpływać środki z dochodu czerpanych z tego zagrabionego mienia. Nigdy do tego nie doszło, a więc gdzie te pieniądze z dochodu z tych dóbr? Tamtych pieniędzy byłoby o wiele więcej i jakoś przez lata Kościół o nie nie walczył, a w latach komuny w minimalnym stopniu korzystał a funduszu, a nawet wiele parafii nie korzystało wcale, może nawet znaczna większość. Do dzisiaj remonty przeprowadzane są ze składek wiernych bez środków ze strony państwa (np. w mojej parafii i sąsiedniej).
nie kosztem państwa / 89.69.193.* / 2011-11-20 16:44
Dobra z nawiązką zostały zwrócone. Stąd temat likfidacji tego funduszu. Czyżbyś już zapomniała o komisji majątkowej co oddała nawet więcej jak zostało zabrane?
Nie fantazjuj. Kościół korzystał i korzysta z funduszu i nie jest to w minimalnym stopniu a w 100%.
A co do remontów to z jakiej racji mam płacić za remont twojego kościoła? To może ty zapłacisz za remont mojego domu? A jeśli kościół jest zabytkowy to remont finansuje państwo, czego nie robi w przypadku mojego domu, który też jest zabytkowy, ale jest prywatny a nie kościelny. Za wszystko muszę płacić sam i jeszcze uzgadniać prace z konserwatorem zabytków. Ja za wszystko muszę płacić ze swojej kieszeni. Płacę podatki. Składkę emerytalną też płacę. Nie widzę więć powodu aby z moich podatków opłacano składkę emerytalną twojego proboszcza i jakichś biskupów. I jeszcze jedna rzecz - nie mam szans na zwrot ziemii mojego dziadka, którą zabrała komuna i nie ma dla mnie żadnego funduszu emerytalnego, ktory by to rekompensował. Te przywileje kościoła nie mają nic wspólnego ze sprawiedliwością. Tu chodzi o mamonę, którą kościół katolicki od wieków mocno kocha.
tesa1959 / 2011-11-20 17:00 / Tysiącznik na forum i pełna kultura

A co do remontów to z jakiej racji mam płacić za remont twojego kościoła? To może
ty zapłacisz za remont mojego domu? A jeśli kościół jest zabytkowy to remont
finansuje państwo,

Ależ wcale nie finansujesz remontu mojego kościoła, bo robię to sama wraz z innymi należącymi do tej parafii. Nie pleć bzdur, że państwo remontuje zabytkowe kościoły. Te na szlakach turystycznych tak, ale inne??? Cała reszta jest finansowana przez wiernych. Wielu księży nie korzysta ze środków unijnych przeznaczonych na remont zabytków, bo nie chce wpaść w długi, gdyż aby starać się o taką dotację, musieliby zaciągnąć kredyt w banku, a więc remontują w ramach środków jakie mają w parafii.
Za wszystko muszę płacić sam i
jeszcze uzgadniać prace z konserwatorem zabytków.

Dokładnie tak samo jak proboszcz parafii, w której uczę.
nie mam szans na zwrot ziemii mojego dziadka,
którą zabrała komuna i nie ma dla mnie żadnego funduszu emerytalnego, ktory by to
rekompensował.

A starałeś się o to? Masz dokumenty potwierdzające? Nie znam tu przepisów, ale dlaczego uważasz, że skoro Tobie nie zwrócono, to inny też nie ma do tego prawa?
Tu chodzi o mamonę, którą kościół katolicki od wieków mocno kocha.

Dlaczego czepiasz się tylko Kościoła Katolickiego? Z funduszu kościelnego korzystają wszystkie kościoły i związki wyznaniowe, chociaż nie utraciły dóbr za komuny.
A co do remontów to z jakiej racji mam płacić za remont twojego kościoła?

W takim razie powiedz, z jakiej racji ja muszę finansować wszystkie partie polityczne ze swoich podatków? Do żadnej z nich nie należę i nawet nie jestem sympatykiem.
A tak na marginesie, to bardzo chciałabym, aby sprawa tego nieszczęsnego funduszu czy też innego sposobu finansowania kościoła została rozstrzygnięta po myśli większości, bo dość mam już tej niesprawiedliwej nagonki na jeden Kościół.
Pyclik / 2012-02-27 01:14 / Tysiącznik na forum
Masz rację , że chciałabyś rozstrzygnięcia, ja też chciałbym, ale w jeden jedyny sposób; wydatki na każde wyznanie,uczciwie i co do grosika, płacą jego wyznawcy , w dowolnej formie, w dowolny sposób, ale bez pośrednictwa budżetu , bo wtedy - poprzez budżet i państwowe służby podatkowe - w części zawsze musi być płacone z moich podatków, czego sobie absolutnie nie życzę; sądzę zresztą, iż znalazło by się w Polsce wielu wyznawców, którzy tak samo by chcieli.
dgen / 2011-11-20 11:25 / Tysiącznik na forum
Moi drodzy - mniej telewizji więcej dobrej lektury.
Jak pokazuje historia, każdy ustrój skręcający w stronę dyktatury zaczyna od nagonki na Kościół.
A propos - jak tam wasze indywidualne konta w zusie obiecane ongiś przez pana premiera ?
swiatowy_kryzys / 193.109.225.* / 2011-11-20 14:29
dostałem w tym tygodniu pismo z ZUS o stanie mojego indywidualnego konta
pracuję zawodowo (po ukończeniu studiów) od 2007 i mam uzbierane ok 7 tysięcy z groszami :/
śmiech na sali tymbardziej że nigdy tych pieniędzy na oczy nie zobacze - są one wypłacane na bierząco, idą na przywileje i inne pieprzoty, a żebym przypadniek nie za długo pobierał tą emeryturęchcą mi podnieść wiek emerytalny.
tak się zastanawiam która korporacja gdzie pracują sami młodzi piękni wykształceni będzie chciała mieć 67 letnich pracowników ?
(@) / 89.79.218.* / 2011-11-20 11:42

A propos - jak tam wasze indywidualne konta w zusie obiecane ongiś przez pana premiera ?

Płaczemy i płacimy w przeciwieństwie do księży, którzy leniuchują na plebaniach całymi dniami, obmacując ukradkiem swoje gosposie, a emeryturkę i tak dostana i to nie złą.
finalshot / 2011-11-20 11:04
A czemu tak się boja wprowadzenia comiesięcznego podatku, tak jak ma to miejsce w Niemczech???
Wtedy jasne byłoby od razu ilu mamy katolików w PL.
Ponadto, przeciez KK odzyskal wszystko a nawet 10 razy więcej dzieki Komisji Majatkowej, więc w ogóle nie rozumiem czemu nadal istnieje fundusz koscielny.
A po trzecie, to dlaczego wszystkich ma dotykac kryzys tylko nie tą czarna mafie??????
dgen / 2011-11-20 11:22 / Tysiącznik na forum
Też jestem za obowiązkowym podatkiem na Kościół. Wtedy wszelkiej maści przebierańcy jak komorowski w licheniu czy tusk po latach konkubinatu przed ołtarzem, byliby wreszcie wyeliminowani.
Marzę także o tym, aby wszelkie świeta kościelne nie były dniami wolnymi od pracy. Niby-katolicy spędzaliby je w pracy - wszak uwiera ich przymus katolickiego świętowania.
No i trzecia korzyść: katolicy jako mniejszość wreszcie znaleźliby sie pod należytą ochrona takich obronców praw mniejszości jak środa, kalisz, biedroń czy parlament europejski.
Pyclik / 2012-02-27 14:18 / Tysiącznik na forum
Popieram Twoją (dgen / 2011-11-20 11:22 /) ideę pod warunkiem, iż ten "podatek" będzie ściągany bez pośrednictwa budżetu Państwa i służb skarbowych; to jedyna metoda zabezpieczenia podatników przed matactwami i układami - patrz oszustwa w Komisji Majątkowej.
Jagna22 / 2012-02-27 14:27
Podatek powinnien zostać wprowadzony dla księży, dla mnie nie ma w ogóle o czym gadać!! Są takimi samymi obywatelami jak każdy inny!!
polak2 / 84.10.25.* / 2011-11-20 10:21
A kto powiedział że to ma być 1%,bo tak chcą ?A może 0,20% ?
23423 / 85.237.164.* / 2011-11-20 10:51
właśnie jak ktoś jest biedny to bez księdza go chowają to prawda tylko kasa się liczy chrzty , śluby, pogrzeby
tylko pieniądze się liczą czyli bez pieniędzy jak psa chowają
czy boga też można kupić???
popierali POTYLKO CHWALIĆ .
POWINNI PŁACIĆ I KASĘ FISKALNĄ MIEDZ NAWET OD KOSZYKA TU SĄ MILIARDY A NIE BIEDZIE CHLEB ZABIERAĆ
tesa1959 / 2011-11-20 11:18 / Tysiącznik na forum i pełna kultura

właśnie jak ktoś jest biedny to bez księdza go chowają to prawda tylko kasa się liczy
chrzty , śluby, pogrzeby
tylko pieniądze się liczą czyli bez pieniędzy jak psa chowają
czy boga też można kupić???

To jest podłe oszczerstwo!!!
(@) / 89.79.218.* / 2011-11-20 11:54
Jakie oszczerstwo ? Tessa spojrzyj lepiej prawdzie w oczy !
Zgadnij ile zarabia biskup w ojczyźnie Benedykta XVI vel Josepha Ratzingera ?
Biskup ma 14.000. EUR a zwykły ksiądz 4.000. EUR miesięcznej pensji. Powiedz nam po co tym "świętym" ludziom forsa, jak wokoło na świecie jest tyle biedy .............................?
tesa1959 / 2011-11-20 12:14 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
O, to już Kościół w Niemczech też jest atakowany? Przecież tam są podatki? O co więc chodzi?
A może tak pokusiłbyś się o obiektywną ocenę Kościoła, a nie tylko o zaglądanie do kieszeni, ale tylko wpływów? Może tak spojrzałbyś na działalność Kościoła na rzecz niepełnosprawnych, odrzuconych np. chorych na AIDS, nieuleczalnie chorych w hospicjach, na domy opieki dzieci z zespołem Downa i nie tylko, na domy samotnej matki, organizacje kościelne wyciągające z bezdomności:Towarzystwo św. Brata Alberta, pomoc dzieciom "Saltrom w Krakowie"? http://www.saltrom.krakow.pl/
i wiele innych. Spójrz obiektywnie, a potem ewentualnie twórz zarzuty.
odwrócony / 164.126.25.* / 2012-02-26 22:55
@ tesa1959 No i trzeba też spojrzeć na te tysiące niewinnych i nieletnich dzieci torturowanych i molestowanych przez święte czarne siostrzyczki i gwałcone przez świętych czarnych katabasów..Ot taka święta czarna mafia watykańska
finalshot / 2011-11-20 12:28
Pokarz mi księdza który klepie biedę. Czemu całą gospodarkę kryzys dotyka tylko nie tą czarna mafię??
Stawiają ciągle tylko koscioły za pieniądze wiernych. Prawie każdego stać na furę.
Żyje im się lepiej niż wiekszości wiernych, a ciężką pracą się nigdy nie skalali.
Kasują za to za godzinę pracy ( chrzest, ślub, pogrzeb) nawet do 1000zl. Czy to jest normalne????
tesa1959 / 2011-11-20 12:35 / Tysiącznik na forum i pełna kultura

Stawiają ciągle tylko koscioły za pieniądze wiernych.

Za pieniądze wiernych, a nie za państwowe, więc wara Ci od tego. A furę ma ten, który ma dużą parafię. Proboszcz parafii o 1000 wiernych jeździ 7 letnim Fiatem Pandą kupionym jako używany trzy lata temu.
finalshot / 2011-11-20 15:37
Ty nie widzisz o co mi chodzi???
A chodzi o to ze te darmozjady się nie przemęczają i nie muszą myśleć jak związać koniec z końcem.
Ponadto w parafii w której proboszcz ma 7 letniego fiata pande, to reszta parafian nie ma fury w ogóle albo 20letnie golfy. Ksiądz ma zawsze lepiej niż jego parafianie.
(@) / 89.79.218.* / 2011-11-20 12:39

Proboszcz parafii o 1000 wiernych jeździ 7 letnim Fiatem

Musiał podpaść biskupowi i za karę dał go, na mało dochodową parafię.
tesa1959 / 2011-11-20 12:42 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Jesteś śmieszny. Miał do wyboru dwie po powrocie z misji w Kenii. Sam wybrał mniejszą. Mało tego, że jeździ starym samochodem, to remontuje kościół bez środków z zewnątrz i nie zdziera (jest co łaska i kto chce i może i ile może).
(@) / 89.79.218.* / 2011-11-20 12:34

Kasują za to za godzinę pracy ( chrzest, ślub, pogrzeb) nawet do 1000zl. Czy to jest
normalne????

Mimo że zdzierają forsy ile się da, to jeszcze robią wielką łaskę i poniżają człowieka aby go upokorzyć i wydębić w ten sposób jeszcze więcej kasy.
tesa1959 / 2011-11-20 12:43 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Są księża i Księża, więc nie wrzucaj wszystkich do jednego worka. Każdy z nas i z nich także odpowie w odpowiednim czasie za swoje czyny.
finalshot / 2011-11-20 12:26
A to wszystko za czyje pieniądze. PYTAM SIĘ ZA CZYJE?????!!!
ZA NASZE!!!
To tak jak rydzyk pieprzy ze robi tyle dobrego, ze szkołę wybudował itd, na której nota bene zarabia.
Ale skąd wziął na to kasę??? Od biednych ludzi.
Pójdź do do proboszcza i poproś o pomoc to Cie odeśle z kwitkiem, kiedy będzie miał dać coś ze swojej kieszeni.
A co do AIDS to skoro zabraniają używać katolikom prezerwatyw to niech się nimi potem zajmują.
(@) / 89.79.218.* / 2011-11-20 12:25

Spójrz obiektywnie, a potem ewentualnie twórz zarzuty

To nie są zarzuty ale fakty. Rozmawiałem z pewnym Panem, który pracuje w kościele w Niemczech jako organista na 1/3 etatu. To od niego usłyszałem te rewelacje, na temat tego co dzieje się w niemieckim kościele i dlaczego Kościoły pustoszeją albo zamieniane są na Lofty lub dyskoteki z dopalaczami.
obserwator obiektywności / 83.11.123.* / 2011-11-20 12:22
Obiektywność wtresowana przez Kościół :D
tesa1959 / 2011-11-20 12:25 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Nie, nie wytresowana, bo możesz sam jej dokonać. Ja nie narzucam Ci poglądu, a jedynie podpowiedziałam, co powinieneś wziąć pod uwagę. Wszelkich informacji udzieli Ci wujek Google.:) Sam oceń.
omeny się obudziły / 81.219.114.* / 2011-11-20 11:46
Cóż to Jezus o dyskusji z panem ciemności mówił Tesso?
tesa1959 / 2011-11-20 11:49 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
No właśnie. Nastąpiło chyba już królestwo szatana na ziemi, gdzie szatan walczy z Kościołem. Bestia została uwolniona. :)
6.10.1536 / 89.69.193.* / 2011-11-20 17:01
Jezus powiedział, aby wystrzegać się fałszywych proroków. Mówił, że poznamy ich po owocach. Twój kościół na przestrzeni kilkuset lat wymordował (święta inkwizycja) kilkanaście tysiecy ludzi paląc ich żywcem na stosie. Mordował tyśiącami indian w ameryce środkowej i południowej. Jak się to ma do przykazań miłości - samej istoty nauki Jezusa? Jak się to ma do ostrzeżenia Jezusa o fałszywych prorokach? Ma się tak, że w twoim kościele od wieków siedzi szatan, co każe mordować i słuzyć mamonie. Przed tym kościołem ostrzegał Jezus. Teraz owszem święta inkwizycja, co zmieniła nazwę na kongregację do spraw nauli i wiary, już ludzi nie pali na stosie bo rozwój cywilizacji im na to nie pozwoli, ale mamona nadal jest panem.
Czy więsz kto to był William Tyndale, jak skończył, kto go sądził i za co? Dowiedz się, to się dowiesz, gdzie siedi szatan, gdzie jest jego królestwo.
tesa1959 / 2011-11-20 17:11 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Dajmy sobie z tym spokój, bo za dużo sobie pozwalasz nie znając jednak historii Kościoła. Naoglądałeś się filmu "Imię Róży"? Poczytaj sobie o świętej inkwizycji i przestań chrzanić głodne kawały. Wyrokiem świętej inkwizycji wcale nie zginęło wielu ludzi, a Kościół już dawno przyznał się i przeprosił za błędy przeszłości.
tesa1959 / 2011-11-20 10:50 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Ale przecież nie będziesz miał obowiązku przekazywania złamanego grosza!
Przy zachowaniu pełnej wolności decyzji obywatel mógłby wesprzeć związek, którego jest członkiem, w ten sposób byłyby realizowane te cele, które dotąd finansował Fundusz Kościelny
dingis / 83.8.77.* / 2011-11-20 10:14
Kościelni decydenci jako dobrzy gospodarze wolą stałe wpływy do spiżarni.
tesa1959 / 2011-11-20 10:56 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Jakie stałe wpływy? A niby skąd mogą wiedzieć ilu ludzi co roku będzie przekazywało 1% podatku na Kościół? Myślisz, że nie zdają sobie sprawy, że może to być niewielka część ludzi, zważywszy, że wielu ludzi już przekazuje na cele charytatywne. Nie sądzę i hierarchia też na pewno nie sądzi, że ci ludzie zrezygnują z pomagania innym na rzecz Kościoła.
To jest chore, w każdym najdrobniejszym geście widzisz podstęp i pazerność.
edenn / 83.8.77.* / 2011-11-20 13:16
Wiedzą, wiedzą. Twierdzą , że 95% Polaków to katolicy czy chrześcijanie. Skądś to wiedzą. Mają te obserwatoria i takie tam.
tesa1959 / 2011-11-20 13:27 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Te dane nie mówią, że wszyscy przekażą ten 1%. Na tacę też nie daje ponad połowa uczestniczących we Mszy Św. i jakoś nikt im tego nie wyrzuca i mają swobodę wstępu do budynku kościelnego i przyjmowania sakramentów.
goscinny / 85.28.144.* / 2011-11-20 15:12
Mówisz o sakramencie pokuty i eucharystii. Za inne trzeba zapłacić, więc ci co nie dają, nie mają swobody ich przyjmowania.
tesa1959 / 2011-11-20 15:17 / Tysiącznik na forum i pełna kultura

Za inne trzeba zapłacić, więc ci
co nie dają, nie mają swobody ich przyjmowania

Nie trzeba. Ksiądz ma obowiązek udzielić sakramentu małżeństwa, namaszczenia chorych, chrztu bez oglądania się na zapłatę. Jest zwyczajem, że za chrzest czy ślub wnosi się opłatę (z czegoś musi się ksiądz utrzymać), wiem, że w niektórych parafiach jest nawet cennik, ale top jest sumienie księdza, jeśli odmówi udzielenia sakramentu za darmo.Tak samo jest z pogrzebem, tyle, że to nie jest sakrament.
finalshot / 2011-11-20 11:07
Tam bedzie do podzialu ok 700mln zł. Myslisz ze jak ksieza zaczna z ambony do wszystkich moherow trabic zeby odpisywaly na nich, a dodatkowo rydzyk przez swoje radio to tego ludzie nie beda robic???
Ja jestem przekonany ze uzyskaja wiecej niz te 95mln co z funduszu obecnie.
Kosciol jest zbyt cwany zeby ryzykowac zmniejsze wplywow.
tesa1959 / 2011-11-20 11:14 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
"Mohery" i bez ambony będą odpisywały, a Rydzyk więcej wyciągnie bez odpisu niż z nim. Już dzisiaj wpłacają na poczcie pokaźne sumy.

Ja jestem przekonany ze uzyskaja wiecej niz te 95mln co z funduszu obecnie.

A ja jestem przekonana, że nie. Jestem bardzo blisko związana z Kościołem, a nie zamierzam zmienić celu na jaki przekazuję 1%. Kościół finansuję w inny sposób i w taki będę finansować nadal. Wielu tak zrobi, zapewniam Cię.
osciol jest zbyt cwany zeby ryzykowac zmniejsze wplywow.

To nie ma nic z cwaniactwa. Myślę, że rezygnacja z funduszu na rzecz 1% podatku jest związanym z tym wynikiem atakiem na Kościół i dowodzi, że Kościół pragnie pojednania, a nie wojny.
Tinina / 80.238.75.* / 2011-11-20 13:39
Kościół pragnie przede wszystkim pieniędzy i nie jest ważne dla niego źródło ich pochodzenia.
1% podatku pomniejszy dochody budżetu czyli znowu pieniądze z budżetu. A może damy bezpośrednio z własnej kieszeni jak na inne organizacje do których przynależymy.
goscinny / 85.28.144.* / 2011-11-20 15:14
Tyle, że jak odpiszesz z podatku to sam "nie tracisz", bo i tak ten podatek Państwo od ciebie weźmie, a jak dasz z własnej kieszeni, to tobie ubędzie tej kasy.
tesa1959 / 2011-11-20 13:45 / Tysiącznik na forum i pełna kultura
Skąd masz tak dokładne informacje, że twierdzisz to z taka pewnością? Czyżbyś był/a członkiem episkopatu czy może z wywiadu?
jjjdkk / 77.253.240.* / 2011-11-20 09:17
OPODATKOWAĆ MAXYMALNIE TO KLERYCKIE WARHOLSTWO ... CZARNA PASOŻYTNICZA MAFIA ...
burak 2 / 84.10.25.* / 2011-11-20 10:24
A bezdomnego za darmo nie pochowa tylko kasa.............................
bizli / 46.205.12.* / 2011-11-20 08:59
ptrzcie jak delikatnie księża potrafią mówić o pieniążkach,
a przecież ciągle o nich mówią i zabiegają,
tyle majątku i kasy gminy i Skarb Państwa zwrócił Kościołowi, a przecież można to było wykożystać z pożytkiem dla wszystkich obywateli czy mieszkańców gmin,
księża mówią, że Kościół tworzą wszyscy wierni, ale kiedy przychodzi do dzielenia kasy okazuje się że Kościół to prywatna instytucja,
pieniądze niszczą wszystko ale pokazują również prawdziwą moralność każdego
do początku nowsze
1 2

Najnowsze wpisy